|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Kako prepoznati malog genijalca?

image
/11


Darovitost možemo definirati kao sklop osobina i sposobnosti koje djetetu omogućuju da u jednom ili više područja postiže natprosječne rezultate. Djeca su u današnje vrijeme izložena brojnim izvorima informacija iz svoje okoline. Dječji vrtići, igraonice, poticajna okolina u vlastitom domu, ali i televizija, računalo i drugi mediji omogućuju da dijete brže i lakše usvaja nova znanja i vještine te je stoga i sve više darovite djece.

Darovita djeca zahtijevaju dodatnu pažnju roditelja, odgojitelja i stručnjaka koji će djetetovu darovitost usmjeriti i razvijati u onom smjeru u kojem idu i djetetovi interesi i želje.

Kako bi to bilo moguće, darovitost kod djeteta treba znati na vrijeme uočiti.

Kako prepoznati malog genijalca?

Da bismo mogli reći je li određena sposobnost ili ponašanje znak darovitosti, moramo biti upoznati sa razvojnim karakteristikama određenog uzrasta. Kada znamo koje vještine, znanja i sposobnosti dijete treba imati u određenoj dobi, znati ćemo odstupa li dijete od tog prosjeka.

Znakovi koji nam mogu ukazati na prisustvo darovitosti najlakše se mogu uočiti u ponašanju djeteta. Dijete pokazuje izrazitu znatiželju, lako izražava svoje misli i želje, ima bogat rječnik, dobro pamćenje, razumijevanje, rano usvaja čitanje. Darovito dijete postavlja smislenija pitanja, daje opsežne odgovore, brzo usvaja nove i neobične pojmove, primjenjuje stečeno znanje u novim situacijama. Nadalje, darovita djeca su izrazito motivirana za rad, usmjerena svome cilju, a problemi ih potiču na još ustrajniji rad. Njihova su rješenja kreativna, originalna, a pitanja i odgovori neuobičajeni.

Ova djeca često samostalno stvaraju pravila unutar same aktivnosti i stvaraju nove, neobične načine rješavanja problema, što dokazuje njihovu kreativnost.

Što mi je činiti ?

Darovitost djeteta kod roditelja izaziva osjećaj sreće i ponosa, no ne treba zaboraviti da ona sa sobom nosi i povećanu odgovornost. Posebne sposobnosti svog djeteta treba prepoznati, poticati, osigurati djetetu uvjete za razvoj vještina te ga usmjeravati kako bi i dalje razvijalo svoju darovitost.

Evo nekoliko prijedloga koji će vam to olakšati:

- budući da često imaju potrebu biti neovisna u učenju, treba omogućiti okolinu bogatu poticajima i izazovima te rad po proširenom i obogaćenom programu
- djetetu mora biti omogućeno da uči ono što ga zanima i to na način koji mu najbolje odgovara
- za darovito dijete treba organizirati složenije aktivnosti koje zahtijevaju korištenje apstraktnog mišljenja.
- u radu s darovitom djecom treba koristiti što raznovrsniji materijal
- treba mu omogućiti individualni rad, ali ne u potpunosti ga izdvajati iz društva vršnjaka. Izdvajanje često dovodi do osjećaja izoliranosti.

Način na koji ćete provoditi aktivnosti sa svojim genijalcem jednako je bitan kao i sama tema koju obrađujete. Zbog toga pokušajte:

- biti fleksibilni u radu
- pomaganje svesti na najmanju moguću mjeru
- ne očekivati da dijete bude darovito i natprosječno u svakom pogledu
- ne omalovažavati dijete kad pogriješi ili ne uspije u nečemu.

Bez obzira jeste li kod svog djeteta primijetili spomenute karakteristike, svaku njegovu želju za znanjem i usvajanjem novih vještina potičite i njegujte njegov istraživački odnos prema okolini, jer na kraju svi su oni naši mali genijalci, zar ne?


Mamino sunce

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kreativni kutak: Dan planeta Zemlje
22. travnja slavimo Dan planeta Zemlje! Iskoristite ove dane u kući i zajedno sa svojom dječicom osmislite PLAKAT koji ć...
5
Razvoj dječjeg crteža
Vrlo često, pod pristiskom velike želje da nam dijete bude uspješno, napredno, kompetentno, zadovoljno... želimo procjen...
5
Emotivna inteligencija djece
Mnogi su stručnjaci sigurni da su današnja djeca bistrija od prijašnjih naraštaja, ali se u životu i međusobnim odnosima...
4
Aspergerov sindrom
Poznati znanstvenik Albert Einstein zadužio je svijet svojim otkrićima, no moguće je da je ovaj slavni čovjek imao Asper...
4





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!