|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   šarlah
17.10.2008 20:59:31   
ZVRK
danas m je zvrkova doktorica rekla da se šarlah pojavio među vrtičkom djecom.mene zanima koji su simptomi te bolesti i općenito o tome (ako tko zna).da budem spremna-zlu ne trebalo

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: šarlah
17.10.2008 21:01:23   
troubled
šarlah je kad streptokok uđe u krv....
obično počne s grlom, ali nije nužno...
temperatura je redovno vrlo, vrlo visoka....
zvrkić sa 38,5 nije kandidat... user posted image

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: šarlah
17.10.2008 21:06:09   
ZVRK
a koji su jodrugi simptomi osim temperature da li znaš???

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: šarlah
17.10.2008 21:07:50   
troubled
najčešće grlobolja....
pa kad se ne liječi kako treba...ili ne zaliječi do kraja....
onda je moguće da streptokok uđe u krv i tada krene visoka temperatura....
sorry, možda ima još neki simptom ali ja znam ovoliko....

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: šarlah
17.10.2008 21:15:16   
ZVRK
hvala.on ima samo temp i ništa drugouser posted image zato mi se dr složila samnom da je zbog zubića jer se tužio

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: šarlah
17.10.2008 21:22:11   
lelo
uz grlobolju zna se pojaviti i lagani osip.
nečakinja mi je imala šarlah u lipnju.nije imala visoku temperaturu ali ju je grlo boljelo i dobila je osip oko ušijuuser posted image tako je dr. rekla da je to šarlah.

_____________________________

Leon 19.04.2007

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: šarlah
18.10.2008 9:23:06   
ZVRK

IZVORNA PORUKA: lelo

uz grlobolju zna se pojaviti i lagani osip.


upravo se ja vratila sa hitne jer zvrkova dr ne radi zbog osipa .ja sam se uplašila da je to šarlah ALI NIJEuser posted image

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

(Odgovor članu lelo)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: šarlah
18.10.2008 21:21:02   
lelo
Sva sreća da je Zvrkić dobro.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Leon 19.04.2007

(Odgovor članu ZVRK)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: šarlah
20.10.2008 13:44:43   
lelo
evo cure znakovi šarlaha iz knjige:Mama,boli me
Šarlah ili skarlatina
Infektivna bolest koja napada djecu,a karakterizira je svijetlocrveni kožni osip do kojeg dolazi nakon infekcije grla streptokokom.Najrašireniji je kod djece od 2 do 10 godina.Simptomi se javljaju nakon inkubacije od oko 3 dana.Dolaz do visoke temp.(do 40),drhtavice,glavobolje,povračanja,ubrzanog pulsa i jake upale grla.Tonzile i limfne žljezde na vratu otečene su i meke.Unutar 24 sata pojavljuje se osip na licu i širi se tijelom.Osip slabi i nestaje za tjedan dana,a koža se guli.Kada je bolest na vrhuncu jezik je obično svijetlo crvene boje kao i lice,osim blijedih mrlja oko usta.Karak. su i tamnocrvene crte u pregibima kože.
Ako trebate još info za neku drugu bolest javite se.

_____________________________

Leon 19.04.2007

(Odgovor članu lelo)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: šarlah
29.12.2008 8:59:11   
Lady3
Bok.Ja sam nova pa se nadam da me primate.Ovako moja kći je imala šarlah pa znam odgovor na tv.pitanje.Simptomi su ti jezik je boje maline,ne crven nego baš boja maline,velike crvene fleke po vratu,zglobovima,koje jako svrbe.,upaljeno grlo,temp.Najbolji znak je boja jezika.Ali to treba potvrditi liječnik ako imalo sumnjaš u šarlah odvedi dijete doktoru jer kod šarlaha je jako bitno da na vrijeme reagiraš da ne bi bilo trajnijih posljedica.Ova poruka dost kasni s obzirom na post.pitanje pa se nadam da će nekome pomoći.Ako vas što zanima javite se.user posted image user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: šarlah
30.12.2008 12:24:35   
ivanaa
temperatura,grlo,malinasti jezik-odma doktoru

_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: šarlah
30.12.2008 14:22:04   
Lady3
Ako ima te simptome ne čekaj već idi doktorici.Pregledom će se ustanoviti jel je šarlah ili ne.Ne znam el pitaš onako ili ti dijete ima te simptome?Ak te šta još zanima pitaj,bit ću još neko vrijeme u forumu.user posted image user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu ivanaa)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: šarlah
30.12.2008 16:13:06   
božica
Lady3 hvala

_____________________________

idem micat rit...

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: šarlah
31.12.2008 11:08:09   
Lady3
Nema frke cure,ovdje smo da pomognemo jedna drugoj.Drago mi je ako vam mogu pomoći.user posted image user posted image

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu božica)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: šarlah
28.4.2009 12:30:56   
lueman
evo i mene u problemuuser posted image upravo su me pozvali iz vrtića da mala vjerojatno ima šarlah. jezik joj je "malinast" i ima 39.zanima me samo da li je antibiotik obavezan u lječenjuuser posted image ako ne neidem ni do dr.temperaturu sam već snizila na 38.

