|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Korak po korak do hodanja

Uredništvo Ringeraje, 13.9.2020
Malo je toga uzbudljivo kao promatrati svoje dijete kako uči prevrtati se, puzati i hodati. Evo što možete očekivati u fantastičnih prvih 18 mjeseci.

image
Prve dvije godine razdoblje je fenomenalnog razvoja vaše bebe.
/11


Sjećate li kako ste se osjećali kad ste prvi put osjetili kako se u vama miče vaša nerođena beba? Taj je trenutak bio tek prvi u dugom nizu nevjerojatnih postignuća koje čekaju vas i vašu bebu. Od tih prvih trzavih, nekoordiniranih pokreta prvih dana, do sjedenja, puzanja i konačno prvih koraka, putovanje vaše bebe od bespomoćnog novorođenčeta do samosvjesnog, sigurnog djeteta možda je najdivnije iskustvo koje ćete doživjeti.



Prekrasno je – premda ponekad može biti i stresno – promatrati i pomagati svom djetetu da se nauči kretati. Bez obzira na to koliko ste realni, teško je ne brinuti se ako dijete vaše prijateljice već pravi prve korake, a vaše je tek svladalo sjedenje. Ali sve je to potpuno normalno. Roditelji su često zabrinuti vide li da vršnjaci njihova djeteta brže napreduju, ali važno je imati na umu da za svako postignuće postoji dobni raspon u kojem ga pojedino dijete može svladati.



Kako biste što više pomogli svojem djetetu u svladavanju „gradiva“ i što više uživali u cijelom tom uzbudljivom procesu, pomoći će vam naš vodič kroz razvojne prekretnice od rođenja do hodanja. Uživajte u pustolovini koja je pred vama!



PRIPREMA, POZOR, SAD!

 
Prve dvije godine razdoblje je fenomenalnog razvoja vaše bebe, koja tada svladava motorne vještine i jača svoje mišiće. Jednog trena pred vama je bespomoćno novorođenče, a čini se već idućega mališan koji hrabro i samouvjereno istražuje svijet oko sebe na dvije noge. Koje su to, dakle, vještine, koje mora svladati u prvih nekoliko mjeseci života?



PODIZANJE GLAVE

 
Sveukupni motorički razvoj od rođenja pa nadalje zahtijeva kontrolu nad glavom i trupom. Kad se rodi, djetetova glava teži približno trećinu njegove ukupne težine pa ju je vrlo teško podići.

 

PROČITAJTE JOŠ: Baby handling: Kako držati bebu?

 

Međutim, uskoro će vratni mišići dovoljno ojačati da beba sama uspostavi kontrolu nad njima i podiže glavu. S tri mjeseca beba će vjerojatno moći sama dizati glavu dok leži na trbuhu. Vrlo je važno da već tako male bebe budu svaki dan neko vrijeme polegnute na trbuh kako bi vježbale podizanje. S četiri do šest mjeseci vjerojatno će vaše djetešce moći samostalno sjediti ako ga postavite u sjedeći položaj.


Neka djeca sporije uspostavljaju kontrolu glave. U rijetkim slučajevima postoji za to i fizički razlog, ali mnoga jednostavno ne vole ležati na trbuhu. Svejedno ustrajte u stavljanju bebe u taj položaj, ali potražite savjet stručnjaka ako dijete ne može samostalno podići glavu u dobi od pet mjeseci.



PREVRTANJE

 
Vaša će se beba vjerojatno naučiti prevrtati između četiri i šest mjeseci. To je ključna vještina kojom dijete uči elemente koji će mu trebati za puzanje i konačno hodanje. Beba se uči savijati, gibati, rastezati i uvrtati svoje tijelo – što su glavne komponente svih pokreta.


Obično se bebe prvo prevrću s trbuha na leđa, podignu glavu, a onda padnu na bok. Prevrtanje s leđa na trbuh uglavnom počinje kada beba počinje savijati koljena i dohvaćati stopala kako bi se njima igrala. Najčešće se onda slučajno prevrnu.


Možda se vaša beba neće voljeti prevrtati, no ako s navršenih šest mjeseci nije uopće svladala tu vještinu, trebali biste se posavjetovati s liječnikom. Neke bebe pak postanu vrlo vješti – i iznenađujuće brzi – „prevrtači“. Ako je to slučaj s vašom bebom, počnite odmah s mjerama sigurnosti (vidi Listu za siguran dom).



SJEDENJE

 
Većina beba nauči sjediti između šest i devet mjeseci. Sjedenje zahtijeva snažne mišiće vrata i trupa, ali i dobru ravnotežu. Beba treba nekoliko puta pasti dok ne nauči kako postići ravnotežu, pa joj ostavite dovoljno prostora.


Sjedenje otvara cijeli novi svijet za vašu bebu. Sada ona može puno više sudjelovati u svemu što se radi: može sjediti s vama, možete lakše postići kontakt očima i igrati se raznovrsnih igrica. Sjedenje je također snažno povezano s vještinom prebacivanja predmeta iz jedne u drugu ruku – jer sad su bebine ruke slobodne da istražuju pa će vjerojatno početi pokazivati veće zanimanje za igračke oko sebe.


Ako vaše dijete još ne sjedi s devet mjeseci, bilo bi dobro da se posavjetujete s pedijatrom, iako se neka djeca jednostavno radije i dalje prevrću i počinju puzati umjesto da sjede.

 

PROČITAJTE JOŠ: Pedijatri bi voljeli da znate ovo...

 


PUZANJE

 
Puzanje je vrlo važna faza. Da bi puzala, beba iskorištava sve tjelesne mišiće i stimulira se lijeva polovica mozga, odgovorna za jezik i prepoznavanje simbola.


