|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Konopljika - vitex agnus castus
8.7.2010 17:11:27   
bembo
Vjerovatno ste mnoge čule za ovu biljku i njena svojstva, ali našla sam ovaj jako dobar tekst pa vam ga kopiram  ZA ŠTO SE UPOTREBLJAVA
KONOPLJIKA (Vitex agnus castus) se naziva i divlji biber ili drvo čednosti, jer su je koristili monasi za smanjenje seksualnog nagona, zbog uticaja na hormonski status. Primenjuje se preko 2500 godina za regulaciju menstrualnih poremećaja, a naučna istraživanja potvrđuju ovakvo dejstvo.
Plod konopljike se koristio prvenstveno za regulaciju menstruacije i za smanjenje libida kod žena i muškaraca, a još ga je Hipokrat opisao u 4. veku pre Hrista. Ekstrakt ploda konopljike je odobren za regulaciju menstrualnog ciklusa, PMS i bol u dojkama od strane nemačke komisije E.
Sem kod PMS-a konopljika se koristi i kod simptoma u menopauzi, često se koristi u kombinaciji sa žalfijom za valunge - napade vrućine koji se javljaju u menopauzi. Primenjuje se kod neplodnosti izazvane poremećajima u lutealnoj fazi (skraćenje post-ovulatornog dela menstrualnog ciklusa), u tom slučaju počinje da daje rezultate posle tri meseca upotrebe.

KAKO DJELUJE
Mnogi menstrualni problemi su povezani sa smanjenom proizvodnjom progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa, koji se naziva i lutealna faza. Usled nedostatka progesterona u ovoj fazi menstrualnog ciklusa dolazi do dominacije estrogena, pa se javlja skraćenje tog perioda ciklusa. Skraćena lutealna faza sa previše estrogena i nedovoljno progesterona dovodi do različitih problema kod žena: obilne menstruacije, prečeste menstruacije, ili potpuni izostanak menstruacije. Još jedan hormon, prolaktin (hormon koji utiče na mlečne žlezde) može biti povećan u tom periodu, dovodeći do bola u dojkama, što je karakterističan sindrom PMS-a.
Konopljika ne deluje kao biljni estrogen (fitoestrogen), komponente koje se često koriste za regulaciju ženskog reproduktivnog sistema. Vitex deluje na hipotalamus i hipofizu, male žlezde u mozgu koje kao dirigenti regulišu sve ostale hormone u organizmu. Konopljika dovodi do uspostavljanja ravnoteže u stvaranju estrogena i progesterona. Ona indirektno utiče na povećanje stvaranja progesterona i normalizaciju nivoa prolaktina. Kombinacijom efekata koje izaziva konopljika dolazi do uspostavljanja ravnoteže između estrogena i progesterona.Najčešće se koristi kod PMS-a, obilnih menstruacija, neredovnih menstruacija i slabe laktacije (proizvodnje mleka).

Konopljika pomaže organizmu u uspostavljanju ravnoteže između estrogena i progesterona, time što stimuliše proizvodnju progesterona. Ako se uzima kontinuirano tokom nekoliko meseci, pomaže u uspostavljanju hormonalne ravnoteže i smanjenju simtoma PMS-a.

ŠTO KAŽU ISTRAŽIVANJA
Kliničke studije u kojima je korišćen ekstrakt konopljike su pokazale smanjenje glavobolje, oticanja dojki, nadutosti, potrebe za slatkišima, osećaja straha, nervoze, depresije, promena raspoloženja, posle samo jednog meseca upotrebe. Tinktura konopljike, u dnevnoj dozi od 42 kapi je bila prepisana 2447 žena koje su imale ražličite menstrualne poremećaje, uključujući PMS. Na kraju studije 31% pacijentkinja je imao potpuno smirenje simptoma, a 55% značajno poboljšanje simptoma. Dobra podnošljivost preparata je takođe zapažena, pri dužini tretmana od 5 meseci, do 9 godina u nekim slučajevima. Kod samo 2,3% ispitanica su se javila neželjena dejstva i to najčešće: depresija, gastrointestinalne smetnje, glavobolja, dijareja, muka, svrab, osip, akne, nesanica, dobijanje težine, neredovna menstrualna krvarenja.
Kliničke studije o upotrebi konopljike kod PMS-a pokazuju dejstvo na: glavobolje, napetost u grudima, nadutost, umor, želju za slatkišima, osećaj straha, iziritiranost, depresiju, promene raspoloženja.
U jednoj studiji 100 dojilja je koristilo konopljiku, pri čemu je došlo do značajnog poboljšanja u protoku i oslobađanju mleka u poređenju sa placebom. Konopljika se tradicionalno koristi prvog dana posle porođaja i narednih deset dana, samo ukoliko ima nekih problema sa proizvodnjom mleka.

