|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Sve teškoće babinja
16.2.2011 17:17:35   
jagodicabobica
user posted image user posted image http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/829/0/


Sve teškoće babinja





Autor:
Goran Vujić, dr. med., spec. ginekologije i porodništva 
Osim involucije genitalnih organa koji su za trudnoće i poroda bili promijenjeni, promjene se događaju i u ostalim organskim sustavima žene
Stranica: [1] 2 45 »



Puerperij ili babinje razdoblje je od šest tjedana nakon poroda. To vrijeme potrebno je da nestanu sve promjene nastale tijekom trudnoće. Osnovne značajke babinja su izostanak menstruacije, lučenje mlijeka, iscjedak iz rodnice i involucija maternice.

Izostanak menstruacije (amenoreja) - Menstruacija nakon poroda izostaje zbog kontinuirana lučenja hormona prolaktina, koji koči lučenje gonadotropnih hormona hipofize, a posljedica je izostanak lučenja steroidnih hormona jajnika (estradiola i progesterona). Takvo stanje izaziva lučenje mlijeka (laktacija).
Žene koje doje i amenoroične su imaju prirodnu kontraceptivnu zaštitu, ali pod uvjetom da se održava određeni ritam dojenja. Tako se zna da, ako žena doji najmanje šest puta dnevno, uključujući i noćno dojenje, u pravilu ne može zatrudnjeti. Amenoreja kao posljedica lučenja prolaktina može potrajati do dvije godine, ovisno o prehrani majke, intenzitetu sisanja i početku dohranjivanja djeteta.
Važno je istaknuti da do nove oplodnje može doći prije prve menstruacije. Neredovito dojenje (manje od šest puta dnevno) i/ili bez noćnog dojenja ne pruža kontraceptivnu zaštitu. Ako žena kratko doji ili ne doji, prva menstruacija pojavi se već šest tjedana nakon poroda. Čak tri do deset posto žena koje slabo doje i nadohranjuju djecu zatrudne prije prve menstruacije, jer u više od 50 posto slučajeva prvoj menstruaciji prethodi ovulacija.

Iscjedak iz rodnice (lohije) - Tijekom babinja postoji iscjedak iz rodnice, čiji se izgled i kvaliteta vremenom mijenjaju. U početku je krvav (cruenta), zatim sukrvav (rubra), a na kraju smeđ (fusca). Nakon dva, najviše tri tjedna babinja, iscjedak postaje oskudan i bjelkast, jer se nakon dva tjedna ušće maternice zatvori, pa se iscjedak sastoji samo od odljuštenog epitela rodnice, uz vrlo oskudnu sluz iz cerviksa.

Involucija maternice - Nakon poroda posteljice maternica je veličine glave djeteta i doseže razinu pupka žene. U iduća četiri dana spušta se jedan poprečni prst dnevno, tako da se četvrti dan babinja gornji pol maternice (fundus) nalazi između pupka i simfize. Sedmog dana maternica se smanji toliko da ispunjava zdjelište. U normalnom babinju (ako žena održava laktaciju), maternica se za dva tjedna smanji na veličinu koja odgovara onoj prije poroda i nakon toga se i dalje postupno smanjuje, tako da je nakon četiri tjedna izrazito malena (samo tri, četiri cm). Kanal vrata maternice u pravilu se zatvori već tjedan dana nakon poroda.

Stijenka rodnice - Stijenka rodnice izrazito je stanjena, crvena, osjetljiva i ranjiva. Sve te promjene rodnice, kao i involucija maternice, posljedica su nedostatka steroidnih hormona (estradiola i progesterona), čije lučenje koči prolaktin.

Opće promjene - Tijekom trudnoće tjelesna težina žene poveća se za oko 12 do 14 kilograma na račun težine djeteta, posteljice, plodne vode, povećane maternice, povećana volumena krvi i masti. Neposredno nakon poroda tjelesna težina smanji se za oko šest kilograma (uključuje dijete, posteljicu, plodovu vodu). U idućih nekoliko dana izluči se višak tekućine iz vaskularnog (krvnog) prostora i međustaničnih prostora. Tako je potkraj prvog tjedna babinjača lakša oko desetak kilograma, edemi nestaju, a žena postaje normalno pokretna.

[image]http://www.vasezdravlje.com/izdanje/image_raw/1498/overview/" variation="overview">
Dojenje (laktacija) - Dojka potpunu anatomsku i funkcionalnu zrelost postiže tek za trudnoće. Iako su tijekom trudnoće prisutni svi hormoni potrebni za laktaciju, a mliječna žlijezda potpuno je razvijena, laktacije nema. Razlog tomu visoke su koncentracije estrogena i progesterona, koje sprječavaju učinak prolaktina na žljezdano tkivo dojke.
Koncentracija prolaktina na kraju trudnoće desetak je puta viša nego prije trudnoće. Međutim, osim prolaktina, za laktaciju su potrebni i drugi hormoni, primjerice inzulin, kortizol, progesteron i estrogeni. Laktogeni učinak (onaj koji pridonosi stvaranju mlijeka) ima i humani placentarni laktogen.
Ipak, prolaktin je najvažniji hormon za biosintezu mlijeka. Omogućuje sintezu primarnog proteina - kazeina, potrebnog za produkciju mlijeka. Izlaskom posteljice naglo se snizuje koncentracija estrogena i progesterona te počinje neometano laktogeno djelovanje prolaktina. Laktacija počinje dva do tri dana nakon poroda. Ako žena ne doji, traje barem sedam dana, a razina prolaktina u tom slučaju pada na normalu za oko dva, tri tjedna.
Podražaj za produkciju prolaktina je sisanje. Sisanjem se živčani podražaji prenose u hipotalamus, gdje se smanjuje produkcija dopamina, koji inače koči lučenje prolaktina. Nakon svakog podoja raste koncentracija prolaktina koji stimulira proizvodnju mlijeka za idući podoj. Tri do četiri mjeseca nakon poroda koncentracija prolaktina postaje normalna, ali je povisuje sisanje i tako omogućuje kontinuiran nastavak laktacije. Sisanje stimulira i lučenje oksitocina koji omogućuje izbacivanje mlijeka. Uz pomoć navedenih povratnih refleksnih mehanizama količina stvorenog mlijeka odgovara količini podojenog. Ako se dojka ne prazni, sekrecija mlijeka počinje opadati već nakon 48 sati.


Uvijek na oprezu


Za babinja, osim involucije genitalnih organa koji su za trudnoće i poroda bili promijenjeni, dolazi i do promjena u ostalim organskim sustavima žene. Takve opsežne promjene ne djeluju najpovoljnije na organizam žene, osobito u prva dva tjedna nakon poroda. Osim što imunološki obrambeni sustav nije u potpunoj ravnoteži, materište je "ranjeno" područje ispunjeno mikroorganizmima, pa postoji opasnost od nastanka i širenja infekcije. Ova i sve ostale moguće komplikacije babinja, kao što su tromboflebitis, krvarenje, endometritis, mastitis i druge, potrebno je na vrijeme prepoznati i liječiti.
Krvarenje
Umjereno krvarenje desetak dana nakon poroda nije razlog za zabrinutost. No, ako potraje, osobito ako postane jače, potrebni su ginekološka obrada i liječenje. Razlozi mogu biti:
Zaostali dijelovi posteljice (residua placentae) - To je najčešći uzrok krvarenja iz maternice u babinju. Dio posteljice prirastao uz stijenku maternice sprječava zatvaranje krvnih žila na tom mjestu i podržava stalno krvarenje. Oko zaostaloga posteljičnog tkiva stvara se krvni ugrušak koji se stalno povećava (placentarni polip). On ispunjava materište te sprječava involuciju maternice i zatvaranje cervikalnog kanala. S obzirom na to da je materište već 24 sata nakon poroda u cijelosti inficirano, placentarni polip idealno je hranilište za mikroorganizme. Simptomatologija je karakteristična. Krvarenje iz maternice ne prestaje nakon tjedan dana, nego se čak pojačava. Ne dolazi do involucije nego, upravo suprotno, do povećanja ili subinvolucije maternice, a cervikalni kanal je prohodan. Liječenje se sastoji u kiretaži (odstranjenje zaostaloga posteljičnog tkiva), uz davanje antibiotika, mirovanje i nadoknadu tekućine (rehidracija).
Puerperalni endometritis - Nastaje kao posljedica upale sluznice maternice (endometrija). Nekroza upalno promijenjenog dijela endometrija sprječava zaustavljanje krvarenja (hemostazu), pa nastupa krvarenje, koje nije tako jako kao kod placentarnog polipa. Opće stanje pacijentice poremećeno je kao i kod svakog upalnog procesa. Javljaju su povišena temperatura, bolnost maternice na palpaciju, promjene u krvnoj slici, ubrzan rad srca (tahikardija) i drugo. Kiretažu treba izbjegavati kako se upalni proces ne bi proširio. Liječenje je medikamentozno. Najčešće se daju antibiotici i uterotonici (pospješuju kontrakcije maternice i stiskanje krvnih žila), uz preporuku za mirovanje i rehidraciju. Katkad se daju i estrogeni kako bi se pospješila obnova sluznice maternice (epitelizacija endometrija).
Krvarenja iz razdora i hematoma - Neprepoznati i nesanirani razdori genitalnih organa nakon poroda mogu biti uzrokom kako vidljivih tako unutarnjih krvarenja (npr. hematom oko rodnice koji se može protezati sve do bubrežnih loža). Takvi hematomi uzrokuju izrazite bolove i promjene u krvnoj slici te ih je potrebno kirurški evakuirati i podvezati krvne žile.
Povišena temperatura