Većina beba počne puzati između sedam i jedanaest mjeseci, i često najprije krene unatraške umjesto naprijed. Nekoj djeci puzanje toliko odgovara da odgađaju ustajanje. Sada je i vrijeme da ozbiljno razmislite o sigurnosti u kući – nije loše da se i sami spustite na sve četiri kako biste otkrili sve potencijalne opasnosti koje vrebaju na toj razini.


Neke se bebe radije povlače nogama na guzi umjesto da pužu, što je obično već viđeno u obitelji i povezano je s kasnijim početkom hodanja. Ali ne brinite se čak i ako vaša beba potpuno preskoči fazu puzanja. No ako se beba uopće ne može samostalno kretati u bilo kojoj formi kad navrši godinu dana, ako su joj donji ekstremiteti ukočeni ili asimetrično koristi strane tijela, svakako otiđite liječniku.



PODIZANJE

 
Podizanje je prirodan napredak nakon puzanja. Svijet je puno zanimljiviji kada stojite uspravno, pa će vaša beba vjerojatno dopuzati do komada namještaja, dignuti se na koljena i podići u uspravni položaj. Vaše se dijete može početi podizati s otprilike šest mjeseci. To zahtijeva snagu i gornjeg i donjeg dijela tijela, koordinaciju i zrelost kralježnice. Neka djeca vole da ih držite u uspravnom položaju kad imaju samo četiri mjeseca, druga kvrče i podižu koljena u otporu. Ne morate se brinuti ako vaša beba ne stoji prvih 18 mjeseci – pustite je da to napravi na svoj način.



PRVI KORACI UZ PRIDRŽAVANJE


Kad vaša beba jednom stane na svoje noge, pitanje je vremena kad će početi raditi prve korake, odnosno hodati pridržavajući se za namještaj, vas i sve što joj dođe pod ruku. Takvo hodanje jača nožne mišiće i priprema ih za pravo hodanje. Umjesto da držite dijete za ruku, radije ga pustite da se samo snađe. Stavite mu igračke na kauč i pozovite da se igra s njima tako da može vježbati samostalno kretanje. Naposljetku će vaše dijete moći održati ravnotežu nekoliko sekunda bez pridržavanja – prethodnica samostalnom hodanju. To se može dogoditi jako brzo ili može potrajati, ali ne paničarite ako vam se čini da vaša beba dugo hoda pridržavajući se. Savršeno je normalno da djeca ne prohodaju samostalno čak do druge godine života, stoga samo podržite svoje dijete, hrabrite ga i pričekajte da samo odluči.



HODANJE


Prvi samostalni koraci vašega djeteta kulminacija su vještina koje je dotad naučilo. Hodanje znači integraciju golemog niza čimbenika, od fizičke snage i koordinacije do razvoja kralježnice, ravnoteže, pa i razvoja vida. Iako neke bebe prohodaju s devet ili deset mjeseci, prosječno dijete samostalno krene u dobi od približno 13 mjeseci. Ako vaše dijete još ne hoda s 18 mjeseci, posavjetujte se s liječnikom, ali nema prevelikog razloga za brigu sve dok ne navrši dvije godine.


Nemojte se brinuti bude li svladavanje hodanja – ili bilo koje druge motoričke vještine – usporilo razvoj drugih vještina. Kada dijete svladava novu vještinu, jako se koncentrira na to i privremeno ne napreduje na drugim područjima. Ništa se ne može usporediti s prekrasnim – i komičnim – prizorom bebe koja se raširenih ruku gega prema vama. Čestitamo, sada ste ponosni roditelj djeteta, a ne više bebe!



LISTA ZA SIGURAN DOM


  • Ako u kući imate stube, svakako fiksirajte vratnice na vrhu i dnu stubišta.
  • Učvrstite brave na prozorima i pomaknite sav namještaj na koji se može lako popeti ispod prozorske daske ili ga odmaknite od prozora.
  • Ako možete, stavite sigurnosna vratašca na kuhinjska vrata ili stavite dijete u „vrtić“ dok kuhate.
  • Radije rabite stražnje ringove na štednjaku i pazite da su ručke tava i drugog posuđa uvijek okrenute prema unutra.
  • Postavite zaštitu oko grijaćih tijela ili otvorene vatre.
  • Postavite zaštitne „kapice“ na sve utičnice.
  • Redovito pregledavajte pod i uklonite sve male predmete koje bi beba mogla staviti u usta.
  • Zavjese i rolete podignite izvan djetetova dohvata ili skratite zavjese.
  • Lijekove i sredstva za čišćenje držite zaključane ili izvan dohvata djece.
  • Postavite štitnike za vratašca ormarića kako biste izbjegli prignječene prstiće.
  • Postavite gumene ili plastične štitnike na oštre rubove namještaja.




Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Mamino naručje - najljepši miris
Uzimajte dijete u naručje često, privijajte ga uz sebe. Miris će najbolje povezati dijete s roditeljima...
4
Crvenilo na guzi
Mnoge bebe pate od pelenskog osipa. Uz pomoć ovih savjeta ćete crvenilo na guzi brzo savladati.
4
Povišena temperatura kod bebe!
Beba vam je cendrava, razdražljiva, pospanija? Obavezno provjerite da li ima temperaturu!
4
Osigurajte bebi udobnost tijekom ljetnih dana
Mame vole ljeto, tate vole ljeto, pa ne čudi što i bebe – vole ljeto. Posebice kad slobodne i nesputane slojevitom odjeć...
4





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!