|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Novi nacrt prijedloga zakona o medicinskoj oplodnji

Tihana Kunštek, 4.5.2010
Vladajuća stranka ponudila je svoj Prijedlog zakona o MPO problematici.

image
/11


Zakon ne donosi povećanje broja postupaka MPO koje financira HZZO , te nema povećanja dobne granice za financiranje navedenih postupaka, što je parovima koji se bore sa neplodnošću jedan od najvećih problema.

Zakon je vrlo nejasan u definiranju mogućnosti zamrzavanja zametaka. Dozvoljava zamrzavanje do tri jajne stanice. Zamrzavanje samo tri jajne stanice parovima smanjuje uspješnost postupaka jer je vrlo teško odrediti koje će se tri jajne stanice najkvalitetnije razvijati. Osim toga, stimulacija ovulacije i bacanje preostalih jajnih stanica je izrazito težak postupak za svaku ženu, kako fizički tako i psihički. Svaka jajna stanica je dragocjena i zaslužuje svoju šansu.

Prof. Kniewald, jedan od vodećih biologa u Europi kaze da ce baš taj način tražiti od struke da se "igraju boga". Ne postoji način na koji bi biolog - embriolog mogao znati koje će tri jajne stanice najkvalitetnije reagirati na oplodnju spermijem.

Donacija jajne stanice ili spermija u ovom obliku i pod ovim uvjetima koje nudi ovaj Nacrt prijedloga zakona je neprihvatljiva jer ni jedan par neće htjeti riskirati mogućnost problematike sa biološkim roditeljima, odnosno donatorima genetskog materijala. Po ovom Nacrtu prijedloga zakona, dijete začeto potpomognutom oplodnjom moći će nakon 18. godine doznati iz registra tko mu je biološki roditelj. Ovo bi bilo sasvim prihvatljivo kada bi se to koristilo samo ako dijete ima zdravstvenih problema koje bi riješila transplantacija organa, koštane srži ili krvi biološkog roditelja i u tom smisli ni jedna Udruga nema ništa protiv kontaktiranja bioloških roditelja.

Također, smatra se je naziv "umjetna oplodnja" neprihvatljiv za sve neplodne parove, jer u MPO nema ničega umjetnog. Isparavan termin za navedeno je asistirana humana reprodukcija ili medicinski potpomognuta oplodnja (MPO).

Prijedlog zakona da na medicinski popomognutu oplodnju mogu ići samo bračni partneri je također naprihvatjiva, jer se time krše osnovna ljudska prava partnerima koji žive u vanbračnoj zajednici. Također se i ovaj nosensus dotiče i Ustavnog prava vanbračnih partnera.

Nezavisne udruge i Udruge pacijenata inzistiraju da se prilikom izglasavanja novog zakona, osnuje radna skupina sastavljena od prestavnika Udruga i liječničke struke koja će aktivno sudjelovati u donošenju istog.
Zakon nam kroje ljudi neupućeni u našu problematiku dajući si za pravo, ne samo da nas ne pitaju za mišljenje, nego nas totalno ignoriraju.

Na okruglom stolu SDP-a, održanog 15.06. a vezano na novi Zakon o medicinskoj oplodnji sudjelovalo je velik broj stručnjaka iz domene humane reprodukcije, profesori, docenti, embriolozi, državna pravobraniteljica za djecu, prestavnica udruge Roda, te dvije predstavnice Udruge pacijenata s problemom neplodnosti BETA. Prof. Vlaisavljević je imao prezentaciju kojom je iznio niz činjenica kako se potpomognuta oplodnja odvija u Europskim zemljama. Nakon toga je uslijedila rasprava vezana na temu. Svi prisutni su istog mišljenja o navedenom Zakonu i slažu se da je neprihvatljiv. Lijecniči su dali nekoliko argumenata protiv zamrzavanja jajnih stanica a u korist zamrzavanja embrija. Govorilo se i o neophodnom psihološkom savjetovanju osoba koje su uključene u proces potpomognute oplodnje. Postavljala su se pitanja na koja nažalost nitko od prisutnih nije mogao dati odgovore, jer onih kojima su upućena ( Ministarstvo zdravlja, HZZO) nažalost nije bilo na raspravi. Gosp. Mrsić je naglasio kako amandmanom zahtjevati da se u Nacionalno povjerenstvo svakako uključi predstavnik udruga koje se bave problematikom neplodnosti. Ujedno je rečeno da SDP priprema cijeli niz amandmana na ovaj konačni prijedlog Zakona o medicinskoj oplodnji.

U ime svih parova koji se bore sa neplodnosću, nadamo se da će Zakon ipak biti definiran u korist pacijenata, te da će presudnu riječ imati struka i pacijenti, a ne tijela koja nemaju neposredne veze sa medicinskom problematikom, poput crkve čije se mišljenje cijeni, ali ono naprosto ne smije biti jedino i presudno.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Plodnost po godinama i brojevima
Žena mlađa od 35 godina treba samo 3,8 jajnih stanica za stvaranje zdravog embrija. Žena između 35. i 37. godine života ...
4
Starost oca utječe na plodnost i razvoj dj...
Rizik za razvoj porođajnih mana i nekih stanja, poput poremećaja iz autističnog spektra i nekih psiholoških poremećaja, ...
4
Folna kiselina počinje se uzimati prije tr...
Folna kiselina se uzima u prvih 12 tjedana trudnoće, a treba je početi uzimati dva mjeseca prije trudnoće
3
5 uzroka bolova za vrijeme ovulacije
Ako tijekom bolova za vrijeme ovulacije ne možete obavljati uobičajene svakodnevne zadatke, ovo je definitivno alarmanta...
3





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!