|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Kako razvijati čitalačku pismenost kod djece?

Uredništvo Ringeraje, 6.7.2022
Roditelji se često bore s tim kako navesti djecu da što više čitaju, a time i kako razvijati čitalačku pismenost. Da li postoji rješenje?

image
Čitalačka pismenost ne odnosi se samo na čitanje knjiga ili drugih tiskanih materijala nego i na elektronske medije. (FOTO:Freepik.com)
/11


1. Pratite djetetovo čitanje i uočite muči li se s čim

 

Čitanje se zasniva na pet faktora: jezično-govornom razvoju, sposobnosti auditivne i vizualne percepcije, razgovjetnosti/izražajnosti, obogaćivanju vlastitoga rječnika i razumijevanju. Djetetu ćete najviše pomoći tako da uočite s kojim područjem ima najviše problema i radite upravo na njima.

 

Primjerice, ako vidite da dijete bez problema može pročitati priču, letak ili zadatak za domaću zadaću, no ne razumije što se od njega traži, najviše ćete mu pomoći ako se usredotočite na to.

 

Mirnim tonom nastojte mu postavljati potpitanja, navodite ga da u tekstu pronađe rečenice kojima će potkrijepiti to što je reklo te da na koncu pokuša vlastitim rečenicama prepričati pročitano. S vremenom će mu ići sve lakše, no potrebno je strpljenje.

 

PROČITAJTE JOŠ: Kako da vam djeca zavole čitanje

 

2. Neka čita bilo što, ne samo knjige

 

Čitalačka pismenost ne odnosi se samo na čitanje knjiga ili drugih tiskanih materijala nego i na elektronske medije. Današnja djeca provode mnogo više vremena na internetu nego prijašnje generacije, posebice kada se uzme u obzir online nastava, pa je zato i traženje podataka drugačije nego kada je riječ o tiskanim materijalima.

 

Ovaj dio čitalačke pismenosti vezan je za sposobnost objedinjavanja, tumačenja i provjeravanja vjerodostojnosti izvora iz kojeg se podaci dobivaju. Upravo zato treba razvijati kritičko mišljenje pa je s djetetom potrebno razgovarati o tome i izvan sati medijske kulture u školama.

 

Nastojte da dijete ne povezuje čitanje i knjige općenito samo s lektirnim naslovima. Povedite ga u knjižaru ili knjižnicu i dajte mu da samo odabere što mu se čini zanimljivim.

Što se tiče čitanja drugih materijala, pokušajte iskoristiti svaku priliku za to. Primjerice, neka dijete čita jelovnik u restoranu, strip...

 

3. Pustite da povremeno i samo odabere naslove koji mu se čine zanimljivima

 

Svaka obrazovna razina sa sobom nosi lektirne naslove koji se moraju pročitati. I koliko se god (neki) učitelji i profesori trudili da djeci približe lektiru na što zanimljiviji način, upravo to što se to mora pročitati djeci stvara svojevrsnu odbojnost.

Zato nastojte da dijete ne povezuje čitanje i knjige općenito samo s lektirnim naslovima. Povedite ga u knjižaru ili knjižnicu i dajte mu da samo odabere što mu se čini zanimljivim.

Izbor je uistinu velik, samo osluškujte djetetove želje, a povremeno mu ponudite i svoje prijedloge.

 

PROČITAJTE JOŠ: Kako najbolje iskoristiti čitanje naglas za razvoj bebina mozga

 

4. Povežite čitanje sa svakodnevnim aktivnostima

 

Pisanje je također neodvojivo od čitanja i čitalačke pismenosti, a kako biste to dvoje spojili, uključite dijete u svakodnevne aktivnosti. Primjerice, ako trebate po nabavu hrane u trgovinu, diktirajte djetetu popis potrebnih namirnica, a ono neka piše. Neka vam na kraju pročita cijeli popis.

Također mu možete dati zadatak da baki, djedu ili bilo kojem drugom rođaku napiše pismo u kojem će napisati kako mu izgleda dan nastave, čime se igra kod kuće i slično. Neka vam ga također naglas pročita prije slanja.

 

5. Budite uzor

 

Svi prethodni savjeti uzaludni su ako dijete ne vidi da uistinu aktivno sudjelujete u svemu, ali i ako ne vidi da i vi sami čitate. Neka vas dijete što češće vidi kako čitate (ili barem listate) knjigu. Neka vidi kako odlazite u knjižnicu i stavljate posuđene knjige na svoj noćni ormarić.

S vremenom će njegova znatiželja prevladati pa će htjeti vidjeti što to čitate i samo osjećati potrebu za čitanjem.

 

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Razvoj dječjeg crteža
Vrlo često, pod pristiskom velike želje da nam dijete bude uspješno, napredno, kompetentno, zadovoljno... želimo procjen...
5
TWISTER – DJEČJE UTOČIŠTE POZITIVNE ENERGIJE
Twister igraonica - moderna dječja igraonica, čuvaonica i rođendaonica u kojoj se rađaju prijateljstva, usvajaju nova zn...
3
Natječaj za hrabre ljude velikog srca
Udruga SOS Dječje selo Hrvatska raspisala je natječaj za radno mjesto: SOS mama/SOS tata. Ovo je natječaj za hrabre ljud...
3
Pravi odgovor na milijun dječjih pitanja
Iako vam na stoto "a zašto/a kako" u toku dana vjerojatno dođe da kažete "ne znam", uzdržite se. Evo boljeg odgovora...
3





Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!