_____________________________

28.12.95 L
27.03.97 E
24.04.05 A
**

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: šarlah
26.5.2009 16:15:22   
ninaluce
Pozdrav,moj sin je imao šarlah sad već nevjerovatnih 4 puta.Osip po tijelu,velike fleke,visoka temperatura,malinasti jezik,guli se koža na tabanima,šarlah 100%.Doktor 10 dana penicilina u guzu,koma boli katastrofa.I to je to.Meni su osobno bile gore kozice,horor film.user posted image

(Odgovor članu lueman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: šarlah
26.5.2009 16:18:30   
ninolina
pa zar nije kad ga preboliš nema ga višeuser posted image

_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu ninaluce)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: šarlah
26.5.2009 16:29:26   
curice
IZVORNA PORUKA: ninolina

pa zar nije kad ga preboliš nema ga višeuser posted image


Nažalost šarlah je bolest koja se može vraćati svako-malo.user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu ninolina)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: šarlah
26.5.2009 16:59:17   
Lady3
evo cure ako nekome može pomoći:


Šarlah, skarlatina ili škrlet je bolest koja počinje kao streptokokna angina. Najčešći je u dječjoj dobi, od 3.-15. godine života. Počinje naglo, grloboljom, glavoboljom, jarko crvenim ždrijelom, povraćanjem, sitno-točkastim osipom i malinastim jezikom, a poslije, tijekom bolesti, dolazi do ljuštenja kože. Osip je najizraženiji ispod pazuha, u donjim dijelovima trbuha i preponama dok na licu izostane. Obrazi su zažareni, a oko usta je izraženo bljedilo. U početku bolesti jezik je obložen, a nakon nekoliko dana postaje boje maline, što je karakteristično za šarlah. Osip traje 6-7 dana, nakon čega se javlja ljuštenje kože u obliku perutanja na vratu i trupu, a na dlanovima i stopalima u krpicama, kao da je opečeno suncem.
Šarlah danas nije ona ista bolest od prije: nekada bi djeca ležala oznojena, u deliriju uslijed visoke temperature, dok su majke i liječnici nemoćno gledali. Danas je ovakav prizor prava rijetkost. Ova velika drama je gotovo nestala pronalaskom antibiotika. Šarlah izazivaju streptokoki koji stvaraju eritrogeni toksin. Postoje tri imunološki različita tipa eritrogenog toksina (A, B i C). Zbog toga je ponovno obolijevanje od šarlaha rijetko, ali moguće, a rezultat je ili infekcije streptokokom koji izlučuje drugi tip eritrogenog toksina prema kojemu oboljela osoba nije imuna ili češće zbog interferencije rano primijenjene antibiotske terapije kod prvog oboljenja u prirodan proces stvaranja imunosti. Prijenosnik bolesti je čovjek. Najčešće se širi kapljično i putem osobnog dodira s oboljelom osobom, a gotovo nikad preko predmeta koji su bili kod oboljeloga ili hranom. Do navršenih 10 godina, 80% djece razvije doživotna zaštitna antitijela protiv streptokoknih pirogenih egzotoksina. Šarlah je rijedak u djece mlađe od 2 godine zbog prisutnosti majčinskih antiegzotoksinskih protutijela i manjka prvotne osjetljivosti   Kako se liječi?   Šarlah se, osim prema karakterističnim simptomima bolesti, dijagnosticira i na temelju uzetog brisa grla koji će pokazati nazočnost streptokoka. Krvna slika pokazuje specifične promjene diferenciranih leukocita   Budući da je uzročnik bakterija, liječnik će odrediti antibiotsku terapiju koja će trajati oko desetak dana. Preporučit će mirovanje i kontroliranje tjelesne temperature, po potrebi i antipireticima. Antibiotici ubrzavaju nestanak osipa i smanjenje svih simptoma bolesti. U većini slučajeva dijete ostaje na kućnoj njezi, ali posumnja li liječnik na mogućnost komplikacija, morat će u bolnicu. Poželjno je da dijete leži dok traje antibiotska terapija, a ako je dijete na kućnoj njezi preporuča se svojevrsna karantena i pritom malog bolesnika treba odvojiti od ukućana koji nisu preboljeli šarlah, a pogotovo od druge djece.
Desetak dana nakon preboljele bolesti je razdoblje oporavljanja, kada se djetetu ne smiju dopuštati pretjerane aktivnosti. Naime, iako se može činiti kako je šarlah bezopasna bolest, on to nije i svakako treba izbjeći dodatne komplikacije.   Može li doći do komplikacija?   Vrlo se rijetko bakterija širi u druge dijelove tijela. Ako se ipak proširi, rezultat može biti infekcija uha, sinusitis. Ostale komplikacije su reumatska groznica, akutna upala bubrega te upala srčanog mišića ili zaliska. Sve te komplikacije nisu nimalo bezazlene, a neke od njih, poput reumatske groznice ili upale srčanog mišićja ili zaliska, mogu postati kronične. Komplikacije šarlaha ne javljaju se isključivo tijekom same bolesti, već do njih može doći i desetak dana nakon što se dijete naoko posve oporavilo. Šarlah završava u obliku ljuštenja kože, a to je desetak dana nakon prvotnog izbijanja osipa, dakle nakon što se osip povukao.   Može li se ponovo oboljeti?   Iako se najčešće vjeruje da će dijete koje preboli šarlah na tu bolest biti imuno do kraja života, to nije tako. Šarlah se može dobiti više puta, a razlog tomu je točno specificiran. Naime, uzimanjem antibiotika sprječava se imunitet da do kraja obavi svoj ”zadatak” u oboljelom organizmu, tako da danas ne postoji potpuna zaštita organizma od šarlaha. Smatra se da se kod 5-10 posto djece koja su preboljela šarlah on ponovno javlja. Ipak, gore navedeno nikako nije razlog da djetetu ne dajete antibiotike, jer je šarlah, podsjetimo se, u doba prije antibiotika, bio smrtonosna bolest. Danas su, upravo zahvaljujući antibioticima, rijetki letalni ishodi šarlaha. Oboli li dijete danas od šarlaha, preboljet će ga bez većih teškoća ili komplikacija, pa je upravo zato važno da se liječniku obratite na vrijeme kako biste pravodobno započeli s terapijom.   Kako spriječiti bolest?   Bakterija se širi direktnim kontaktom sa inficiranim osobama ili kapljično ako zaražena osoba iskašljava. Zato treba izbjegavati kontakt sa zaraženim osobama te izolirati bolesnu djecu iz vrtića i škole.    
 

