gorge u 12:53
na temi 注册护照身份证、驾驶执照、签证、绿卡、居住证、出生证明、IELT、工作许可证、公民身份WhatsApp......(+852-6054-2906) 在全球服务中,我们为以下国家/地区提供护照原件、驾
Koža se sastoji od tri osnova sloja. Najdublji sloj kože je potkožno masno tkivo. Iznad njega nalazi se dermis koji ima dva sloja, dublji retikularni i površniji papilarni dermis. Unutar dermisa smješteni su živci, krvne žile, žlijezde lojnice i znojnice, elastična i kolagena vlakna. Površinski sloj kože nazivamo epidermis, a također je sastavljen od nekoliko dijelova. Unutrašnji dio epidermisa sačinjavaju žive stanice, keratinociti koji se umnožavaju, dok se u najpovršnijem sloju kože nalaze mrtve stanice, stratum corneum. Stanice na površini kože uronjene su u lipidni sloj poput ciglica. One sprječavaju isušivanje i dehidraciju kože te predstavljaju i prvu liniju obrane kože protiv mikrobijelnih čimbenika. U tome najvažniju ulogu ima upravo zaštitni lipidni sloj. Stoga je zaštita lipidnog sloja, pravilnom njegom novorođenačke kože ključni faktor za zdravlje kože.
Površina kože je blago kisela, pH iznosi oko 5,5. Upravo taj kiseli zaštitni sloj onemogućava razmnožavanje štetnih bakterija i gljiva na površini kože. Isto tako blago kiseli pH kože pospješuje barijernu funkciju kože stabilizirajući lipide u koži koji tako sprječavaju gubitak vode (transepidermal watter loss) i prodor mikroba u kožu. Promjena pH kože čini je osjetljivijom na dehidraciju, infekcije, iritacije i alergije. Čak svakodnevna njega kože može oštetiti njezinu zaštitnu barijeru, pogotovo ako se ne primjenjuju proizvodi koji su namijenjeni dječjoj koži i koji imaju pH vrijednost oko 5,5. Ta se oznaka nažalost nalazi i na mnogim proizvodima koji to nisu.
Kupanje bebe
Prvo kupanje novorođenčeta kod kuće je događaj koji ćete vjerojatno pamtiti čitav život. To su trenuci ispunjeni radošću, uzbuđenjem, a istovremeno i strepnjom kako će se kupka koju ste brižno pripremali svidjeti malom biću. Kupanje je bitno ne samo za higijenu već i za razvoj osjetilnih sposobnosti bebe i međusobno zbližavanje. Stoga se pripremite kako treba. Zagrijte prostoriju u kojoj ćete kupati bebu na otprilike 22 do 24 stupnja Celzijusa, a temperatura vode neka ne bude viša od 36 do 37 stupnjeva Celzijusa. Danas postoje toplomjeri za vodu koji kasnije mogu poslužiti i kao igračka. Pazite da količina vode ne bude prevelika i osigurajte dno gazom protiv sklizanja. Glavicu novorođenčeta držite uvijek iznad vode. Kada dijete izvadite iz vode pazite da ga odmah možete posušiti, a prostorija u kojoj će beba nakon toga boraviti neka bude između 20 i 22 stupnja Celzijusa. Do četvrtog mjeseca života savjetuje se svakodnevno kupanje i pranje vlasišta kako bi se izbjegla pojava tjemenice. Za kupanje možete upotrebljavati čistu vodu, ali i niz komercijalnih, posebno prilagođenih preparata za njegu novorođenačke kože. Najbolje je savjetovati se s vašim dermatologom jer nije svaka koža ista i neke bebe trebaju pojačanu njegu. To se posebice odnosi na pojedine bolesti kože gdje se uz kupku treba provoditi i terapija.
Mijenjanje pelena
Mijenjanje pelena u početku treba biti vrlo često. Primjenom novih apsorptivnih pelena danas je znatno umanjena pojava teških oblika pelenskog iritativnog dermatitisa, ali u manjeg broja beba upale kože se ipak pojavljuju. Iritativni dermatitis najizraženiji je na izbočenim predjelima kože dojenčeta, dok su pregibi u početku pošteđeni. Amonijak iz urina nema direktno iritativno djelovanje, već snižavanjem kiselosti pelenske regije aktivira enzime stolice (proteaze,lipaze) koji direktno oštećuju kožu. Ako se tome još doda i mehaničko trenje pelenama te kemijski utjecaj preparata za njegu guze, vidljivo je koliko je pelenska regija osjetljivo područje, sklono upalama. U liječenju lakših oblika primjenjuju se oblozi fiziološke otopine, zaštitne kreme s cinkom i često mijenjanje pelena. Važno je pelensku regiju držati suhom.
Neke će bebe dobro podnijeti svaku vrstu pelena pa i čišćenje vlažnim higijenskim maramicama, dok druge neće u početku tolerirati ništa osim čiste vode. Nemojte žuriti i ponašajte se u skladu s time kakva je koža baš vaše bebe. Na putovanju umjesto čiste vode možete upotrijebiti termalne vode u spreju za njegu guze. Vlažne maramice nikako ne smiju sadržavati alkohol i mirise koji iritiraju kožu.
Ukoliko se uz svu vašu njegu ipak pojavi upala kože pelenske regije koja ne prolazi za nekoliko dana, pogotovo ako su vidljive ranice, krastice, točkasta krvarenja ili prateće promjene na ostalim dijelovima kože obavezno se javite dermatologu.
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16
Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?