|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Deset načina da si olakšate porođaj

Uredništvo Ringeraje, 19.6.2020
Želite biti sigurni da ste učinili baš sve da vam porođaj bude što lakši? Evo nekoliko korisnih savjeta koji će vam možda pomoći...
Ključne riječi:

image
/11


Sve buduće mame nadaju se laganom porođaju. Trudnički tečajevi na kojima se objašnjava kako teče porođaj doista su važni, kao i porođajni plan koji ćete sami sastaviti kao vodič za porođaj kakav želite. No, premda je to jako korisno, vjerojatno će vam, kada porođaj počne, najviše pomoći nekoliko pouzdanih savjeta kojih ćete se lako i brzo sjetiti kada vam to bude najpotrebnije.


Knjige i tečajevi obično stvaraju sliku kao da se porođaj odvija uvriježeno i nepromjenjivo: otvaranje, zatim tiskanje i – eto bebe. No vrlo je malo porođaja koji se odvijaju „školski“. Obično su tu zastoji, preokreti, krize morala... to je nepredvidljivo putovanje. Kada se žena pripremi za to putovanje, kada se oboruža znanjima na koja se može osloniti, porođaj je obično lakše podnijeti. Zato vam donosimo deset korisnih stručnih savjeta koji će vam olakšati putovanje.

 

1. DODAJTE DESET DANA DATUMU TERMINA
Odmah izračunajte novi datum, upišite ga u svoj kalendar i svima recite da je baš to vaš termin. Žene često očekuju da se beba rodi točno nakon 40 tjedana, ili ranije. Ali kad datum termina prođe, javlja se stres, nestrpljivost i emocionalni pritisak, obično kao posljedica stalnog ispitivanja prijatelja i obitelji, koji zovu da čuju ima li kakvih novosti. Najgore je, naravno, kada vas to obeshrabri, a iščekivanje optereti.
To nas često može navesti na pomisao da bismo nekako trebali požuriti porođaj, svim sredstvima, od ricinusova ulja do alternativne terapije. Mnogi liječnici postanu nestrpljivi ako prijeđete termin pa vam savjetuju induciranje trudova – u tom je slučaju uvijek važno pitati što je pravi razlog za to. No ako im jasno date do znanja da želite čekati trudove, u većini bolnica pristat će dati vam dva tjedna.
Porođaj je obično brži i lakši ako teče svojim tempom. Zato je najbolje da se opustite i da svaki dan nakon termina shvaćate kao bonus – isplanirajte nešto za sebe za što nećete imati vremena nakon što se beba rodi.

 

PROČITAJTE JOŠ: Zaplaču li sve bebe čim se rode?



2. IGNORIRAJTE POROĐAJ SVE DOK GA VIŠE NEĆETE MOĆI IGNORIRATI
Prastari trik, ali savršeno funkcionira i danas. Kada počnu trudovi, nemojte to objaviti cijelom svijetu, ali nemojte se ni zaključati u sobu. Umjesto toga, nastavite s aktivnostima kao i obično – čak otiđite u kino. Prvo porođajno doba, kada su trudovi slabi i ne tako bolni, može potrajati, često i više od 24 sata, pa ako tijelo od vas ne traži da se uključite, nemojte to činiti na silu. Ignorirajte trudove i trudite se, koliko god možete, da ih ne osjećate. Čuvajte energiju i koncentraciju za vrijeme kada će vam zaista trebati.

3. OSTANITE KOD KUĆE DUŽE NEGO ŠTO STE PLANIRALI
Kada je žena mirna i opuštena, njezino tijelo oslobađa vitalne hormone za rađanje. Trudovi se pojačavaju i porođaj teče brže. Stoga, ako kod kuće sve teče normalno, ostanite ondje što duže.
Oslobađanje oksitocina, glavnog hormona odgovornog za rađanje, itekako ovisi o ženinoj okolini za vrijeme porođaja. On se oslobađa samo kada se ona osjeća sigurno i kada nije pod pritiskom, a većini nas takvu privatnost i sigurnost osigurava samo dom.
Kada onda treba otići u bolnicu? Nema recepta za to. To zaista ovisi o tome odvija li se porođaj i napreduje li kako treba. Ako je sve u redu, bilo bi šteta, pa i riskantno, nešto mijenjati, jer bi to vjerojatno usporilo porođaj. S druge strane, ako porođaj ne napreduje, promjena okoline i odlazak u bolnicu vjerojatno je dobra ideja.

4. NE POŽURUJTE PRIJEVOZ
Dakle, zaključili ste da je vrijeme da odete u bolnicu i iznenada se sve pokreće. Vaš muž telefonira, skuplja torbe, pakira automobil, traži vaš kaput... Ali što je s vama?
Odlazak u bolnicu može biti vrlo uznemirujući za trudnicu. U trenutku kada je porođaj već počeo, ona već ima svoj ritam. Potpuno je usredotočena na svaki trud, a onda – bam! – sve se oko nje uskomešalo. Neće pomoći ni ako je partner požuruje u automobil u želji da što prije stignu u bolnicu pa se sad trudovi, koji su dotad bili podnošljivi, odjednom čine puno strašniji.
Stoga se pripremite i recite svom partneru da kada dođe vrijeme za odlazak u bolnicu, trebate vremena da se pripremite za to. Pripremite telefonske brojeve, spakirajte torbu i stavite je u automobil, isplanirajte put kojim ćete voziti. Polako se spremajte. Oslanjajte se na pokućstvo, stanite kada osjetite da vam je to potrebno, krećite se u svom ritmu...
Ostanite fokusirani jer ćete tako zadržati sigurnost i samopouzdanje, pa će i porođaj dalje teći lakše.


