annointedbarron1 u 20:05
na temi "Getcertified10@yahoo.com" Pass CISSP,CEH,PRINCE2,PMP,AZURE,AWS,PMI-RMP
Roditelji sa svoje strane daju sve od sebe da svojoj djeci olakšaju razdvajanje - prve dane u vrtiću provode s njima, razgovaraju, tješe, ohrabruju... - no razumiju li djeca što im žele reći?
Prema brojnim istraživanja naše riječi, dakle ono što govorimo, čini manje oko 7% ukupne komunikacije. Ostatak, više od 90% komunikacije, izražavamo neverbalnim putem (tonalitetom, pokretima, položajem tijela, mimikom lica...). Naša je neverbalna komunikacija direktan odraz našeg unutarnjeg stanja. O tome što mislimo, kako se osjećamo i što vjerujemo, ovisi neverbalna poruka koju šaljemo, a toga često nismo svjesni. Djeca se još više oslanjaju na neverbalne signale, pa su često vrlo zbunjena jer im riječima šaljemo jednu, a neverbalno sasvim drugu poruku.
Jeste li se ikad upitali što stvarno mislite o vrtiću? Kakvi su vaši osjećaji? Kakva su vaša sjećanja na vaše dane u vrtiću? Što mislite o tetama u vrtiću?
Stres roditelja počinje puno prije samog polaska djeteta u vrtić. Prva je briga roditelja hoće li uopće dobiti mjesto u vrtiću za svoje dijete. No, i kad je dijete upisano u vrtić, roditelje često muči je li to baš pravo rješenje, kako će dijete bez njih kroz tako dugo vrijeme, hoće li dijete biti dobro ...
Razmišljajući da su vrtić i „tete“ tu umjesto roditelja, roditelji mogu osjećati krivnju što »ostavljaju« svoje dijete, iako znaju da o obitelji trebaju skrbiti i na drugi način, privređujući. Šira obitelj i društvo roditeljima nerijetko otežavaju situaciju, posebice majkama, otvoreno ili posredno ističući uvjerenje da bi majka trebala biti doma, uz djecu. Oba roditelja, međutim, imaju pravo slobodno odlučiti o tome kako će organizirati svoj obiteljski život, i svoje karijere.
Sve to u roditelja može izazvati krivnju, nesigurnost, nezadovoljstvo … i ma koliko lijepe riječi govorili svojoj djeci, ona će prepoznati roditeljske osjećaje. Najčešća reakcija na takve, neusklađene, poruke je zbunjenost i nesigurnost.
Prepoznavanje osjećaja i promjena uvjerenja, usklađivanje verbalne i neverbalne komunikacije, proširivanje pogleda i razumijevanje situacije omogućuju roditeljima iskrenost u komunikaciji. Djeci tako pomažu u razvijanju osjećaja sigurnosti, samopouzdanja i znatiželje, i omogućuju im da u vrtić krenu bez suza.
Centar Format-in, Velika Gorica
www.format-in.hr
gordana@format-in.hr
tel. 01 6216 840, 091 521 8685
annointedbarron1 u 20:05
na temi "Getcertified10@yahoo.com" Pass CISSP,CEH,PRINCE2,PMP,AZURE,AWS,PMI-RMP
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Pitanje.
пеперутка16
Dali neka od vas drži krave? Ako da, šta radite s mlijekom? Nije zezancija, ozbiljno pitam, ne znam šta ću s mlijekom?
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:
Čestitamo!