COLLINS250 u 04:30
na temi Falschgeld kaufen , counterfeit deutsch WhatsApp +4915212508422 Fake Banknoten kaufen WhatsApp +
Većina roditelja kaže da bi voljeli da im se njihova djeca povjeravaju i razgovaraju s njima kad su u krizi, kad su uznemirena ili kad imaju problem. Ali često su upravo roditelji ti koji blokiraju komunikaciju koju žele, na način da, na dječju ekspresiju emocija reagiraju tako što im daju poruku da nije u redu osjećati se tako, ili da ne bi trebali biti uznemireni. Kvaliteta reakcije često ovisi o tome kako se roditelji osjećaju u momentu kad im se dijete obrati. Djeca ne dobiju podršku koju trebaju kad su roditelji rastreseni, umorni, zaposleni ili pod stresom te se susreću s nestrpljivošću, razočarenjem, nervozom, ili ljutnjom umjesto da dobiju utjehu. A ponekad, i odgovori s najboljom namjerom mogu biti u žurbi, s ciljem da se nađe brzo rješenje a bez da se posluša kako se dijete osjeća.
Na taj način svojim postupcima roditelji djeluju na izražavanje odnosno potiskivanje osjećaja kod djece. Neizraženi i potisnuti osjećaji ostaju u djetetovom tijelu te se nagomilavaju i mogu dovesti do smetnji i emocionalnih poremećaja kod djece. Ako roditelji poriču ili kažnjavaju djetetovu ljutnju, bijes, tugu ("Ne budi prestrašeni zec. Samo curice plaču". "Diži se, nisi toliko strašno pao!"), strah ("Tući ću te dok ne prestaneš plakati!"), dijete postane toliko oprezno u izražavanju svojih osjećaja da nikakve osjećaje ne izražava spontano nego najprije provjeri na licima svojih roditelja je li taj osjećaj ispravan. Zabrana ekspresije ovih emocija dovodi do toga da djeca ostaju u svom strahu, tuzi, bijesu, povrijeđenosti i nemaju načina da se oslobode viška energije stvorene tim emocijama ("Ne plačem kad me mama tuče jer onda se ona još više naljuti. Ionako me to previše ne boli. Ne dopuštam nikome da vidi moje suze."). Budući da rijetko vide svoje roditelje kako se smiju, vesele i uživaju u životu, ta djeca i sama razvijaju stav da život treba podnijeti, izdržati, a ne uživati u njemu. Takva djeca mogu razvijati nisko samopoštovanje ili čak mržnju prema samom sebi, što može voditi u psihosomatske bolesti, depresivnost, ovisnost o drogama i autodestruktivna ponašanja. Kad odrastu izbjegavaju prepoznavanje i priznavanje vlastitih osjećaja ("U redu je, nisam tužan."), ili krive druge što su ih izazvali ("Moje muž je kriv za to!, "I tako nitko ne mari za mene.").
U nekim pak obiteljima roditelji nastoje osjećati umjesto djeteta, zaštititi ga od posljedica ekspresije njegovih emocija ili uopće ne obraćaju pažnju na djetetove osjećaje ("Pojedi čokoladu i zaboravi na to!" ili "Ja ću pozvati tvoju prijateljicu na kolače i reći joj da je nisi htjela uvrijediti."). S obzirom na to da su osjećaji roditelja i osjećaji djeteta isprepleteni, dijete razvija odgovornost za roditeljeve osjećaje i obvezu da bude uspješno i iskazuje samo pozitivne osjećaje kako bi roditelje učinilo sretnima i zadovoljnima. Na taj način dijete uči lagati o svojim pravim osjećajima, nastoji učiniti sve kako bi udovoljilo roditeljima te dok potiskuje svoje prave osjećaje, razvija osjetljivost za potrebe drugih ljudi, a na štetu svoje samosvijesti i zadovoljavanja vlastitih potreba. Uči da njegovi osjećaji nisu toliko važni koliko osjećaji drugih ljudi te se i u odrasloj dobi brine o drugim ljudima na račun svog osobnog rasta i razvoja. Ako pak roditelji "spašavaju" dijete od negativnih osjećaja, ono postaje ovisno o drugima u prepoznavanju i definiranju vlastitih osjećaja. Također postaje bespomoćno i ovisno o drugima u rješavanju vlastitih problema. Zanemarena djeca uče skrivati osjećaje straha, povrijeđenosti, tuge, odbačenosti... Uče da ne vjeruju drugima, da su dovoljna sama sebi te ni u odrasloj dobi ne dopuštaju sebi intimnost i bliske emocionalne veze. Važno je da roditelji stvore okružje u kojem dijete može sigurno i slobodno izraziti svoje osjećaje, bez da povrijedi druge. Djeci treba aktivno slušanje, dozvola za zdravu ekspresiju ljutnje i priznavanje i vrednovanje osjećaja.
Postoji barem pet razloga zašto bi roditelji trebali pomoći djeci da izraze osjećaje na zdrav, nedestruktivan način:
"Nagomilani osjećaji" odnosi se na osjećaje koji su pod površinom, potisnuti ili zabranjeni, kad se ne mogu izraziti, ili nam značajni drugi (najčešće roditelji) njihovo izražavanje obeshrabruju (na način da ih odbijaju, osuđuju, ismijavaju, okrivljavaju, kritiziraju, umanjuju), ili su odgovor na traumu koja je toliko bolna da je dijete ne može svjesno pamtiti pa se disocira (disocijacija).
www.hrabritelefon.hr
COLLINS250 u 04:30
na temi Falschgeld kaufen , counterfeit deutsch WhatsApp +4915212508422 Fake Banknoten kaufen WhatsApp +
COLLINS250 u 04:27
na temi Falschgeld kaufen , counterfeit deutsch WhatsApp +4915212508422 Fake Banknoten kaufen WhatsApp +
COLLINS250 u 04:26
na temi Falschgeld kaufen , counterfeit deutsch WhatsApp +4915212508422 Fake Banknoten kaufen WhatsApp +
COLLINS250 u 04:25
na temi Falschgeld kaufen , counterfeit deutsch WhatsApp +4915212508422 Fake Banknoten kaufen WhatsApp +
COLLINS250 u 04:24
na temi Falschgeld kaufen , counterfeit deutsch WhatsApp +4915212508422 Fake Banknoten kaufen WhatsApp +
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Da li su vam menstruacije bolne?
пеперутка16
U poslednje vreme imam toliko bolne menstruacije da se i onesvestim..hitno je, dala mi je injekciju i to je to..I sad kad starim kako starim. Imam 29 godina, nisam se jos porodila itd.
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:
Čestitamo!