annointedbarron1 u 16:51
na temi "SKYPE: ExamsSuccess" Pass ACCA exam,GRE certificate,CPA exam ,CIA Challange exam in china
Mnoge se trudnice pribojavaju proljeća i cvjetanja bilja, koje u to doba godine preosjetljivima može donijeti puno nevolja. No, ne možete uvijek birati kada ćete zatrudnjeti, pa tako ni izbjeći mogućnost da baš ovog proljeća vi budete ta trudnica.
Tijekom trudnoće, povećana razina hormona progesterona dosta utječe na promjenu imunosnog odgovora ženina organizma: osjetljivost na neki alergen može biti više ili manje izražen.
Nije rijedak slučaj da se pojavi nova alergija na neku tvar na koju do tada niste bili alergični, no može se dogoditi i da se alergija na tvar na koju ste do tada reagirali, u potpunosti povuče. Kako biste izbjegli neugodna iznenađenja tijekom trudnoće, najbolje je „igrati“ na sigurno.
Evo nekoliko savjeta:
Alergije se različito očituju, ovisno o organu koji je najviše zahvaćen, ali najčešće se javljaju kožni simptomi – osipi i crvenilo, te dišni – svrbež u nosu i/ili grlu, hunjavica, začepljen nos i slično.
Lijekovi koji se koriste radi smanjenja simptoma su lokalne i sistemske primjene: kapi, masti, tablete. Bez obzira na to jeste li do sada imali iskustvo s alergijama ili se ona javila prvi put u trudnoće, obvezno se konzultirajte s liječnikom prije nego što uzmete bilo kakav lijek protiv alergije. U trudnoći je jedino dopušteno koristiti fiziološku otopinu kao kapi za nos bez prethodne konzultacije.
Ništa se drugo ne smije uzimati na svoju ruku, ili prema savjetu nekoga kome je to pomoglo, a bez savjetovanja sa svojim liječnikom obiteljske medicine ili ginekologom.
ASTMA U TRUDNOĆI
Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva, koja dovodi do preosjetljivosti bronha, te time do spazma, kašlja i zaduhe. To je jedna od najčešćih bolesti i smatra se da od nje boluje i do 4% trudnica.
Astma se može prvi put pojaviti upravo u trudnoći. Za one koji već boluju od astme možemo reći da je tijek astme u trudnoći nepredvidljiv: kod 1/3 već oboljelih ona se poboljša, kod 1/3 stanje je nepromijenjeno, a kod 1/3 trudnica stanje se tijekom trudnoće pogorša.
Ako imate blagu astmu, vjerojatno je da će se ona u trudnoći poboljšati, no ako imate teži oblik astme, možete očekivati da će vam se stanje još pogoršati.
Najizraženiji simptomi pojavljuju u zadnjem tromjesečju trudnoće, između 24. i 36. tjedna. A onda, tijekom tri mjeseca nakon porođaja, očekujte da se težina astme vrati u stanje prije trudnoće.
Žene s dobro kontroliranom astmom nisu u povećanom riziku ni za vlastito ni za djetetovo zdravlje i život. Povećani rizik opaža se kod onih trudnica koje ne vode brigu o svojoj bolesti.
Što znači dobra kontrola bolesti ?
Mogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti bez zaduhe kao i spavanja tijekom cijele noći, bez problema sa disanjem, za astmatičare znači da je bolest pod kontrolom. No, to nije uvijek moguće. Napadaji često dođu nenajavljeno i neočekivano. Ako vam se to dogodi tijekom trudnoće, morate znati da je za dijete opasnije stanje hipoksije (ostati bez kisika) nego lijekovi.
Liječenje astme tijekom trudnoće
Cilj je liječenja izbjegavati pojavljivanje napadaja i zaduhe te, naravno, intervencije i bolničko liječenje. Od lijekova koji se primjenjuju, u trudnoći i dojenju gotovo je dopuštena primjena svih tih lijekova. Prednost se daje lijekovima koji djeluju lokalno, kao što su sprejevi za nos i usta. Količina lijeka prilagođava se tako da se počinje od manjih doza, te se nastoji sa što manjom količinom lijeka kontrolirati bolest.
Ako je potrebno povećanje lijeka, uvijek se prvo nastoji promijeniti vrsta kortikosteroidnog lijeka – na „jači“, nego povećati doza manje potentnog lijeka. U slučaju da se stanje pogoršava, mogu se kortikosteroidni lijekovi uzimati i na usta, u obliku tableta, a moguće je i dobivati kisik mehaničkom ventilacijom, i sl. No takva vrsta terapije potrebna je tek u oko 1% trudnica.
Opasnosti astme za majku:
- preeklampsija
- vaginalno krvarenje
Opasnosti za dijete:
- prijevremeni porođaj
- smanjena porođajna težina
- povećano obolijevanje od drugih bolesti – do povećane smrtnosti djeteta u maternici (prije porođaja)
Dojite svoje dijete. Iako ne postoji jamstvo, dojeći svoje dijete smanjujete mu rizik od obolijevanja, budući da dojenje pozitivno djeluje na imunosni sustav.
Savjet: Astmatičari trebaju izbjegavati sve potencijalne izazivače napadaja: veliki psihički ili fizički napor, prehlade, dlake kućnih ljubimaca, zagađen zrak (osobito duhanski dim), prašinu, kemikalije, vlagu, obilne obroke – jer i žgaravica može izazvati napadaj!
Astma je nasljedna bolest pa postoji vjerojatnost da će je vaše dijete naslijediti, osobito ako i vaš partner pati od nje.
Trudna&lijepa br. 12
annointedbarron1 u 16:51
na temi "SKYPE: ExamsSuccess" Pass ACCA exam,GRE certificate,CPA exam ,CIA Challange exam in china
annointedbarron1 u 16:48
na temi "TELEGRAM:Examsolutionsupport" Pass TOEFL,PTE,GMAT,CPA,GRE,CISA,CIA,ACCA in China
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan: