|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Prekritični i prezahtjevni roditelji

Doc.dr.sc. Gordana Buljan Flander , 6.7.2022
Zadatak roditelja je odgojiti odgovornu, zrelu, emocionalno stabilnu ličnost.
Ključne riječi:

image
Roditelji trebaju usmjeriti djecu na ono za što imaju sklonosti i sposobnosti, za što su razvojno zreli i sposobni, a ne na ono što je roditeljsko očekivanje ili je iznad dječjih mogućnosti. (FOTO:Freepik.com)
/11


Da bi se dijete razvilo u takvu osobu potrebno je da razvije dobru sliku o sebi, samopouzdanje, da prihvati sebe; a to može jedino uz bezuvjetnu ljubav, podršku i prihvaćanje od strane roditelja.

 

Djeca koja nemaju takvu podršku, ne znaju se nositi s kriticizmom izvan obitelji, teško podnose neuspjeh i teže ostvaruju svoje potencijale. Naime, roditelji imaju snažan utjecaj, kako na djetetovu sliku o sebi, tako i na njegovu sliku svijeta oko sebe te na njegove aspiracije i samoostvarenje.

 

Oni roditelji koji pozitivno i zdravo motiviraju svoje dijete pomažu djetetu da postane fleksibilna, kompetentna, odgovorna i samopouzdana odrasla osoba. Oni potkrepljuju djetetove uspjehe, pomažu mu da se uspješno nosi i s neuspjesima, motiviraju ga bez postavljanja pretjeranih zahtjeva i bez pretjeranog kritiziranja.

 

Naravnao da roditelji ne mogu uvijek sasvim objektivno procjenjivati svoje dijete. Iako je to subjektivno iskustvo, roditeljstvo bi trebalo ostati u okvirima realiteta. Pohvalite dijete, naglasite i realno istaknite ono u čemu je dijete dobro. No ako je dijete u školi prosječno, nemojte mu govoriti da je genijalno. U redu je reći da je pohvalno to što se trudi, istaknuti nešto drugo što mu dobro ide i reći mu da ocjene nisu najvažnije.

 

Prekritični roditelji

Prekritični roditelji koji stalno naglašavaju djetetove neuspjehe lako unište djetetovu motivaciju. U ime objektivnosti kritiziraju djetetov izgled, prijatelje, interese, ocjene, ponašanje; najčešće niti ne shvaćajući koliko štete time nanose djetetovu psihosocijalnom razvoju. I sama djeca su najčešće svjesna svojih deficita, ne treba ih na njih još i podsjećati. Pozitivni komentari motiviraju, dok negativni komentari uništavaju djetetovo samopouzdanje, kao i želju za uspjehom.

 

 Ako dijete osjeća da nije vrijedno ljubavi i poštovanja, jer ga na taj način tretiraju roditelji, taj osjećaj može prenijeti i na odnose izvan obitelji i velika je vjerojatnost da neće ostvariti svoje pune potencijale. I drugi ekstrem može biti opasan: pretjerane pohvale kod prosječnog djeteta također mogu izazvati frustracije, gubitak vjere u sebe i svoje sposobnosti kad dijete shvati istinu. Ako se djetetu govori: "Nikad ništa od tebe. Vidiš da ni u čemu ne možeš uspjeti", to može postati samoispunjavajuće proročanstvo: dijete odraste s osjećajem da ništa što učini nije dobro.

 

Ako netko ne očekuje dobre stvari u životu, manja je vjerojatnost da će ih i doživjeti. Neki roditelji kritiziraju dijete kad u školi dobije ocjenu dobar, a kad dobije odličan komentiraju: "Lako ti je iz toga dobiti odličan. To je bio prelagan test." Takvo dijete raste s osjećajem da roditelji u njega nemaju povjerenja, kao i da nikad ne mogu dobiti priznanje i pohvalu za svoj uspjeh. Pretjerano kritični roditelji će se često sramiti zbog izgleda ili neuspjeha svog djeteta. Važnije im je što će na neuspjeh reći susjedi nego kako se dijete osjeća.

 

Takvi roditelji možda nesvjesno žele da dijete slijedi njihov put, da slijedi njihove izbore kao afirmaciju njihovog ega. Pozitivan, za razliku od pretjerano kritičnog roditelja prihvaća i potiče djetetovu individualnost, pomaže mu da razvije samopouzdanje i intrinzičnu motivaciju, šaljući mu bilo ponašanjem, bilo riječima, ove poruke:

 

- vjerujem u tebe

- vjerujem ti

- znam da ti to možeš

- ja te slušam

- brinem se o tebi i za tebe

- jako si mi važan/važna

 

Načini na koje se ove poruke mogu iskazati su različiti. Ako su iskrene, sigurno će doprijeti do djeteta.

PROČITAJTE JOŠ: BLOG: Koji je vaš stil roditeljstva?

