|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:06:27   
mali_macic
koje je vase misljenje i/ili iskustvo i savjete o dvojezicnom odgajanjem djece?

ja imam namjeru svoju curu dvojezicno odgajat posto mi je njemacki materni jezik. na pocetku sam mislila da cu s malom pricat samo na njem. ali uhvatim se ponekad da nisam ni rijeci rekla na njem. nego da sam samo s njome pricala na hrv. sto vi mislite o tome, da li da ja s njome iskljucivo pricam njem. ili mogu s njome na hrv i njem pricat?


_____________________________

nasa "mrvica" Ella - 04.10.2009
E very day and night
L ooking at you makes me smile
L oving you is what I do
A ll my heart belongs to you...

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:10:29   
BUMBIKA
A joj neznam šta da ti kažem.
ja mislim da bi ja pričala na hr ako ovdje živite,ali bi joj s godinama pokušala pričati i na njemačkom,ali tvoja odluka


_____________________________

DINO 04.09. 2007

(Odgovor članu mali_macic)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:16:26   
Anoniman
Mislim da to moze da bude pozitivno, ali da joj u pocetku ti pricas samo na nemackom, a muz samo na hrvatskom. Po onome sto ja znam, deca koja odrastaju u takvom okruzenju malo kasnije propricaju, ali mislim da je to mala "zrtva" u odnosu na njihovo kasnije znanje. Imam primer iz okruzenja gde je majka maloj pricala na francuskom, tata na srpskom, a medjusobno su pricali na engleskom. Mala sada ima 5 godina i tecno prica 3 jezika. user posted image mislim da treba to da iskoristis, jer kad su tako mali najbrze uce i pamte.

(Odgovor članu BUMBIKA)
  Neposredna veza do poruke: 3
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:24:26   
mali_macic
IZVORNA PORUKA: Nellyca

deca koja odrastaju u takvom okruzenju malo kasnije propricaju, ali mislim da je to mala "zrtva" u odnosu na njihovo kasnije znanje.


to sam i ja cula, da malo kasnije progovoru ali kad progovoru imaju ipak duplo znanje. meni bi bilo zao da ona uz mene ne nauci njemacki kad ga joj mogu naucit. ipak ne bi htila ponavljat greske mojih roditelja, tata hrvat, mama nizozemka i zivili u njemackoj a mi smo doma pricali samo njemacki sto je bilo otezavajuce kad smo se preselili u Hrv. a mi (ja i sestra) nismo znali begnut.


_____________________________

nasa "mrvica" Ella - 04.10.2009
E very day and night
L ooking at you makes me smile
L oving you is what I do
A ll my heart belongs to you...


(Odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:37:33   
mirna
Pokusaj s djetetom pricati iskljucivo na njemackom. Mi smo napravili pogresku jer smo mjesali jezike, pa ih sada i on ponekad mijesa. Ali kod nas je i problem sto su slovenski i hrvatski vrlo slicni pa mislim da je to i zbog toga. Sada se kontroliram i kada smo sami pricam s njim samo na slovenski, upozoravam i MM da s njim govori iskljucivo hrvatski...

Nije progovorio skoro nista kasnije od jednojezicne djece...

s njim ide u vrtic decko koji govori engleski i hrvatski i uopce ne mijesa jezike. s mamom prica engl a s tatom hrvatski...user posted image


< Poruku je uredio mirna -- 17.11.2009 21:39:15 >

(Odgovor članu mali_macic)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:40:00   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: mirna


Nije progovorio skoro nista kasnije od jednojezicne djece...



user posted image user posted image
macic, iskoristi to, ali kao sto sam vec rekla a i Mirna je sad svoj primer dala, ti sa njom iskljucivo pricaj na nemackom, tm na hrvatskom i nema brige user posted image

(Odgovor članu mirna)
  Neposredna veza do poruke: 6
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:44:12   
mali_macic
hvala vam cureuser posted image user posted image user posted image

morat cu se sada natjerat da s njome pricam samo na njem. a mm svakako s njome prica samo na hrv.


_____________________________

nasa "mrvica" Ella - 04.10.2009
E very day and night
L ooking at you makes me smile
L oving you is what I do
A ll my heart belongs to you...


(Odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 21:47:04   
tikica_69
Moj Dodo je isao u engleski vrtic od 3. godine i nikada nije mjesao jezike u govoru, no kad je krenuo u skolu znao je pisati engleski umjesto hrvatski.....valjda je razmisljao na engleskom.
Npr; uciteljica je rekla da napisu Ana je lijepa, a on je pisao Ana is beautiful...no, brzo je skuzio da to nije ono sto traze od njega user posted image
I dan danas se cesto zaleti pricati na engleskom, a iz tog jezika ima 3 u skoli user posted image
Obozava engleski, ali ne ono sto bi trebao raditi po nastavnom planu.
Prica ga bolje nego nas preostalo troje zajedno...no zbog svoje tvrdoglavosti nece upisati jezicnu sto mu je velika zelja.


_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

(Odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 22:47:35   
mama mery
ja bih svoju ucila da znam jos jedna jezik ali neznam osima eng. ali skolski........
moja sestricna zivi u njem muz joj je talijan imaju dvijecurice  i 1,5 god obadvije pricaju sva tri jezika
s tatom talijanski s mamom hrvatski a kad su u kuci zajdeno njemacki i super se snalazeuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________




(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 22:50:13   
MaTana
Pitat cu mamu pa ti javim, jer ona ima prijateljicu koja zivi u Italiji i znam da se ona savjetovala sa logopedima kad je rodila, djeca danas pricaju i hrv i tal, a znam da je ona tamo pricala talijanski jer joj ni muz ni svekrva ne pricaju hrvatski. Sutra cu je pitati pa ti javim... Jer cisto sumnjam da je samo hrvatski pricala, morali su je cuti i da prica talijanski...

_____________________________

princeza br.1 - 18.11.2008,
princeza br.2 - 16.04.2013

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 22:55:05   
mali_macic
hvala ti MaTana!
btw sutra je tvojoj bubici rodjendan jesi uzbudjena? tko bi rekao da je proslo godinu dana.


_____________________________

nasa "mrvica" Ella - 04.10.2009
E very day and night
L ooking at you makes me smile
L oving you is what I do
A ll my heart belongs to you...


(Odgovor članu MaTana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 22:58:29   
mrkvač
Poslušaj Mirnin savijet i iskoristi to što znaš!!!! Znam dosta primjera koji tako rade i super im ide!!!
Sretno!!!!

_____________________________

sara, 20.04.2004
dora, 18.11.2008

(Odgovor članu mali_macic)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 23:01:38   
MaTana
ja sam ful uzbuđena, ciejli dan se prisjecam kako je to izgledalo prije godinu dana... ali ne slavimo sutra, ja sam se prehladila - tj. buba me zarazila tako da smrcem i kisem, ali nemam temperaturu. Sveki nije tu, cuva mamu, a ja ovakva smrkava jedva stignem i skuhat i pocistiti za njih tri muska...
Jos plus sređivamo podrum gdje cemo slaviti bubin rođendan sljedeci tjedan tako da ovih daa padam s noga...


_____________________________

princeza br.1 - 18.11.2008,
princeza br.2 - 16.04.2013

(Odgovor članu mali_macic)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 23:04:19   
mali_macic
a joooj, zelim ti brz oporavak i sto vise pomoci od tvojih tri musketira user posted image

_____________________________

nasa "mrvica" Ella - 04.10.2009
E very day and night
L ooking at you makes me smile
L oving you is what I do
A ll my heart belongs to you...


(Odgovor članu MaTana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: dvojezicno odgajanje
17.11.2009 23:07:51   
MaTana
tnx, dobri su oni, samo jedan je u skoli popodne pa od njega nema pomoci jer ujutro uci (+ za njega moram posebno kuhati jer dosta rano ide u skolu) drugi pomogne i opere pjate, a od svekra nema bas koristi njega je zena potpuno razmazila, on samo sporkava pjate, case...

