|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 9:08:09   
Njofra

nije stvar mišljenja...nego postupanja...
ak se nekaj "mora"... onda nema: pregovaranja...dogovora...biranja...ultimatuma...il kajjaznam...
onda se tak napravi...i šlus...
u početku ima... manje ili više protestiranja...
al klinci vrlo brzo nauče kad su došli do granice koju ispipavaju...
jedino pravilo je biti dosljedan... ne ovisiti o trenutnom raspoloženju...pa jednom nešto ne dopustiti...drugi put dozvoliti...naravno računaju se i "osobe sa strane"...njih upozoriti na ono što ne dopuštaš, i da bu kikič dobil po riti ili porciju galame zbog njih...
user posted image user posted image user posted image user posted image


upravo tako


_____________________________

mama

Princezica 13.11.1998.
i
Njofra 14.8.2006.

(Odgovor članu zg_cinik)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 9:13:08   
troubled
prije svega, ja ovo što ste tu navele ne bih uopće nazvala ultimatumom...
ultimatum je riječ koja automatski za sobom povlači neku negativnu konotaciju...
radije sam za izraz teorija izbora...
svi ćemo se složiti da djeci treba postaviti granice...uostalom dokazano je da djeca(unatoč protivljenju i pokušajima "proboja") vole granice i osjećaju se sigurno ako su one jasno zadane...
divno je ako pri tom imamo lako odgojivo dijete koje će, samo od sebe, granice poštivati (sig, prekrasno je da je takva)...no, međutim, nije uvijek tako...
poznato je i da djeca vole pravila i rituale...
slijedom toga ne vidim ništa loše u razgovoru i dogovoru u stilu - sunce je danas prejako, opasno bi bilo izaći bez kapice, mogla bi se jako razboljeti...ako ne želiš staviti kapicu, morat ćemo ostati kući...
po meni, to nije ultimatum, nego izbor ponuđen djetetu unutar razumnih granica...i kao takav je apsolutno pozitivan user posted image

_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu sig)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 9:19:39   
ninolina
IZVORNA PORUKA: Bebys

pa ja sam onda za ucjenu nazalost...ali to pali...pa kako god ruzno zvucalo...

potpisujem...pa kud bi ja došla sa njih troje da im puštam...nema toga kod nas-red i disciplina...malo gestapovski,ali kad imaš više djece nemožeš drugačije,inače nastaje totalni kaos i anarhija...

potpisujem...ja jesam za ultimatume ili ili..


_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu sig)
Neposredna veza do poruke: 28
   [Obrisani korisnik]
13.5.2010 10:00:51   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu troubled)
  Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 10:04:08   
njanja
Joj svašta sma sada napisala i nije mi prihvatilo post.... Uglavnom, htjela sma reći da ultimatum treba postaviti u stilu MRKVE i ŠTAPA, nagrade i kazne.... ili ćeš staviti kapu ili ne idemo van->>>>AKO STAVIŠ KAPU, IDEMO VAN I IĆI ĆEMO U PARK NA LJULJAČKE, AKO NE STAVIŠ, NIKUDA NE IDEMO
Daj ruku preko ceste ili idemo kući.->>>>AKO DAŠ RUKU, IDEMO DO KIOSKA KUPITI TI BANANKO, AKO NEDAŠ RUKU, OSTANI SAMA TU, A JA IDEM SEBI KUPITI BANANKO
Lijepo se igrajte inače idemo kući->>>>AKO SE LIJEPO IGRATE, DONJETI ĆU VAM JOŠ IGRAČAKA, A AKO SE NAVLAČITE, UZET ĆU VAM SVE IGRAČKE Mislim da na taj način dijete ima IZBOR, ali onaj koji si mu ti postavila i tu uči da se dobro dobrim vraća i obrnuto... Ja sam odgojena na sistemu nagrade i kazne-u stilu-ako ovaj tjedan položim sve kontrolne sa 4 i 5 mogu u disko i mogu se vratit doma ujutro u 5 h, ali ako dobijem 1, nema ovu subotu diska. Na taj način sam zapravo imala poticaj da budem dobra, a i lakše sam učila jer sam znala što me na kraju puta (tjedna) čeka i shvatila sma da se isplati biti "Dobar".... Jan mi je sad taman u fazi da ne mogu još na ovaj način s njim, ali trudim se, npr ako mi se neda da ga presvučem (zadnjih 10 tak dana neda presvuči pelenu) ja mu ponavljam da ako bude dobar da idemo na plažu bacati kamenčiće, a ako ne, neka ostane doma i neka mu bude dosadno.....Kad tad će doći u fazu da shvati da se dobro ponašanje dobrim vraća......

