|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Separacijski strah kod djeteta

Uredništvo Ringeraje, 6.9.2020
Vaše dijete staro osam mjeseci još ne pokazuje strah od odvajanja? Pripremite se, vjerojatno će uskoro početi.

image
Pozdravite se s djetetom, kada se morate rastati
/11


U dobi od 6 do 8 mjeseci većina beba počinje izražavati separacijski strah. Beba će zbog tog osjećaja protestirati u dvije situacije – u prisutnosti nepoznatih osoba i zbog odvajanja od roditelja. Možda će vam biti neobična takva prekretnica; od bebe koja je s 3 mjeseca bila prijateljski raspoložena prema svima, u bebu koja postane nervozna ako se nepoznata osoba previše približi, no takva reakcija je prirodna i normalna. Beba na taj način pokazuje da je sposobna razlikovati poznate od nepoznate osobe.

 

Ako ste već primijetili prve znakove, pripremite se da će se u sljedećim mjesecima držati uz vas još čvršće sve dok ova faza postupno ne prestane.

Uz pomoć sljedećih savjeta djetetov strah možete ublažiti te ga pripremiti na što samostalniji život.

  • Ohrabrite ga za otkrivanje i isprobavanje novih stvari


Omogućite mu sigurnu okolinu s puno prilika za otkrivanje granica bez da bi ga pritom trebali stalno upozoravati. Isto tako mu omogućite da se igra samo. To ne znači da ga trebate u stanu ostaviti bez nadzora, nego da mu dozvolite da se neko vrijeme igra samo u sobi, koju prije toga naravno trebate odgovarajuće osigurati.

 

PROČITAJTE JOŠ: Možda niste očekivali...


  • Podijelite brigu za dijete


Za razvoj vašeg djeteta je korisno ako ga povremeno čuva netko drugi. Na taj način će se lakše naviknuti na boravak bez vas. Prijatelje ili rodbinu zamolite da povremeno brinu za njega da bi se moglo naviknuti na vašu odsutnost.

  • Pozdravite se s djetetom, kada se morate rastati


Nemojte se samo izmaknuti - to će samo povećati njegov strah jer neće biti sigurno kada ćete ga ostaviti sljedeći put. Umjesto toga radije uvedite rutinu s poljupcem na lice i ponavljanjem jedno te iste fraze npr: "Mamica sada ide. Uskoro će se vratiti. Pa-pa, pa-pa!" S vremenom će dijete kroz ovu rutinu pozdravljanja naučiti da ćete se vratiti.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Refleks traženja ustima
Primarni refleksi (hrvatski video)
4
Razvoj bebe kroz igru!
Najbitnije da kad se rade vježbe dijete bude odmorno. Važno je napomenuti da vježbe trebaju predstavljati novi vid zabav...
4
Dojenje može smanjiti rizik od šećerne bol...
Pored brojnih poznatih prednosti, nova istraživanja su pokazala da dojenje može smanjiti rizik oboljevanja majke od šeće...
4
Savjeti o dojenju
Bitno je ne gubiti strpljenje i prerano krenuti na nadohranu.
4





Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!