Kupnja dječjih kolica jedna je od najskupljih stvari u nabavi dječje opreme i stoga je potrebno izabrati dobro i kvalitetno.
Važno je da kolica budu udobna i primjerena djetetu, ali i roditeljima koji će njima upravljati. Trebala bi biti lagana, a istovremeno čvrsta, prilagodljiva po visini, te sa pretincima ili košarama za odlaganje dječje opreme.
1. Težina
Ovisno o modelu, težina kolica može iznositi i do 8 kg, pa je poželjno da u kupnji sudjeluju oba roditelja, obzirom da je majka ta koja će više rukovati kolicima. Isprobajte guranje kolica i nošenje dok su sklopljena. Uzmite u obzir da je drugačije upravljati kolicima kada je dijete u njima, pa ih opteretite i onda pokušajte voziti.
2. Ručke
Pazite da kolica imaju ručke prilagodljive po visini, kako bi se smanjilo opterećenje kralježnice te da bi oba roditelja jednakom lakoćom mogli uživati u vožnji djeteta. Neki modeli imaju ručku koja se može prebacivati tako da je dijete okrenuto prema vama ili od vas.
3. Model
U širokoj ponudi raznolikih modela kao najpopularniji se izdvaja 3 u 1 model dječjih kolica koji se sastoji od kolica, košare i autosjedalice-nosiljke. Isprva se najviše koriste košara i auto sjedalicam, dok se kolica počinju koristiti nešto kasnije i bit će u upotrebi sve dok se kolica ne prestanu korisitit ili dok ne nabavite jednostavan model kišobran kolica (vrlo praktičan za veću djecu i toplije mjecese).
4. Položaji sjedala
Bitno je da se kolica mogu spustiti sve do ležećeg položaja, posebno za djecu do 3 mjeseca starosti. Kasnije će djetetu biti udobno i u poluležećem položaju, kada će moći gledati ispred sebe i promatrati. Gledajte da mehanizam za spuštanje bude što jednostavniji i da se može spustiti jednom rukom.
5. Lakoća upravljana
Probajte gurati kolica jednom rukom. Važno je da kolica imaju predne kotače (ili kotač) koji se može micati u svim smjerovima, to će vam uvelike olakšati upravljanje. Ako na nekom terenu ne odgovara funkcija okretanja kotača, većina kolica ima mogućnost fiksiranja kotača što je dobro za pravocrtno guranje kolica.
6. Kotači
Mnogi su roditelji u nedoumici da li kupiti kolica sa 3 ili 4 kotača. Za koje god da se odlučili pazite da kotači ne proklizavaju. Veći, gumeni kotači najčešće pružaju udobniju vožnju. Kotači bi se trebali nesmetano okretati i trebali bi se moći zakočiti.
7. Sigurnosni pojasevi.
Gledajte da kopče besprijekorno funkcioniraju. Kopča bi se trebala dati lagano otkopčati i biti udobna i sigurna za dijete. Pojasevi bi trebali biti jaki i otporni. Potražite pojas koji se učvršćuje u tri točke, tj. pojas koji se kopča djetetu oko struka i između nogu. Kod kolica s tri kotača, poželjan je pojas koji se učvršćuje u pet točaka. Bilo bi dobro da vi možete lagano zakopčati i otkopčati pojaseve, ali ne i vaše dijete.
8. Sklapanje
Pokušajte sami sklopiti i rasklopiti kolica, kako bi se uvjerili da je mehanizam lagan i jednostavan za korištenje. Dobro je ako kolica imaju ručku za koju ih možete uhvatiti dok su sklopljena, to će olakšati transport kolica. Također obratite pažnju koliko mjesta zauzimaju sklopljena kolica i stanu li u vaš automobil.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Lino mliječni deserti – tako mliječni, tak...
Proteini su osnovna gradivna tvar ljudskog organizma te su iznimno važni za pravilan rast i razvoj unutarnjih organa i m...
5
Što određuje krvnu grupu bebe?
Roditelje često zanima koje će krvne grupe biti njihovo dijete, naročito ako je jedan od roditelja Rh negativan. Pogleda...
4
Vježbanje poslije poroda – mama i beba vje...
S trudnoćom i porodom promijenimo se u mnogo čemu i, usprkos neizmjerno lijepim trenucima, žene se počinju brinuti za iz...
4
Upitnik za roditelje o djetetovom razvoju
Svrha ovog upitnika je ispitati je li vaše dijete doseglo novi funkcionalni razvojni miljokaz.
3