|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:17:37   
tikica_69
1. Stavite se u njihovu kožu. Mnogi se roditelji groze razgovora s djecom o ovoj temi, često zato jer ne mogu zamisliti niti podnijeti da bi njihovo dijete moglo imati spolne odnose. Sjetite se kako je bilo vama. Jesu li s vama roditelji porazgovarali ili ste sve sami morali otkrivati? Koliko vam je to pomoglo (ili odmoglo ako nisu s vama pričali)? Otvoren razgovor pomoći će im da dobiju prave informacije koje će ukloniti zbunjenost vezanu uz osjećaje i porive koje možda već imaju. Uz otvorenost prema ovoj temi i povremene razgovore, pomoći će im ih odrasti u seksualno zrele i odgovorne osobe.

2. Samo razgovarajte. Redovita, ležerna, konverzacija o seksu (ne samo jednom tek toliko da se toga riješite) olakšat će im da vam se povjere. Nemojte ih forsirati na neke duge i ozbiljne razgovore u kojima vas niti neće slušati. Radije porazgovarajte o određenim temama kada vam padnu na pamet. Razgovarajte o odnosima u serijama, vijestima u novinama ili TV-u, o tinejdžerskoj trudnoći, masturbaciji, a dotaknite se i onih zbilja teških tema kao što su seksualno zlostavljanje. Ovo će pomoći da se dijete s vremenom osjeća dovoljno opušteno da iskreno razgovara o seksu s vama.  

3. Što već znaju? Vjerojatno će vas iznenaditi u koliko ranoj dobi djeca već mnogo znaju o seksu, što s TV-a ili prijatelja. Saznajte što sve znaju, pojasnite im neke stvari bolje i usmjerite ih u pravom smjeru. Najčešća pitanja koja muče mlade vezana su uz kontracepciju, djevojkama nije uvijek sasvim jasno da imaju pravo reći ne, a i jedni i drugi često ne razlikuju ljubav i seks.

4. Pomognite im kroz pubertet.
Pubertet može biti zastrašujuće i zbunjujuće vrijeme za vaše dijete. Tijelo im se počinje mijenjati, izgledaju odraslije, dlačice im počinju rasti, hormoni divljaju... Kod djevojčica javlja se mjesečnica i rastu im grudi, kod dječaka tu su “mokri” snovi i mutiranje, i to sve može biti prilično stresno za njih. No pubertet se ne dešava preko noći. Razgovarajte s djecom i objasnite im kakve ih sve promjene čekaju. Djeca sve ranije ulaze u pubertet, za djevojčice to je obično između 12 i 14 godine, a za dječake od 13-te do 15-te, no mjesečnica se kod djevojčica može pojaviti već u devetoj godini.

5. Naučite ih poštivanju. Kažite im kako je osim uvažavanje mišljenja i osjećaja drugih važno da poštuju i same sebe i svoja tijela. Recite im kako ih nitko nema pravo dirati bez njihova dopuštenja.

6. Objasnite im svoje stavove. Važno je da s njima porazgovarate o vlastitim moralnim ili religijskim stavovima. Oni ih ne moraju prihvatiti, ali će barem znati vaše mišljenje i znat će ga cijeniti.

7. Htjet će eksperimentirati
. Naravno da će oni biti znatiželjni o svemu kad dođu pubertet, a vjerojatno i ranije. Objasnite im kako je to potpuno normalno i pokažite ima kako vam se slobodno mogu obratiti o sve što ih muči u ovom pogledu, a i o svemu drugome.

8. Što se sa seksualnim osjećajima? Osjećati seksualnu uzbuđenost je dio odrastanja i važno je da im kažete kako je to potpuno normalno. Možda će vašem sinu biti neugodno zbog erekcije, ili će vašoj kćeri biti neugodno zbog osjećaja koji se u njoj javljaju. Dajte im privatnost koja im je potrebna.

9. Neugodno vam je? Nemojte odgađati razgovor o ovoj temi zato što vam je možda neugodno. Vi ste roditelji i svojoj djeci morate pomoći u ovom njihovom dijelu života.

10. Prvi seksualni kontakti. Postoji mnogo načina na koji vaš tinejdžer može biti intiman bez da se do kraja upusti u spolni odnos. Njihovi prvi poljubci i prva dodirivanja važni su u njihovu seksualnom razvoju, pa im objasnite kako mogu pokazivati emocije i eksperimentirati i bez seksa.

11. A ljubav? Najbolja pozadina za seksualne odnose je ljubav, naravno onda kada će biti spremni za to. Objasnite im kako će im tako taj prvi odnos zauvijek ostati u lijepom sjećanju.

12.  U redu je reći ne. Veoma je važno da im ispričate, da to što se neki njihovi prijatelji hvale kako su “to” učinili, ne znači da i oni moraju krenuti njihovim stopama. Naučite ih da je u redu reći ne. Podsjetite ih kako je prisiljavanje na spolni odnos protuzakonito.

