|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Hoćemo li uspjeti? Hoće li liječnik biti spreman dodavati sredstva protiv bolova po našim željama? Što ću učiniti kada bolovi postanu nepodnošljivi?
Ključne riječi:

image
/11


Ublažavanje bolova pri porođaju temelji se na dogovoru između rodilje i ostalih (laika i stručnih osoba) osoba koje prisustvuju tom porođaju.



Ako se žena uzda samo u mogućnost ublažavanja bolova lijekovima, onda je njezino iskustvo rađanja uskraćeno za osjećaj snage njezina tijela i duha. Naime, većina rodilja je, uz dobru informiranost te tjelesnu i psihičku pripremljenost, sposobna predati se vlastitom načinu svladavanja bolova, koji su efikasniji i ponajprije sigurniji za njezino novorođenče.


 
» I u bolovima ćeš roditi…«, već je Bog upozorio Evu kada je prekršila pravila raja. Kada u svojoj okolini već od davnina slušamo samo o bolovima pri porodu, onda je prirodno da se u nama rodi strah. Hoćemo li uspjeti? Hoće li liječnik biti spreman dodavati sredstva protiv bolova po našim željama? Što ću učiniti kada bolovi postanu nepodnošljivi?


Porođajni bolovi nisu normalna stvar. Porod prati određen stupanj neugodnosti i osjećaja koje prvorotkinja osjeća prvi put i koji se ne mogu usporediti ni s čime što je doživjela dotad.



Trudovi stvaraju pritisak u području maternice i zdjelice, a u fazi istiskanja djeteta rodilja ima neugodan osjećaj zbog rastezanja vagine. Dakle, kada govorimo o normalnom porodu, bolje je govoriti o osjećajima, a ne o bolovima, jer će takav stav ublažiti ili čak uništiti strah pred »događajem života«. S druge strane, to će ženu potaknuti da sudjeluje pri porodu intuitivnim mijenjanjem položaja i prirodnim ublažavanjem bolova (opuštanje, masaža, tople kupke ili tuš). Nepodnošljivi i jaki bolovi pri porodu znak su da se događa nešto na što se mora odazvati liječnik!



Porod je žensko područje i pri tom događaju, više nego pri bilo kojem drugom u životu, mora važiti ženski princip primanja! Porod nije događaj koji bi potpuno svladale, kao što su u današnjem tempu naučene, suvremene žene. Porod je prepuštanje silama majke prirode, prepuštanje mudrosti vlastitog tijela, koje samo zna kako roditi – treba ga samo poslušati i dati mu mogućnost da obavi svoj posao u svom tempu i na svoj način!



Prepustiti se, opustiti se, ne pokušavati svladati – znamo li to još uvijek? Razumijevanje funkcioniranja tijela pri porodu bit će od velike pomoći trudnici koja se želi pripremiti na jedinstveno iskustvo poroda.  



Zašto porod može boljeti?

Prvi uzrok za eventualne bolove tijesan je prostor u tijelu trudne žene. Dijete je iz dana u dan veće i da bi imalo više prostora, »gura« susjedne organe. Dok se to događa polako, ne dolazi do bolova, dok pri porodu »guranje okoline« svakako dovodi do neugodnosti. Mišić maternice, usprkos svom jakom skupljanju, nije uzrok bolova jer sadržava vrlo malo receptora za bolove. Bolove kod trudova rodilja osjeća zbog pritiska maternice na svoju okolinu – trbuh, područje zdjelice i križa, koji su osjetljiviji  na bol. Dakle, jaki bolovi koje poznaje toliko žena posljedica su ukočenosti susjednih mišića koji se odupiru pritisku maternice, koja se skuplja.



Podsvjesna reakcija čovjeka kojega nešto boli je »ukočenost«, a ako tome pridodamo i strah pred (već doživljenim) bolovima, opuštanje je gotovo nemoguće. Zato je vrlo važno da se trudnica još za vrijeme trudnoće psihički pripremi na koji će se način opustiti za vrijeme trudova.



Najjednostavniji savjet je da pokuša raširiti trbuh »kao da je trudna 11 mjeseci« , a ne da ga »skupi kao je da je trudna 8«. Bolovi su osjetno manji ako se za vrijeme trudova uspije bar malo opustiti. Tako će vesela zbog svog uspjeha slobodnije očekivati sljedeće trudove i neće se zbog straha već unaprijed ukočiti. Na taj se način nekako zatvori krug ublažavanja bolova i rodilja tada zaista može govoriti o osjećajima (koji su, naravno, senzacionalni), a ne o bolovima. Takvim proživljavanjem (i doživljavanjem) trudova i umor, koji je isto tako jedan od uzroka eventualnih bolova, dolazit će sporije.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ispovijed mlade trudnice
Moja je prva trudnoća završila sa spontanim pobačajem. Na prvom pregledu sam željela čuti najljepši zvuk na svijetu, ali...
8
Donat Mg nagradna igra-2.pitanje!
10 dana, 5 dobitnica. Danas imate priliku ponovno osvojiti poklon paket Donat Mg-a. Kako osvojiti pročitajte u nastavku....
4
Donat Mg nagradna igra-5. i posljednje pit...
Danas imate priliku osvojiti poklon paket Donat Mg-a. Kako osvojiti pročitajte u nastavku...
4
Kako biti sretna?
Osmijeh otvara sva vrata. Budite ono što jeste, ne uspoređujte se sa drugima i budite se sa osmjehom na licu.
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!