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 10:04:49   
ninolina
da li sam ja mama čudovište user posted image

je onda sam i jauser posted image user posted image


_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 10:05:11   
njanja
tek sam sad vidjela post od troubled da je to teorija izbora (a nisam čitala prijeuser posted image ).... 

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 32
   [Obrisani korisnik]
13.5.2010 10:09:02   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu ninolina)
  Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 10:26:51   
ninolina
Jesmo prije ili ne

ma da i jesmo odgajamo svoju djecu najbolje kako znamo...jel tako...da imaju sve, da budu dobri ljudi danas sutra....dajemo cijelu sebe za njih...


_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 11:08:37   
Zvonki
Daj molim te baci tu knjigu. Pa po meni je normalno postaviti ultimatum djetetu jer ono ne shvaća uzrok-posljedica. Zato draga, kad nećeš kapicu nećemo van. Po meni je to u redu. Ne stalno naravno, ali povremeno znam da pomaže user posted image

_____________________________

.-..-.
`·.·´
?/
/?
/ \ Bože, molim Te za strpljenje...I to želim odmah sada!


(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 11:30:49   
Tsmee
Ma svi ti bestseleri s čarobnim formulama mi se gade!
Naravno da nećeš djetetu postavljati ultimatum za svaku sitnicu, ali ajd se ti dogovori sa 17 -mjesečnim djetetom hoće li ti dati ruku kad idete preko ceste. Ili možda ne... Da, baš bi to dopustila.
Ma svi ti savjeti mogu biti ok kao smjernice da se baš ne pretjera, ali držati se toga ko pijan plota - to je previše.
Pa naravno da neću djetetu zabraniti da nosi crvene čarapice umjesto žutih ako joj tako paše ili da ponese medu sa sobom van iako će se možda uprljati, ali za stvari koje se tiču njenog zdravlja i sigurnosti - možemo probati na "lijep način", ali ako ne ide, ma ako treba prenjiet ću je preko ceste pa nek urla ak hoće.
Inače, psiholozi danas preferiraju nagradu umjesto kazne pri čemu postoji takozvana pozitivna nagrada (kad dijete nešto dobro napravi dobije nešto - pohvalu, zagrljaj, može ići van, sladoled...) i negativna nagrada (djetetu se ukine određena povlastica dok ne napravi željenu radnju - npr ne može se igrati dok ne napravi to i to). Kazna se uglavnom ne preporuča, no ponekad je nužna, posebno ako se radi o nečem opasnom za dijete. Tako da bi se i to nagrađivanje moglo nazvati ultimatumom. No ono što ja vidim kao štetno  je pretjerivanje i ucjena, posebno emocionalna ucjena.
Evo ja se raspisala, sorry, ove teme me posebno žuljaju kad vidim sirote roditelje kako pokušavaju nešto što je neki s**onja napiso da se obogati i frustrirani su jer im ne uspijeva nešto što zapravo u potpunosti nikome ne može uspjeti.


_____________________________

Već nas je puna kuća...

(Odgovor članu Zvonki)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 12:18:37   
njanja
IZVORNA PORUKA: Tsmee


Inače, psiholozi danas preferiraju nagradu umjesto kazne pri čemu postoji takozvana pozitivna nagrada (kad dijete nešto dobro napravi dobije nešto - pohvalu, zagrljaj, može ići van, sladoled...) i negativna nagrada (djetetu se ukine određena povlastica dok ne napravi željenu radnju - npr ne može se igrati dok ne napravi to i to). Kazna se uglavnom ne preporuča, no ponekad je nužna, posebno ako se radi o nečem opasnom za dijete.
 Mislim a što je to NEGATIVNA NAGRADA, NEGOLI KAZNA????NAZOVIMO STVARI PRAVIM IMENOM.DA NE BUDEM BEZOBRAZNA, ALI IDE MI SE NA WC (znate šta mislim) O TIM PEDAGOŠKIM FORAMA GDJE SE RIJEČ KAZNA NE SMIJE NI SPOMENUTI, ALI SE SVE DRUGO ZAMASKIRA PA JE IPAK KAZNA.Kako smo mi svi odgojeni???? ili ćeš biti dobar i dobiti ćeš sve ili ako si zločest, nećeš...i gotovo!!!!

