|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?

Respiratorni sincicijski virus (RSV)

4.5.2010
Povećani rizik od infekcije posebno je prisutan u sezoni RSV-a koja traje od studenoga do travnja. RSV se prenosi se tjelesnim kontaktom - dodirom, poljupcem i rukovanjem te kapljičnim putem tj. kašljanjem i kihanjem.
Ključne riječi:

image
/11


Povećani rizik od  infekcije posebno je prisutan u sezoni RSV-a koja traje od studenoga do travnja. RSV se prenosi se tjelesnim kontaktom - dodirom, poljupcem i rukovanjem te kapljičnim putem tj. kašljanjem i kihanjem. Visoko ugrožene skupine su nedonoščad, mala djeca do dvije godine života, djeca sa srčanim problemima (s kongenitalnom bolesti srca) i djeca s plućnim problemima (kroničnom plućnom bolesti, uključujući i bronhopulmonalnu displaziju).

U prevenciji infekcija RSV-om iznimno je važno provođenje higijenskih mjera, čime se smanjuje mogućnost širenja virusa među ljudima. Za prevenciju infekcija RSV-om nema učinkovitog protuvirusnog lijeka, a liječenje je simptomatsko. U svrhu prevencije učinkovitom se pokazala pasivna imunizacija (imunoprofilaksa). Preporuku za profilaksu izdaje neonatolog ili pedijatar pulmolog, a u Hrvatskoj se primjenjuje u trinaest regionalnih centara prema kriterijima koja su postavila stručna društva. Imunizacija se djetetu daje u obliku mjesečnih injekcija, u sezoni RSV infekcija. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi početkom 2007. godine uvrstilo je imunizaciju u Program obvezne imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse za posebne skupine stanovništva i pojedince pod povećanim rizikom od određenih zaraznih bolesti Republike Hrvatske.

Smjernice razvijenih zemalja većinom se naslanjaju na smjernice Američke akademije za pedijatriju (American Academy of Pediatrics). Sve države u kojima se primjenjuje pasivna imunizacija u indikaciju imaju uključenu i djecu s hemodinamski značajnom kongenitalnom srčanom greškom kao i djecu do dvije godine sa kroničnom plućnom bolesti. U Hrvatskoj trenutačno nije odobrena indikacija za djecu mlađu od dvije godine s hemodinamski značajnom kongenitalnom bolesti srca, no postupak za odobrenje te indikacije je u tijeku kako bi svako dijete kojemu je palivizumab potreban mogao primiti imunoprofilaksu. U pogledu stupnja nedonošenosti postoje razlike. Tako Hrvatska, Austrija, Francuska i Nizozemska uključuju djecu ispod 32 tjedna gestacije dok u Njemačkoj, Italiji, Grčkoj i Španjolskoj profilaksu mogu primiti djeca ispod 35 tjedana gestacije.


Izvor: Prvi međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Pilates i joga s bebom
Kako vježbati pilates s bebom...
5
Skokovi u razvoju
Beba koja je dobro jela i nakon jela bila zadovoljna odjednom postaje cendrava, često se budi i stalno bi bila na prsima...
4
MT MAMA - vježbe za noge i stražnjicu 1....
U ovom članku prikazan je prvi dio od ukupno 5 učinkovitih vježbi kojima se oblikuju mišići nogu i stražnjice.
4
Program vjernosti BIPO kluba u ožujku
U mjesecu ožujku, Bipo je za sve svoje članove kluba pripremio 30% popusta na svu Becutan dječju kozmetiku.
3





Anketa

Koliko vam je trebalo da zatrudnite?
bembo

Koliko vam je vremena trebalo da zatrudnite? Ne odnosi se na one kojima se dogodilo slučajno.

0-3 mjeseca (53%)

3-6 mjeseci (13%)

6-9 mjeseci (8%)

9-12 mjeseci (7%)

1-2 godine (9%)

više od 2 godine (11%)


Broj svih glasova: 196

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Sve najbolje!