Puerperalna infekcija - Označava bolesno febrilno stanje u babinju koje ima izvorište u spolnim organima žene. Ulazna vrata najčešće su razdori rodnice i vanjskoga genitala te najveća porodna rana - materište. Tijek infekcije ovisi o virulenciji uzročnika, vremenu nastanka infekcije i obrambenoj sposobnosti organizma. Infekcija se najčešće širi uzlaznim putem preko materišta u adnekse.
  • Upala međice (puerperalni ulkus) - Nastaje površnom infekcijom rana u rodnici ili vanjskim genitalnim organima. Najčešće se prepoznaje po intenzivnom crvenilu rane, koja postaje zagnojena, i s jakim bolovima. Rijetka je visoka temperatura. Liječi se postavljanjem sekundarnih šavova, antibioticima, oblozima i higijenskim mjerama.
  • Puerperalni endometritis - Simptomi se javljaju najčešće između petog i sedmog dana nakon poroda. Nakon što mikroorganizmi nastane materište 24 do 48 sati nakon poroda, do prvih simptoma potrebno je nekoliko dana. Osnovni simptomi su visoka temperatura, obilne i zaudarajuće lohije, uz krvarenje različita intenziteta, opće loše stanje i bol u donjem dijelu trbuha. Liječenje se provodi antibioticima, mirovanjem, rehidracijom. U rijetkim slučajevima može se razviti i po život opasno septičko stanje praćeno poremećajem svijesti, tahikardijom i dr.
  • Puerperalna sepsa - Predstavlja najteži oblik puerperalne infekcije. Izvor infekcije je u spolnim organima (najčešće endometritis), a patogeni mikroorganizmi razmnožavaju se u krvi žene. Klinička slika puerperalne sepse znatno se ne razlikuje od ostalih septičkih stanja. Tresavice, visoka temperatura, opće loše stanje, promjene u krvnoj slici osnovne su značajke. Hemokulturom (postupak izolacije uzročnika iz krvi) se određuje vrsta patogenog mikroorganizma. Liječenje se provodi vrlo visokim dozama antibiotika na osnovi antibiograma (određivanja osjetljivosti uzročnika na pojedine antibiotike), rehidracijom, nadoknadom elektrolita i drugim postupcima.


Mastitis - Mastititis ili upala dojke možda je najčešće upalno stanje u babinju. Nastaje oko tjedan dana nakon poroda zbog djelovanja stafilokoka. Infekcija prodire kroz pukotine na bradavici (ragade) ili mliječne kanaliće u tkivo dojke. Tamo, uz nepravilno izdajanje, najčešće izaziva zastoj mlijeka. Simptomatologija je lako prepoznatljiva - bol, crvenilo, oteklina. Babinjača je najčešće u općem lošem stanju, uz visoku temperaturu s tresavicama. Liječi se antibioticima te hladnim oblozima i uputama o pravilnu izdajanju. Dojenje ne prestaje i kod izraženo povišene temperature, uz napomenu da mlijeko treba prokuhavati. Antibiotici nisu kontraindicirani kod dojenja, osobito najčešće upotrebljavani cefalosporinski preparati. Uz pravilnu terapiju i upute, stanje se normalizira već nakon 48 sati. Samo u slučaju nastanka apscesa potrebna je kirurška incizija.
Pijelonefritis - Za trudnoće proširuju se bubrežne nakapnice i mokraćovod te dolazi do relativnog zastoja (staze) mokraće. Tek tri, četiri tjedna nakon poroda normalizira se promjena mokraćnog sustava. Važno je istaknuti da oko 10 posto trudnica ima znatnu bakteriuriju (mnoštvo bakterija u mokraći kao odraz upale mokraćnog sustava). Ako se pravilno ne zaliječi ili postoji zaostajanje mokraće u mokraćnom mjehuru, vrlo lako bakterije se ponovno razmnožavaju. Infekcija se širi uzlazno prema bubrezima. Najčešći simptomi su učestalo mokrenje, pečenje kod mokrenja, jaki bolovi u križima, povišena temperatura i katkad tresavice. Dijagnoza se postavlja na osnovi kliničke slike i urinokulture (postupak izolacije uzročnika iz mokraće). Liječenje se provodi antibioticima na osnovi antibiograma i rehidracijom.
Ostale mogućnosti...

Tromboembolia puerperalis - Uzroci ovoj, ne tako rijetkoj bolesti su proširene krvne žile zdjelice, relativna nepokretnost babinjače, promijenjen kemizam krvi, porodne traume i drugo. Svaka infekcija u okolini krvne žile oštećuje stijenku i izaziva stvaranje krvnog ugruška (tromboflebitis), a ako se oko primarnog ugruška stvaraju i sekundarni, onda je riječ o flebotrombozi. Tako stvaranje primarnog i sekundarnog tromba u venama natkoljenice i zdjelice izaziva mnoštvo simptoma. Najčešće dolazi do zastoja u venskom protoku (edemi, otok i bol donjih ekstremiteta), povišenja temperature i ubrzanja pulsa (Mahlerov znak). Liječenje se sastoji od potpunog mirovanja, antibiotske i antikoagulantne (protiv zgrušavanja) terapije.
Retencija (zastoj) mokraće - Retencija mokraće najčešće nastaje nakon instrumentalno dovršenih poroda, ali se može javiti i nakon normalna poroda. Oštećenje mišića u stijenci mokraćnog mjehura i receptora unutar njega, kao i spuštanje baze mjehura, izazivaju zastoj mokraće. Dodatni otežavajući čimbenik je edem vrata mokraćnog mjehura. Tako dolazi do nehotimičnog otjecanja mokraće kad se mjehur napuni s oko 700 ml urina, i to samo djelomično. Isto tako, u prvih nekoliko dana nakon poroda zbog otplavljivanja edema mjehur se pojačano puni, što još više otežava situaciju. Retencija mokraće prepoznaje se po jakoj boli iznad simfize, intenzivnu znojenju, mučnini te bolovima u križima. Klinički se izbočeni mokraćni mjehur, koji može sezati i do pupka, često zamijeni maternicom, što je pogreška! Liječenje nakon postavljene dijagnoze najčešće se provodi kateterizacijom uz naknadnu primjenu prostaglandinskih preparata.
Psihoze u puerperiju - Blagi psihički poremećaji tipa straha za dijete i pojačane tjeskobnosti javljaju se kod 20 do 25 posto majki, jači depresivni poremećaji kod pet posto ili manje njih, a poslijepartalna (nakon poroda) psihoza u klasičnoj formi u manje od jedan posto rodilja. Psihički poremećaji češći su kod prvorotki, a kad se i jave, postoji mogućnost javljanja i u svakom od sljedećih poroda
S obzirom na to da se uz ulogu majke opravdano vezuje spremnost na najpožrtvovniju obranu svih djetetovih prava i interesa, od kojih je, naravno, najvažnije njegovo pravo na život, logično je pretpostaviti da je čedomorstvo moguće jedino u nekom stanju psihičke poremećenosti ili teškog duševnog rastrojstva.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Sve teškoće babinja
16.2.2011 18:02:08   
jagodicabobica
Trudnoća i rađanje otvaraju put poremećaju urodinamike




