|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   [Obrisani korisnik]
3.12.2009 8:07:16   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 8:09:40   
lueman
sije se na luciju.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 8:10:13   
troubled
da, naravno user posted image user posted image user posted image
meni i ne bude baš nešto, ali dragi je majstor user posted image
tradicionalno se kod nas sije ili na sv. luciju ili na sv. barbaru - sutra, 4. 12.
meni je draže posijati na sv. barbaru jer onda do božića bude viša, gušća i ljepša user posted image

_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 8:11:34   
curice
svake godine je sijem na sv. Luciju
nekad toliko izraste da je i šišamo,ali cure obožavaju taj običaj,pa ga i održavam radi njih

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 8:20:20   
ciba
Božićne pripreme u nekim krajevima počinju i mjesec dana prije samoga blagdana, na dan Sv. Katarine (25. studenoga). Zatim dolaze Sv. Barbara (4. prosinca), Sv. Nikola (6. prosinca) te Sv. Lucija (13. prosinca).Na dane Sv. Barbare ili Sv. Lucije pučki je običaj sadnja pšenice. Ovo prirodno zelenilo ukras je božićnoga stola, a simbolično predstavlja umiranje i ponovno rađanje prirode, te u kršćanskoj vjeri blagoslov ljetine. U kontinentalnoj Hrvatskoj uz pšenicu se na stol slažu jabuke, orasi i razne sjemenke, a u Dalmaciji naranče i bademi.Ja uvijek posadin 13. to je nasa tradicija i nebi mogla zamislit Božić bez pšenice pod borom,moda zato sto je to tako kod mene vec 23 godine...


_____________________________

Lorena 12.03.2009. 3850g i 51 cm
Matej 8.03.2012. 4290g i 52 cm

http://www.youtube.com/watch?v=B7r5yaSq1-k

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 8:21:11   
lueman
ja stavim na dno malo vate koju natopim s vodom i na to stavim pšenicu, uvijek bude lijepa i zelena i treba ju šišatuser posted image

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu curice)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 8:38:46   
Nika 24052006
I ja isto obavezno sijem pšenicu,ona mi je nezaobilazni dio božića.Volim za badnju večeru staviti ju na sred stola sa upaljenom svijećom,nekako mi baš to daje ugođaj.Sijem ju također ili na sv Barbaru,ili na sv Luciju.

_____________________________

Moje velike ljubavi
Nika 24.05.2006.
Ines 07.05.2010.

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 9:21:11   
sanjalica
ja na sv. Luciju obavezno, kao Lu s malo vate ispod.... a znam staviti i prije za svaki slučaj...
stavljamo ju na stol kod blagoslova kuće....
a da, kažu ljudi da ako je rodna lijepa pšenica, takva je rodna biti i godina ....

_____________________________

Ja nisam luzer, ne, naprotiv
Meni je osmijeh light motiv...
P 2001
M 2003
K 2009

(Odgovor članu Nika 24052006)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 9:38:47   
plavka
Kod nas je običaj saditi ju na Sv.Luciju....
I isto kažu da kakva ti je pšenica takva će ti i slijedeća godina biti....
Moram priznati da mi nikad neuspije kak spada, izraste rijetka jedna viša druga niža a kad saberem događaje kroz godinu bojim se da je bila kao pšenica user posted image user posted image user posted image .

Tko je bila Sveta Lucija? Sveta Lucija, zaštitnica vida, krojača i kovača, živjela je u 4 st. u Siracusi na Siciliji u vrijeme vladara Dioklecijana. Bila je iz bogate porodice i bila je zaručena. Jednom je hodočastila grob mučenice Agate u Kataniji da bi izmolila ozdravljenje za svoju bolesnu majku. Tada joj se ukazala mučenica Agata i predvidjela joj vrlo skoru mučeničku smrt. Odmah po povratku u Siracusu je otkazala zaruke i podjelila sav svoj imetak siromasima. Uvrijeđeni zaručnik ju je prijavio vlastima sa optužbom da je kršćanka. Takva optužba, po Dioklecijanovim zakonima koji je proganjao kršćane, je bila smrtno opasna. Zatvorili su je u tamnicu, mučili su je poljevajući je vrelom smolom i vrelim uljem, ali svoju vjeru nije zatajila. Osudili su je na smrt odrubljivanjem glave. Prije toga uspjela je primiti euharistiju i predvidjela je skoru smrt Dioklecijana kao i prestanak progona kršćana. Njeno predviđanje se vrlo brzo ostvarilo. Svetu Luciju su počeli štovati već u 5. stoljeću i vrlo brzo su je štovali u svom zapadnom kršćanskom svijetu. U narodu je sirakuška djevica vrlo poštovana. U tradiciji narodne i crkvene pobožnosti je Sveta Lucija zaštitnica vida i vrlo često je prikazuju s pladnjom i parom očiju na njemu. Njen praznik 13. prosinac se po julijanskom kalendaru povezuje sa najkraćim danom u godini i narodna tradicija je povezala ugaslu svjetlost njezinih slijepih očiju sa najdužom noći zimskog sunčevog ciklusa. Legenda govori da si je Lucija sama iskopala oči kako bi se riješila mladića koji ju je želio zaprositi.Narodni običaji vezani uz blagdan Sv. Lucije Na dan Sv. Lucije i večer uoči nje djeca i mladi su u manjim skupinama obilazili od kuće do kuće noseći izdubenu tikvu kojoj bi izrezali šupljine u obliku očiju, nosa i usta i osvijetlili je svijećom dajući joj sablasni izgled. Tikvu su dizali do prozora i njome plašili djecu, govoreći "Ide baba Luca, po selu se smuca". Tako bi izmamili domaćine da im otvore vrata i da im daruju jabuke, novac i sl. Osim tog običaja uoči dana Sv. Lucije selom je hodao lik umotan u bijelu plahtu s tanjurom na kojem su nož i životinjske oči, čime su plašili djecu da budu bolja. U mnogim hrvatskim krajevima se na dan v. Lucije sije pšenica, kako bi ozelenila do Božića, a zelenilom se prizivala plodnost i obilje u nadolazećoj godini. Narasla se pšenica po tradiciji vezala crvenom trakom koja je štitila od uroka, i stavljala, ovisno o području, u kut sobe, na stol ili pod bor. U sredinu božićne pšenice, koja se sijala i u izdubljenu repu, negdje se stavlja jabuka, a negdje jedna ili čak i tri svijeće.

(Odgovor članu Nika 24052006)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 9:41:08   
dominik
ja stavim malo vate dole, zatim malo zemlje pa psenicu i onda zalijem...ak ju ne zaboravim zaliti tu i tamo bude velika i rodna...iako kod mene sve biljke kaj traze vodu riknu...zaboravim jednostavnouser posted image

(Odgovor članu plavka)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 9:46:36   
zaba
sije se na Luciju,ove godine ću dati Luciji da to sama napravi,uz moju pomoć naravno.Ali koliko god se trudila,moja se nikad ne digne,možda joj je pretoplouser posted image ,ili ne zalijevam dovoljno,ili previše.Na kraju popi....,pa ju kupim.user posted image

_____________________________

lucija je svjetlo u mom životu
07.05.2005.

(Odgovor članu dominik)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 9:52:29   
tikica_69
IZVORNA PORUKA: lueman

ja stavim na dno malo vate koju natopim s vodom i na to stavim pšenicu, uvijek bude lijepa i zelena i treba ju šišatuser posted image


Isto tako....i sijem jr na Sv. Luciju


_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 9:59:17   
mama mery
na sv. luciju ali sam mislila ove godine da je kupim na pijaci da nesijem jer nemam posude

_____________________________




(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 10:05:31   
Vjeverica ST
kod nas je običaj da se sije na sv. Luciju, ali ja sam je zadnjih godina počela malo ranije saditi, početkom prosinca, jer tad bude lijepša i gušća. Oko Božića ju malo šišnem i baš bude super. Ne mogu zamislit Božić bez nje. Isto tako stavim vatu i držim je kraj prozora da upija sunce i zalijevam ju mlakom vodom. Treba paziti da se ne stavi previše a i da ne presuši! Sretno!
Obožavam Božić!!!!!!!!!!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

