|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako pomoći svom djetetu da bolje uči

Sandra Matošina Borbaš, prof., 23.8.2020
Svi mi, odrasli, kada vidimo svoje dijete kako se muči s teškim školskim gradivom, želimo učiniti nešto da mu pomognemo.
Ključne riječi:

image
Poštujte djetetov prostor i vrijeme za učenje.
/11


Ponekad sjednemo s njim i pokušamo razumjeti te komplicirane matematičke ili zemljopisne pojmove, ponekad samo «brundamo» protiv škole i školstva općenito, ponekad potražimo pomoć u obliku instrukcija ili psihološke podrške, ali mi, odrasli, uvijek od učenja ili mučenja s ovim informacijama – možemo odustati. A djeca, nažalost, ne mogu. Pa što zapravo možemo učiniti da njima bude jednostavnije i lakše? Slijedi par savjeta koji mogu pripomoći u mučenju s učenjem.


STVORITI ODGOVARAJUĆU KLIMU – podrazumijeva «nebrundanje» protiv škole i školskog sustava jer time djeci stvarno dajemo osjećaj da je sve vezano za školu besmisleno. Time djetetu ne dajemo primjer da je učenje potrebno i dobro, da to ima svoju svrhu i funkciju. Potrebno je cijelo vrijeme govoriti djetetu (i što je još važnije – pokazivati primjerom) koliko je školovanje nužno za njegovu budućnost, pomagati mu otkrivati nove spoznaje, poticati ga da samo istražuje svijet oko sebe. Pokažite mu primjerom koliko je znanje važno, koliko je važno završiti školu sa što boljim ocjenama, koliko znanje može koristiti pojedincu.
 

 

PROČITAJTE JOŠ: Uloga roditelja u školskim obvezama djeteta
 

 

DATI DJETETU ODGOVARAJUĆU POTPORU – time se misli i na kupnju svih potrebnim nastavnih pomagala, knjiga, bilježnica, likovnih mapa…, ali i na psihološku, ne financijsku potporu. Tako kada dijete kaže da sljedećih pola sata ili sat ide učiti, ne treba ga prekidati, slati ga u trgovinu ili do susjede po nešto što nam zatreba. Poštujte njihov prostor i vrijeme za učenje jer će ga onda i oni sami poštivati. Isto tako razgovarajte puno s njim o tome što se dešava u školi, što su učili, pitajte ga da vam prepriča neki događaj iz povijesti te pohvalite njegovo znanje, neka vam prepriča neku knjigu koju je pročitao za lektiru (ili ju možete i vi pročitati, pa zajedno komentirati), zajedno se uputite u šumu, pa neka vam dijete priča kako se zovu pojedine biljke… Dijete je željno dokazivanja i podrške roditelja. Ako mu pohvaljujete znanje koje je stekao u školi, i ako vidi da vas zanima što oni uče iz kojeg predmeta, željet će vas još koji put zadiviti i iznenaditi poznavanjem neke teme, što znači da će s više motivacije učiti.

 



Isto tako, pomažite djetetu pri učenju – u početku dosta, a kasnije sve manje. Svako dijete ima neki svoj vlastiti razvoj samostalnosti – sami ćete procijeniti kada je ono sposobno samo pisati zadaće – neko dijete će biti u tome samostalno u prvom razredu, a neko tek u petom razredu osnovne škole. No i kada mu pomažete, pokažite da cijenite samostalnost. Kada zajedno riješite neke zadatke, vrlo slične mu ostavite da riješi potpuno samo. Kroz zadatke koje uspije riješiti samo, dijete će se naučiti samoutjecajnosti, te će u početku lakše, a kasnije i teže zadatke rješavati samostalno. Ukoliko dijete izrazi želju da nešto samo napravi, pustite ga, pa makar ispalo krivo i trajalo nekoliko sati. Kasnije možete zajedno dotjerati zadaću, ali ono će vidjeti da cijenite samostalan rad i trudit će se da počne što prije samostalno rješavati zadaću.


UKLJUČITE GA U DODATNE AKTIVNOSTI VEZANE ZA ŠKOLU – potičite ga da se uključi u rad grupa koje
postoje na školi, u rad nekog sportskog kluba, možda učenje stranog jezika. To su sve stvari koje ponekad koštaju (ukoliko nisu u okviru škole kao npr. izvannastavne aktivnosti), ali se i isplate. Time će dijete steći znanja koja mu mogu poslužiti u školi, a steći će možda i nove prijatelje te će na ovaj neformalan način steći ljubav prema znanju i učenju.


POMOZITE MU U RAZVIJANJU VJEŽBE KONCENTRACIJE – koncentracija je neophodna za učenje, ali i za praćenje nastave. Vježbati koncentraciju je moguće, ali treba i pomoći da se smanje utjecaji koji mogu omesti koncentraciju na zadatak. Tako je dobro da se pobrinete da dijete pri učenju sjedi okrenuto leđima prozoru (da ne gleda direktno van kroz prozor, jer će ga događaji izvana ometati pri učenju), da nema upaljen TV ili radio, da mu mobitel ili telefon nije u blizini, kako ga ni želja za telefoniranjem ne bi omela u učenju. Zajedno napravite plan učenja – u početku neka to bude 20 minuta učenja, pauza 5 minuta, pa ponovno 20 minuta učenja (20 minuta je optimalno vrijeme za dijete u 1. razredu osnovne škole , za starije vrijeme učenja do pauze može biti duže).
Pauza neka ne bude duža od 5 minuta – ako pauza traje duže, dijete će izaći iz sheme učenja, a mozak će se prebaciti na sadržaje. Ova pauza služi da dijete popije vode, ode na WC, malo se pokrene. Sa stalnim mjestom i vremenom učenja, dijete će razviti uvjetovanu reakciju, tj. naviku učenja na određenom mjestu i određeno vrijeme. Vježbati koncentraciju možete pomoću raznih didaktičkih igara, od kojih su najbolje PUZZLE (broj puzzli ovisi o dobi djeteta). Te su igre u kojima vidite koliko je vaše dijete predano zadatku te koliko se trudi.


Najvažnije je u svemu da budete realistični – vi najbolje znate koje su mogućnosti i sposobnosti vašeg djeteta, te ga potičite uvijek u skladu s time. Ako vaše dijete nije matematičar, nema smisla da ga upisujete u matematičke grupe i trudite se da iz matematike ima sve petice.
 

 

PROČITAJTE JOŠ: Kako ne dozvoliti školi da slomi dijete!
 

 

Ovo je samo par smjernica kojima se možete (ali i ne morate) voditi pri davanju podrške svom djetetu u učenju.

 

Postoji još ogroman broj faktora koji utječu na djetetov uspjeh, motivaciju i znanje, a nisu ovdje nabrojani. No snečime se mora početi.



Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Razvoj dječjeg crteža
Vrlo često, pod pristiskom velike želje da nam dijete bude uspješno, napredno, kompetentno, zadovoljno... želimo procjen...
7
Izradite Lego kostim za maškare!
Kupovni kostimi za maškare znaju biti skupi, loše kvalitete, a i djeca ih brzo prerastu...
6
Maškare - ideje za šminku
Još malo i stiže nam fašnik ili poklade, dolaze maškare, male i velike. Da bi bile male maškare što originalnije smo za ...
6
15 razloga zašto bi djeca trebala čitati k...
Današnja djeca ne čitaju jer su naučila da je čitanje dosadno, nezanimljivo, naporno i nekorisno. Isto kao što su naučil...
5





Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!