|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:19:11   
anne
Učim za stručni i sad sam na religijskom odgoju.

Toliko sam bijesna da vam ne mogu opisati! I prije mi je osobno mišljenje bilo da religijski odgoj nema mjesta u vrtićima i školama. Eventualno srednjoj školi.
Vjerski odgoj bi se po meni trebao prakticirati u domu i u crkvi po odabiru.

Sad kad vidim na kojim postavkama je religijski odgoj u javnom školstvu postavljen baš sam ljuta. Cijeli temelj je na katoličanstvu kao najzastupljenijoj religiji u Hrvatskoj. Blijedo se spominju ostale kršćanske denominacije, a o nekršćanima nema ni riječi. Zar nije to grozna diskriminacija?!

Famozni zaključak je da "vjerski odgoj mora biti integriran u cjeloviti proces odgoja i obrazovanja. Vjerski odgoj ostvaruje se na području svakodnevnog života, a ne na nekom (posebnom) religijskom mjestu. To vrijedi za svaku životnu dob, počevši od predškolske."

Jeste li za malo ljetne rasprave?
Samo vas molim da se pridržavate pravila foruma. Svi imaju pravo na svoje mišljenje.

_____________________________

PETRA 19.05.2006.
SAMUEL 19.08. 2008.
1 anđeo
REBEKA 20.07.2012.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:23:45   
Bebys
kratko i jasno IZBORNI JE PREDMET...malo si preterala...
i od roditelja zavisi hoce li dati svoje djete dok je manje na vjerski odgoj ili nece...to nije diktatura nego izbor...

i ono najbitnije..hr. JE KATOLICKA DRZAVA to je zato tako u vecini 90% bila i ostat ce nadam se...

ne razumijem uopce...valjda zelis obrnutno..JA NE...user posted image

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:24:06   
ZVRK
uuuuuuuuuuu vruča temauser posted image

ja sam protiv nametanja radi toga što se uvijek prave''razlike''a pogotovo djeca međusobno.

u zvrkovom vrtiću se ''poštuje''božić,3 kralja,uskrs..............tada je zatvoren a za ''druge praznike''različitijeg religiskog smjera nema niti riječiuser posted image

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:25:09   
ZVRK

IZVORNA PORUKA: Bebys


i od roditelja zavisi hoce li dati svoje djete dok je manje na vjerski odgoj ili nece...to nije diktatura nego izbor...


nije izbor ako ga djete ne izabere

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:25:39   
pincirotvajler
ja nemogu bit objektivna jer nisam odgajana kao katolik..
subjektivno bi rekla neku glupostuser posted image

_____________________________

"Ljubav je slijepa i zbog toga joj je tako izoštreno čulo dodira."

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:25:44   
Bebys
to ti je kao da si dosla U SAUCIJSKU ARABIJU koja je majka i koljevka...MUSLIMANA...i sada tamo hoces da bude raspelo bilo gdje E TAMO TO NEMOZE...TAMO JE DIKTATURA...nema nista samo njihova vjera...sto mi je i normalno

ipak mislim da je hr...u tome DEMOKRATSKA...jer ostavlja pravo izbora...


pa sad mislim da sam sve rekla...sve ostalo nije bitno..

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:26:22   
Bebys
IZVORNA PORUKA: ZVRK


IZVORNA PORUKA: Bebys


i od roditelja zavisi hoce li dati svoje djete dok je manje na vjerski odgoj ili nece...to nije diktatura nego izbor...


nije izbor ako ga djete ne izabere


od kada djeca biraju....malo ulazite u krajnost...zasto bebe ne jedu same...nego trebaju roditelje...halooooooooooooooooooooooooo

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 7
   [Obrisani korisnik]
11.8.2010 14:27:08   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu Bebys)
  Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:27:57   
Bebys
IZVORNA PORUKA: ZVRK

uuuuuuuuuuu vruča temauser posted image

ja sam protiv nametanja radi toga što se uvijek prave''razlike''a pogotovo djeca međusobno.

u zvrkovom vrtiću se ''poštuje''božić,3 kralja,uskrs..............tada je zatvoren a za ''druge praznike''različitijeg religiskog smjera nema niti riječiuser posted image


ali IMAJU DJECA PRAVO BITI DOMA SA RODITELJIMA...ISTO KAO STO I RADNICI NE MORAJU RADITI NA SVOJE PRAZNIKE SVOJIH RELIGIJA...ZAR NE...

niste culi becarac...slavnoski...