< Poruku je uredio njanja -- 13.5.2010 12:20:50 >


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu Tsmee)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 12:26:47   
ejmama
IZVORNA PORUKA: cvrčak

IZVORNA PORUKA: troubled

prije svega, ja ovo što ste tu navele ne bih uopće nazvala ultimatumom...
ultimatum je riječ koja automatski za sobom povlači neku negativnu konotaciju...
radije sam za izraz teorija izbora...
svi ćemo se složiti da djeci treba postaviti granice...uostalom dokazano je da djeca(unatoč protivljenju i pokušajima "proboja") vole granice i osjećaju se sigurno ako su one jasno zadane...
divno je ako pri tom imamo lako odgojivo dijete koje će, samo od sebe, granice poštivati (sig, prekrasno je da je takva)...no, međutim, nije uvijek tako...
poznato je i da djeca vole pravila i rituale...
slijedom toga ne vidim ništa loše u razgovoru i dogovoru u stilu - sunce je danas prejako, opasno bi bilo izaći bez kapice, mogla bi se jako razboljeti...ako ne želiš staviti kapicu, morat ćemo ostati kući...
po meni, to nije ultimatum, nego izbor ponuđen djetetu unutar razumnih granica...i kao takav je apsolutno pozitivan user posted image


trabi ljubim teuser posted image  Znala sam ja da to nije loše..hi,hi...

Slažem se s tobom. Sig i ja mislim da imaš sreće. Kod nas bi to bilo ovako: sve se dogovorimo i onda ona proba po svom u stilu: ALI JA ŽELIM:..tttttt,tako da kod nas dogovori slabo pale..uvijek završimo na onome ili ili..
A. uvijek sve mora na teži način.To je nešto nevjerojatno..

Šalu na stranu,lakše mi je kada vidim da to (manje-više)svi radimo,jer sam se zbilja počela pitati da li sam ja mama čudovište user posted image

Slažem se sa svime i potpuno te razumijem Cvrčak jer kad opisuješ neki razgovor s Anjom,kao da opisuješ nas.


_____________________________

H 07 E 09

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 12:36:35   
Tsmee
IZVORNA PORUKA: njanja

IZVORNA PORUKA: Tsmee


Inače, psiholozi danas preferiraju nagradu umjesto kazne pri čemu postoji takozvana pozitivna nagrada (kad dijete nešto dobro napravi dobije nešto - pohvalu, zagrljaj, može ići van, sladoled...) i negativna nagrada (djetetu se ukine određena povlastica dok ne napravi željenu radnju - npr ne može se igrati dok ne napravi to i to). Kazna se uglavnom ne preporuča, no ponekad je nužna, posebno ako se radi o nečem opasnom za dijete.
 Mislim a što je to NEGATIVNA NAGRADA, NEGOLI KAZNA????NAZOVIMO STVARI PRAVIM IMENOM.DA NE BUDEM BEZOBRAZNA, ALI IDE MI SE NA WC (znate šta mislim) O TIM PEDAGOŠKIM FORAMA GDJE SE RIJEČ KAZNA NE SMIJE NI SPOMENUTI, ALI SE SVE DRUGO ZAMASKIRA PA JE IPAK KAZNA.Kako smo mi svi odgojeni???? ili ćeš biti dobar i dobiti ćeš sve ili ako si zločest, nećeš...i gotovo!!!!


Ipak postoji razlika između negativne nagrade i kazne. Negativna nagrada bila bi kad djetetu kažeš da nešto treba napraviti i dok to ne napravi ne može npr. gledati TV. Ono onda točno zna zašto je dobilo nagradu ili nije. Kazna je kad dijete nešto loše napravi ili ne napravi da mu zabraniš gledati TV sljedećih 2 dana. Ovo drugo nije dobro jer dijete nema nikakvu motivaciju to napraviti, i tako je u kazni. Isto tako, često mala djeca ne razumiju zašto su kažnjena, znaju što ne smiju, ali ne znaju kako da se ponašaju. Naravno da kazna mora biti upotrijebljena kad hoćeš izbjeći neko ponašanje koje je potencijalno opasno, ali kod ispravljanja ponašanja je puno efikasnija nagrada.
Sorry, profesionalna deformacija user posted image

_____________________________

Već nas je puna kuća...