13. Imaju prvog dečka/djevojku?  Otvoreno i bez osuđivanja porazgovarajte o toj vezi. Što osjećaju za tu osobu? Jesu li samo prijatelji ili više od toga? Jesu li već bili intimni i koliko je daleko to došlo. Upoznajte se s tim dečkom ili djevojkom, pozovite ih na večeru... Pokažite svom djetetu kako vam je stalo do osobe u koju je zaljubljeno.

14. Prvi bolni prekidi. Uz prvu ljubav dolaze i prvi prekidi, koji mogu biti veoma bolni za vaše dijete, ali isto tako i veoma važni za buduće odnose.
Razgovarajte o njihovim osjećajima i objasnite im da ponekad veze ne završavaju onako kako bismo htjeli. Ponudite im svoje rame za plakanje, no nemojte navaljivati.

15. A zaštita? Od samog početka istaknite važnost važnost zaštite. Objasnite im sve o seksualno prenosivim bolestima, njihovim posljedicama i kako se zaštititi od njih. Ovo je jednako važno bilo da je riječ o djevojkama ili dječacima.

16. Što ako se dogodi trudnoća? Ostanite mirni i budite potpora svojoj kćeri, ili sinu i njegovoj djevojci. Dajte im svoj savjet, ali im dopustite da sami odluče što žele dalje učiniti.

17. Što ako ne žele razgovarati o seksu? Mnogo tinejdžera ima problem s otvaranjem roditeljima i razgovorima o intimnim stvarima. No to je većinom tako samo ako prekasno počnete. Ako s njima počnete otvoreno razgovarati od djetinjstva, moći ćete i o seksu. Ponekad ipak moramo prihvatiti činjenicu da dijete ne želi razgovarati s nama. U tom slučaju nemojte ih prisiljavati ili navaljivati, jer nećete ništa postići. Pribavite im radije edukativne knjige, letke... Možda bi im bilo ugodnije porazgovarati s nekim stručnim  tome.


_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:23:33   
zaba
moja draga Lucija će brzo odrasti,a onda ću se sjetiti tikice i ovoga.user posted image

_____________________________

lucija je svjetlo u mom životu
07.05.2005.

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:25:51   
tikica_69
Uh...moji su nekad i preotvoreni po tom pitanju....mislim po kolicini postavljenih pitanja...ali pitanja su moram priznati poprilicno kvalitetna user posted image

_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu zaba)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:38:00   
Lady3
Laura je napredovala,ne treba nas ni pitati jer nas uhvatila na djelu..user posted image user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:42:25   
tikica_69
Bas me zanima koje je bilo objasnjenje user posted image

_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:43:59   
Lady3
Šta koje,normalno sam sve objasnila,user posted image cijelu istinu prilagođenu djetetu od 5 godina..i prihvatila je to ok..user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:45:51   
tikica_69
A kako je to prilagodjeno 5-ogodinjem djetetu? user posted image
Ne izmotavaj se sada user posted image


_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:48:17   
Lady3
Rekla sam joj da je to normalno jer se mama i tata tako vole i da je to u reduuser posted image
A kako bi to ti moolim te rekla,ajd da te sad čujem..user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:52:32   
tikica_69
Ja sam svome morala objasnjavati kako nastaju bebe jer nisam nikad bila ulovljena ali je vidjeno na televiziji pa je uslijedilo pitanje user posted image ..... objasnila sam da nakon sto se mama i tata tako vole da u tibici onda moze narasti beba koja tu raste 9 mjeseci i onda izadje tamo gdje mama piski na onu rupicu - onda je uslijedilo gledanje, razmisljanje, te zakljucak s podpitanjem - dobro, to kuzim...ali kako je beba dosla unutra? pojela si neku sjemenku? Imao je 5 godina....mladji...
user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
16.4.2009 19:56:52   
Lady3
user posted image user posted image user posted image user posted image moja zna da na piš..izlazi beba i da raste u trbuhu,to smo svladali dok sam bila trudna s bracom.I pitala me isto a kako je beba tu u tvoj trbuh došla..EE,pa rekla sam joj da su prvo bili kod tate i onda kad se mama i tata ljube i spavaju zajedno,dođe u mamin trbuh..i prihvatila je to ok.user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
17.4.2009 9:18:36   
božica
oh  za sada nismo još uhvaćeni na djeluuser posted image user posted image user posted image user posted image
a kada krenu pitanja grk grk bumo odgovarali kako najbolje  znamo user posted image


_____________________________

idem micat rit...

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Razgovatajte sa djetetom o seksu
18.4.2009 7:40:04   
Ruža
Ajme meni, još i to me čeka.user posted image

_____________________________

Samo luda mama...

(Odgovor članu božica)
Neposredna veza do poruke: 12
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!