|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Oticanje u trudnoći

dr. Zdravko Jeleković, 27.4.2013
Edem znači oteklina, oticanje tkiva. Edemi se javljaju u oko 50% trudnica, najčešće krajem trudnoće i smatraju se normalnom pojavom u trudnoći, a katkad se mogu zadržati i neko vrijeme nakon porođaja.

image
/11


Oticanje potkožnog vezivnog tkiva manifestira se kao oteklina kapaka, lica, gležnjeva, potkoljenica, ruku... Edemi su naglašeniji prema kraju dana, za vrijeme toplih, ljetnih mjeseci i kod trudnica povećane tjelesne težine.

Nastaju zbog povećanog zadržavanja natrija i vode u organizmu te zbog povećane propusnosti kapilara koja nastaje uslijed hormonskih promjena, što dovodi do nakupljanja tekućine u potkožnom vezivnom tkivu. Dugo stajanje i povećani hidrostatski tlak uzrokovan pritiskom povećane maternice mogu dodatno utjecati na edeme potkoljenica i gležnjeva.  

Mjere koje možete poduzeti, ako već imate edeme, su umjerena fizička aktivnost koja poboljšava cirkulaciju krvi (kao šetnja, lagana tjelovježba) te blage masaže. Dok sjedite možete raditi kružne pokrete šaka i stopala. Kad se odmarate stavite noge u povišeni položaj. Preporučuje se smanjiti unos soli u prehrani.

Osim što edemi mogu biti normalna pojava u trudnoći, mogu biti sastavni dio potencijalno opasne bolesti za majku i dijete koja se javlja u trudnoći i koja zahtjeva pojačani nadzor i liječenje. Naime, u drugoj polovici trudnoće može se razviti trajno stanje povišenog tlaka, što nazivamo hipertenzija inducirana trudnoćom. Ona se može pojaviti u nekoliko oblika: hipertenzija, preeklampsija i eklampsija. Kod najblažeg oblika, hipertenzije, prisutan je povišen krvni tlak (iznad 140/90mmHg), i najčešće nikakvi simptomi nisu prisutni. Preeklampsiju osim povišenog krvnog tlaka obilježava pojava bjelančevina u mokraći (proteinurija), edemi (oticanje lica, ruku i nogu ili nagli prirast tjelesne težine), glavobolje, problemi s vidom, bol u gornjem dijelu trbuha. Kod eklampsije, najtežeg oblika koji predstavlja po život opasno stanje za majku i dijete, dolazi do konvulzija koje su slične epileptičkom napadu (kloničko-tonički grčevi cijelog tijela praćeni gubitkom svijesti i kratkotrajnim prestankom disanja).

Zato se pri svakom trudničkom pregledu mjeri tjelesna težina trudnice, određuje eventualno postojanje bjelančevina u urinu i mjeri krvni tlak, što pomaže u procjeni ozbiljnosti prisustva edema.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Jeste li znale da vas u dm-u čeka poklon p...
dm je za trudnice i bebe rođene u Hrvatskoj od 1.1.2024. pripremio poklon pakete koji trudnoću i prve trenutke provedene...
8
Prednosti i nedostaci trudnoće u dvadesetima
Dvadesete godine života najbolje su godine za začeće i rođenje djeteta, a vrhunac plodnosti se najčešće doseže sredinom ...
6
Trudnoća i virus H1N1
Virus H1N1 ili tzv. svinjska gripa opasna je za trudnice jer kod tegrupe postoji veći rizik od komplikacija.
5
Rani znakovi trudnoće: Iscjedak iz rodnice
Trudnoća uzrokuje mnoge promjene u ženskom tijelu, a jedna od njih je čvrstoća i položaj cerviksa. Praćenjem promjena u ...
4





Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!