U dobro vjeruje samo malo onih koji ga čine

(Odgovor članu mama mery)
Neposredna veza do poruke: 14
   [Obrisani korisnik]
3.12.2009 10:40:40   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu mama mery)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 10:43:32   
ejmama
IZVORNA PORUKA: cvrčak

IZVORNA PORUKA: mama mery

na sv. luciju ali sam mislila ove godine da je kupim na pijaci da nesijem jer nemam posude


Vidjela sam negdje te posude,ali sam mislila da se može posijati na običnom tanjurićuuser posted image (moja baka je sijala na tanjuriću za kolače koje je uzela za to)


Meni je lijepše na tanjuriću, kod nas koliko ja znam svi sade na Sv. Luciju.


_____________________________

H 07 E 09

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 10:43:36   
xxl
Meni je to pokojna baka sadila svake godine,ove godine neznam kaj ću..imam dve lijeve za sadit..možda uvalim svekrvi posaouser posted image

_____________________________

Patrik 04082000
Paolo 30092008
Paula ili Pacifik
Ivanaa

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 10:48:05   
dominik
uzmi poklopac od necega...meni je super od krasekspresa poklopac...pa ga kad izraste stavim u ukrasu teglicu ili zakamufliram sa necime...mozes i od alu folije napraviti posudicu u obliku koji ti pase

(Odgovor članu xxl)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 11:29:17   
mariola
Na sv. Luciju.
Moja mama isto kaže "kakva bude pšenica tako će biti plodna godina".
mm i meni prve dvije godine je bila nikakva a prošli Božić je bila odlična i eto, ja zatrudnila u drugom mjesecu.
A i što se tiče posla, bila je uspješnija ova godina nego protekla.

_____________________________

Sretna i ponosna :)
Toni i Laura
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(Odgovor članu dominik)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 11:30:17   
mariola
Ja ju obično posijem u crvenu zdjelicu.

_____________________________

Sretna i ponosna :)
Toni i Laura
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(Odgovor članu mariola)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 11:32:42   
mama mery

IZVORNA PORUKA: ejmama

IZVORNA PORUKA: cvrčak

IZVORNA PORUKA: mama mery

na sv. luciju ali sam mislila ove godine da je kupim na pijaci da nesijem jer nemam posude


Vidjela sam negdje te posude,ali sam mislila da se može posijati na običnom tanjurićuuser posted image (moja baka je sijala na tanjuriću za kolače koje je uzela za to)


Meni je lijepše na tanjuriću, kod nas koliko ja znam svi sade na Sv. Luciju.





ma znam samo nema nista da stavim u sredinu da mi ostane rupa za svijecuuser posted image

_____________________________




(Odgovor članu ejmama)
Neposredna veza do poruke: 21
   [Obrisani korisnik]
3.12.2009 11:38:37   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu mama mery)
  Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 11:43:49   
pako
Ja je isto sijem na Sv. Luciju i to u neki poklopac ili na tanjurić. Stavim vatu natopljenu vodom i gore pšenicuuser posted image . Nije baš svake godine savršena ali je ok pa mi je i iduća godina ok!

_____________________________

PATRICK 30.04.2008. 01:55h
MATEO 06.03.2010. 01:17h

(Odgovor članu mama mery)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 17:33:15   
Kika83
IZVORNA PORUKA: tikica_69

IZVORNA PORUKA: lueman

ja stavim na dno malo vate koju natopim s vodom i na to stavim pšenicu, uvijek bude lijepa i zelena i treba ju šišatuser posted image


Isto tako....i sijem jr na Sv. Luciju



Potpisujem

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Božićna pšenica
3.12.2009 22:34:09   
MaTana
i ja je sadim na Sv.Luciju i bude mi ok...

_____________________________

princeza br.1 - 18.11.2008,
princeza br.2 - 16.04.2013

(Odgovor članu Kika83)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!