|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Maškare i običaji

Ana Metikoš (Anne), 4.5.2010
Fašnik, karneval ili mesopust su lokalni nazivi za narodno slavlje kojim se obilježava skori kraj zime i početak proljetnih dana.
Ključne riječi:

image
/11


Danas je fašnik
Najljepši je dan
Dajte nam nešto
pa idemo van.


Fašnik, karneval ili mesopust su lokalni nazivi za narodno slavlje kojim se obilježava skori kraj zime i početak proljetnih dana. Među najstarijim i najpoznatijim pokladnim svečanostima u Hrvatskoj jesu Riječki karneval i Samoborski fašnik.

Običaj je da maškare (neparni broj, najmanje tri) idu od kuće do kuće, pjevaju pjesme i skupljaju slatkiše i novac.

U mnogim gradovima organiziraju se fašničke povorke. I mali i veliki koračaju i plešu uz glazbu u smješnim kostimima, kostimima iz mašte ili crtića. U povorci svoje mjesto imaju i najmanji. U organizaciji vrtića i škola djeca su jednako zamaskirama – cvjetići, oblaci, gusari, životinje. Uglavnom su hitovi povorke i imaju najbrojnije gledateljstvo.
Karneval ima svog kralja i kraljicu. Obično dobivaju ključeve grada od gradonačelnika. Posebnost karnevala je sudjelovanje tzv. zvončara, ogrnutih ovčjom kožom i sa zvonom oko pojasa. Prema starijim su pričama pastiri u proljeće, idući za ovcama u šume podno Platka, navlačili ovčje kože i vješali oko struka kravlja zvonca, odvraćajući tako zle sile od svojih životinja. Svojom strašnom pojavom, neobuzdanom snagom ritualnih pokreta i zvonjavom, zvončari najavljuju uzmicanje zime pred Suncem, a njihove su maske spomenici proljeću.
Uz Fašnik vežu se naravno i ulični zabavljači: klaunovi, ulični sviraći, žongleri.

Međutim, za puk je vrijeme pred korizmu postalo vrijeme neobuzdanog uživanja u hrani, piću i zabavi pod maskama. Tako hrvatski jezik karneval naziva i "pokladama", što dolazi od starohrvatskog glagola "klasti" - prerušavati se. Običaj poklada rasprostranjen je po čitavoj Hrvatskoj: krafne i krpice s kiselim zeljem u Zagorju, kobasice, buhtle, štrudle i pogačice s čvarcima u Slavoniji, kroštule s bademima, smokvenjak, presnac od mladog ovčjeg sira i kolači od maruna u Kaštavini i Ćićariji, fritule i kroštule u splitskoj regiji.

Paljenje Fašnika ili krijesa tradicionalan je običaj kojim se obilježava kraj karnevalskih ludovanja i povratak svakodnevici. Krpeni lutak koji simbolizira Fašnika pali se na lomači, a s njim u pepelu nestaju i svi grijesi i nestašluci počinjeni za trajanja karnevala. Mesopusni običaji vuku korijene iz davnina, a pretpostavlja se da su “grde maske” glasnim veseljem rastjerivale zle sile i prizivale proljeće.

Nekad davno ljudi su maskiranjem pokušavali dozvati bogove i udobrovoljiti ih, štiteći se tako od nesreća i nepogoda. Riječ “carneval” prema nekima podrijetlo vuče od latinskog izraza carrum novalis, kojim su Rimljani svečano otvarali svoja slavlja. Prema drugima, riječ je o latinskom pozdravu “Carne vale!” ili “Zbogom mesu!”

Fašnik može biti od velike važnosti za vaše najmlađe. Djeca imaju urođenu potrebu da maštaju, da dobro pobijedi zlo, da pokažu da su i oni veliki, samostalni i da imaju moć. Iz tog razloga se dječaci najčešće prerušavaju u akcijske junake , a djevojčice u vile i princeze. Fašnik nudi sve to u okružju zabave i zajedništva.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Odgoj bebe koja rado uči
Um vaše bebe je kao spužva i njenu radoznalost možete poticati uz pomoć savjeta u tekstu.
4
Originalni božićni ukrasi
Izdvojite malo vremena za kreativnost i igru s vašom djecom i izradite ove prekrasne i jednostavne božićne ukrase koji ć...
4
7 načina da vas djeca slušaju bez vike
Ako imate posla s djetetom koje neće slušati i ne želite vikati ili podmićivati, evo nekih pravila kojih se morate pridr...
3
Djeca sadašnjice, ona su tu zbog nas
Otkako ga je prije četvrt stoljeća prvi puta spomenula američka parapsihologinja Nancy Ann Tappe, fenomen indigo djece n...
3





Anketa

Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16

Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?

Oznake

Sve najbolje!