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu curice)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: šarlah
27.5.2009 10:57:49   
Elena
Evo da se javim i ja na temu,Martina je dobila sarlah pred tri tjedna, dobili antibiotik, sve proslo, olustila joj se kozica, prstiju, ricice, kad ono nakon deset dana potekle joj limfne zlezde ispod usiju, jos jedna doza antibiotika, i sad u petak smo na kontolu kod hematologa, po prporuci od infektologa...sta reci osim da ako se ne navreme ne otkrije, sarlah zna biti vrlo opasan.

_____________________________

volim vas sve

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: šarlah
27.5.2009 10:58:51   
Elena
Da nisam spomenula i to da sad ove nedelje i ja idenm na neki ispitivanja radi plod da vidimo da nije sarlah uzrokovao neki problem kod mene, jer je zarazan, to vec znateuser posted image

_____________________________

volim vas sve

(Odgovor članu Elena)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: šarlah
13.6.2009 23:53:26   
Monica
pozz svima
evo ja sam nova na ovom forumu a pošto i ja sumnjam da moj sin ima šarlah tražila sam na googlu nešto o šarlahu i tako naišla na ovaj forum i odmah se učlanila

Moj maleni je imao prije 2 dana laganu temp 37.6 bili kod pedijatrice i kaže da je sve ok
da bi danas izbio osip mi odmah na hitnu a ona kaže da bi mogao biti šarlah ali mi u našem mjestu nemamo labaratorij koji radi vikendom,nego u udaljenoj bolnici
dobili smo sirup sinulan i sada mu ga dajem
ali ga ne boli grlo,sva sam zbunjena da li je ustvari sarlah ali morat cu pricekati ponedjeljak da odemo svojoj pedijatrici ali i ako ga ima mi ga lijecimo
evo ja se raspisala..nažalost odmah o bolestima
ali nisam skužila gdje bi se mogla predstaviti..pozz svima

(Odgovor članu Elena)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: šarlah
31.12.2010 10:28:24   
Suzn
Vidim da je tema stara, al možda netko pročita, da ne otvaram novu! Pozvani smo na Novu kod prijatelja čija žena ima šarlah. Na terapijama je već par dana. Kažu da nije zarazna više... ali... ja sam trudna, 32 tjedna... šta sad? Jel bi vi išli??? Joooooooooj
user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu Monica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: šarlah
31.12.2010 10:32:03   
ninolina
oooo ne, ja nebi išla nikako...zarazan je sigurno ako je tek lječenje počelo...Mislim da je izolacija još 14 dana kad prođe...nisam sigurna ali nemoj se zezati s tim

_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu Suzn)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: šarlah
31.12.2010 10:32:12   
Točkica28
NE!

_____________________________

Točka do točke točkica...
11.10.2010.Šimac <3, 17.1.2013. Mini Šimac <3
Naše sve <3 <3

(Odgovor članu Suzn)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli odbijati svoju bebu od pelena?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!