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 39
   [Obrisani korisnik]
13.5.2010 12:46:08   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu Tsmee)
  Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 12:46:40   
njanja
Poštujem svaki profesionalni savijet. I svakako se slažem sa svime što si napisala.... ALI riječi NEGATIVNA + NAGRADA mi nikako ne idu skupa...zato i kažem da mi je zlo od tih profesionalnih izraza, kada svi dobro znamo da ukoliko nam je nešto uskraćeno-zapravo smo kažnjeni.Ukoliko ja žarko želim ići u disko sa 16 godina, ali sam dobila 1 iz informatike i uskraćen mi je odlazak u disko, ja sam zapravo KAŽNJENA, jel tako????? Tsmee, slažemo se u osnovi, ja samo kažem da ne znam oko čega takva fama kod riječi kAZNA kada je ona tako normalni način življenja. Pa mislim i u Crvenkapici koju čitaju djecda od 3 godine zli vuk završi loše jer je bio zločest, jel tako??? naravno, moram napomenuti da se ovdje odričem one kazne u smislu lupanja ravnalom po ruci ili odi u kut i kleči kakve su bile sasvim normalne u 80-tima kada smo mi bili klinci u školi.....

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu Tsmee)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 13:28:47   
Tsmee
Ma slažem se da su izrazi malo čudnovati - glupi prijevod s engleskog. No, zapravo se hoće pokazati razlika između negativne posljedice (kazna) koja ne ukazuje na pravo ponašanje i pozitivne posljedice (nagrada) koja sama po sebi potkrepljuje poželjno ponašanje.
Mislim da smo već puno puta spominjali ono stavljanje "u kaznu", "na hlađenje" ili kako već tko to naziva. To je tipičan primjer negativnog potkrepljenja jer dijete može samo ukinuti negativan osjećaj tako da se počne ponašati na poželjan način. S druge strane, stavljanje u kasnu na par minuta nakon što je dijete nešto napravilo je primjer kazne jer kako god se dijete ponašalo, nakon što zabrlja, mora provesti 5 minuta u kazni.

Mislim da mi to svi nekako već zdravorazumski primjenjujemo. Samo za takav pristup treba biti kreativan što je često teško. Posebno ako probaš ili-ili. Ajme, kolko se ja mučim da izmislim nešto što ona može shvatiti i što će upaliti, a da obje budemo hepi. I ne uspije mi masu puta nego ipak završi na deranju. Ali i oni su samo ljudi, imaju dobre i loše trenutke i nekad su nervozni i jadni, a drugi put super i možeš se s njima sve dogovoriti. I to treba poštovati i tome prilagoditi ponašanje. Šta ću ja s njom pregovarati o stavljanju pelene ako je cendrava i umorna i uopće ne percipira što pričam. Obavim što moram što brže, zagrlim je, dam joj bočicu i idemo ćoriti. Nema tad rasprave. Zato smo mi stariji i pametniji pa i to moramo primijetiti.

A što se razumijevanja kazne tiče - slažem se da veći klinci razumiju kaznu, ali za male nije baš nešto poučna osim ako treba "iskorijeniti" neko ponašanje poput diranja utičnica.

_____________________________

Već nas je puna kuća...

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Ultimatumi
13.5.2010 13:32:08   
Tsmee
IZVORNA PORUKA: cvrčak

Ja bi tako rado išla na neki seminar za roditelje sa praktičnim vježbama da usvojim ovo.
Hvala Tsmeeuser posted image
Iako kod mene ako nakon tri upozorenja ipak napravi "zabranjeno" slijedi kazna i mislim da jako dobro zna zašto je u kazni i kako se trebala ponašati da ju izbjegne.


I ja bih... user posted image  Ja sam ipak što se ovoga tiče još uvijek na teoriji koju sam usvojila na faksu, a to je često tako teško primijeniti na praksu. Ipak su tosamo smjernice, a svaki roditelj određuje što je za njegovo dijete najbolje.

A što se kazne tiče - kao što rekoh, kad razumiju to je ok, ali ovak malima kao što je moja je to bezveze. Vidjet ćemo kak bu išlo dalje...


_____________________________

Već nas je puna kuća...

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 43
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:







Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!