|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako uspješno prebroditi prvu godinu dojenja

4.5.2010
Preporuka pedijatrijskih udruženja diljem svijeta, Svjetske zdravstvene organizacije i drugih zdravstvenih grupa je jasna – djeca bi trebala biti dojena najmanje do prvog rođendana.
Ključne riječi:

image
/11


U Hrvatskoj gotovo 98% žena doji nakon poroda, ali samo 1,6% ih još uvijek doji nakon godinu dana. Razlozi zbog kojih ih tako malo uspije postići taj cilj su složeni – društvo koje ne podupire uvijek dojenje, alternative koje se čine jednostavnije tijekom teških razdoblja te nedostatak edukacije i svijesti o dobrobitima dojenja u odnosu na hranjenje nadomjescima za majčino mlijeko. U sljedećem tekstu možete naći nekoliko savjeta kako uspjeti dojiti prvu godinu života djeteta.

1. Pronađite podršku

Mnoge žene planiraju dojiti, međutim stvarna briga za pravu, živu bebu na dojci može značajno odstupati od zamišljene slike dojenja. Iz tog razloga, utješno je imati oko sebe ljude koji se razumiju u dojenje.

Jedan od najlakših načina kako pronaći ljude koji vas podržavaju jest tijekom trudnoće otići na radionicu o dojenju ili sastanak grupe za potporu dojenju. Praksa pokazuje da majke koje su povezane s drugim ženama koje prije poroda imaju iskustvo u dojenju ili onima koje su educirane o dojenju, imaju opušteniji stav, jer raspolažu informacijama o normalnom tijeku dojenja. Osim toga, dođe li do neočekivanih situacija, majka zna od koga može zatražiti pomoć.

Pomoći će vam i educirate li obitelj i prijatelje o vašem cilju. Jedan od načina može biti i popis razloga zašto je toliko važno da dijete siše majčino mlijeko. Mnogi ljudi se zapanje kada vide koliko različitih razloga postoji.

2. Naučite dojiti u javnosti

Naučiti dojiti u javnosti može biti veliki izazov – naročito u društvima u kojima dojenje nije uobičajeno. Ne želi li dojiti u javnosti, majka će vjerojatno morati ili ograničiti svoje izlaske ili se izdajati kako bi mogla hraniti dijete na bočicu. I jedno i drugo može biti frustrirajuće i ograničiti odnos koji dojenjem stvaraju majka i dijete.

Neke majke smatraju kako im odjeća za dojenje pomaže kada moraju dojiti u javnosti, dok je drugima jednostavnije diskretno dojiti tako da podignu svoju majicu odozdo i osiguraju se da dijete pokriva svu izloženu kožu. Mnoge majke steknu sigurnost dojeći u mirnoj okolini  ili gledajući se u ogledalu da bi znale kako izgledaju onima koji bi mogli gledati. Pozovite prijateljicu da vam se pridruži tijekom izlazaka s djetetom - to će vam pomoći da se opustite.

3. Ograničite korištenje bočica i duda varalica

Mnoga djeca ne koriste bočice i dude varalice i uspijevaju dojiti barem godinu dana. Međutim, korištenje umjetnih bradavica tijekom prvih tjedana može remetiti bebinu sposobnost efikasnog dojenja. Zadovoljavanje potrebe za sisanjem drugdje osim na dojci je rizičan faktor za rani prestanak dojenja.

Dude varalice su umjetni nadomjesci onome što dojka prirodno daje. Dojene bebe često doje kako bi zaspale za dnevno i noćno spavanje. Preporuka korištenja duda varalica može uzrokovati smanjenje zaliha mlijeka zbog manje stimulacije dojki te može utjecati na dužinu dojilačkog "staža".

4. Nađite načine za uključivanje oca

Jedan od najčešćih razloga u prilog izdajanju jest želja da otac može nahraniti dijete na bočicu. Često hranjenje putem bočice vodi k ranom prestanku dojenja pa ako je razlog izdajanju želja za uključivanjem oca u brigu o djetetu, potrebno je pronaći druge načine. U mnogim obiteljima su vrijeme za kupanje ili masaža djeteta posebne prigode za povezivanje oca i djeteta, koje istovremeno nude kontakt koža–na-kožu i maženje. 

5. Stvorite dnevni ritam

Nametanje rasporeda dojenja djetetu može voditi k smanjenju zalihe mlijeka, jer se dojke rjeđe prazne. Savjeti koji kažu da bi "trebalo" dojiti 8-12 puta unutar 24 sata ili da dijete treba dojiti 10 ili 15 minuta na svakoj dojci, mogu biti zbunjujući za majke čije dijete to čini drugačije. Duljina podoja varira ovisno o bebinoj osobnosti i dobi. Način na koji dijete doji također se može promijeniti kako ono raste. Mnogim majkama pomaže provesti vrijeme tako da manje gledaju na sat i ne broje koliko puta su dojile. Sve dok vaše dijete dovoljno dobiva na težini, jednostavno praćenje njegovih znakova je dovoljno.

