|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina ili...
9.12.2011 13:58:27   
anaxx
Ne znam da li je ovo pravo mjesto za ovu temu, ali upravo sam to dobila na mail pa odlučih podijeliti s vama.
Ispada da je sve na ovom svijetu već nezdravo, zagađeno, skoro otrovno... prosudite sami...


Živjele naše mandarine
Kupila jutros mrežicu s 2 kg mandarina u Konzumu, kao da na poslu "grickam" nešto zdravo...
Čitam etiketu, piše opuzenske.... Malo niže na etiketi stoji : "tretirane imazalilom ".
Morala samo to proguglati, kad ono sa index.hr, tekst dr.sc. Ignaca Kuliera:

Neki pesticidi, kao imazalil, prodiru u dubinu
ploda i sve dijelove biljke. Nekoliko kapi deterdženta i trljanje ploda pod tekućom vodom pomaže kod glatkih površina kao što je jabuka, ali nije učinkovito za hrapavu
koru naranče, pogotovo ne za jagode. Pomaže struganje kore i ljuštenje, osim u slučaju
imazalila. Mnogi toksikolozi savjetuju pranje kore svakog voća bez obzira što će se kasnije baciti.
Pesticidi pogubno djeluju na trudnice i njihovu nerođenu djecu. To skriveno
djelovanje ima kasnije posljedice u povećanom riziku za nastanak leukemije i ne-Hodgkinova limfoma. Kanadska istraživanja su potvrdila da izloženost žena pesticidima
tri mjeseca prije i tijekom trudnoće znatno povećavaju rizik od spontanog abortusa. Prema The Independentu, opasni pesticidi otkriveni su na svakoj naranči od nekoliko
stotina uzoraka. Polovica korištenih pesticida je zabranjena, a trećina uzoraka sadržala je znatno više od dopuštenog europskog limita. Najveći dio pesticida potencijalno je kancerogen i izaziva probleme u središnjem živčano sustavu dojenčadi i male djece. Povraćanje, glavobolje i oštećenje reproduktivnih organa te sindrom ADHD-a(hiperaktivnost) neprimjetni su znakovi njihova toksično djelovanja. Premaklasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije, sedam pesticida koji se
koriste za citrusno voće smatra se visoko i umjereno rizičnim za djecu mladu
od 14 godina
. Od izdvojenih pesticida iz uzoraka, šest ih je bilo izrazito karcinogenih. Zanimljivo je da je britanski odbor za pesticide, unatoč poraznim analizama, objavio
da nema opasnosti.
Prvi od optuženih pesticida je sitemski fungicid imazalil, koji prodire kroz cijeli plod (ne samo kroz koru), a toliko je toksičan da iritira kožu i izaziva suzenje očiju. Vrlo je stabilan
čak i na povišenim temperaturama, a djeluje na reproduktivne organei dokazano je kancerogen. Prosječno utvrdena količina je 5,2mg/kg, pa je dovoljna jedna veća
naranča za prekoračiti dopušteni dnevni limit
. Kancerogeni tiabendazol drugi je pesticid otkriven na narančama u rizičnim količinama, a treći je klorpirifos, vrlo učinkoviti insekticid
(nervni otrov) za leteće napasti i vrlo štetan za ljudski organizam.

_____________________________

mama jednog velikog i jednog malo manjeg dečka... dva mamina zlata... dočekali smo i Katju ... treće zlato u maminom srcu :)
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
9.12.2011 15:50:29   
sina
super,a ja tamanim mandarine sve u 16,da pojedem kao nešto zdravo,pošto stalno nešto žvačemuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

16.03.2012- Korana
09.10.2013- Ivan

(Odgovor članu anaxx)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
9.12.2011 16:24:20   
ribica1
bome i ja, mislim da sam ih već kamion pojela do sad!

_____________________________

Moja dva anđela......
Luka i Eni - 02.01.2011.

Čuda se događaju...

I moje malo čudo je tu - 10.12.2011. Dora

(Odgovor članu sina)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
10.12.2011 10:22:28   
mariola
I ja. Mislim da sam ih u ovoj trudnoći pojela više nego u svih svojih30 godinaskupa.

_____________________________

Sretna i ponosna :)
Toni i Laura
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(Odgovor članu ribica1)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
11.12.2011 14:19:01   
Marti83
Uh,ma oni će sve nas pomalo trovati a da niti ne znamo..Čula sam ja i da su jabuke isto puno tretirane sa tim pesticidima tako da me skoro strah jesti ih. Sa mandarinama nemam problema jer ispred kuće imam 2 stabla i nikada ih ne špricamo tako da sam barem za to sigurna da je zdravouser posted image

_____________________________

Od svih ozbiljnih stvari, brak je najsmješniji......
David 23.03.2012

(Odgovor članu mariola)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
11.12.2011 18:46:28   
modesty blaise
Ne znam al mislim da nisu sve mandarine tako tretirane...baš sam malo gledala po deklaracijama...
Ja više niš ne kupujem u Konzumu ; pogotovo ne voće i povrće jer se ovakve stvari kod njih redovno događaju...ne znam dal pamtite al nedavno su imali takvu frku i sa limunom...al samo KONZUM !!!!
zato ih izbjegavam!