Autor:
Josip Valetić, dr. med., spec. ginekologije i porodništva, subspec. uroginekologije
objavljeno u broju 76 (02/11)

user posted image
Uz znanje o rizicima poroda i stresnoj inkontinenciji, u njezinoj prevenciji i ranom uočavanju važnu ulogu imaju opstetričari
Stranica: [1] 67 »

Urinarna inkontinencija važan je zdravstveni problem, koji ženama uvelike umanjuje kvalitetu života. Procjenjuje se da pogađa između 25 i 55 posto žena, a brojna istraživanja upućuju na zaključak da se javlja kod trećine žena starijih od 40 godina, a poslije 50. godine u svake druge barem jednom tjedno.
Najučestalija je stresna inkontinencija (SIU), te ujedno najčešća među ženama koje su rađale. Stresna inkontinencija definira se kao nevoljno istjecanje mokraće pri povišenju intraabdominalnog tlaka (kod kašlja, kihanja, većeg napora), kad bez aktivnosti mišića detruzora (istiskivača mokraće) tlak u mokraćnom mjehuru biva veći od onoga u mokraćnoj cijevi, pa manjkavi (insuficijentni) zaporni mehanizam ne može zadržati mokraću. Glavni su rizici za njezin nastanak trudnoća, vaginalni porod, porod djeteta težeg od četiri kilograma, višestruko rađanje, dugotrajan porod, instrumentalno dovršenje poroda (forceps, vacuum, ekstrakcija), epiziotomija, debljina žene prije trudnoće, oblik zdjelice i postupno smanjenje izlučivanja estrogena.
Trudnoća može djelovati uglavnom na tranzitornu (prolaznu) stresnu inkontinenciju, što je povezano s promjenama koje nastaju zbog rasta volumena maternice i u ovisnosti o njezinoj poziciji. Tako u prvom tromjesečju maternica pritišće mokraćni mjehur, mokraćovodi i bubrežne čašice mogu biti prošireni, a povišena koncentracija progesterona uzrokuje opuštanje glatkog mišićja cjevastih organa. U drugom tromjesečju taj se pritisak umanjuje, a u trećem tromjesečju javlja se pritisak vodeće česti ploda na mokraćni mjehur, pa se reducira prostor za njegovo rastezanje, zbog čega je mokrenje učestalije.
Istraživanja pokazuju da stresnu inkontinenciju ima oko 48 posto žena koje su prvi put trudne i oko 66 posto žena koje su više puta trudne. Tako uspostavljena stresna inkontinencija može nositi rizik kroničnosti pet do 15 godina nakon poroda.
Porod u podlozi poremećaja
Glavni rizik za nastanak stresne inkontinencije predstavlja porod, pri kojem postoji dugotrajan ekstremni pritisak na meke dijelove porođajnog kanala i dno zdjelice. Tako dolazi do jakog rastezanja mišića uz smanjenje prokrvljenosti (ishemiju), kompresije i rastezanja pudendalnog živca, odgovorna za inervaciju i tonus važnih struktura dna zdjelice, te do rastezanja zdjeličnoga vezivnog tkiva, fascije.
Ponovljeno vaginalno rađanje donosi 67 posto uvećan rizik od nastanka stresne inkontinencije u usporedbi sa ženama koje nisu rađale. Vaginalni porođaj donosi i četiri do 11 puta uvećan rizik za posljedično spuštanje ili spad zdjeličnih organa, a neki stupanj tog stanja ima više od 50 posto žena starijih od 50 godina koje su rađale.
Kod žena koje su rodile carskim rezom znatno je umanjen rizik od nastanka stresne inkontinencije, kao i spuštanja i prolapsa rodnice, maternice i mokraćnog mjehura. Sve to potvrđuje važnost uloge vaginalnog poroda u nastanku slabosti dna zdjelice i njezinih posljedica: spuštanja zdjeličnih organa i neželjena ispuštanja mokraće.
Stresna inkontinencija mokraće može se razviti i kod žena koje nisu rađale, ali znatno rjeđe, pri čemu mogu imati udjela naslijeđe, postmenopauzalni gubitak estrogena, zdjelični operacijski zahvati i sam proces starenja.

Debljina igra važnu ulogu i u uspostavi stresne inkontinencije, i najprevalentnija je upravo u razdoblju između 50 i 60 godina života, što korelira s uobičajenim razdobljem iskazivanja stresne inkontinencije. Mehanizam se temelji na povećanom intraabdominalnom tlaku u pretilih žena, što dovodi do povišenja tlaka u mokraćnom mjehuru, a to oštećuje inervaciju i normalnu funkciju dna zdjelice i uretrovezikalnog prijelaza (prijelaza mokraćni mjehur – maternica).
Problematikom dijagnoze i liječenja stresnoga nevoljnog odilaženja mokraće bave se prije svega ginekolozi, subspecijalisti uroginekologije.



Glavni i pomoćni dijagnostički postupci
U dijagnostičkom postupku najvažniji su precizna anamneza, a potom pregled uz testiranje, urinokulturu i urodinamsku obradu.
Anamneza uključuje opći zdravstveni status, uzimanje lijekova, dob, paritet (broj poroda) te simptome i znakove poremećene funkcije mokrenja. Pritom je važno razdvojiti stresnu od urgentne inkontinencije mokraće, iako je u mnogim slučajevima riječ i o miješanoj inkontinenciji.
Ginekološkim pregledom utvrdi se stanje podržnog i potpornog sustava zdjeličnih organa, posebice uretrovezikalnog segmenta. Nailazi se na različite oblike spuštanja i spada, kao što su cistokela, rektokela te descensus i prolaps maternice.
Slabost zapornog mehanizma otjecanja mokraće dokazuje se jednostavnim mehaničkim testovima.
Mikrobiološka i citološka analiza mokraće, eventualno cistoskopija te urodinamska obrada, daju nam egzaktne podatke o stanju donjeg dijela mokraćnog sustava. Urodinamika daje podatke o odnosu volumena mokraćnog mjehura i tlaka u njemu, što govori o funkciji mišića detruzora (istiskivača mokraće), informira o rastezljivosti i kapacitetu mokraćnog mjehura, analizira tlak u mokraćnoj cijevi u mirovanju, pri podražaju (kašalj) i kod mokrenja te izračunava tlak zapornog sustava i brzinu protoka mokraće kroz mokraćnu cijev.
Pomoćni dijagnostički postupci su vaginalni ultrazvuk, koji daje podatke o topografiji odnosa baze i vrata mokraćnog mjehura, kao i mokraćne cijevi prema stidnoj kosti, što određuje vezikourinarni kut, a njime se mjeri i ostatna mokraća, te elektromiografija, koja može otkriti neurološke razloge nevoljna istjecanja mokraće.
Postupci brojni - izbor kirurški
Izbor liječenja stresne inkontinencije je kirurška korekcija poremećene topografije s ciljem obnavljanja normalnih anatomskih odnosa. To omogućuje poboljšanje uvjeta funkcije mokrenja i zadržavanja mokraće uretrovezikalne jedinice, smanjujući tako ostatnu mokraću.
U svakodnevnoj su upotrebi sljedeći operacijski i neoperacijski postupci:
  • vaginalno vađenje maternice s tzv. prednjom i stražnjom plastikom rodnice
  • suspenzija rodnice za ileopektinealne ligamente, češće uz vađenje maternice
  • suspenzija rodnice za sakrouterine i okrugle ligamente
  • suspenzija iglom kroz rodnicu
  • sling postupci suspenzije vagine na pubičnu kost (TVT, TOT, Arch, Sparck)
  • pojačavanje unutarzdjelične fascije mrežicama koje se fiksiraju za zdjelične ligamente (AMI)
  • eksperimentalni postupci periuretralne potpore i regeneracije kolagena (laser, radiofrekvencija, matične stanice)
  • rodnički pesari
  • vježbanje mišića dna zdjelice
  • redukcija tjelesne mase
  • lokalno hormonsko nadomjesno liječenje (vaginalete, krema)
  • magnetska stimulacija neuromuskularnih veza dna zdjelice, mjehura i mokraćne cijevi.

