annointedbarron1 u 20:05
na temi "Getcertified10@yahoo.com" Pass CISSP,CEH,PRINCE2,PMP,AZURE,AWS,PMI-RMP
Koliko vam god vaša beba izgledala slatko kad dobije boju na obraščićima morate znati da je već tada koži učinjena šteta. Teško je zamisliti da će se na tom okruglom licu jednom pojaviti bore, a karcinom kože kao da se događa nekom drugom. No oštećenja izazvana suncem se zbrajaju iz dana u dan kroz cijelo djetinjstvo. Koža pamti! Do 18. godine života koža dobije 80% ukupnog zračenja, a nakon tridesete pokazuje kako smo se ponašali u djetinjstvu.
Bebina koža je drukčija od vaše
Koža vaše bebe brže cijeli nego koža odrasle osobe, ali je isto tako osjetljivija na sve ozljede pa tako i na oštećenja izazvana suncem. Koža se prirodno brani od sunca stvarajući pigment melanin koji se poput kišobrana rasporedi iznad jezgara keratinocita (stanica kože) i tako smanjuje oštećenja. No ta zaštita kod malih beba još nije dovoljno razvijena. Proći će i nekoliko godina dok taj obrambeni sustav sazrije. U međuvremenu vi ste dužni štititi vašu bebu ili dijete od sunca.
Obzirom da koža malih beba predstavlja veći postotak ukupne tjelesne mase to i svaka promjena na koži ima veći utjecaj na cjelokupni organizam.
Opekline od sunca mogu imati teške posljedice za vašu bebu kao što je dehidracija, povišena tjelesna temperatura, šok, niski krvni tlak, nepravilan rad srca.
Što učiniti u slučaju opeklina od sunca?
Poučavajte djecu od najranije dobi
Korisne navike najlakše se usvajaju u ranoj dječjoj dobi, a tu je uloga vas kao roditelja najznačajnija jer dijete će slijediti vaš primjer. Kako djetetu ograničavate boravak na otvorenom kada je vani hladno isto biste trebali i kada je sunce najjače. Baš kao što dijete učite prati ruke ili zube poučavajte ga kako se zaštititi od štetnog djelovanja sunca. Pojava malignog melanoma, najzloćudnijeg raka kože, udvostručuje se svakih deset godina! Studije su pokazale da je pojava karcinoma kože direktno povezana s brojem sunčanih opeklina u djetinjstvu. Zato učinite sve kako biste to spriječili. Redovito pregledavajte kožu svom djetetu, a posebice pigmentirane madeže prema ABCDE pravilima. Ako primjetite da madež ima asimetričan oblik (A), nepravilan rub-borduru (B), ako boja (color) nije jednolična (C), ako je promjer veći od 5 mm (D) i ako evoluira - povećava mu se promjer ili se podiže (E) otiđite na pregled dermatologu. Urođeni madeži velikog promjera naročito su opasni.
Kako izabrati sredstvo sa zaštitnim faktorom (SPF, sun protection factor)?
Na tržištu postoje mnogi preparati za zaštitu od sunca i katkad je roditeljima teško izabrati pravi.
Važno je znati da postoje sredstva koja samo reflektiraju sunčeve zrake (mehanička) te druga koja apsorbiraju sunčeve zrake i oslabljuju njihovo štetno djelovanje (kemijska). Mehanička sredstva obično sadrže cink oksid i titan dioksid te su prikladnija za dječju kožu s kojom ne dolaze u interakciju.
Sredstvo za zaštitu od sunca mora imati filtere za UVA i UVB zrake te najmanje faktor 15. Također mora biti fotostabilno i otporno na vodu.
Kako ispravno primjeniti zaštitno sredstvo?
Zlatna pravila zaštite od sunca
annointedbarron1 u 20:05
na temi "Getcertified10@yahoo.com" Pass CISSP,CEH,PRINCE2,PMP,AZURE,AWS,PMI-RMP
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Pitanje.
пеперутка16
Dali neka od vas drži krave? Ako da, šta radite s mlijekom? Nije zezancija, ozbiljno pitam, ne znam šta ću s mlijekom?
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:
Čestitamo!