|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Celijakija
16.11.2008 1:01:43   
Nivia
Mojoj kćeri je sa dvije godine dijagnosticirana celijakija. Sada ima 6 godina. Na bezglutenskoj dijeti smo od kada smo saznali za celijakiju ( za koj do tada nikada nisam čula ). Rekli su nam da je to genetska bolest, ali mi u obitelji nemamo niti znamo ikoga tko ima ili je imao celijakiju...
Njeni nalazi krvi ( za celijakiju ) su uredni, a sagastroskopskog naaza su rekli da ima celijakiju...
Malo me sve to zbunjuje... Jer krv bi trebala pokazati da je celijakija prisutna, što kod nas nije slučaj..
Ni sama više ne znam šta da mislim?? Radi li se možda samo o nekoj "privremenoj"alergiji na neki sastojak u hrani ili ćemo do kraja biti na bezglutenskoj dijeti???

< Poruku je uredio Renata RR -- 16.11.2008 7:42:46 >


_____________________________

Djeca su moja radost i veselje!!!!!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Celijakija
16.11.2008 1:09:41   
tiha
http://www.coolinarika.com/clanak/celijakija-nije-rijetka-bolest

evo ovdje sam nesto nasla imas proizvode koje slobodno moze djete jesti. osobno nikad nisam cula za to ali nadam se da cu ti barem pomoci ovako

< Poruku je uredio Renata RR -- 16.11.2008 7:43:06 >


_____________________________

``````sitna i dinamitna :) :)´´´´´´

Denissa 19.06.2004.
Mia 09.11.2007.

(Odgovor članu Nivia)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE:Celijakija
16.11.2008 1:13:05   
Nivia
Hvala Tihauser posted image

< Poruku je uredio Renata RR -- 16.11.2008 7:43:19 >


_____________________________

Djeca su moja radost i veselje!!!!!

(Odgovor članu tiha)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Celijakija
16.11.2008 1:17:23   
tiha
U djece karakteristična, u odraslih varijacije Tijek bolesti u dojenačkoj dobi je prilično krakterističan, da bi u kasnijoj dobi pokazivao vrlo velike varijacije. Ako dojenče dobro napreduje, posebno ako je na prsima, nakon uvođenja brašnaste hrane najednom imamo stanje u kome dijete prestaje napredovati, gubi apetit, postaje izrazito neraspoloženo, a zatim dolazi do proljeva s karakterističnim izmetom: obilnim, kašastim, sivim, masnim, i pjenušavim, koji izrazito zaudara. Dijete počinje mršaviti, gubiti potkožno masno tkivo, naročito na udovima, dok trbuh postaje velik zbog nadutosti uslijed neodgovarajuće razgradnje hrane i oslabljenih trbušnih mišića. Površina sluznice tankog crijeva kao i njena funkcija bitno su narušene. Naime, crijevne resice su izrazito skraćene pa je shodno tome smanjena apsorpcija svih sastojaka hrane: masti, ugljikohidrata, bjelančevina, minerala i vitamina, što sve dovodi do zastoja u rastu i razvoju djeteta. Klinička slika celijakije tijekom života se mijenja. U ranoj dojenačkoj dobi za bolest je karakteristično često povraćanje i vrlo teški proljevi, da bi se između 9. i 18. mjeseca razvila slika bolesti prilično tipična za celijakiju. U kasnijoj dobi može biti potpuno različita od one u ranom djetinjstvu. Klinička slika može zavarati Međutim, postoje i atipične slike celijakije koje se javljaju u djece poslije druge godine, a isto tako i u odraslih. U kliničkoj slici prevladavaju nespecifične trbušne smetnje, bolovi, slabo osjećanje, proljev, ali i zatvor (opstipacija), niski rast, slabokrvnost, osteoporoza. Pored toga postoje asimptomatski oblici celijakije koji se dijele na: - tihi oblik - latentna celijakija - potencijalna celijakija. Tiha celijakija nema izražene simptome, iako se histološki nalazi promijenjena crijevna sluznica, a u krvi se nalaze protutijela na gluten (antiglijadinska protutijela). Latentna celijakija je oblik bolesti gdje se nalazi normalna crijevna sluznica na normalnoj prehrani, ali osoba je nekoć imala dokazanu atipičnu atrofiju crijevne sluznice koja se nakon bezglutenske dijete normalizirala. I u ovom obliku imamo pozitivan nalaz protutijela na gluten. Potencijalna celijakija, za razliku od latentnog oblika, ima nalaz normalne crijevne sluznice, ali uz pozitivan nalaz protutijela na gluten.   Rano prepoznavanje - pravi put Bez biopsije sluznice tankog crijeva ne može se danas sa sigurnošću postaviti dijagnoza. Pretraga se provodi uvođenjem sonde kroz usta i aspiracijom malog komadića površine sluznice crijeva koji se prosljeđuje na histološku analizu. Inače možemo reći da nam je u dijagnostici i kasnijem prihvaćanju bolesti od velike koristi praćenje seroloških markera celijakije - antiglijadinskih i endomizijalnih protutijela - a u zadnje vrijeme i protutijela protiv tkivne transglutaminaze. Međutim, valja još jednom istaknuti kako je bez biopsije tankog crijeva nemoguće postaviti ispravnu dijagnozu. Rano prepoznavanje bolesti i ispravna dijagnoza od bitnog su značenja u zaustavljanju nepovoljnog rasta i razvoja oboljelih od celijakije. Valja naglasiti kako niti jedna kronična bolest ne pokazuje tako povoljne trendove u rastu i razvoju djeteta ukoliko se primjenjuje ispravna dijagnostika i kasnije prehrana bez sadržaja glutena, kao što je to slučaj u ovoj bolesti. Dozvoljeno - zabranjeno Od prehrambenih proizvoda oboljelima od celijakije zabranjuje se sljedeće: brašno i proizvodi od brašna pšenice, ječma, raži, zobi, heljde kao i njihove prerađevine u bilo kojem obliku (npr. kolači, mlijeko s dodatkom brašna, konzerve - zbog brašnastog dodatka), industrijske juhe i sladoledi, karamele, čokolada, industrijski sokovi, lijekovi s ovojnicama brašnastog podrijetla i slično. Prevariti nas mogu namirnice poput jogurta ili svježeg kravljeg sira u koje pojedini proizvođači dodaju brašno. To su samo pojedinačni primjeri koji pokazuju da svaku namirnicu treba dobro procijeniti makar se na prvi pogled činila sigurnom. Dozvoljava se riža, kukuruz, soja, krumpir, sve vrste mesa i ribe kao i sve vrste svježeg voća i povrća. U Europi mnoge industrijske namirnice za prehranu oboljelih od celijakije imaju na ambalaži znak prekriženog klasa pšenice (svjetski znak za hranu bez glutena).  Kako dugo provoditi takav način prehrane? Kako je celijakija bolest s trajnom nepodnošljivošću na gluten, dijetetski režim ishrane treba provoditi cijeli život. Pa ipak, i pored tih savjeta roditelji, a posebno djeca, ponekad prekidaju opisani dijetalni režim što može dovesti do manifestacije različite kliničke slike. U dijela bolesnika ponovo će doći do pogoršanja bolesti, dok se u drugih prividno neće pokazivati nikakve promjene osim usporenja rasta, ali će nepridržavanje dijete u kasnijoj dobi dovesti do veće učestalosti nastanka malignih limfoma crijeva.   Za kraj istaknimo još jednom: - Celijakija je bolest tankog crijeva s trajnim nepodnošenjem glutena. - Prehrana bez glutena osigurava sasvim normalan rast i razvoj osoba s celijakijom. - Ne uvodite u prehranu dojenčadi namirnice od pšenice, raži, ječma i zobi prije 6. mjeseca života. - Hrvatsko društvo oboljelih od celijakije okuplja oboljele, roditelje bolesne djece i sve ostale zainteresirane osobe, s ciljem da se međusobno upoznaju s problemima što ih donosi celijakija i načinima njihova rješavanja, od općih do vrlo konkretnih svakodnevnih pitanja.  adresa Društva: Hrvatsko društvo za celijakiju Klaićeva 16, Zagreb

< Poruku je uredio Renata RR -- 16.11.2008 7:43:32 >


_____________________________

``````sitna i dinamitna :) :)´´´´´´

Denissa 19.06.2004.
Mia 09.11.2007.

(Odgovor članu Nivia)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE:Celijakija
16.11.2008 1:25:19   
tiha
DOZVOLJENA HRANA ZA OSOBE S CELIJAKIJOM:
  • sve vrste voća: svježeg, kandiranog*, suhog
  • žitarice: riža, kukuruz, proso, heljda, soja, sezam
  • sve vrste povrća uključujući krumpir, grahorice, rižu, leću, salate itd. 
  • sve vrste mesa, ribe, jaja 
  • mlijeko, margarin, vrhnje*, jogurt, sir* 
  • gljive 
  • šećer, čaj, crna kava, kakao, đem, med, pekmez* 
  • čisti sladoled, čista čokolada, kavovina 
  • škrob, uključujući i pšenični škrob 
  • ulje, ocat, papar, paprika, sol, kvasac, mirodije*


< Poruku je uredio Renata RR -- 16.11.2008 7:43:54 >


_____________________________

``````sitna i dinamitna :) :)´´´´´´

Denissa 19.06.2004.
Mia 09.11.2007.

(Odgovor članu tiha)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Celijakija
16.11.2008 1:30:46   
tiha
ZABRANJENA HRANA ZA OSOBE S CELIJAKIJOM:
  • PŠENICA, RAŽ, JEČAM i sve njihove prerađevine i proizvodi koji sadrže ove žitarice i u tragu
  • pšenične klice, mekinje, krupica od nezrela žita
  • sladno pivo, bijela kava, viski 
  • kupovni kruh od kukuruznog brašna (uvijek sadrži bijelo brašno)
  • gotove juhe, gotova hrana, umaci, instant krumpir 
  • suhe smokve - bijeli prah na njima često je brašno
  • suhomesnati proizvodi poput salama, kobasica, hrenovki, pašteta - pretežno sadrže brašno


evo nesto sto bi te moglo zanimati http://www.celijakija.hr/



nadam se da sam ti pomogla malo sam googlala i nasla puno toga ali ovo je najvaznije ako nadem koji recept za jelo stavit cu

< Poruku je uredio Renata RR -- 16.11.2008 7:44:06 >


_____________________________

``````sitna i dinamitna :) :)´´´´´´

Denissa 19.06.2004.
Mia 09.11.2007.

(Odgovor članu tiha)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Celijakija
1.2.2009 19:18:00   
lilas
Mojoj kćeri je sa dvije godine dijagnosticirana celijakija. Sada ima 6 godina. Na bezglutenskoj dijeti smo od kada smo saznali za celijakiju ( za koj do tada nikada nisam čula ). Rekli su nam da je to genetska bolest, ali mi u obitelji nemamo niti znamo ikoga tko ima ili je imao celijakiju...
IZVORNA PORUKA: Nivia
Draga Nivia,
Mom sinu je sa devet godina dijagnosticirana celijakija. Sada ima 10 godina. Na bezglutenskoj dijeti smo godinu dana od kada smo i saznali za celijakiju (za koju do tada nikad nisam cula). I nama su rekli da je to genetska bolest, a ni mi u obitelji namamo niti znamo da je tko imao celijakiju... Naj vaznije je da nam deca jedu bezglutensku hranu i nece imati nikakvih problema. Takodje nam je doktor rekao da je to dozivotno i da ne moze da se vrati na hranu sa glutenom jer posledice mogu biti problematicne. Definisao mi je doktor celijakiju kao "savremenu bolest skrivenoga lica"

(Odgovor članu Nivia)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Celijakija
4.2.2009 14:26:40   
cokolada
To sam vec cula da doktori daju dijagnozu celijakije a da zapravo nisu 100 % sigurni, tj nalazi ne potvrduju da se uistinu i radi o toj bolesti. Ja sam ti cula da postoji mogucnost slanja krvi na analizu u jednu bolnicu u Munchenu gdje rade neke testove koji se kod nas rade, pa da se probas raspitati o toj mogucnosti. Navodno to preporucaju neki lijecnici na Rebru, tako sam barem cula. 

(Odgovor članu Nivia)
Neposredna veza do poruke: 8
   [Obrisani korisnik]
15.10.2009 16:12:15   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu cokolada)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Celijakija
26.10.2009 7:38:58   
lilas
Cvrcak, jel mislis da 5-11% obolelih od celijakije
sa negativnim krvnim nalazom ne mora biti na dijeti?


_____________________________


http://www.youtube.com/watch?v=3ErpUEbjMNM&feature=related

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 10
   [Obrisani korisnik]
26.10.2009 7:41:11   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu lilas)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Celijakija
26.10.2009 7:45:56   
lueman
najvažnije je strogo pridržavanje dijete.i nakon nekog vremena sve postane rutina i normalno. nije to baš najveći problem.i dijete treba učiti od prvog dana da samo bude odgovorno.

