|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Sredstva za čišćenje sanitarija – opasnost za djecu!

dipl.ing.Ivona Vidić Štrac, Andreja Barišin, dr. med., 4.5.2010
Sredstva za čišćenje sanitarija i kanalizacijskih odvoda pripadaju u grupu kućnih kemikalija koja su lako dostupna djeci i odraslima u njihovim domovima, vrtovima ili garažama. Prepoznaju li roditelji moguću opasnost ovakvih sredstava u kućanstvu?

image
/11


Ova sredstva predstavljaju značajan problem kod akcidentalnih situacija kod djece zbog izrazitog učinka na zdravlje, složenih postupaka liječenja te nedostatnih podataka iz anamneze (vrsta sredstva, sastav, uneseni volumen). Zakonski je propisano ispravno deklarirati sredstva za čišćenje zbog različitog kemijskog sastava i raširene primjene tih proizvoda. Na deklaraciji je važno navesti između ostalog način uporabe, sastav i upozorenja o opasnostima koja mogu nastati uslijed nepravilnog rukovanja. Ukoliko se radi o proizvodu koji u svom sastavu sadrži otrov prema Zakonu o otrovima, Listi otrova koji se mogu stavljati u promet i Pravilniku o označavanju i obilježavanju otrova koji se stavljaju u promet, potrebno je među podacima navesti i odgovarajuće oznake obavijesti i upozorenja. Na taj način izbjegavamo neželjene posljedice neoprezng rukovanja i neodgovarajućeg načina primjene.

Provedeno je ispitivanje među 410 roditelja u čekaonicama pedijatrijskih ambulanti u Rijeci, Zagrebu i Sisku. Anketa je sadržavala opće podatke vezane uz mjesto stanovanja (grad, prigradsko naselje, selo); navike držanja sredstava u pojedinim prostorijama kućanstva (pod, polica u kupaonici, smočnici, kuhinji, ostalo); dostupnost djeci; mogući dodir djece s kemikalijama; poduzete mjere u slučaju trovanja; značenje oznaka za nadražujuće i nagrizajuće djelovanje i školsko obrazovanje. Udio gradske populacije je bio 70,24%, prigradske 23,18% i seoske 6,57%. Uvjeti stanovanja (stan, kuća) su bili podjednako zastupljeni.
Od ukupnog broja ispitanika 48,44% živi u stanu, a 51,56% u kući. Polovica ispitanika su roditelji sa SSS obrazovanjem, slijedi VŠS, VSS, te roditelji s osnovnom školom.

Prostor za odlaganje korozivno-kaustičnih sredstava:
najveći broj ispitanika odlaže korozivno-kaustična sredstva na policama i to najčešće u kupaonici; zatim na podu u kupaonici, smočnici, kuhinji i ostalo (hodnik, garaža, balkon).

Dostupnost djeci:
Sredstva za čišćenje sanitarija uglavnom su djeci nedostupna iako ih 19,4% roditelja odlaže na mjestima dostupna djeci, međutim zabilježili smo ipak dva slučaja trovanja i jedan dodir s kemikalijom. U jednom slučaju trovanja roditelj je izazvao povraćanje djeteta, dao mlijeko i odveo liječniku, dok je u drugom roditelj odmah odvezao dijete k liječniku. Nakon dodira djeteta s kemikalijom roditelj je podigao sredstvo na policu i tako uklonio moguću opasnost.
Provedena anketa je pokazala da približno 80% roditelja drži sredstva za čišćenje sanitarija i kanalizacijskih odvoda na mjestima nedostupna djeci.
Međutim, 30% roditelja, bez obzira na stručnu spremu, ne prepoznaje oznake nadražujuće i nagrizajuće kao moguće opasnosti u kućanstvu. Zbog toga je važno provoditi:

PREVENTIVNE MJERE

1. stalni nadzor djeteta
2. preporučujemo kupovati sredstva u ambalaži sa sigurnosnim zatvaračem (koji je propisan Zakonom o otrovima - kao jedna od djelotvornih mjera prevencije trovanja djece u mnogim državama)
3. držanje kemikalija izvan dohvata djece na povišenim mjestima u zatvorenim ormarićima (pod ključem)

 

Izvor: Zdravlje.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Bol roditelja prerano rođenih beba
Bilo da je vaša beba u prvim tjednima života bila bezbrižna i mirna, ili su vam ti prvi trenuci s njom bili naporni i za...
9
5 savjeta za poticanje puzanja
Svi stručnjaci iz područja rasta i razvoja djeteta slažu se u jednom – puzanje je vrlo važna faza u razvoju djeteta koja...
4
Tiny Love ležaljka
Možda Vam se ne čini tako, ali novorođenčad spava oko 16 sati dnevno. Ipak, sve majke znaju da uz malu djecu nema odmora...
4
Znakovi da je vaša beba gladna
Najčešće nedoumice koje se mamama vrte po glavi su "koliko hrane je dovoljno ili kako znati da su njihove bebe site".
4





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!