|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Unošenje dovoljno tekućine je najvažnije pravilo u slučaju proljeva!

image
/11


Najčešće ga najavljuju grčevi. Iako uglavnom nije štetan za dijete, jako je naporan. Proljev se pojavljuje obično kao odgovor tijela na raznorazne infekcije (npr. virusne) koje se osobito pojavljuju ljeti. Crijevo radi intenzivnije da bi što prije izbacilo štetne tvari. Pritom se poveća gubitak tjelesne tekućine. Posljedica je tekuća stolica.



Opasnost od dehidracije


Tijelo kod proljeva gubi puno tekućine i mineralnih tvari. Dojenčad i mala djeca mogu brzo dehidrirati. Znakovi dehidracije su:

  • Gubitak tjelesne težine
  • Pospanost i klonulost
  • Uvučena fontanela kod dojenčadi 


Što je dijete manje to je veća opasnost od isušivanja. S dojenčetom bi trebali odmah posjetiti liječnika.

Malo stariju djecu možete najprije liječiti doma. Kao prvo ponudite im puno tekućine. Piti mogu vodu te čajeve od šipka, kamilice, borovnica, koromača ili mente. Kod proljeva pomažu i rižina sluz (s dodatkom soli) ili slana prežgana juha.

Ako se stanje nakon nekoliko sati ne normalizira, dijete bi trebalo nakon svake stolice popiti otopinu s elektrolitima. Time ćete nadoknaditi gubitak vode, soli i mineralnih tvari. Ako dijete ne želi piti možete mu otopinu zamrzniti u obliku lizalice te mu je ponuditi. Prašak za pripremu otopine za rehidraciju možete kupiti u ljekarni. 

Djetetu možete dati i pripravke s probiotskim bakterijama koji pripomognu ka uspostavljaju normalne crijevne flore.

Kod jakog proljeva dijete bi uvijek trebali voditi k liječniku. Isto tako postupite i u slučaju da proljev traje duže od dva dana, ako sadrži krv, sluz ili u slučaju povišene tjelesne temperature i jako lošeg općeg stanja djeteta.



Važno!

  • Ako je dijete dojeno, dojite ga što češće.
  • Hranite li vaše dojenče formulom, trebate je u slučaju jakog proljeva razrijeđiti.
  • Prašak za rehidraciju neka postane sastavni dio vaše kućne ljekarne. 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Olakšajte bebi nicanje zubića uz ova tri t...
Period kada djetetu rastu zubići zna biti vrlo neugodan i za bebu i za roditelje. Ako vašem djetetu rastu prvi zubići, ...
5
S bebom u šetnju u zimskim danima
Mnoge mamice se pitaju mogu li s bebom u šetnju u zimskim danima, koliko vremena mogu ostati vani i kako bebu primjeren...
5
Saznajte, nemojte čekati.
Hartmann Grupa vodeći međunarodni proizvođač medicinskih i higijenskih proizvoda premijerno predstavlja novu liniju Vero...
5
Zvijezda baby kalendara 2022 - Glasanje je...
GLASANJE za "Zvijezda baby kalendar za 2022." je započelo ali još uvijek možete poslati fotografije vaših mališana i t...
5





Anketa

Pitanje.
пеперутка16

Dali neka od vas drži krave? Ako da, šta radite s mlijekom? Nije zezancija, ozbiljno pitam, ne znam šta ću s mlijekom?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!