|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Transfer negativnih osjećaja ili zašto vičemo...
15.9.2011 9:33:11   
jagodicabobica





citam s vama...

Transfer negativnih osjećaja ili zašto vičemo na djecu?


Psiholozi kažu da vikanje može izazvati ljutnju, naštetiti djeci i ugroziti odnos na relaciji roditelj-djeca. Zašto, onda, vičemo na djecu?




user posted image
Vikanje na djecu nije nimalo prijatno ni nama ni našoj djeci. Vikanje nije dio nijedne pozitivne metode odgoja i toga su svi roditelji svjesni, pa će većina reći da ne žele vikati i da znaju da vikanje neće pomoći riješiti problem, ali se ponekad ne mogu suzdržati.

Psiholozi kažu da vikanje može izazvati ljutnju, naštetiti djeci i ugroziti odnos na relaciji roditelj-djeca. Zašto, onda, vičemo na djecu?

Jedan od razloga zbog kojeg vičemo je tzv. displasman ili traženje žrtve. Život je težak i sve je pošlo po krivom? Ispuhujemo se vikanjem. Želimo na odmor, a nemamo novaca? Ispuhujemo se vikanjem. Klinička psihijatrica dr. Stephanie Newman definira displasman kao "psihološku odbranu koja uključuje prebacivanje negativnih osjećaja na nekog ili nešto drugo".

Kako to izgleda u praksi?
"Šef viče na ženu, žena viče na supruga, suprug viče na kćerku, kćerka na sina, a sin udari nogom psa". Drugim riječima, nešto pođe po krivom, ljutnja izlazi na površinu pa kad se osjetimo izazvano, naprimjer jednim običnim dječjim "neću", dolazi do vikanja.

U drugim slučajevima radi se o nakupljanju problema i negativnih osjećaja. Zapitajte se: kad u životu ne biste imali nijedan problem biste li još uvijek povisivali ton glasa u prisustvu svoje djece? Kad biste vi i vaš partner/partnerica imali divnu vezu, odličan seksualni život, dovoljno novaca i nikakvih problema na poslu, osjećali se dobro u svojoj koži bez ikakvog emocionalnog tereta iz prošlosti, da li bi jedan dječji "neću" izazvao burnu reakciju u vama s potrebom da vičete?

Postoje neke metode pomoću kojih se roditelji mogu smiriti kad su ljutiti, razmisliti šta rade, brojati do deset_ i sjetiti se da je dijete ipak samo dijete. Te su metode korisne, ali ne garantiraju da se displasman neće ponovo dogoditi. Ipak, postoji efikasnija i trajnija metoda.

M. Scott Peck napisao je u svojoj poticajnoj knjizi iz 1978. godine "The Road Less Traveled" da probleme možemo riješiti samo tako da ih riješimo. Čini se logičnim, ali Peck kaže da ljudi u najvećem broju slučajeva ignoriraju probleme s nadom da će sami od sebe nestati i tada dolazi do njihovog nakupljanja. Problem nije u problemu, odnosno život nosi probleme i rijetko ćete se zateći u periodu kad nemate niti jedan, već u ljudima koji ih ne rješavaju i postaju preplašeni, frustrirani, ljutiti i nesigurni. Svaki problem treba prerasti mentalno i duhovno kako bismo mogli nastaviti rasti kao osobe.

Ukoliko imamo naviku prebacivati ljutnju na djecu, ili bilo koga iz naše okoline, najbolji način mijenjanja samog sebe je razmišljanje o problemima i pokušaj njihova rješavanja.

Osim toga, trebali bismo u svakom trenutku biti svjesni svojih osjećaja. Ukoliko smo nervozni ili tužni ili povrijeđeni, bolje je osvijestiti te osjećaje i prevladati ih, nego prebacivati vikanjem na svoje bližnje. Vikanje na osobe koje volimo izaziva još gore osjećaje krivnje i frustracije na samog sebe.