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Celijakija
26.10.2009 7:47:52   
lilas
Naisla sam na osobe koje su alergicne na gluten
a nemaju celijakiju i samo su privremeno na dijeti.
Vadili su krv ali nisu radili i biopsiju. To mi je malo
cudno.
Odakle znas to Cvrcak?


_____________________________


http://www.youtube.com/watch?v=3ErpUEbjMNM&feature=related

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Celijakija
26.10.2009 7:51:04   
lueman
laički rečeno osobe koje imaju celijakiju nemaju crijevne resice koje apsorbiraju gluten, a crijevne resice ne mogu narasti naknadno tak da ne vjerujem u ovo kaj si napisala. znam za sklučaj kad su mislili da je celijakija al se ispostavilo da je salmonela tak da user posted image

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu lilas)
Neposredna veza do poruke: 14
   [Obrisani korisnik]
26.10.2009 7:52:03   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu lilas)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Celijakija
26.10.2009 7:53:28   
lueman
mojoj su radili s 14 mjeseciuser posted image

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Celijakija
26.10.2009 8:03:21   
lilas
IZVORNA PORUKA: lueman

laički rečeno osobe koje imaju celijakiju nemaju crijevne resice koje apsorbiraju gluten, a crijevne resice ne mogu narasti naknadno tak da ne vjerujem u ovo kaj si napisala. znam za sklučaj kad su mislili da je celijakija al se ispostavilo da je salmonela tak da user posted image


Ne znam da li si procitala ali moj sin je na
dijeti od 01.02.2008. (Na stranu ove koji
ne zele priznati ili prihvatiti.) Mom sinu je
radjena biopsija i ima treci stepen ostecenja creva,
nema resice, ALI nam je doktor rekao da se
resice mogu regenerisati samo uz strogu dijetu
i to polako kroz godine, ali i tad kad resice ponovo
izrastu ne sme se vratiti na normalnu ishranu jer
ce se opet ostetiti a posledice mogu biti katastrofalne.



_____________________________


http://www.youtube.com/watch?v=3ErpUEbjMNM&feature=related

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Celijakija
26.10.2009 8:06:05   
lilas
IZVORNA PORUKA: lueman

mojoj su radili s 14 mjeseciuser posted image


strasnouser posted image


_____________________________


http://www.youtube.com/watch?v=3ErpUEbjMNM&feature=related

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 18
   [Obrisani korisnik]
26.10.2009 8:08:16   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu lilas)
  Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Celijakija
26.10.2009 8:13:29   
lilas
Slala sam ti pp,ali nije prošao.


user posted image

Ne mogu objaviti poruku.


user posted image

Cvrcak, imas li ti nekog ko  ima celijakiju?


_____________________________


http://www.youtube.com/watch?v=3ErpUEbjMNM&feature=related

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 20
   [Obrisani korisnik]
26.10.2009 8:17:09   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu lilas)
  Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Celijakija
26.10.2009 8:29:10   
mariola
IZVORNA PORUKA: cvrčak
Ali koliko ja znam ne postoji privremena alergija na gluten,možda samo kriva dijagnoza?


Cvrčak, mojoj su prijateljici rekli za malu, (kao beba od godinu-godinu i pol su joj utvrdili da ima celijakliju) da je moguće da kad dijete poraste (ne znam točno u kojoj dobi) alergija na gluten može proći.

_____________________________

Sretna i ponosna :)
Toni i Laura
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 22
   [Obrisani korisnik]
26.10.2009 8:32:53   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu mariola)
  Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Celijakija
26.10.2009 8:37:52   
lilas
Ne. Bolest je neizlječiva i doživotna.


ovo i ja znam
ali 100 ne strucnih osoba mi je reklo:
ma proci ce to u pubertetu


_____________________________


http://www.youtube.com/watch?v=3ErpUEbjMNM&feature=related

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Celijakija
26.10.2009 8:42:56   
mariola
IZVORNA PORUKA: lilas

Ne. Bolest je neizlječiva i doživotna.


ovo i ja znam
ali 100 ne strucnih osoba mi je reklo:
ma proci ce to u pubertetu



Da, to su i meni rekli za bronhitis, pa sam dobila astmuuser posted image

_____________________________

Sretna i ponosna :)
Toni i Laura
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(Odgovor članu lilas)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!