Preventivna uloga opstetričara
Stresno nevoljno odilaženje mokraće je visoko prevalentno stanje, ponajviše uzrokovano zbivanjima tijekom poroda, a ima vrlo loš učinak na kvalitetu života. Opstetričari su najodgovorniji za praćenje žene tijekom trudnoće, poroda i nakon poroda, pa uz znanje i razmišljanje o porodu i stresnoj inkontinenciji imaju važnu ulogu u njezinoj prevenciji i ranom uočavanju.
Dijagnostički i terapijski dio problema područje je posebno obučena ginekologa subspecijalista iz uroginekologije, koji će nakon precizna dijagnostičkog postupka iz velikog dijapazona današnjih mogućnosti liječenja predložiti odgovarajući postupak, u skladu s najboljim spoznajama struke i željom pacijentice.

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/2165/1/

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Sve teškoće babinja
16.2.2011 18:12:55   
jagodicabobica
Kratki vodič za babinjače




Autor:
Marina Gradinac, dr. med.

objavljeno u broju 66 (06/09)


Nakon drugog stanja, mlade mame ulaze u jedno posve novo stanje, koje prije svega treba razumjeti i znati što očekivati
Stranica: [1] 6 »

Prema udžbeniku "Zdravstvena njega trudnice, rodilje i babinjače", Katica Pecigoš Kljuković, Školska knjiga 1998.
Vrijeme nakon poroda u kojem se povlače promjene nastale u tijelu žene tijekom trudnoće naziva se babinje ili puerperij. Počinje nakon poroda posteljice i traje šest do osam tjedana. To je vrijeme mnogih fizičkih promjena u tijelu žene, praćenih i naglim hormonalnim promjenama koje mogu izazvati i pravu postporođajnu depresiju (baby blues). Obilježavaju ga involucijski procesi, procesi cijeljenja rane, početak i održavanje dojenja (laktacije) i ponovna uspostava funkcije jajnika.
Involucijski procesi
Najizrazitiji su na maternici. Odmah nakon poroda maternica je teška oko jednog kilograma, a nakon šest do osam tjedana 50 do 70 grama. Involucijski procesi se, osim na maternici, događaju i na mišićima zdjeličnog dna, trbušnoj stjenci, mokraćnom mjehuru i crijevima. Nakon izlaska posteljice, s mokraćom se gube hormoni trudnoće. S obzirom na to da na sebe vežu vodu, babinjača više i češće mokri.
Cijeljenje rane
Procesi cijeljenja rane nakon poroda odnose se na cijeljenje ozljeda porođajnog kanala i unutarnje površine stjenke maternice, koja je zapravo jedna velika rana. Unutarnja stjenka maternice cijeli tako da se odumrli dio decidue odljušti, iza čega preostaju velike količine leukocita koji čine obrambeni bedem rane. Taj bedem djeluje antibakterijski i antitoksično, jer leukociti onemogućavaju da bakterije koje su uzlaznim putem prispjele iz rodnice i toksini nastali iz nekrotičkog dijela decidue izazovu infekciju. Proces cijeljenja naziva se epitelizacija i događa se pod stimulacijom estrogena, a završava nakon šest do osam tjedana po porodu. Tijekom toga vremena iz velike rane stvara se sekret koji se naziva lohija, po čijoj boji možemo pratiti cijeljenje unutarnje površine maternične stjenke:
  • krvava (lochia rubra ili cruenta) - od prvog do šestog dana
  • smeđa (lochia fusca) - od sedmog do četrnaestog dana
  • prljavo žuta (lochia flava) - od 14. do 21. dana
  • sivobijela (lochia alba) - do kraja trećeg tjedna.

Pod normalnim okolnostima, u šupljini maternice tijekom babinja nema bakterija. Međutim, lohije koje izlaze kroz cervikalni kanal i rodnicu dobro su hranilište za mikroorganizme koji se tu nalaze i mogu biti vrlo infektivne. Stoga babinjača treba dobro prati ruke sapunom nakon svakog diranja i promjene higijenskog uloška.



Osobna higijena
Babinjača se može tuširati, ali ne i kupati šest do osam tjedana nakon poroda zbog mogućnosti nastanka infekcije unutarnjih genitalnih organa (endometritis, adneksitis, parametritis). Prvo kupanje nakon poroda treba obaviti tek kad se cervikalni kanal zatvori Kristellerovim čepom.
Ranu od epiziotomije treba tapkati sterilnom gazom (brisanje izaziva bol), nakon čega se naspreja antiseptikom širokog spektra djelovanja (Octenisept).
Toaleta spolovila provodi se u jednom smjeru, sprijeda prema natrag, tapkanjem, nakon toga se naspreja antiseptikom (Octenisept), sačeka da se posuši i zatim namjesti uložak. Toaleta spolovila se obavlja najmanje dva puta na dan, a ulošci mijenjaju više puta (pet do šest puta na dan, po potrebi i češće). Nakon svakog diranja uloška nužno je dobro oprati ruke sapunom, jer se u suprotnom može izazvati mastitis (upala dojki) ili infekcija pupčanog bataljka.
Radi prevencije nastanka tromboflebitisa i zastoja lohija u materištu, nakon poroda se savjetuje što prije ustajanje iz kreveta, i to šest, najkasnije 24 sata nakon poroda. Ustaje se najprije uz krevet, kreće po sobi do umivaonika, zatim i do kupaonice. Najbolje je podignuti se na bok, i to desni (suprotan od epiziotomije). Babinjači se nakon epiziotomije ne preporučuje sjedenje dva tjedna, i to zbog pritiska na ranu, u kojoj se ketgut (konac kojim je šivana) resorbira tek za sedam dana. Zbog pritiska tjelesne težine na svježu ranu može doći do rašivanja epiziotomijskog šava i pucanja tkiva.
Zbog oštećenja koja nastaju, nakon poroda je mokrenje otežano. Čest je i refleksni grč mišića sfinktera mokraćne cijevi do kojeg dolazi kad babinjača počne spontano mokriti, a mokraća u dodiru s ranom od epziotomije izazove osjet pečenja, zbog čega prestane mokriti. Hipotonija (slab tonus) stjenke mokraćnog mjehura u trudnoći i tijekom babinja posljedica je utjecaja gestagenih hormona i ležanja na leđima.
Opstipacija koja je tijekom trudnoće bila uvjetovana hormonima, nastavlja se i nakon poroda. Prva spontana stolica javlja se najkasnije treći dan poslije poroda, a zatim redovito svaki dan. U prvim danima babinjači se preporučuje lako probavljiva hrana. Najbitnije je da je hrana raznovrsna te da se osigura uzimanje većih količina tekućine: mlijeko, vitaminski napitci. Nije dobro uzimati lijekove, alkohol niti pušiti jer se lijekovi, alkohol i nikotin izlučuju putem mlijeka i mogu nepovoljno utjecati na dijete.