_____________________________

Sebastian, 01.09.2010

...I believe in pink... I believe in being strong when everything seems to be wrong...I believe in kissing, kissing a lot...I believe that tomorrow is another day...and...I believe in miracles...

(Odgovor članu Marti83)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
12.12.2011 7:17:03   
mayathebee
Ok, morala bum mami reči da u Zagorju na ranču posadi i mandarine! user posted image
Neznam tko time šprica, tko ne šprica, koliko je to štetno, ali znam da sam ih u trudnoči pojela na tone, ko nikad prije, i ko nikad kasnije!!! :-/

_____________________________

IVANO.... mamin i tatin draguljčić 06.01.2011.
ISSA..... mala naša palčica, mamina 'potica! 18.03.2014.

http://www.facebook.com/maja.cancar?ref=tn_tnmn#!/photo.php?v=2720553127823


(Odgovor članu modesty blaise)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
12.12.2011 10:09:21   
elven
Tretiranje voća kemikalijama samo u konzumu, ne bih rekla, nakon afere limuna čitam sve deklaracije i svi citrusi u svim dućanima, na svim deklaracijama su uglavnom isti...kora nije za konzumiranje ili tretirano imazalilom ili ortofenilfenolom ili xy kemikalijom..(oni koji to ne stave, po meni njih treba izbjegavati jer sigurno lažu)..ako ćemo detaljnije...oni jeftini sokovi što kupujemo kao trgovačka marka sa 50 ili 100 % udjela soka, je u biti razvodnjen koncentrat koji je negdje na voćnim burzama kupljen zamrznut godinama pa mu je krajnji rok za pri kraju i onda cijena niska ....daljnje tretmane možete pretpostaviti...

Meni su recimo velike Plodine najbliži dućan, ali u sezoni kad nije bilo dućana u HRV koji nije prodavao naše proizvode (I ili II kategorije) u plodinama je sve bilo uvezeno iz wherever...što me zgrozilo i tamo više nisam nikad kupila ništa sa odjela voća i povrća...

Jedno siguran je vlastiti uzgoj iz svog sjemena....jer i sjeme može biti gmo user posted image ..........ŽIVA PARANOJA, HA, JEL DA?!




(Odgovor članu mayathebee)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
12.12.2011 21:34:53   
elven
NET.HR

Panika po forumima zbog 'otrovnih' mandarina
Po društvenim se mrežama i forumima proširio mail kojim se upozorava građane da se u trgovinama prodaju mandarine, u pakiranju od 2 kilograma, kojima na etiketi piše da su tretirane imazalilom. Kolika je stvarna opasnost od tog fungicida?

U mailu se, naime, navode tvrdnje dr. sc. Ignaca Kuliera da se imazalil prema klasifikaciji Svjetske zdravstvene organizacije nalazi u sedam pesticida koji se koriste za citrusno voće, a koje se smatra visoko i umjereno rizičnima za djecu mlađu od 14 godina. Navodi se i da fungicid imazalil prodire kroz cijeli plod citrusa (ne samo kroz koru), te da je toliko toksičan da iritira kožu i izaziva suzenje očiju, da djeluje na reproduktivne organe i da je dokazano kancerogen.
'Do korisnika dolaze male količine'

No, mr. sc. Dubravka Kipčić, voditeljica Odsjeka za pesticide Zavoda za javno zdravstvo, kaže drugačije. Napominje da imazalil nije novo sredstvo, da se ono najčešće koristi u tretiranju citrusnih plodova protiv truljenja pri skladištenju, a da su količine kojima se tretira plodove strogo zakonski propisane.

"Bitno je u toj priči u kolikoj koncentraciji se imazalil koristi. To što dolazi do korisnika su milijunti dijelovi i male količine", kaže mr. sc. Kipčić za Danas.hr.

Napominje, ako se imazalil primjenjuje u skladu s dobrom poljoprivrednom praksom, koja obuhvaća upotrebu propisanih količina pesticida i poštivanje razdoblja karence (trajanje raspada), u proizvodu na tržištu količina zaostalog sredstva ne smije biti veća od najviše dopuštene zakonskim propisima. No, čak i ako dođe do prekoračenja zakonski maksimalno dopuštene količine (MDK), to ne znači istovremeno i opasnost po zdravlje potrošača, jer su MDK vrijednosti daleko ispod toksikološki značajnih količina.

Citrusi se najviše kontroliraju

Kipčić napominje i da među kupcima nema razloga za brigu jer su citrusi možda najviše kontrolirano voće, budući da ih se brodovima transportira do odredišta te ih se obavezno tretira imazalilom. Još se nije dogodilo da mandarine nisu prošle njihovu inspekciju, dok se to dogodilo npr. jednom ili dvaput s narančama.

(Odgovor članu elven)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Mandarine i pesticidi, fungicidi - istina...
13.12.2011 22:50:20   
dami
Ove iste linove sam dobila na meil od prijateljice. Evo kako je svijet mali.user posted image

_____________________________

Mirko 06.12.1992
Darija 20.02.2008

(Odgovor članu elven)
Neposredna veza do poruke: 10
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Gusta hrana.
пеперутка16

Kada ste počeli uvoditi krutu hranu?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!