|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Streptokokne upale ždrijela

doc. dr. sc Milivoj Jovančević, 4.5.2010
Djeca nerijetko obolijevaju od gnojne angine i šarlaha.

image
/11


Uzročnik je bakterija beta hemolitički streptokok skupine A. Prije desetak godina te su bolesti bile povezane s reumatskom groznicom, koja se javljala kao komplikacija streptokokne bolesti. Pronalaskom antibiotika i unaprjeđenjem zdravstvene zaštite praktički su iščezle navedene komplikacije. Čini se da je i sama bakterija promijenila svoja obilježja, što je također pridonijelo općem nestanku opisanih komplikacija, koje su u pravilu bile vrlo teške (upala zglobova, srca, mozga i dr.). Stoga su se nekad nakon svake preboljele infekcije redovito provjeravali kontrolni bris ždrijela, sedimentacija, krvna slika i EKG. Danas je pristup znatno promijenjen. Svaka upala praćena simptomima bolesti liječi se antibiotikom.

Smatra se da već nakon 48 sati od početka terapije bolesnik više nije zarazan. Kontrolni bris ždrijela treba raditi samo u slučajevima ponavljajućih infekcija ili većeg broja oboljelih u kolektivu. Naime, svaka streptokokna bolest mora se prijaviti mjerodavnoj epidemiološkoj službi. Kad se ispune određeni uvjeti (broj oboljelih), u kolektiv dolazi epidemiološki tim i, prema točno definiranim pravilima, provodi protuepidemijske mjere. Najčešće se i djeci i zaposlenicima uzimaju brisevi ždrijela Na osnovi dobivenih nalaza odlučuje se hoće li terapiju dobivati samo djeca s pozitivnim nalazom brisa ili će pak antibiotik preventivno popiti sva djeca u skupini. No, ostao je strah od infekcije ovom bakterijom, pa osoblje vrtića katkad upućuju djecu na vađenje brisa ždrijela Takav pokušaj osuđen je, pak, na neuspjeh jer se samo istodobnim obuhvaćanjem cijele skupine ugrožene djece mogu provesti protuepidemijske mjere. Jednostavnije rećeno, jedno dijete će doći liječniku danas, nalaz brisa će za tri dana biti uredan, all je u međuvremenu mogao dobiti bakteriju od djeteta kojem će se bolest dijagnosticirati tek dan ili dva poslije. Stoga voditeljice zdravstvene skrbi u vrtićima trebaju usko surađivati s mjerodavnom epidemiološkom službom. Preporučuje se da dijete prije uzimanja brisa ne pere zube jer zubna pasta može umrtviti bakterije s površine sluznice i one neće porasti u laboratoriju. Katkad se u brisu ždrijela pronađe streptokok, a da nema znakova bolesti (dijete je dobro, nema upale ždrijela). Tada govorimo o kliconoštvu. Ono se u pravilu ne liječi, a dijete može u kolektiv jer se ne smatra zaraznim.

I na kraju jedan savjet. Djeca koja se lijeće od streptokokne upale trebala bi nakon pet dana uzimanja antbiotika promijeniti četkicu za zube. U suprotnom, postoji velika vjerojatnost da će nakon prestanka terapije na četkici eventualno zaostala bakterija ponovno pronaći svoj put do djetetova ždrijela.

Objavljeno uz dozvolu Centra dječjeg zdravlja;

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nezaposlenost i obitelj
Nezaposlenost odraslih članova utječe ne samo na nezaposlene, odrasle članove obitelji, već i na sve one koji ovise o ti...
6
BABY GYM - sportski program za najmlađe
Sportski program namijenjen najmlađima, djeci u dobi od 2 do 3 godine. Potiče razvoj dječjih motoričkih sposobnosti, una...
3
Čitanje naglas za razvoj bebina mozga
Nisu sve knjige jednake. Osobito kad se radi o knjigama koje roditelji čitaju naglas djeci s namjerom da potaknu njihov ...
3
Ne želim pospremiti sobu!
Kako reagirati u takvoj situaciji!? Nema roditelja koji se nisu suočili s djetetovim prkosom. Dijete naprosto ima potreb...
3





Anketa

Bočica.
пеперутка16

Moja mala ima 2 godine i koristi bočicu, u dilemi sam kako i kada je početi odvikavati od dojenja, pomozite mi.

Oznake

Sve najbolje!