Dojenje
Stvaranje mlijeka posljedica je lučenja prolaktina, hormona prednjeg režnja hipofize, a izlučivanje mlijeka iz mliječnih žlijezda pod utjecajem je drugog hormona - oksitocina. Prvo majčino mlijeko (kolostrum) stvara se do četvrtog dana nakon poroda. Bogato je bjelančevinama, solima i kalorijama, a siromašnije šećerom od pravog majčina mlijeka koje se počinje stvarati poslije kolostruma. Podražaj sisanja na bradavicama dovodi do pojačana izlučivanja oksitocina, koji tako potiče izlučivanje mlijeka.
Babinjača treba temeljito prati ruke tekućom toplom vodom i sapunom, te prati dojke i bradavice prije i nakon dojenja. Nakon dojenja treba obvezno izdojiti zaostali kolostrum, odnosno mlijeko. Ako dijete zbog određenih razloga moramo privremeno hraniti na bočicu, poželjno je da se na dudi ne napravi prevelika rupa, jer bi tada dijete samo gutalo hranu, dok na dojci mora snažno sisati da bi mlijeko poteklo.
Prvi kontrolni pregled valja obaviti nakon šest tjedana. Ako babinjača ne doji, prva menstruacija se pojavljuje šest do osam tjedana nakon poroda. Ako doji, menstruacije obično nema.
Krvarenja tijekom dojenja najčešće su menzualna krvarenja kao rezultat anovulacijskih ciklusa. U ovisnosti o individualnim hormonskim funkcijama žene, ovulacija se može dogoditi i prije prvog krvarenja nakon poroda. To znači da dojenje (iako nema krvarenja) nije sigurna zaštita od novog začeća, o čemu treba razgovarati s ginekologom.
Vježbe za bolju kondiciju
Vježbe u babinju pomažu ženi da ostane u dobroj fizičkoj kondiciji i imaju velik utjecaj na tjelesni izgled. Dojenje ostavlja traga i na dojkama. Spuštenost dojki nakon dojenja može se smanjiti nošenjem odgovarajućih grudnjaka tijekom dojenja i primjenom vježbi za jačanje mišića prsnog koša i ramenog obruča.

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1703/1/

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 16.2.2011 18:13:35 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Sve teškoće babinja
16.2.2011 20:45:01   
natalijax
najbolji lijek je zaključati vratauser posted image user posted image

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Sve teškoće babinja
16.2.2011 20:47:38   
jagodicabobica
I ja sam sve procitala pa se ustrasila!user posted image

(Odgovor članu natalijax)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
17.2.2011 0:44:59   
jagodicabobica
Baby blues", postporođajna depresija i psihoza
user posted image
Svaka žena ima potpuno individualan i osoban doživljaj vlastitog poroda, međutim mislim da ćemo se sve složiti da je to jedno veličanstveno, jedinstveno, ali i izrazito stresno i intenzivno iskustvo.
Većina novopečenih mama, nakon što splasne početno uzbuđenje zbog konačnog susreta sa svojom bebom, počinje doživljavati niz zbunjujućih i kontradiktornih emocija (tzv. "baby blues") koje su zapravo potpuno normalna reakcija na jednu novu i drugačiju životnu situaciju. Rjeđe se javljaju i ozbiljniji problemi emocionalne nestabilnosti (postporođajna depresija), a vrlo su iznimna ekstremna patološka stanja (postporođajna psihoza).

"BABY BLUES"
Postporođajna tuga ili baby blues javlja se 2 do 5 dana nakon poroda, traje do mjesec dana te ga doživljava 80% - 90% žena.
Veliki utjecaj na ovo stanje, osim psihičkog stresa zbog samog poroda, imaju i hormonalne promjene koje se događaju za vrijeme i nakon poroda, zatim umor i neispavanost, bol uzrokovana epiziotomijom ili carskim rezom, mastitis, ili bilo koji drugi problemi sa zdravljem mame ili bebe. Također, nakon prvih par dana mami i bebi su manje dostupni raznorazni sistemi socijalne podrške (muž, ako je i dobio par slobodnih dana zbog rođenja djeteta, mora se vratiti na posao, bake i prijatelji prestaju intenzivno pomagati...).
user posted image Glavne su karakteristike postporođajne tuge manjak energije, slabost, ranjivost, nagle promjene raspoloženja, plačljivost, zbunjenost. Mnoge žene osjećaju da je beba prevelika odgovornost za njih, oplakuju gubitak svoje slobode ili su pak uvjerene da ih nitko ne voli i ne može voljeti. Treba naglasiti da su svi ovi simptomi pojačani kod žena koje su rodile carskim rezom ili pak kod žena koje same odgajaju svoje dijete.
Baby blues proći će sam od sebe, potrebno je samo nekoliko dana odmora i velika podrška i pomoć okoline.

POSTPOROĐAJNA DEPRESIJA
Postporođajna ili postpartum depresija počinje se javljati u prvih 4 do 8 tjedana nakon poroda, mada se to može dogoditi i kasnije, tokom prve godine djetetovog života.
Ona traje mnogo duže od "baby bluesa", čak i do godinu dana, te su joj i simptomi ozbiljniji - uglavnom su slični znakovima prave depresije: osjećaj bespomoćnosti i beznadnosti, nedostatak energije i motivacije, poremećaji hranjenja i spavanja, nedostatak interesa za seksualne odnose, osjećaj nesposobnosti za nošenje sa zahtjevima okoline, razdražljivost, plačljivost. Također je vrlo karakteristična i anksioznost koja se očituje u nedostatku privrženosti bebi, te osjećaja krivnje zbog toga.
Postpartum depresiju doživljava 10% do 16% mama, a liječenje se uglavnom sastoji od adekvatne psihoterapije i eventualnog uzimanja antidepresiva, dok je kod blažih simptoma ponekad dovoljno i savjetovanje psihologa.

Postpartum thyroiditis
Svaka petnaesta žena nakon poroda osjeća simptome umora, tuge i otežanog gubljenja težine koji su posljedica poremećenog rada štitne žlijezde. Naime, štitnjača tokom trudnoće radi usporeno. Kod većine žena rad štitnjače se nakon poroda normalizira, dok se kod nekih takvo stanje hipotireoze nastavlja još neko vrijeme.
Prije dijagnosticiranja postporođajne depresije, a pogotovo prije početka uzimanja antidepresiva, bilo bi poželjno napraviti krvni test na hormone štitnjače kako se u stvari ne bi radilo o postporođajnoj hipotireozi. Ovaj poremećaj uglavnom prođe sam od sebe u prva 3 mjeseca nakon poroda, a ako traje duže, može se uzimati hormonalna terapija (postoji i takva terapija koju mogu uzimati majke dojilje).

user posted image POSTPOROĐAJNA PSIHOZA
Kod 0,1% do 0,2 % žena u prva 4 tjedna nakon poroda može se javiti vrlo ozbiljno i kritično stanje postporođajne psihoze.
Karakteriziraju je nagle promjene raspoloženja, paranoja, te halucinacije usmjerene ideji da je dijete zlo, demonsko i slično. Majka često razmišlja o djetetovoj smrti te je vrlo sklona ranjavanju i ozljeđivanju same sebe, bebe ili ostalih ljudi u svojoj okolini.
Iz ovoga je vidljivo da je mami potrebna hitna medicinska pomoć i hospitalizacija.
Postporođajna psihoza uglavnom se javlja kod žena koje i inače pate od težih psihičkih bolesti.

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 17.2.2011 0:48:52 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
17.2.2011 0:50:52   
jagodicabobica
user posted image user posted image

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
17.2.2011 0:52:03   
jagodicabobica
user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 17.2.2011 0:56:27 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
17.2.2011 23:53:44   
jagodicabobica
I posle porođaja me bole leđa. Hoće li proći?Bol koji postoji u leđima tokom trudnoće, najčešće spontano nestaje par nedelja nakon porođaja. Međutim, može se ponovo javiti nakon izvesnog vremena, provociran dizanjem i nošenjem bebe. Kako beba raste, i bol se pojačava.

Pokušajte da sebi pomognete: dok beba spava odvojite deset___ak minuta za radite vežbe istezanja. Bebu podižite uz telo, a ne sa ispruženim rukama. Ako podižete dete sa poda, savijte se u kolenima, a ne u kukovima (čučnite pre dizanja deteta). Ukoliko su bolovi jaki, ili ne smanjuju svoj intenzitet, potražite savet lekara.


