|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Dojenje na zahtjev djeteta ili prema rasporedu

Uredništvo Ringeraje, 13.7.2022
Postoje dva načina hranjenja bebe: prema rasporedu ili na zahtjev bebe.
Ključne riječi:

image
Savršenim mehanizmom beba u prsima održava za sebe potrebnu količinu mlijeka. (Foto:Freepik.com)
/11


1. Dojenje na zahtjev – bebu stavljamo na prsa kad plaće ili kad pokaže na drugi način da je gladno: stavljanje šakica u usta, nemir. Da bi dojenje na zahtjev bilo uspješno majka mora znati prepoznati znakove gladi kod bebe. Dojenje traje koliko beba hoće.

2. Dojenje prema rasporedu – majka doji prema ustaljenom, svaka 2, 3, 4 sata i podoj je vremenski ograničen.
Kod dojenja na zahtjev uzima se u obzir da dojenje nije samo hrana i tekućina za bebu, već i da je dojenje vrijeme zbližavanja, utjehe i smirivanja bebe, komunikacije i nekada igre.

Dojenje na zahtjev je manje stresno za bebu i za majku. Majka prepoznaje rane znakove gladi kod bebe  i prije plaća reagira i odgovara bebi na potrebe.

Savršenim mehanizmom beba u prsima održava za sebe potrebnu količinu mlijeka. Dojenje prema rasporedu se upliće u taj mehanizam potrošnje i proizvodnje i narušava ga. Više se ne stvara koliko i kada je mlijeko potrebno.

 

PROČITAJTE JOŠ: Smije li majka pod temperaturom dojiti bebu?

 

Ako dojimo na zahtjev trebamo isključivo dojiti prvih šest mjeseci. Nikakva dodatna tekućina ili hrana bebi nije potrebna. Dojene bebe rijetko dehidriraju čak i kad su vrućine ili kad su bolesne. U tim situacijama češće nudite dojku i beba će dobiti što joj je potrebno.

Dojenje na zahtjev također prati i skokove u razvoju. U skoku u razvoju bebi se naglo poveća apetit. Ako ga dojimo prema rasporedu, potrošnju mlijeka prati proizvodnja, te se kroz nekoliko dana u prsima počinje stvarati više mlijeka. Skokovi u razvoju su 3. i 6 dan, 3. i 6. tjedan, 3. i 6. mjeseci. Statistički u to vrijeme najviše majki odustane od dojenja jer nemaju dovoljno mlijeka što nije istina, već im se samo prsa trebaju priviknuti na povećanu potrošnju.

Kad provjeravate je li beba dovoljno pojela gledajte svoje tijelo (jesu li vam nakon dojenja prsa prazna, mekana, kad ih stisnete koje je boje mlijeko – vodenast ili bijelo) i samo dojenje (siše li beba još jako, ili sve sporije sa dužim pauzama i sporijim gutljajima).

Negativnost dojenja prema rasporedu je ta da se majčino mlijeko brzo probavi (u 60-90 minuta), što ne ide u korak sa rasporedom od 2-4 sata. Adaptirano mlijeko dulje zasiti bebu i zna se koliko je pojelo u obroku. Beba će ponekad popiti malo, tek toliko da utaži žeđ, pogotovo po ljeti.

 

PROČITAJTE JOŠ: Znakovi da je vaša beba gladna

 

Ne može se reči koliki je broj podoja bebi potreban. svaka beba je drugačija i svaka mama je drugačija. Prvih 6 tjedana kad se dojenje uhodava broj podoja može biti prilično visok, i oko 15 puta. Kako učimo umijeće dojenja i prilagođavamo se jedno drugom broj podoja se smanjuje. Do 6 mjeseci prosijek je 8-12 podoja dnevno. Normalno je i više i manje ako beba toliko traži i dobro napreduje. Nakon 6 mjeseci, uvođenjem dohrane, broj podoja još opada.

Kad bebu hranimo formulom znamo količinski koliko je pojelo. I na kutijama formule piše koliko je u kojem mjesecu bebina života potrebno adaptiranog mlijeka. Beba koje se doji ne može dobiti previše na težini za razliku od one koja je na adaptiranom mlijeku. Zbog toga je potreban oprez.

Može se reči da je hranjenje na zahtjev pogodnije za dojenje, a hranjenje prema rasporedu pogodnije ako bebu hranimo adaptiranim mlijekom. Koji god da način odaberete, ako vam beba dobro napreduje i ako ste vi zadovoljni, dobar je odabir.


Prema izvorima: www.medicinenet.com i Nursing Your baby priredila Ana Metikoš;

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako možete sami lako provjeriti imate li ...
Dijastaza do 2cm širine smatra se funkcionalnom te kao takva potencijonalno nije opasna, no nije toliko problem njezina ...
9
Najapsurdnija imena u 2012. godini!
Da ima roditelja koji svojoj djeci vole davati neobična, smiješna, čak i apsurdna imena, to već znamo, no znate li koja ...
5
Nivea Baby u svakom trenutku!
Bez obzira na to jeste li trudni, pokušavate li zatrudnjeti ili ste tek rodili, NIVEA BABY je ovdje kako bi vam pomogla ...
5
Roditelji biraju
Roditelji na Facebooku odabrali proizvode za program babybonus
5





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!