|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Povišena temperatura u novorođenačkoj dobi može biti bezazlena pojava, znak neke akutne bolesti ili može dovesti do dramatičnih zbivanja – do KONVULZIJA.

image
/11


Povišena temperatura u novorođenačkoj dobi može biti bezazlena pojava, znak neke akutne bolesti ili može dovesti do dramatičnih zbivanja – do KONVULZIJA.



Ukoliko dijete ne pije dovoljno: muči se s majčinom dojkom, a ne doji iz dana u dan, zbog nedovoljnog unosa tekućine može dobiti povišenu temperaturu.



Preutopljeno dijete u toploj prostoriji ili ljeti također može imati povišenu tjelesnu temperaturu.
Mnoge bolesti (dišnih, mokraćnih puteva) također mogu uz druge znakove bolesti izazvati i povišenu temperaturu.


No nas zanimaju FEBRILNE KONVULZIJE i što učiniti ako se one pojave.



Konvulzije svojim izgledom i svojim trajanjem izazivaju strah, paniku i očaj roditelja - osjećaj da zauvijek gube svoje malo željeno dijete.



ŠTO SU FEBRILNE KONVULZIJE?


Konvulzije ili grčevi su nevoljni grčevi mišića tijela različitog uzroka. Febrilne konvulzije nastaju uslijed porasta temperature. To su prigodni cerebralni napadi. Najčešće se javljaju  kao generalizirani toničko – klonički (grčeviti trzaji mišića).
Javljaju se uz manje povišenu temperaturu ili u visokoj temperaturi.



Napad može biti praćen okretanjem očiju, izgubljenim pogledom, pojavom sline na usnicama i gubitkom svijesti.



Konvulzije često nastaju u prvom porastu temperature koju roditelji ni ne zamijete.Trzaji ručica, nožica i tijela traju nekoliko minuta do dvadesetak minuta, lagano se uslijed umora stišavaju i na kraju tijelo klone - postane mlohavo, a dijete utone u san.



Najčešće javljanje konvulzija je u dobi od 6 mjeseci do 3 godine.
Napadi konvulzija mogu biti generalizirani ili jednostrani. Uzroci mogu biti različiti, a često nerazjašnjeni. Češće su u dječaka i uz neke virusne infekcije. Konvulzije su epileptički napadi, ali nisu epilepsija. Nasljeđivanje postoji.



Jednostavne febrilne konvulzije:

Javljaju se u dobi od 6 mjeseci do 3,5 godine. Uz visoku temperaturu, traju do dvadesetak minuta. I drugi članovi u obitelji su imali konvulzije.



Složene febrilne konvulzije:

Javljaju se u dobi do 6 mjeseci. Uz manje povišenu temperaturu, mogu se javiti više puta i većinom u obliku parcijalnih napada (najčešće postoji oštećenje mozga jer u neuro statusu prije napada postoje abnormalnosti - poremećaji).



ŠTO UČINITI ?

1. OSNOVNO je pokušati svladati strah i paniku te pomoći djetetu.
2. Dijete na krevetiću razmotati te pažljivo promotriti vrstu grčeva, trajanje grčeva. Tako ćemo pomoći liječniku.
3. Dječju glavicu okrenuti na stranu da slina nesmetano otiče iz usta i da se spriječi aspiracija - slijevanje u dišne kanale i zapadanje jezika - spriječiti mogućnost gušenja.
4. Dodirom dječjeg tijela primjetit ćemo da je dijete vruće - staviti antipiretski čepić.
5. Pozvati hitnu pomoć ili se s umotanim djetetom uputiti u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Nikada ne drmati dijete, ništa mu ne stavljati u usta i ne polijevati ga vodom.
Prvi napad zahtijeva intenzivno liječenje i kompletnu obradu da se vidi uzrok te da se odredi terapija.
Terapija može biti kontinuirana - svakodnevna ili intermitentna - u času javljanja povišene temperature.
Za daljnje suzbijanje konvulzija i zaštitu djetetova mozga od tih strašnih događanja treba slušati liječnika i imati u kući propisanu terapiju.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Vježbanje poslije poroda – mama i beba vje...
S trudnoćom i porodom promijenimo se u mnogo čemu i, usprkos neizmjerno lijepim trenucima, žene se počinju brinuti za iz...
6
Najapsurdnija imena u 2012. godini!
Da ima roditelja koji svojoj djeci vole davati neobična, smiješna, čak i apsurdna imena, to već znamo, no znate li koja ...
4
Vaš tečaj za preživljavanje prvih 6 tjedana
Od hranjenja do hvatanja ritma spavanja i suočavanja s gostima,navikavanja na život s novom bebicom,sve to moglo bi biti...
4
Sve što morate znati o svom novorođenčetu
Ništa vas ne može pripremiti za oduševljenje – i izazov – pri prvom susretu s bebom. Evo što možete očekivati i kako se ...
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!