Da li su normalni bolovi u predelu repne kosti?Prilikom vaginalnog porođaja, naročito kod rođenja velike dece, može doći do naprsnuća ili loma trtične kosti. To izaziva jake bolove u trtičnom predelu, koji se pojačavaju pri ustajanju ili sedanju. Pokušajte da ležite na strani a sedite na mekim jastucima. Ako uz mirovanje bol ne prestaje, potrebno je javiti se lekaru koji će napraviti snimak regije i predložiti dalji tretman.


http://www.bebac.com

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 18.2.2011 0:04:07 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
18.2.2011 0:08:26   
jagodicabobica
Da li mogu da imam seks i pre isteka 6 nedelja od porođaja?Ne preporučuju se odnosi sa partnerom u prvih 6 nedelja nakon porođaja. Razlozi za to su mnogobrojni. Prvo, vagina i grlić prolaze kroz velike promene tokom trudnoće i porođaja, i treba im vremena da se vrate u prvobitno stanje. Materica se lohijama oslobađa ostataka krvi i površnog epitela, i još je podložna infekcijama.

Ukoliko ste imali epiziotomiju, prsnuće perineuma ili rektuma, potrebno je vreme da tkivo zaraste i postane elastično. Odnos sa partnerom pre vremena biće bolan i neprijatan, i samo će izazvati smanjenje želje za seksom.



http://www.bebac.com/index.php?show=category&int_catID=177

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
18.2.2011 0:29:37   
jagodicabobica
Sta vas očekuje posle porođaja?


U prvih četrdeset_ dana porodilja će se suočiti sa problemima kao što su krvarenje, uspostavljanje laktacije, bolne dojke, promenana ritma spavanja...


Zašto žena krvari posle porođaja?
Zahvaljujući odbrambenom mehanizmu koji se sastoji u lučenju babinjeg pranja - lohia (zaštitni sekret), koje štiti od infekcija, imunološki sistem žene je nakon porođaja pojačan. Ovaj sekret je u početku obilan (krvav, sukrvičav), a zatim postepeno postaje bistriji i sluzav, da bi posle deset_ak dana dobio beličastu boju. Na kraju babinja, kada organizmu više nisu potrebne, lohie nestaju.

Kako se tretira rana od epiziotomije?
Rana posle epiziotomije se neguje antiseptičkim rastvorima ili tečnim sapunima tako što se pere najmanje dva puta dnevno, a obavezno posle svakog pražnjenja debelog creva, tokom sedam do deset_ dana od porođaja. U najvećem broju slučajeva koža veoma lepo zarasta, a ožiljak je crtastog oblika.

Zašto je skupljanje materice nekada bolno?
Posle porođaja, materica počinje da se skuplja, i njena zapremina se smanjuje. Tri do četiri dana posle porođaja to može da bude bolno, pošto se materica grči. Ali, ne treba brinuti, jer je to znak da se sve vraća u normalu. A skupljanje je prevencija od mogućeg krvarenja, koje može da se javi na mestu gde je posteljica bila vezana za zid materice. Za vreme i posle dojenja, bolovi će se verovatno pojačavati jer hormon oksitocin, koji utiče na lučenje mleka, doprinosi i stezanju materičnih mišića (kontrakcije). Nije neuobičajeno i ako su bolovi jači posle drugog porođaja, jer materični mišići moraju da rade teži posao kako bi se vratili u normalu.
Ipak, treba biti oprezan, jer postoji mogućnost da su pojačani bolovi rezultat pokušaja materice da izbaci zaostale produkte zgrušavanja krvi, tako da su neophodne redovne kontrole kod ginekologa. Ne savetuje se uzimanje aspirina, jer on može da pojača rizik od krvarenja.
Obično sve dolazi na svoje mesto posle tri nedelje, naročito ako dojite, jer to doprinosi povlačenju materice.

Šta se radi kada dojke nabreknu?
Ukoliko su vam zbog naglog nadolaženja mleka grudi nabrekle, a bebi nije vreme za sisanje, ili ne možete da grudi izmlazate u tom trenutku, dozvoljeno je da stavite hladne obloge (najduže petnaest minuta). Kada se pripremite za dojenje ili izmlazanje, stavite na dojke tople obloge (takođe maksimalno petnaest minuta), kako bi se mlečni kanali opustili i omogućili lakše «pražnjenje».


Šta podrazumeva pravilna nega dojki?Ličnu higijenu ruku i dojki treba redovno održavati tako što ćete ih prati blagim, neutralnim sapunom i mlakom vodom. Takođe, pre svakog podoja premažite bradavicu i areolu svojim mlekom, jer na taj način uspostavljate mirisni kontakt sa bebom. Majčino mleko stvara pravi zaštitni film, pa se na ovaj način bradavice štite od infekcija i nastajanja ragada (ozleda).

Kada će se stomak „vratiti" u stanje pre trudnoće?
Istezanje trbušnog zida, kao i hormonske i metaboličke promene u toku trudnoće obično rezultiraju mekim i opuštenim prednjim trbušnim zidom. Zavisno od stepena oštećenja struktura u samoj koži i mišićima, za njegovo obnavljanje je najčešće potrebno pet do šest nedelja. Međutim, pucanje elastičnih vlakana u koži i mišićima ponekad ostaje trajno vidljivo kao sedefaste pruge (strije), kao i opušten prednji trbušni zid.


Problem tvrde stolice
Mnoge žene posle porođaja imaju problem sa velikom nuždom zbog straha da se rana "ne pocepa" (ako je rađena epiziotomija). Zbog toga dolazi do nagomilavanja i stvrdnjavanja stolice, što  vremenom još više otežava situaciju. Prva stolica se očekuje dva do tri dana posle porođaja, a ako izostane - daju se tablete (ili klizme) koje izazivaju pojačan rad creva. Takođe, treba znati da majka ne može da bude otpuštena iz porodilišta dok ne dobije stolicu.


http://www.yumama.com/trudnoca/posle-porodjaja/2023-vas-oekuje-posle-poroaja.html

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 18.2.2011 0:30:21 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Sve teškoće babinja/poslije porodzaja
20.2.2011 21:21:33   
jagodicabobica

Postporođajna depresija
Početna

Objavio/la Mamana , 23.09.2010




user posted image
Nakon porođaja kod mnogih žena se javlja problem nagle promjene raspoloženja. U jednom trenutku se osjećaju sretno, da bi sljedeći trenutak počele da plaču. Mogu se osjećati pomalo depresivno, imati problem sa koncentracijom, ili nagli gubitak apetita. Neke mlade majke pate od nesanice iako osjećaju umor i mogu se odmoriti kada beba spava. Ovi simptomi obično počnu dva-tri dana nakon poroda i mogu da traju nekoliko dana.

Ako ste prvi put postali mama i ako imate neke od ovih simptoma, onda imate takozvani “babe blues”. Babe blues se smatra normalnim dijelom ranog majčinstva i obično nestane 10-ak dana nakon poroda. Međutim, neke žene imaju ozbiljnije simptome ili simptome koji traju duže od nekoliko dana. U tom slučaju se radi o postporođajnoj depresiji.

Šta je postpođajna depresija?

Postoporođajna depresija je, kako i sama riječ kaže, vrsta depresije, koju vam liječnik može dijagnosticirati. Može se tereapijski liječiti uz pomoć antidepresionih lijekova. Simptomi postporđajne depresije mogu biti:

• čest osjećaj tuge ili nezadovoljstva,
• često plakanje,
• osjećaj uznemirenosti,
• gubitak volje za životom,
• gubitak apetita,
• problemi sa spavanjem, uključujući problem da se utone u san, ili suprotno, potreba za spavanjem više nego što je uobičajeno,
• osjećaj nevažnosti, beznađa ili krivice,
• neobjašnjiv gubitak ili dobitak na težini,
• osjećaj da život nije vrijedan življenja,
• pokazivanje malo interesa za bebu.user posted image

Iako većina žena dobije postporođajnu depresiju neposredno nakon poroda, neke žene se tek počnu osjećati depresivno tek nekoliko nedjelja ili mjeseci kasnije. Depresija koja se desi unutar 6 mjeseci nakon poroda može biti postporođajna depresija.