_____________________________

princeza br.1 - 18.11.2008,
princeza br.2 - 16.04.2013

(Odgovor članu mali_macic)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 6:46:37   
boba125
nama su savjetovali da kad dodje vrijeme govorimo s Dorianom hrvatski a da ga cim prije upisemo u vrtic gdje budu ga oni ucili njemacki
mm govori odlicno njemacki ,ali receno nam je da ne zbunjujemo dijete govoreci doma 2 jezikauser posted image

_____________________________




(Odgovor članu MaTana)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 6:56:14   
curice
moja se prijaeljica udala u španjolsku i njene cure jednako dobro govore i španjolski i hrvatski.Jedino imaju malo problema sa pisanjem hrvatskog

(Odgovor članu boba125)
Neposredna veza do poruke: 17
   [Obrisani korisnik]
18.11.2009 7:14:45   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu curice)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 7:31:00   
dominik
moje kimce zivi u austriji i sa njom su pricali hrv dok nije krenula u vrtic sa nepune tri godine...tamo nitko ne zna hrv i mala je u sekundi pocela pricati njem...jedini je sad problem sto maloj nemres objasnit staje hrv a sta njem pa ju ja koji puta nis ne kuzimuser posted image

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 8:53:06   
ZVRK
znanje ''više''jezika nemože da škodi.
ja bi pričala da znam

zvrkić samnom tj. JA sa njim pričam''čisto hrvatskiuser posted image '' a u vrtiću i nekim ljudima priča po dijalektu.(koji može biti i drugi jezik jer je raZLIČIT

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu dominik)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 9:11:11   
MaTana
IZVORNA PORUKA: cvrčak

Dvojezično odgajanje mi je za svaku pohvalu,ali ako misliš s njom govoriti samo na njemačkom nije,osim ako se ne planirate preseliti u Njemačku,jer ako će dijete živjeti u Hrvatskoj nikakva joj korist neće biti od toga da joj hrvatski bude drugi jezik.

Mislim da trebaš govoriti oba jezika

Cvrle, mislim da si je krivo shvatila, ona je izvorni njemacki govornik, a muz nezna njemacki i zive u Dubrovniku, ona se ustvari pita treba li ona pricati samo njemacki sa djetetom da ga nauci ili smije upotrebljavati i hrvatki koji ce ionako nauciti od tate i okoline...
Koliko sam ja shvatla pitanje je hoce li se dijete zbuniti ako ona bude pricala oba jezika tj. hoce li znati pravilno potrpati rijeci u odgovarajuce ladice...


_____________________________

princeza br.1 - 18.11.2008,
princeza br.2 - 16.04.2013

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 9:18:16   
mirna
Evo jos jedan tekst na ovu temu:

http://www.ringeraja.hr/dvojezicno-dijete_690.html

CVrcak ne slazem se bas, ako je roditeljima u interesu da dijete nauci oboje jezika, onda moraju s njim razgovarati u svom jeziku, inace se dijete zbuni. Pojedini jezik na taj nacin poveze s pojedinim roditeljem.

boba125 tebi so ovo savjetovali jer ni tebi niti TM nije njemacki izvorni jezik. Dijete bi moglo nauciti njemacki i od vas, ali ne ispravno.

(Odgovor članu MaTana)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 9:21:56   
lueman
dvojezično odgajanje je za svaku pohvalu, s tim da mislim da svaki roditelj treba govorit svoj materinji jezik s djetetom.

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu mirna)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 10:52:35   
Bebys
ma to je super ja isto imam takvu situaciju u kuci
kod kuce hrvatski jer ga drugacije nece nauciti
zato i ti kod kuce njemacki hrv ce nauciti jer mora u vrticu i skoli

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: dvojezicno odgajanje
18.11.2009 18:10:42   
uspavana
ja isto imam frendicu - njemački i hrvatski (ona i nm)...
i isto su im rekli ...ona priča s njom samo hrvatski, a on samo njemački...
i onda mala klinceza njemu odgovara na njemačkom, a mami na hrvatskom... sad će imat 3 godine..preslatka je!


_____________________________

...ne postoje nemoguće stvari,
postoji samo nedovoljno jaka želja...

Marta - ljubav naša - 10.06.2011.

(Odgovor članu mali_macic)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!