 

Prezahtjevni roditelji

 

Često ćemo sresti djecu čiji dan je ispunjen školom, baletom, sviranjem klavira, učenjem jezika, sportom. Ako dijete nije u stanju udovoljiti svim tim zahtjevima postaje frustrirano, raste s osjećajem da je nesposobno, da ne može udovoljiti svojim roditeljima, a time i ne zaslužuje njihovu ljubav.

 

Naime, takva djeca razvijaju osjećaj krivnje koji im ostaje tijekom cijelog života i jači je od svih intelektualnih uvida da djetetova dužnost nije da zadovolji roditeljske narcističke potrebe nego da ostvari svoje potencijale. Poruka koju verbalno ili neverbalno šalju prezahtjevni roditelji je da njihova ljubav nije bezuvjetna, nego je visoko uvjetna. "Ako budeš odličan, ja ću te voljeti i bit ću sretna. Ako ne - neću. " Ili: "Ako ikad zapadneš u takvu vrstu problema nemoj mene zvati jer sam ti lijepo rekla da će ti se to i dogoditi".

 

Nažalost, takvi roditelji ne mogu uskladiti svoje ciljeve s djetetovim mogućnostima, opterećuju ga prevelikim očekivanjima i zahtjevima te stalno teže vanjskom efektu: dobroj ocjeni, uspjehu.

 

Zbog konflikta između roditeljskih maštanja o djetetu i djetetovih sposobnosti i talenata, dijete postaje žrtvom roditeljskih očekivanja. A još je gore ako samo dijete prihvati ta očekivanja te i samo počne postavljati previsoke zahtjeve pred sebe. Takva djeca postaju perfekcionisti, u svemu moraju biti najbolji, a ako nisu pojavljuju se psihosomatske smetnje (trbuhobolje, glavobolje). Njihovi roditelji često za sebe navode da nisu oni ti koji teže uspjehu, već da dijete ima previsoke aspiracije, što je često i točno, jer je dijete vrlo rano naučilo prepoznati očekivanja i zahtjeve roditelja te se u želji za roditeljskim prihvaćanjem tome pokoravalo.

 

PROČITAJTE JOŠ: Povezujuće roditeljstvo: Osam ideala

 

Ako roditelji ne prihvaćaju i ne vrednuju dijete zbog njega kao osobe, nego ga vrednuju i procjenjuju kroz njegove uspjehe, odnosno koliko su u stanju njih kao roditelje učiniti sretnijima i zadovoljnijima, djeca mogu reagirati depresijom, anoreksijom, stalnom anksioznošću. Pretjerana težnja roditelja za uspješnim djetetom može biti znak njihove nesigurnosti i neostvarenih ambicija. Njihovo dijete nema dozvolu za slabije ocijene, za neuspjeh; roditeljske poruke su: "Ti to možeš, ali nećeš. Ne trudiš se dovoljno." A istina je zapravo da djeca žele, ali ne mogu.

 

Neka djeca na poruke roditelja "Sve smo ti omogućili, imaš više nego druga djeca jer smo se mi žrtvovali za tebe, a ti svejedno ne uspijevaš" postaju autodestruktivna, kažnjavaju se, samoozljeđuju se, neki pokušavaju suicid jer se nikako ne mogu odužiti roditeljima za velikodušnost i požrtvovnost.

 

Roditelji trebaju usmjeriti djecu na ono za što imaju sklonosti i sposobnosti, za što su razvojno zreli i sposobni, a ne na ono što je roditeljsko očekivanje ili je iznad dječjih mogućnosti. Trebaju pokazati poštovanje i interes za ono što dijete radi čak i kad misle da je to nevažno. Dobar roditelj će motivirati i poticati dijete da se razvija postepeno, a neće ga tjerati da bude savršeno. Dobar roditelj će iskoristiti utjecaj da pozitivno motivira svoje dijete, te će zajedno s djetetom istraživati razne mogućnosti koje su pred djetetom. Pri tome će voditi računa o djetetovim razvojnim i emocionalnim potrebama i neće biti usmjeren na zadovoljenje vlastitih potreba kroz svoju djecu.

 

 

 


IZVOR: www.hrabritelefon.hr

 
 
 
  

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kreativni kutak: Dan planeta Zemlje
22. travnja slavimo Dan planeta Zemlje! Iskoristite ove dane u kući i zajedno sa svojom dječicom osmislite PLAKAT koji ć...
8
Dan crvenih pandi 2011
Zoološki vrt grada Zagreba prikuplja prijedloge za ime mladunca crvenih pandi.
6
Čitanje bajki pomaže u jačanju veze djetet...
Neobična i izmišljena stvorenja, vile i vilenjaci, čarobnjaci, patuljci, vještice i mnogi drugi likovi sastavni su dio b...
5
Poklanjamo knjigu!
Drage mame i sve koje to planirate postati ! Sigurno ste i same svjesne da obavljate najvažniju, najljepšu ali i samim t...
5





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!