UPOTREBA
U malim dozama 120 mg dnevno, stimuliše se proizvodnja prolaktina, dok velike doze 240-480 mg smanjuju proizvodnju prolaktina. Različiti oblici i koncentracije preparata konopljike se različito i primenjuju. Obično se uzima u jednoj dnevnoj dozi, odmah ujutro po ustajanju. Konopljika ne daje rezultate odmah, već je potrebno uzimati izvesno vreme da bi se ispoljili efekti. Prosečno vreme terapije je šest meseci.

U KOJIM SE SLUČAJEVIMA NE SMIJE KORISTITI
Ne preporučuje se trudnicama i ženama koje žele da zatrudne, zbog mogućnosti pobačaja. Zbog uticaja na hormonski status konopljiku ne treba da koriste osobe sa estrogen zavisnim tumorima.
 
NUSPOJAVE
Konopljika se obično dobro podnosi, ali su zabeležena neželjena dejstva: depresija, glavobolja, muka, gastrointestinalne smetnje, dijareja, osip, nesanica, dobijanje na težini.

INTERAKCIJA S OSTALIM LIJEKOVIMA
Vitex ne treba koristiti istovremeno sa kontraceptivima. Osobe koje koriste oralne kontraceptive, terapiju nadoknade ženskih polnih hormona ili su trudne treba pre upotrebe konopljike da se konsultuju sa lekarom. Kod upotrebe antiparkinsonika, antipsihotika koji povećavaju dejstvo dopamina i agonista dopamina, konopljika može dodatno povećati dopaminsku aktivnost, pa ove kombinacije treba izbegavati.


Kakva su vaša iskustva? Ja sam ju namjeravala koristiti, ali me ovo s pobačajima zabrinjava i zbunjuje.

_____________________________

mama dječaka plavih očiju
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 11:23:46   
Leptir5
bembo sad vidim ovo šta si stavila,gdje si to našla a da piše da se ne koristi ako žena želi zatrudnit?! Kad sam ja čitala da se koristi za povećanje plodnosti?!?! Pošalji link gdje si ovo skinila

_____________________________

4xAIH
1.IVF.... beta 0
2.IVF.... beta 650 termin 15.04 :)
9.4 rodila se moja ljepotica :)

(Odgovor članu bembo)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 11:33:08   
tikica_69
Da...i ja znam da koriste zene koje zbog povisenog prolaktina imaju problema sa zacecem pa me ovo skroz zbunilo user posted image

_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu Leptir5)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 13:22:14   
bembo
a ja ih taman planirala kupiti, a ovo sam našla na nekoj srbijanskoj stranici, kasnije cu potraziti link, sad žurim. svagdje drugdje pise sve super o tome, a i mislim da je to ono što meni treba zbog kratke lutealne faze, ovaj mjesec samo 9 dana. uzela sam i knjigu zelena ljekarna pa ću vidjeti šta tamo piše pa vam kasnije javim.

_____________________________

mama dječaka plavih očiju

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 13:43:23   
Leptir5
da bi ti sa sigurnošću znala kolika ti je lutealna faza trebala bi najmanje uzastopno 4mj mjeriti bazalnu temperaturu,pa onda odredit koliko ti je duga,meni je mjerenje bazalne temp. pokazalo svaki put točno 13 dana lut.faze
ovo ti je odlična stranica z amjeriti temp. www.fertilityfriends.com

_____________________________

4xAIH
1.IVF.... beta 0
2.IVF.... beta 650 termin 15.04 :)
9.4 rodila se moja ljepotica :)

(Odgovor članu bembo)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 13:44:57   
Leptir5
ispravak stranica je http://www.fertilityfriend.com/

_____________________________

4xAIH
1.IVF.... beta 0
2.IVF.... beta 650 termin 15.04 :)
9.4 rodila se moja ljepotica :)