Nekim majkama i djeci zaista treba određena rutina tijekom dana. Majka može postepeno uvesti neki "raspored" dajući djetetu predvidljive znakove. Imati specifičan red u danu – vrijeme za kupanje, šetnju, čitanje – može pomoći majci i djetetu da pronađu ritam koji im najbolje dogovara. Neka djeca će sama, kada budu veća, odrediti tempo dojenja u nekim pravilnijim vremenskim razmacima. Druga će nastaviti tražiti učestale podoje tijekom dana.

6. Dojenje kao utjeha

Neke se majke brinu da će nuđenjem dojke za utjehu kada je dijete uzrujano stvoriti neprikladnu emotivnu povezanost sa hranjenjem. Brinu da će njihovo dijete početi jesti zbog utjehe, a ne kako bi zadovoljilo fizičku glad. Kada nudite dojku kao utjehu, ohrabrujete vaše dijete da se okrene vama da bi se smirilo.

Ljudski kontakt važniji je od mlijeka. Uz to, tješenje uz dojku pomaže održavanju zalihe mlijeka i podsjeća dijete kako mu dojenje može pomoći da se osjeća bolje.

7. Prepoznajte znakove štrajka dojenja

Djeca često imaju razdoblja tijekom kojih se čine manje ili više zainteresirana za dojenje, no vrlo je neuobičajeno da dijete mlađe od godinu dana uistinu odluči prestati dojiti. Česta je situacija da majke kažu kako dijete "prestaje dojiti" kada je ono usred štrajka dojenja ili skoka u razvoju koji ga ometa u dojenju. Najčešća dob kada se pojavljuje štrajk dojenja jest između trećeg i osmog mjeseca života.

Ključ za izbjegavanje nehotičnog prestanka dojenja jest pratiti i odgovarajuće se nositi sa štrajkom dojenja.

U drugoj polovici prve godine dijete se počinje kretati i postaje svjesnije svoje okoline. Često se, u situacijama odbijanja dojke, događa nešto što je poremetilo životnu rutinu djeteta - na primjer bolest, izbijanje zuba ili velika promjena u obitelji kao što je preseljenje. Ponekad, iako rijetko, djeca mogu prirodno prestati dojiti prije navršene godine dana. Dobrobiti dojenja za djetetovo zdravlje su velike i zato su vrijedne truda da se uvjerite ne prolazi li dijete samo kroz kratkotrajnu fazu prije nego prestanete dojiti.

8. Živite dan po dan

Umjesto donošenja čvrstih odluka unaprijed, pokušajte živjeti dan po dan. Kada imate novorođenče, ideja dojenja "velikog" djeteta starog 12 mjeseci može biti zastrašujuća. U trenutku kada ćete mu pomagati ugasiti prvu svjećicu na rođendanskoj torti, vaše maleno vam se neće činiti ni približno tako veliko.

9. Nemojte gledati na dojenje kao prijedlog "sve ili ništa"

Neke majke u određenom trenutku uvedu mliječnu formulu – u trenucima kada se vraćaju na posao, a nisu osigurale zalihu svog mlijeka ili zato što su odlučile da se neće izdajati dok su odvojene od djeteta. Mnoge od njih nastavljaju dojiti nakon povratka s posla i vikendom, a njihova djeca u velikom broju slučajeva nastavljaju s dojenjem i nakon prvog rođendana.

10. Uživajte u trenutku

U redu je zaljubiti se u dojenje. Vaše srce, a ne vaš um, tjerat će vas da nastavite. Dakle, pripremite vaše srce da voli dojenje.

  • Osigurajte da dojenje ne boli – ne možete se zaljubiti u nešto što boli.
  • Izbjegavajte imati bilo što između vas i vašeg djeteta, uključujući šeširiće za dojenje ili bočicu izdojenog mlijeka. Kada je nešto između vas i djeteta, otežava stvari.
  • Mazite se sa svojom bebom. Uživajte u njenom slatkom mirisu i malenoj glavici. Pratite kako biste uočili mlijeko koje joj curi iz kuta usana. Zaljubljivanje uključuje sva čula.

Kada majka prigrli dojenje, postaje puno lakše dojiti punu godinu i više od toga. To je istinska "tajna" dojenja. Uživa li majka u dojenju i preda li mu se, lakše će dozvoliti dojenje zbog utjehe, snaći se kako dojiti pred drugima i dobiti podršku koju treba.

Izvor: LLLI, http://www.roda.hr/tekstovi

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Početna prepunjenost dojki
Dva do šest dana nakon poroda većina žena osjeti da su im dojke gotovo preko noći postale teške, veće, osjetno punije, n...
5
Najapsurdnija imena u 2012. godini!
Da ima roditelja koji svojoj djeci vole davati neobična, smiješna, čak i apsurdna imena, to već znamo, no znate li koja ...
4
Nivea Baby u svakom trenutku!
Bez obzira na to jeste li trudni, pokušavate li zatrudnjeti ili ste tek rodili, NIVEA BABY je ovdje kako bi vam pomogla ...
4
Roditelji biraju
Roditelji na Facebooku odabrali proizvode za program babybonus
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!