Ukoliko se jave neki od navedenih simptoma, ne treba ih ignorirati ni u kom slučaju, niti misliti da će proći sami od sebe. Tako se samo može pogoršati stanje. Ovo je veoma ozbiljna bolest i uključuje sve simptome depresije, ponekad čak i razmišljanja o sampovređivanju ili povređivanju bebe.

U slučaju pojave ovakvih simptoma, potrebno je odmah posjetiti liječnika.

Tko može dobiti postporođajnu depresiju?

Vjerovatnoća postporođajne depresije je veća ako imate bilo koji od sljedećih simptoma:
• Prethodne postporođajne depresije,
• Depresiju koja nije povezana sa trudnoćom,
• Jak predmenstrualni sindrom (PMS),
• Komplikovan ili stresan odnos sa partnerom/suprugom,
• Neki stresni događaji koji su se desili tokom trudnoće ili nakon poroda (kao što su teške bolesti za vrijeme trudnoće, prijevremeni porod ili težak porod) mogu povećati vjerovatnoću postporođajne depresije.

Zašto uopće dolazi do postporođajne depresije?

Stvarni uzrok još nije utvđen. Nivo hormona tokom trudnoće i neposredno nakon poroda se mijenja. Te hormonalne promjene vrlo lako mogu prouzrokovati hemijske promjene u mozgu koje utiču na pojavu depresivnog stanja.

Koliko traje posporođajna depresija?

Vremenski period trajanja depresije je različit za svaku ženu. Neke žene se osjećaju bolje već nakon nekoliko nedjelja, dok se neke osjećaju depresivno nekoliko mjeseci. Kod žena koje imaju jake simptome, ili koje su imale neki oblik depresije ranije, period ozdravljenja može trajati duže. Važno je zapamtiti da pomoć postoji i da se ovo stanje može liječiti i izliječiti.

Koji tretman može pomoći kod postporođajne depresije?

Postoporođjna depresija se liječi kao bilo koja druga depresija. Podrška, savjetovanje (terapija razgovorom), i lijekovi pomažu. Najbolje je razgovorati sa liječnikom o terapiji koja je najbolja za vas.

user posted image Ako dojim, da li mogu koristiti antidepresive?

Ako koristite antidepresiv lijekove, oni će sigurno biti prisutni u vašem mlijeku. Savjetujte se s vašim doktorom o riziku korištenja antidepresiva tokom dojenja. Samo vaš doktor može odlučiti koji lijek možete koristiti dok dojite bebu.

Šta mogu uraditi da pomognem sebi?

Ako ste se nedavno porodili i osjećate se tužno, radražljivo, umorno, ili imate bilo koje druge simptome postporođajne depresije, zapamtite da su mnoge druge žene imale isto iskustvo.

Ovo su neki savjeti majki koje su se suočile sa postporođajnom depresijom:

• Nađite nekoga s kim možete razgovarati i reći mu kako se osjećate.
• Nađite način da stupite u kontakt s ljudima koji vam mogu pomoći oko brige za bebu, te u svakodnevnim kućanskim poslovima. Ta pomoć će vam omogućiti da nađete vremena za sebe kako bi se odmorili.
• Nađite vremena da uradite nešto za sebe, maker na 15 minuta dnevno. Pokušajte čitati, vježbati, čak obična šetnja može biti vrlo korisna a ne iziskuje puno priprema.
• Sasvim je normalno da se osjećate preopterećeno. Rođenje djeteta donosi mnoge promjene u vašem životu, a samo roditeljstvo je vrlo zahtjevno. Kada se ne osjećate “svojom”, ove promjene se mogu činiti kao prevelik izazov.
• Niko od vas ne očekuje da budete “supermama”. Budite iskreni u tome koliko možete uraditi i, ako treba, bez ustezanja zatražite pomoć od drugih kada osjetite da vam je ta pomoć potrebna.
• Razgovarajte s vašim liječnikom o tome kako se osjećate. Ona ili on vam mogu pomoći sa savjetom, ili nekim


http://www.roditeljstvo.com/vijesti/postporodajna-depresija

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 12
   masiranje dojki
23.2.2011 22:37:53   
jagodicabobica
user posted image user posted image

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 13
   ...
23.2.2011 22:38:45   
jagodicabobica
user posted image

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: ...
23.2.2011 22:48:52   
jagodicabobica



Roda i dojenje / Općenito o dojenju 




Ispravan položaj pri dojenju i njega dojki

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=110&Show=228

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 23.2.2011 22:49:37 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: ...
23.2.2011 22:54:37   
jagodicabobica
Prvi tjedni s bebom

user posted image Koliko treba dobivati na težini moja isključivo dojena beba?
Kako dojiti novorođenče koje previše spava i nevoljko doji
Kako mogu biti sigurna da moja beba dobiva dovoljno mlijeka
Kako hraniti dijete bočicom – savjeti za održanje dojenja
Alternativne metode hranjenja
Dobra alt_ernativa bočici: razmislite o prehrani – šalicom
O dojenju i noćnom spavanju
Dojenje radi utjehe ili nenutritivno dojenje
Dati dudu varalicu dojenoj bebi ili ne?
Dohranjivanje dojene bebe mliječnom formulom
Čaj






http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=239&Show=2117

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 23.2.2011 22:55:07 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: ...
23.2.2011 23:00:01   
jagodicabobica
Evo nek se nadje za novopecene mame

Hranjenje traje 20 min svako 3 sata

1. Razvoj mlijeka traje 20 dana. Tada ne jesti celulozu (npr. zelena salata, krastavac karfiol, biži i sl.)

2. Piti od 3-5 litara tekućine dnevno, tj. koliko organizam traži.

3.
Prehrana dojilje samo 10% više od uobičajenog hranjenja. Ne forsirati mlijeko ukoliko dojilja nije
naučila piti mlijeko (zamijeniti ga sirom, maslom, jogurtima i sl. Uzimati KALCIJ po potrebi.

4. Stolicu dojilja treba imati najmanje svaki drugi dan. Ukoliko nema uzimati lokalno čepiće od
glicerina za odrasle. (Ništa ne uzimati na usta, ni lijekove za stolicu, ni kompote ili slično).

5. Tuširati se svaki dan mlakom vodom (nikako ležati u kadi) i uvijek neka je netko od ukućana blizu
dojilje dok se tušira.

6. Njega epiziotomije samo čisto i suho, nikakvi čajevi ni sprejevi.

7. Kod dojenja je važan relaksirajući položaj dojilje. Dok doji ne smije primati nikakve posjete i
pričati. Isključivo dojilja mora biti sama sa svojom bebom dok doji tj. bebi mora pripadati
psihofizički i emocionalno potpuno. U toku dojenja uz nju može biti samo otac djeteta. Prije
dojenja treba pripremiti jednu čašu nekog napitka i koji keksić, poslije podoja popiti (može i
nešto pojesti) i ostati se odmarati pola sata malo podignutih nogu. Ukoliko osjeti da ima grčeve
u nogama malo pojačati dozu kalcija. U toku stvaranja mlijeka jako je često povremeno dosta
jako znojenje u dojilje i dok doji česte su pojave laganog vaginalnog krvarenja. Važno je znati
vremensku dužinu dojenja - Prvih 20 dana hraniti bebu svako 3 sata po 20 minuta (“mačeha”),
ako treba i probuditi bebu. Ne duže jer beba rani bradavice i iscrpljuje “do daske”. Jedno
dojenje jedna sisa, drugo dojenje druga sisa. Od 20-tog dana bebi se izbacuje noćni obrok.