NITKO NEMA STO SRBIN IMADE DVA BOZICA OD HRVATSKE VLADE...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:29:07   
Bebys
ja sam napisala sta sam mislila...pozdravljam vas...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:33:43   
ZVRK

IZVORNA PORUKA: Bebys

IZVORNA PORUKA: ZVRK


IZVORNA PORUKA: Bebys


i od roditelja zavisi hoce li dati svoje djete dok je manje na vjerski odgoj ili nece...to nije diktatura nego izbor...


nije izbor ako ga djete ne izabere


od kada djeca biraju....malo ulazite u krajnost...zasto bebe ne jedu same...nego trebaju roditelje...halooooooooooooooooooooooooo


ja se neslažem i nemislim da je krajnost.moj malac je kršten mojom ,a ja sam ''radi drugih''krštena a ništa manje ili više nisam poštivala vjeru

ja sam ''zamrzila''''boga''radi jednog svečenika koji je bio u mojoj blizini dok sam bila manja.sa 25godina sam igrom slučaja upoznala drugog svečenika i od onda/razgovora sa njime-moje mišljenje se promijenilo zato kažem da ja ''poštujem''ono šta si ti ako ti poštuješ ono šta sam ja.
iako mi nije bitno šta si nego kakav si

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:41:36   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: cvrčak


Treće:ja sam za to da bude religijski odgoj u obrazovanju,ali da se uči o svim religijama svijeta jer to spada u opću kulturu.
Svatko neka privatno ide u crkvu koju želi i moli se bogu kojem želi.

Država bi trebala biti odvojena od crkve,a ne poistovjećivati to što živi najveći postotak katolika(kojima i ja pripadam) da se automatski i država deklarira kao katolička u smislu da nameće katoličko učenje u javnim vrtićima i školama.



Apsolutno se slazem, i to sam Anne i napisala na facebook-u kao odgovor.
Eto,moje dete ce biti krsteno u pravoslavnoj crkvi i sta ce biti kad "sutra" krene u skolu? i da izostane sa tih casova, opet ce se osecati mozda odbaceno ili drugacije samo zato sto nije iste veroispovesti kao i ostala deca. Vera je licni izbor prvo roditelja, pa zatim i deteta kad malo odraste. I ja sam imala veronauk u srednjoj skoli i niti sam ista naucila, niti sam pratila predavanja, niti me je to tada zanimalo. Tek kasnije sam pocela o tome da se interesujem i da o tome istrazujem, onoliko koliko je to mene zanimalo.
To sto rade po skolama je nametanje vere, i apsolutno sam protiv toga.
A bebys to sto si napisala da radnici ne moraju da rade na svoje praznike- zar ti stvarno mislis da ce mene ovde u Hr neko pitati i dati mi slobodno na moj pravoslavni Bozic ili Uskrs? izvini ,ali ja za takav slucaj nisam cula.

< Poruku je uredio Nellyca -- 11.8.2010 14:43:05 >

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna veza do poruke: 12
   [Obrisani korisnik]
11.8.2010 14:46:54   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 14:50:49   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: cvrčak

A bebys to sto si napisala da radnici ne moraju da rade na svoje praznike- zar ti stvarno mislis da ce mene ovde u Hr neko pitati i dati mi slobodno na moj pravoslavni Bozic ili Uskrs? izvini ,ali ja za takav slucaj nisam cula.


Hoće,i ne moraš doći na posao za svoj blagdan,ali to ne mijenja ništa na stvari što se tiče obrazovanja.

Mene zanima pomalo od svih religija jer sam znatiželjna i volim znati da bih mogla razumjeti i imati neku širinu što,kako i zašto je do nečega došlo.
BBC je imao nedavno genijalnu emisiju o paganstvu. Nevjerojatno je koliko zapravo malo znamo. Ako se bude repriziralo(mislim da je išlo na discovery-ju)obavezno pogledajte.Naslov serijala je TABUI.


Ok, to je lepo znati i nadam se da ce biti tako. i slazem se sa ovim podebljanim.
A znam za te discovery-eve emisije TABU, i odlicne su, obavezno odgledam svaki put kad naletim, znam da idu oko 22-23h. samo en znam kojim danima.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
  Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 15:01:23   
MiniMama
ma koji religijski odgoj? o cemu vi pricate. u skolama se uci rimokatolicki vjeronauk. ja za vrijeme svog skolovanja ni za jednu drugu vjeru na vjeronauku nisam cula. zato se i jesam prebacila ne etiku. ono sta smo mi na etici ucili bi se trebao zvati vjeronauk.

u najmanju ruku, bio bi red da se sve duge vjere ako se i spomenu na vjeronauku, ne blate. to su recimo moja iskustva.

cvrle cu potpisati vezano za razdiobu crkve i drzave..

zasto moji roditelji ateisti ne bi dali svoj novac nekome drugome, npr. savezu sljepih ili gluhih? ne, oni placaju porez i automatski se dio tih sredstava daje katolickoj crkvi. a to nije posteno! zasto moji roditelji ne bi sami odlucili kome ce dati te novce?? dat ce ih svakako nekome, moraju, ali zasto to mora biti crkva?

a o raspelima u ucionicama da ne pricam! u hrvatskoj ima i drugih vjera zastupljenih, jesu u manjini, ali znaci li to da se muslimanska djeca (npr) moraju maltretirati raspelom u ucionici?

pitala sam malu od mm-a (ima dvije godine od toga) jel imaju raspela jos uvijek. naravno da imaju, u svakoj ucionici.

o planu i programu, o polupismenim casnama koje rade s djecom necu ni pricati jer mi se kamenac vec okrece ko blesav u bubregu od nervoze..