Kad uspijemo riješiti vlastite probleme, kad se oslobodimo negativnih osjećaja, neće nas ni dječje "neću" (ili bilo koje drugo ponašanje) toliko iritirati. Bit ćemo skloniji mirnim, racionalnim, toplim i pristojnim reakcijama.

Izvor: klinfo.hr




< Poruku je uredio jagodicabobica -- 15.9.2011 9:34:10 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Transfer negativnih osjećaja ili zašto vi...
15.9.2011 9:37:44   
mamacita
Zasto vicem na djecu (naravno ne bas u svakom obracanju user posted image )? Zato sto mi dosadi ponavljati 5 puta jedno te isto. Ako govorim tiho kada sam ljuta, onda ja tako i onako pucam iznutra, a dok se lijepo dernem, to ode van, poslije se ispricam za deracinu. Mislim da moja djeca postaju sve to hrabriji, jer mi sami govore, mama, ne deri se, cujemo te. Onda ja "stanem na loptu"... prodisem, i nastavim normalnim tonalitetom.


(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Transfer negativnih osjećaja ili zašto vi...
15.9.2011 13:53:20   
lilia
Vičemo jer nemamo više strpljenja objašnjavati.
A na muža vičem kad mi digne tlak.user posted image

_____________________________

Drekavac Mihael stigao 11.11.2010.

(Odgovor članu mamacita)
Neposredna veza do poruke: 3
   [Obrisani korisnik]
15.9.2011 14:11:53   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu lilia)
  Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Transfer negativnih osjećaja ili zašto vi...
15.9.2011 20:39:05   
natalijax
ja kad prilam tiho,moj se dere koda ga netko kolje,a kad vičem šuti mo bubicauser posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Transfer negativnih osjećaja ili zašto vi...
15.9.2011 21:11:06   
cuba
Ne vičem na svaku glupost, nisam pod stresom niti ikakvim životnim tegobama pa se iz takvih ili iz bilo kakvih razloga iskaljujem na djetetu.
Zavičem kada me ni po 10-ti put ne posluša a radi se o ozbiljnoj stvari, tipa stavi prste u usta i onda ravno na utičnicu (koja istina je zaštićena ali svejedno)user posted image  ili kad je uporan u nekoj svojoj namjeri a ne mogu mu privući pažnju sa ničim drugim da se okani svog plana. Po meni je to normalno.
I da, na muža nisam nikad zavikalauser posted image  njega samo pogledam i zna šta jeuser posted image

_____________________________

Roko i Dino user posted image

(Odgovor članu natalijax)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Transfer negativnih osjećaja ili zašto vi...
16.9.2011 9:03:48   
jagodicabobica
pokusam fino da objasnim neke stavari zasto to ne ide tako..i ponavljam dosta puta i onda vidim da me niko neslusa i tada viknem i onda dobijem dobar efekatuser posted image

(Odgovor članu cuba)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Transfer negativnih osjećaja ili zašto vi...
16.9.2011 9:10:30   
jagodicabobica
IZVORNA PORUKA: cuba

Ne vičem na svaku glupost, nisam pod stresom niti ikakvim životnim tegobama pa se iz takvih ili iz bilo kakvih razloga iskaljujem na djetetu.
Zavičem kada me ni po 10-ti put ne posluša a radi se o ozbiljnoj stvari, tipa stavi prste u usta i onda ravno na utičnicu (koja istina je zaštićena ali svejedno)user posted image  ili kad je uporan u nekoj svojoj namjeri a ne mogu mu privući pažnju sa ničim drugim da se okani svog plana. Po meni je to normalno.
I da, na muža nisam nikad zavikalauser posted image  njega samo pogledam i zna šta jeuser posted image


ja sam jucer pricala nesto sa muzem i jednostavno se postavila u istu ulogu kao kada sam sa malom..nesto sam htjela od njega i promjeni ja glas na odlucan i ozbiljan malo grub pa ga pogleda i skonta da on nije djete user posted image

(Odgovor članu cuba)
Neposredna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!