8. Kontrola tekućine kod novorođenčeta (fontanela - rupica na glavi, pelene) – da ne dođe do
dehidracije.

9. Krvavo povraćanje novorođenčeta – je bezopasno (dijete posisalo neki kapilar od ranjene
bradavice).

10. Bljuckanje novorođenčeta. (Prokuhati vodu i staviti čaj od kamilice i to dati bebi)

11.Povraćanje u mlazevima na nos i usta kod novorođenčeta. (Okrenuti bebu preko ruke da se
oslobodi zraka na naučena 4 načina)

12.Začepljen nosić kod novorođenčeta, beba može zaspati u toku dojenja zbog začepljenog nosića
tj. beba se umori (koristiti pumpicu za nosić i to prije dojenja; malo majčinog mlijeka prokuhati
i staviti par kapi u bebin nosić; kontrola od 1.5 mjeseci – od 3.mjeseca cijepljenje).

13.Napitci, kako se spremaju i kada se daju novorođenčetu (kamilica sa malo šećera prokuhanog u
vodi).

14.Žutica, koliko traje i kako se tada hrani novorođenče – (žutica dolazi 3.dan i traje od 3 – 7 dana
do 21. dana, bebu dobro utopliti – mora biti u paketini do 12. dana).

15.Masno mlijeko kod majke produžuje žuticu kod novorođenčeta (ne prekidati dojenje nego
nastaviti)

16.Boja i učestalost stolice kod novorođenčeta (stolica je u početku štrcajuća i mora biti zlatno
žute boje).

17.Boja mokraće u novorođenčeta (mora biti bezbojna).

18.Izgled i boja zdravog novorođenčeta (plače, dere, čupa, i radi one 4 stvari).

19.Izgled i boja gladnog novorođenčeta (prazan trbuščić, nema stolicu, plače, puno jede...).

20.Centar za termoregulaciju novorođenčeta (razvija se 10-11 dana – bebu držati u paketini do 12
dana (i kod žutice), beba mora biti na toplom, opipat stopala i podlakticu i ako je hladna onda
obući bebi još jedan sloj odjeće, čarapice i kapicu, ako se beba znoji po čelu i općenito znak je
da joj je pretoplo onda joj svući sloj odjeće).

21.Težina novorođenčeta (fiziološki pad težine od 7 - 10% – normalno je da dijete izgubi do 10%
težine nakon poroda i vrati se na svoju težinu 15. dan.; ne vagati bebu da se ne prepadnemo)

22.Miris i toplina majčinog mlijeka privlači novorođenče.

23.Dojke dojilje su tople i bogato išarane krvnim žilama.

24.Najvažniji je prvi susret novorođenčeta – bradavica – mlijeko koji služi kao prvi zapis u glavi za
dugo uspješno dojenje. (U bolnici ne dati da bebu umjetno hrane, bebu dojiti odmah nakon poroda
– tj. u prvih sat vremena)

25.Lijekovi dati u toku poroda uspavljuju novorođenče i ometaju refleks sisanja kao što i mijenjaju
sastav mlijeka dok se ne izluče iz organizma dojilje (carski rez – obavezno nastaviti dojiti).

26.Antibiotici smanjuju količinu i mijenjalu okus majčinog mlijeka na štetu novorođenčeta.

27.Znakovi gladi kod novorođenčeta su: zelena stolica (i ne mora značiti ako je samo ovo), mokraća
nije bezbojna, mnogo plače, često siše dojku, pije mnogo tekućine i nema puni stomačić. (Znači,
znakovi site bebe su: stolica – zlatno žute boje, mokraća bezbojna, puni stomačić).
Kad nema stolice kod bebe
– onda pritisnuti malo zamašćeni vrh toplomjera u guzu i podignit noge bebi da bi se potakla
stolica.

28.Mastitis ili upala dojke (kako spriječiti – piti puno tekućine). Ne kupiti grudnjak koji podiže dojke
jer se mlijeko vraća, uvijek čist grudnjak – lagani pamučni, ošišati nokte, dezinficirati bradavicu
prije dojenja.

29.Ragade ili ranjenje bradavice (kako spriječiti – pravilno dojiti (beba ustima treba uhvatiti i areolu,
a ne samo bradavicu), ne dojiti dijete više od 20 min.30. Refleks sisanja kod novorođenčeta
(vjetrovi, uzrigivanje, štucanje i kihanje).
– Beba će jako puno kihati – to nije prehlada
– Ne davati piti ako beba sve izriga već dati malo kamilice da se smiri želudac, pustiti bebu.
– Beba štuca jer se nagutala zraka prilikom sisanja, onda leći bebu na desni bok jer se tako zrak
manje skuplja.
– Dok miruje i štuca znači da je beba sita, a ako plače onda dati sisati. Dati piti ako štuca nakon
sisanja.
– Ne prekidati štucanje.
– Nakon podoja bebu položiti na desni bok.

VAŽNO!! Kod dojenja novorođenčeta normalno rođenog bez ikakvog davanja lijekova majci
prilikom poroda:
1. Nakon poroda odmah dati majci na podoj.
2. Nikakva umjetna nadohrana.
3. Prvi zapis u glavi novorođenčeta mora biti bradavica i okus majčinog mlijeka.
4. Važna je dužina dojenja (20 min svako 3 sata).
5. Refleks sisanja novorođenčeta – borba za opstanak.
6. Oslobađanje zraka uzetog sisanjem.

· GRČEVI KOD BEBE –blokirani je zrak u želucu zbog jakog refleksa sisanja u borbi za opstanak.

· DOHRANA – ne prije 4. mjeseca (zubići – beba traži da nešto grize), a do 3. mjeseca dojiti i davati
piti (čaj).

· PRIJE SVAKOG PODOJA u prvih 20 dana – dobro oprati ruke
– staviti kapi u nos (Sintocinon sprej)
– dezinficirati dojke
– vodom opranom pumpicom izdojiti malo mlijeka prije i poslije dojenja.

· DOJENJE – postaviti dijete u razini s bradavicama (ležeći ili neki drugi položaj)
– dodirnuti bebi gornju usnu bradavicom pa će beba širom otvoriti usta, pa stavi cijelu
bradavicu s areolom u bebina usta. (Pravilno i uspješno dojenje – Bosa)
– čim bebi nakon što podignemo padaju njene rukice i glava nakon dojenja to je znak da
je beba sita i spremna za spavanje.

· Ako se beba ZAGRCNE, bebu položit preko ruke tj, okrenuti je prema dolje i malo je tapšati po
leđima.

· DOJKA NAKON PODOJA mora biti što praznija.

· POLOŽAJ SPAVANJA BEBA – mijenjati bebi položaj s desnog na lijevi bok dok spava, osim nakon podoja.
Onda bebu položiti na desni bok 30-tak minuta.

· 20 DAN SE IZBACUJE NOĆNI OBROK – u 24:00h zadnji obrok, a u 6:00h prvi obrok.

· OD 1. dana beba pije 150g tekućine. Kad beba plače a nije vrijeme jela - skuhati kamilicu s malo
šećera koji se doda u hladnu vodu i prokuha (neka bude ukusno).

· VELIČINA DOJKI SE 20. DAN VRAĆA U NORMALU.

· Nakon poroda DOBRO SE ČUVATI 6 TJEDANA: u prvih 40 dana (vaginalni iscjedak ima specifičan
miris) – prvo dolazi krvarenje pa sukrvica pa žućkasti iscjedak (pojavljuje se između 10. i 12.
dana) pa bijeli iscjedak (dok zacijele sva 3 sloja u maternici)

preuzeto sa:klub trudnica Eva


 
 
 
STA MISLITE O OVIM INFORMACIJAMA??? 
 

Davno sam dojla ali neki prijedlozi su mi cudni!

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 23.2.2011 23:14:26 >

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: ...
24.2.2011 21:29:28   
jagodicabobica
Da li ste imale problema sa upalom dojki?

  • Ne / 54,76 %

  • Da / 45,24 %


    Total of votes : 42 user posted image user posted image

    (Odgovor članu jagodicabobica)
  • Neposredna veza do poruke: 18
    Stranica:   [1]
    Stranica: [1]
    Idi na:







    Anketa

    Pranje zubica.
    Admin

    Kada ste djeci poceli da perete zubice cetkicom?

    Oznake

    Sve najbolje!

    Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

    Čestitamo!