erneston u 01:56
Međunarodni tjedan dojenja
Uredništvo Ringeraje, 1.8.2020Hrvatska je tradicionalno među zemljama s relativno visokim stopama dojenja. Prema posljednjim podacima dvoje od troje djece u dobi rođenja do dva mjeseca je isključivo dojeno kao i 57,2 posto djece u dobi od trećeg do petog mjeseca života. Tome je svakako doprinijela i predanost Hrvatske provedbi inicijative „Rodilišta prijatelji djece“.
Danas su sva rodilišta u Republici Hrvatskoj Rodilišta – prijatelj djece. Novi izazov predstavlja održivost programa, kao i razvijanje dodatnog programa Rodilište-prijatelj majki i djece i promicanje dojenja u jedinicama intenzivnog liječenja nedonoščadi.
Ministarstvo zdravstva prepoznalo je važnost osnivanja Banke humanog mlijeka kao jedno od ključnih ulaganja u dobrobit najmlađe djece za osiguravanje najvišeg standarda zdravstvene njege za prijevremeno rođene i teško bolesne djevojčice i dječake kojima nije dostupno majčino mlijeko. Banka humanog mlijeka dala je poseban doprinos u osiguranju dostupnosti majčinog mlijeka navedenim skupinama djece u vrijeme potresa u Gradu Zagrebu, u ožujku 2020. godine.
PROČITAJTE JOŠ: Dojilje, nemojte jesti dvostruko već kvalitetno!
Ujedno, u novonastalim okolnostima epidemije koronavirusa, Ministarstvo zdravstva je u suradnji s UNICEF-om i stručnjacima dalo snažnu potporu dojenju, svjesno važnosti nastavka dojenja i u vrijeme epidemije, uz pridržavanje mjera zaštite od širenja virusa. Ovim putem zahvaljujemo svim zdravstvenim radnicima i UNICEF-u na suradnji i doprinosu u provedbi zaštite i promicanja dojenja u Republici Hrvatskoj na dobrobit djece, njihovih obitelji i cijele zajednice“, kazala je pomoćnica ministra zdravstva prim. Vera Katalinić-Janković.
„Dojenje ime neprocjenjivu važnost za zdravlje svakog djeteta, a posebno prijevremeno rođene djece i one čije je zdravlje narušeno. Upravo je stoga posebno važno u svakoj situaciji promovirati dojenje kao najbolji izbor te pružiti majkama potrebnu podršku i informacije o dugoročnim zdravstvenim dobrobitima koje dojenje donosi i djeci i majkama. Zahvaljujem se svim UNICEF-ovim donatorima, građanima i tvrtkama, koji nas podržavaju u kontinuiranom ulaganju u zdravlje najmlađih“, kazala je Regina M. Castillo, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
U vrijeme pandemije izazvane novim koronavirusom mnoge se majke pitaju kakve su preporuke kada je riječ o dojenju.
„Dojenje i prehrana majčinim mlijekom uvijek su najbolji način prehrane koji svakome djetetu osigurava zdravlje i brojne dobrobiti. Slijedom preporuka Svjetske zdravstvene organizacije, i majke koje su COVID-19 pozitivne mogu dojiti i hraniti dijete izdojenim majčinim mlijekom, ako to žele i ako to djetetovo i njihovo stanje omogućuje, naravno, pridržavajući se preporučenih higijenskih mjera“, kazala je izv. prof. dr. sc. Anita Pavičić Bošnjak, nacionalna koordinatorica programa promicanja dojenja u jedinicama intenzivnog neonatalnog liječenja i njege i voditeljica nacionalnog ocjenjivačkog tima za inicijativu Rodilišta – prijatelji djece.
Cjelovite preporuke i smjernice za stručnjake, ali i roditelje dostupne su na internetskim stranicama UNICEF-a.
Izvor: UNICEF
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Uvođenje guste hrane mnogim je roditeljima misterija. Iznad svega se pitaju kada započeti, s čim započeti, na koji način... 7
Provjerite koje su to začinske biljke koje na potpuno prirodan i znanstveno dokazan način potiču stvaranje majčinog mlij... 4
Brza nagradna igra u kojoj možete osvojiti paket Avon baby proizvoda. Kako do nagrade pročitajte u nastavku ... 4
Zbog tanke kože, bebe su vrlo osjetljive na hladnoću, a kako biste smanjili rizik od prehlada i učinili hladnije dane u... 4