markus419 u 11:08
na temi UK/Europe/Chinese/Ukraine passports, buy US passport, buy Australian passports registered in databas
Devet ste mjeseci čekali da upoznate svoju bebu, i svi – od članova obitelji do neznanaca u supermarketu – uvjeravali su vas kako ćete se zaljubiti na prvi pogled. Ali što ako se to ne dogodi odmah?
Činjenica je da se to odmah dogodi manjem broju žena, dok će većini trebati nekoliko dana ili tjedana. To je posve normalno i ne znači da se uopće nećete zbližiti s bebom. Upamtite, u prvih nekoliko dana i tjedana majčinstva bit ćete umorni, osjećat ćete bolove, a hormoni će vam divljati, pa budite strpljivi. Donosimo vam savjete kako se zbližiti s bebom, a najbolje je od svega što će se to dogoditi bez prevelikog truda.
1 NE BRINITE SE AKO SE NE POVEŽETE ODMAH
Nemojte očekivati da se stvari počnu događati odmah. Nakon uzbuđenja koje donosi trudnoća i porođaj, stvaran trenutak nakon toga može biti i svojevrstan antiklimaks. Odjednom ste se našli u novoj situaciji, iscrpljeni ste, a možda imate i šavove. Sve to nisu idealne okolnosti za ljubav na prvi pogled. Ne brinite se, zbližit ćete se s bebom čim se oboje naviknete na nove okolnosti. Klara (34) se prisjeća: "Moja starija sestra ima dvoje djece i upozorila me da ne očekujem kako ću se odmah povezati s bebom. Zato, kad sam rodila prvog sina Josipa, kojem je danas šest mjeseci, nisam od sebe očekivala čudo. Kad sam ga nakon porođaja primila u naručje, samo sam pomislila: Oho, ovo je moj sin. Zatim, kako su tjedni prolazili, počela sam osjećati puno jaču bliskost."
2 POTIČITE KONTAKT KOŽOM NA KOŽU
Stručnjaci kažu kako biste s tom dobrom praksom trebali započeti što je prije moguće nakon porođaja, a i rezultati mnogih istraživanja pokazali su kako kontakt kožom na kožu značajno pomaže u zbližavanju s bebom. Ako je moguće, neka vam porodničar odmah nakon porođaja položi bebu na gola prsa, još dok režu pupčanu vrpcu. Ako ste imali carski rez i to nije moguće, neka to napravi vaš partner jer je i za njega zbližavanje jednako važno. U tjednima nakon porođaja zadržite tako blizak kontakt s bebom dok ju hranite ili kupate.
3 GLEDAJTE BEBU U OČI
Majka priroda veoma je mudra: postoji razlog zašto je udaljenost do koje beba vidi ista kao i udaljenost između vaše bradavice i vašeg oka. Dojena beba može vidjeti majčino lice, a gledanje u oči pomaže u zbližavanju. Hranjenje na bočicu također je dobro jer bočicu držite na mjestu gdje je bradavica. Tijekom hranjenja gledajte svoju bebu, smiješite se i pričajte joj.
4 UŽIVAJTE U NJOJ
Jedan od najboljih savjeta stručnjaka jest taj da uživate u svojoj bebi i ne uspoređujete ju s drugima. "Moj je prvi sin bio uistinu opušten", ispričala je Klara. "Očekivala sam isto i kod drugoga, ali nije se dogodilo ništa slično."
Važno je imati na umu da su neke bebe "teže" od drugih, s drugačijim osobnostima i navikama spavanja. Ako beba vaše prijateljice dobro spava i uvijek je sretna, ne znači da će i kod vas biti isti slučaj. Nemojte uspoređivati, jer to može omesti zbližavanje. Jednostavno uživajte u posebnoj osobnosti vaše bebe takvoj kakva jest.
5 PAZITE NA SEBE
Jedna od glavnih prepreka zbližavanju jest mama pod stresom. Izdvojite vrijeme za sebe i ugodite si, bez obzira na to je li riječ o toploj kupki ili kavi s prijateljicom dok netko čuva bebu. Odmarajte se što više i hranite se zdravo i uravnoteženo. Ana (33) kaže: "Oko osam tjedana nakon što sam rodila Marka, znala sam se čak naljutiti na njega jer nisam imala vremena za sebe. Onda ga je moj suprug počeo čuvati svake subote ujutro dok bih ja išla na frizuru ili jednostavno. To mi je stvarno pomoglo da postanemo bliskiji."
6 MAZITE SE
Kada dodirujete, držite, mirišete ili ljubite svoju bebu, oslobađaju se endorfini koji pomažu u zbližavanju. Zato bebina glava tako krasno miriše. Provodite mnogo vremena dodirujući i ljubeći bebu. Rezultati istraživanja koje je provedeno na Novom Zelandu pokazali su da bebe koje su majke često ljubile, imaju jači imunosni sustav. A to vrijedi i za tate. Naime, jedno izraelsko istraživanje pokazalo je da novopečeni očevi izlučuju hormon koji im pomaže u boljem zbližavanju s bebom dok se maze.
Kada bih trebala zatražiti pomoć*
Katkada izostanak zbližavanja može biti simptom poslijeporođajne depresije. Evo na što valja pripaziti:
Do osmog tjedna nakon porođaja trebali biste početi osjećati bliskost. Ako ne, porazgovarajte sa svojim liječnikom ili patronažnom sestrom.
Traumatičan porođaj može izazvati probleme sa zbližavanjem. Razgovarajte o tome s prijateljima ili patronažnom sestrom, jer takvi razgovori imaju terapeutsko djelovanje.
Ako ste stalno plačljivi ili depresivni, porazgovarajte sa svojim liječnikom. Nemojte se stidjeti jer su liječnici to mnogo puta vidjeli i moći će vam pomoći. Poslijeporođajna depresija u ranoj fazi može se liječiti savjetovanjem ili lijekovima, a tako će i brže proći.
markus419 u 11:08
na temi UK/Europe/Chinese/Ukraine passports, buy US passport, buy Australian passports registered in databas
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Beba.
Admin
Za bebinu guzu, koristite li samo kremu ili samo puder ili obadvoje istodobno?
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:
Čestitamo!