(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 15:14:07   
njanja
IZVORNA PORUKA: anne

Jeste li za malo ljetne rasprave?
Samo vas molim da se pridržavate pravila foruma. Svi imaju pravo na svoje mišljenje.
 ooo, da malo....ali nemam  puno vremena....Ja se slažem da bi se religijski odgoj trebao naći u školi i u to srednjoj kao obavezan predmet....ali da se tada temeljno obrade načela:-krščanstva (sve i katoličanstvo, protestantizam, pravoslavna vjera) , budizam, islam, židovstvo.... Mislim da bi na taj način mlade ljuude se puno više zainteresiralo za RELIGIJU KAO NAUKU, uvidjeli bi da su sve vjere različite, ali da su im osnovne postanke sve iste, a koliko ja znam, sve propagiraju dobrotu, ljubav i sve pozitivno....(okej, na stranu rat zbog vjere i ovo što se javlja zadnjih godina, govorim o samim osnovama).... Ne vidim razlog da se u školu uvede religijski oodgoj koji će opet pričati o Isusu i Adamu i Evi....to će djeca ionako naučiti u osnovnoj školi na vjeronauku....Treba im pokazati nešto šire.... Da postoji negdje neka tribina gdje bi se predavalo o svim vjerama, ja bi bila prva koja bi to polazila.... Vjerujem u Boga, ali ne vjerujem u 90 % onoga što sma naučila na vjeronauku. 

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 15:25:05   
njanja
IZVORNA PORUKA: Bebys

kratko i jasno IZBORNI JE PREDMET...malo si preterala...
i od roditelja zavisi hoce li dati svoje djete dok je manje na vjerski odgoj ili nece...to nije diktatura nego izbor...

 da, kao što je izbor bio 1992 da ja idem na vjeronauk...SVI SMO MORALI IĆI JER U JEKU RATA TKO NIJE IŠAO ODMAH bi rekli da je srbin...strašno....Ne kažem da ne bi išla i inače, puno sma naučila, imali smo divnog velečasnog koji nas je učio ne samo vjeri, nego biti dobar u životu i praštati.....Ali da je bio IZBOR-NIJE!!!

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 15:53:13   
ivanaa
JA SAM PROTIV ISTICANJA RELIGIJE BILOGDJE.Gade mi se ljudi koji istiću svoju religiju,to je osobna stvar svakog čovjeka..Šta se tiće škole tam bi stavila katekizam pa nek djeca uće o svim vjerama..

_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 18
   [Obrisani korisnik]
11.8.2010 15:56:45   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu ivanaa)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 16:06:39   
ivanaa
Ja mislim da je katekizam nešto što nas uči o svim vjeramauser posted image možda krivo brijem,u svakom slućaju ja bi ak već klnci moraju nešto ućiti da uće o svim vjerama.Naravno pod izborno jer ateisti zapravo nevjeruju u ništa.

_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 20
   [Brisano sporočilo]
11.8.2010 16:13:40   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(Odgovor članu ivanaa)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 16:22:31   
ivanaa
Pa problem je npr u tome šta ti prvašić luta školom dok su ostali na vjeronauku ak je npr židov.Kod mog malog je vjeronauk predzadnji sat.A i čemu to isticanje rimokatoličke vjere u državnoj školi,nek ide u katoličke škole ak hoće bit istakunuti po svojoj vjeri.

_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 16:35:38   
mišica 666
definitivno sam protiv vjeronauka u školi. sviđa mi se ideja nekog predmeta koji bi obuhvatio sve religije a vjeronauk bi prepustila crkvi.

_____________________________

16.06.2004.

28.06.2010. !!!!

Prije nego što prijeđeš ulicu uhvati me za ruku. Život je ono što ti se dešava dok ti razmišljaš o drugim stvarima.

(Odgovor članu ivanaa)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 16:53:24   
mama mery
u nekim stvarima se slazem s vame u nekim ne...

vjeronauk je izborni predmet, i slazem se u tome da ostala djeca koja ne pohađaju vjeronauk nemaju gdje biti po tome bi mi bilo logicki da vjeronauk bude prvi ili zadnji sat, zar ne?
drugo krizevi u skolama; da vrijeđaju druge religije ali ja vjerujem da su oni s time naucili zivjeti i svkodnevno ih viđati jer i crke i kapelice po selima cak i male kapele ispred kuca su ceste pa mislim da koliko im to smeta da toliko i neobracaju pozornost na krizeve osim ako im netko to nespomene
i po meni je previse kriz u svakoj ucionici neke ga stave u skoli na jednom mjestu jer Bog je sveprisutan pa nema potrebe za silnim krizevima po skoli


netko je spomenuo casne sestre u losem kontekstu samo cu reci da one nisu glupe i manje vrijedne sto su cesne one su zavrsile skolu i znaju jako puno o  vjeri tako da je po meni normalno pa cak i bolje da casna sesrta drzi vjeronauk


_____________________________




(Odgovor članu mišica 666)
Neposredna veza do poruke: 24
   [Obrisani korisnik]
11.8.2010 17:03:39   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu mama mery)
  Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!