Lady3
|
- Razvoj mlijeka traje 20 dana. Tada ne jesti celulozu (npr. zelena salata, krastavac karfiol, biži i sl.)
- Piti od 3-5 litara tekućine dnevno, tj. koliko organizam traži.
- Prehrana dojilje samo 10% više od uobičajenog hranjenja. Ne forsirati mlijeko ukoliko dojilja nije
naučila piti mlijeko (zamijeniti ga sirom, maslom, jogurtima i sl. Uzimati KALCIJ po potrebi. - Stolicu dojilja treba imati najmanje svaki drugi dan. Ukoliko nema uzimati lokalno čepiće od
glicerina za odrasle. (Ništa ne uzimati na usta, ni lijekove za stolicu, ni kompote ili slično). - Tuširati se svaki dan mlakom vodom (nikako ležati u kadi) i uvijek neka je netko od ukućana blizu
dojilje dok se tušira. - Njega epiziotomije samo čisto i suho, nikakvi čajevi ni sprejevi.
- Kod dojenja je važan relaksirajući položaj dojilje. Dok doji ne smije primati nikakve posjete i pričati. Isključivo dojilja mora biti sama sa svojom bebom dok doji tj. bebi mora pripadati psihofizički i emocionalno potpuno. U toku dojenja uz nju može biti samo otac djeteta.
Prije dojenja treba pripremiti jednu čašu nekog napitka i koji keksi?, poslije podoja popiti (može inešto pojesti) i ostati se odmarati pola sata malo podignutih nogu. Ukoliko osjeti da ima grčeve u nogama malo pojačati dozu kalcija. U toku stvaranja mlijeka jako je često povremeno dosta jako znojenje u dojilje i dok doji ?este su pojave laganog vaginalnog krvarenja. Važno je znati vremensku dužinu dojenja - Prvih 20 dana hraniti bebu svako 3 sata po 20 minuta (“maćeha”), ako treba i probuditi bebu. Ne duže jer beba rani bradavice i iscrpljuje “do daske”. Jedno dojenje jedna sisa, drugo dojenje druga sisa. Od 20-tog dana bebi se izbacuje noćni obrok. - Kontrola tekućine kod novorođenčeta (fontanela - rupica na glavi, pelene) – da ne dođe dodehidracije.
- Krvavo povraćanje novorođenčeta – je bezopasno (dijete posisalo neki kapilar od ranjene bradavice).
- Bljuckanje novorođenčeta. (Prokuhati vodu i staviti čaj od kamilice i to dati bebi).
- Povraćanje u mlazevima na nos i usta kod novorođenčeta. (Okrenuti bebu preko ruke da se oslobodi zraka na naučena 4 načina)
- Začepljen nosić kod novorođenčeta, beba može zaspati u toku dojenja zbog začepljenog nosića tj. beba se umori (koristiti pumpicu za nos! i to prije dojenja; malo majčinog mlijeka prokuhati i staviti par kapi u bebin nosić; kontrola od 1.5 mjeseci – od 3.mjeseca cijepljenje).
- Napitci, kako se spremaju i kada se daju novorođenčetu (kamilica sa malo šećera prokuhanog u vodi).
- Žutica, koliko traje i kako se tada hrani novorođenče – (žutica dolazi 3.dan i traje od 3 – 7 dana do 21. dana, bebu dobro utopliti – mora biti u paketini do 12. dana).
- Masno mlijeko kod majke produžuje žuticu kod novorođenčeta (ne prekidati dojenje nego nastaviti).
- Boja i učestalost stolice kod novorođenčeta (stolica je u početku štrcajuća i mora biti zlatno žute boje).
- Boja mokraće u novorođenčeta (mora biti bezbojna).
-
- Izgled i boja zdravog novorođenčeta (plače, dere, čupa, i radi one 4 stvari).
- Izgled i boja gladnog novorođenčeta (prazan trbuščić, nema stolicu, plače, puno jede...)
- Centar za termoregulaciju novorođenčeta (razvija se 10-11 dana – bebu držati u paketini do 12 dana (i kod žutice), beba mora biti na toplom, opipat stopala i podlakticu i ako je hladna onda obući bebi još jedan sloj odjeće, čarapice i kapicu, ako se beba znoji po čelu i općenito znak je da joj je pretoplo onda joj svući sloj odjeće).
- Težina novorođenčeta (fiziološki pad težine od 7 - 10% – normalno je da dijete izgubi do 10% težine nakon poroda i vrati se na svoju težinu 15. dan.; ne vagati bebu da se ne prepadnemo)
- Miris i toplina majčinog mlijeka privlači novorođenčeta.
- Dojke dojilje su tople i bogato išarane krvnim žilama.
- Najvažniji je prvi susret novorođenčeta – bradavica – mlijeko koji služi kao prvi zapis u glavi za dugo uspješno dojenje. (U bolnici ne dati da bebu umjetno hrane, bebu dojiti odmah nakon poroda – tj. u prvih sat vremena)
- Lijekovi dati u toku poroda uspavljuju novorođenčeta i ometaju refleks sisanja kao što i mijenjaju sastav mlijeka dok se ne izlučle iz organizma dojilje (carski rez – obavezno nastaviti dojiti).
- Antibiotici smanjuju količinu i mijenjalu okus majčinog mlijeka na štetu novorođenčeta.
- Znakovi gladi kod novorođenčeta su: zelena stolica (i ne mora značiti ako je samo ovo), mokraća nije bezbojna, mnogo plače, često siše dojku, pije mnogo tekućine i nema puni stomačić. (Znači, znakovi site bebe su: stolica – zlatno žute boje, mokraća bezbojna, puni stomačić).
Kad nema stolice kod bebe onda pritisnuti malo zamašćeni vrh toplomjera u guzu i podignit noge bebi da bi se potakla stlica.Mastitis ili upala dojke (kako spriječiti – piti puno tekućine). Ne kupiti grudnjak koji podiže dojke jer se mlijeko vraća, uvijek čist grudnjak – lagani pamučni, ošišati nokte, dezinficirati bradavicu prije dojenja. - Ragade ili ranjenje bradavice (kako spriječiti – pravilno dojiti (beba ustima treba uhvatiti i areolu, a ne samo bradavicu), ne dojiti dijete više od 20 min.30. Refleks sisanja kod novorođenčeta (vjetrovi, uzrigivanje, štucanje i kihanje).
- Beba će jako puno kihati – to nije prehlada
- Ne davati piti ako beba sve povrati već dati malo kamilice da se smiri želudac, pustiti bebu.
- Beba štuca jer se nagutala zraka prilikom sisanja, onda leći bebu na desni bok jer se tako zrak manje skuplja.
- Dok miruje i štuca znači da je beba sita, a ako plače onda dati sisati. Dati piti ako štuca nakon sisanja.
- Ne prekidati štucanje.
- Nakon podoja bebu položiti na desni boK
EVO mlade i nove mame ovi savjeti možda vam barem malo pomognu,naravno ne treba se držati svega sa popisa jer svaka mama poznaje svoju bebu najbolje i prema tome se ravna.Sretno mame,uživajte u svojim bebačima
_____________________________
Šta je sreća?Znati što se hoće i to strastveno željeti:)
|