|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Dojenje može smanjiti rizik od šećerne bolesti

4.5.2010
Pored brojnih poznatih prednosti, nova istraživanja su pokazala da dojenje može smanjiti rizik oboljevanja majke od šećerne bolesti tipa 2.

image
/11


Dojenje je najbolji način kojim se djetetu osiguravaju optimalne hranjive tvari i povoljni učinci na zdravlje. Pozitivno utiče i na zdravlje majke. Pored brojnih poznatih prednosti, nova istraživanja su pokazala da dojenje može smanjiti rizik oboljevanja majke od šećerne bolesti tipa 2.

Dojenje ima mnoge povoljne učinke na zdravlje djeteta: majčino mlijeko sigurava optimalan i uravnotežen unos hranjivih sastojaka i sadrži tvari koje stimuliraju djetetov imunološki sustav pomažući u zaštiti od infekcija bakterijama, virusima i parazitima te smanjuju rizik od razvoja imunoloških bolesti i poremećaja. Također, istraživanja su pokazala da djeca koja su se hranila majčinim mlijekom, imaju manji rizik za razvoj pretilosti. Prehrana na prsima pomaže uspostavljanju prisne emocionalne veze majke i novorođenčeta, te kasnijem povoljnom psihološkom razvoju djeteta.

Dojenje povoljno utiče i na zdravlje majke. Pomaže da se tijelo brže vrati u normalu nakon trudnoće (brže smanjenje maternice, manje krvarenja i brže mršavljenje). Pokazalo se da žene koje doje duži period imaju manji rizik oboljevanja od raka dojke i jajnika.

U radu objavljenom u Journal of the American Medical Association dr. Alison Stuebe i suradnici iz Harvard Medical School i Brigham and Women's Hospital u Bostonu prikazali su da žene koje doje imaju manji rizik za razvoj šećerne bolesti, i on je to manji što dojenje duže traje. Višegodišnje praćenje više od 150.000 žena pokazalo je da se sa svakom godinom hranjenja bebe na prsima rizik da majka oboli od šećerne bolesti tipa 2 smanjuje za 15 posto.

Kako je dojenje povezano s šećernom bolesti?


Šećerna bolest (dijabetes), je najčešća endokrina bolest, kronično stanje koje nastaje kad gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi inzulin, ili kad proizvedeni nije djelotvoran u organizmu, pa stanice ne dobivaju hranu potrebnu za život. Glukoza naime tjelesnim stanicama daje energiju, ali u njih ne može dospjeti bez inzulina.

U Hrvatskoj trenutno oko 300 tisuća stanovnika boluje od dijabetesa, a polovica njih i ne zna da boluje od te bolesti. U svijetu je registrirano oko 190 milijuna dijabetičara, a dijabetes je četvrti uzrok smrti u razvijenim zemljama svijeta. Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će se broj oboljelih u svijetu do 2025. godine povećati na čak 330 milijuna osoba.

Primarna prevencija šećerne bolesti, kao i kod mnogih kroničnih bolesti, uključuje pravilnu prehranu, smanjenje prekomjerne tjelesne težine i redovitu i primjerenu tjelesnu aktivnost.

· Dojenje je prirodan način koji pomaže majci da izgubi suvišne kilograme nakupljene tijekom trudnoće, a prekomjerna tjelesna težina vodeći je rizični čimbenik u nastanku šećerne bolesti tipa 2. U kombinaciji sa zdravom prehranom i umjerenom tjelesnom aktivnošću, svaka žena koja doji može brzo vratiti izgled koji je imala prije trudnoće. Žena koja doji, troši oko 500 kalorija na dan za stvaranje mlijeka za svoje dijete. To je jednako energiji koja se potroši za trčanje 6 do 8 km na dan

· Laktacija (stvaranje mlijeka) mijenja majčine metaboličke potrebe i uspostavlja optimalnu ravnotežu inzulina i glukoze u tijelu – organizam dojilje bolje prerađuje glukozu.



Izvor: Zdravlje.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Potporna reakcija
Primarni refleksi (hrvatski video)
5
Bebe SVE razumiju (pazite što govorite pre...
Kod vrlo malih beba jezik (ispod površine) se razvija nevjerojatnom brzinom. Pazite što govorite, mališani sve upijaju i...
4
Prehrana za vrijeme dojenja
Za vrijeme dojenja povećana je potreba za kalorijama. Raznovrsnui zdravu prehranu u kojoj ste uživali u trudnoći potrebn...
4
Kilogrami nakon porođaja
Bitna je volja, jako velika želja i karakter da se vratite na prijašnju kilažu.
4





Anketa


slaaavko



(31%)

(9%)


Broj svih glasova: 137

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!