(Odgovor članu Leptir5)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 22:33:42   
bembo
IZVORNA PORUKA: Leptir5

bembo sad vidim ovo šta si stavila,gdje si to našla a da piše da se ne koristi ako žena želi zatrudnit?! Kad sam ja čitala da se koristi za povećanje plodnosti?!?! Pošalji link gdje si ovo skinila
 evo ovdje: http://prirodnilek.com/konopljika

_____________________________

mama dječaka plavih očiju

(Odgovor članu Leptir5)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
9.7.2010 22:38:16   
tikica_69
Da...tu pise da konopljika koristi u reguliranju hormona progesterona, estrogena i prolaktina, a kome trebaju ti hormoni nego onima koji zele dijete, zenama u perimenopauzi i dojiljama, tako da mi je to da oni koji planiraju trudnocu to ne smiju uzimati sasvim kontradiktorno user posted image

_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu bembo)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
27.9.2010 21:54:04   
bembo
Pošto sam ja pokrenila ovu temu red je da napišem i svoja iskustva.Prije vitexa ciklusi uredni 27-29 dana, prvi ciklus nakon biokemijske bio je 32 dana, to pripisujem korištenju utrogestana, biokemijskoj t. i tome, nakon toga počinjem s vitexom. Prvi ciklus s vitexom 26 dana, nakon toga mi je nestalo kapsula i opet mi je ciklus bio 28 dana, nakon toga konstanto uzimam vitex do prekjučer, ciklusi 25 - 26 dana.Pomjerio mi je ovulaciju ali i menstruaciju tako da sam ostala na istom, ako ne i gorem što se tiče lutealne faze. Iako se preporuča uzimanje bar 3 mjeseca ja odustajem, možda ga nisam ni trebala uzimati ali onda bi mislila da sam nešto propustila.

_____________________________

mama dječaka plavih očiju

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
20.10.2013 12:58:20   
perlica55
Evo podižem temu user posted image
Prije cca 7 dana, srela sam gđu koja sakuplja
razno bilje za čajeke.. Dala mi je kapi
Konopljike i rekla da pijem 2x20 kapi...
I tak sam ja 8dc, krenula s kapima i nadam
se da mi budu pomogle produžiti ciklus.
Inače dobijem 22-24 dan, i več 10 dana nakon
O user posted image
Gđa kaže da su kapi dobre za: PMS, PCOS,
endometirozu, regulaciju estrogena-progesterona,
mrnopauze...
U ljekarni ima za kupiti Evine kapi-Suban,
oko 30/40 kn koštaju, pa ak neko želi, nek ih
kupi... Ja budem javila kakvo je stanje kod mene user posted image

_____________________________

1. ICSI Cito - user posted image
Izgubili smo bebu 32 tt - user posted image
2. ICSI Cito - imamo user posted image
17.5.17. stigla nam je najljepša djevojčica

(Odgovor članu bembo)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
22.10.2013 10:13:19   
eternity
Ja imam pozitivno iskustvo sa konopljikom, pila sam čaj, nabavljala sam ga u biljnoj apoteci al tek kad sam donijela nalaze prolaktina ( cca 2200 ) jer je čaj dosta jak i ne mogu ga dat bez dijagnoze hiperprolaktinemije i kad bi uzela kutiju naručila bi odmah drugu za sljedeći mjesec jer je valjda nema puno na tržištu pa se treba čekat. Al meni se čekanje isplatilo jer nakon 3 mjeseca svakodnevnog uzimanja 1 šolje čaja ( osim za vrijeme mjesečnice ) prolaktin mi je spao na 1300, ciklus sa 32 je došao na 30 dana i imala sam više sluzi za vrijeme plodnih dana. Od nuspojava sam imala jedino blagu glavobolju pred mjesečnicu. Prolaktin sam kasnije nastavila obarat tabletama al mislim da tko ima manje probleme sa prolaktinom i ciklusom sigurno ga može srediti konopljikom user posted image

(Odgovor članu perlica55)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Konopljika - vitex agnus castus
11.6.2014 11:29:04   
perlica55
Evo javljam da su mi kapi konopljike
produžili malo ciklus user posted image  sa tužna 23dana,
popeli smo se na 25/26..user posted image
Druga faza je na 11/12 dana, ja zadovoljna user posted image   user posted image

_____________________________

1. ICSI Cito - user posted image
Izgubili smo bebu 32 tt - user posted image
2. ICSI Cito - imamo user posted image
17.5.17. stigla nam je najljepša djevojčica

(Odgovor članu eternity)
Neposredna veza do poruke: 12
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!