PROČITAJTE JOŠ: VIDEO: 7 položaja za lakši porod

5. KLONITE SE ČEKAONICA
Dakle, stigli ste u bolnicu, gdje su vas uputili u čekaonicu. Ondje, uz svog partnera (da ne spominjemo nekoliko tuđih muževa), poslušno čekate pokušavajući dostojno izdržavati trudove. Velika pogreška.
Kada žena stigne u bolnicu, porođaj se uvijek uspori. Žena postaje nervoznija, što blokira oksitocin, hormon koji potiče trudove i sam porođaj. Kada žena ne može ispravno disati i fokusirati se na svaki trud, počinje osjećati nelagodu. Možda će se uvjeriti da se ne nosi dobro sa situacijom, dok je problem zapravo u njezinu okolišu.
Kako bi porođaj tekao što lakše, ženi je potrebna privatnost, fokus i osjećaj da ona kontrolira proces. Pronađite dio hodnika u kojem je svjetlo prigušenije, gdje se nećete osjećati potpuno izloženi i pokušajte s partnerom stvoriti intimnije ozračje.
Ponesite sa sobom neku glazbu koju možete slušati preko slušalica, ili čak masku za oči. Tako ćete se bolje usredotočiti na ono što se događa s vašim tijelom i nećete poremetiti svoj porođajni ritam.

6. OSTANITE USPRAVNI
Danas je opće prihvaćeno mišljenje da žena tijekom porođaja može – neki smatraju da bi čak i trebala – biti u uspravnom položaju, dakle klečati ili stajati, kako bi što bolje iskoristila gravitaciju. Ali budite spremni da se to još uvijek ne dopušta u svim bolnicama, a čak da to i bude moguće, ponekad ćete morati leći u krevet kako bi primalja provjerila je li sve u redu s bebom. No to nije nužno pa se možete pokušati dogovoriti – najbolje bi bilo prokomentirati svoje želje s primaljom i liječnikom čim uđete u rađaonicu.

7. PONESITE BOCU
Svi znamo da je važno da tijekom porođaja ne dehidrirate. Ipak, čaša može biti vrlo nepraktična usred trudova pa je najbolje ponijeti bočicu koja ima manji otvor. No budite oprezni. Ponekad žene piju više nego što je potrebno, stoga je važno da redovito mokrite – zamolite svog partnera da vas na to podsjeti!

8. LAVANDINO ULJE
Dokazano je da lavanda ima umirujući učinak pa može biti vrlo korisna na porođaju. Smirit će vas, ublažiti bol trudova i opustiti mišiće prilikom napora. Kada žena koristi lavandu na porođaju, lakše će se opustiti i bolje osjećati svoje tijelo.
Uzmite veliku maramicu ili šal i poprskajte ga s četiri ili pet kapi lavandina ulja. Imajte šal sa sobom, odmah od početka porođaja. Kad osjetite da počinje trud, pokrijte nos i usta šalom i dišite kroz njega, izdišući što duže i što jače možete.


PROČITAJTE JOŠ: Mora li porod boljeti?


9. IZBJEGAVAJTE PITATI KOLIKO STE OTVORENI
Podatak o tome koliko vam je grlić maternice otvoren nije pouzdan pokazatelj kako napreduje porođaj. Neka žena može biti otvorena tri centimetra, a za tri sata deset centimetara – ili može biti otvorena devet centimetara ne roditi u idućih pet sati.
Bolje se usredotočiti na svaki trud kako dolazi, umjesto da razmišljate o porođaju kao o utrci – to može stvoriti pritisak i potaknuti adrenalin, što može usporiti tijek porođaja.

10. VIČITE!
Svaka žena koja rađa osjeti trenutak kada se čini prirodno, gotovo neizbježno, da zaviče. Kada je porođaj u punom tijeku, tiho ječanje pretvori se u grlene zvukove i većini žena to pomaže. Pustite glas – to oslobađa!
Disanje i ispuštanje glasova prirodna je reakcija na bol, bilo kakav bol. Kada izdahnete ispuštajući glas, praznite se – na prirodan način otpuštate napetost koju izaziva trud i tako ostajete spremni i svježi za idući trud.
Ne zabrinjavajte se da ćete biti preglasni, ispuštajte glas samo s izdisajem. I neka vam ne bude neugodno. Neke primalje vjeruju da vam krik pomaže poroditi dijete – a kad shvatite da ćete uskoro vidjeti svoju bebu, bit ćete itekako motivirani da prikupite svu snagu za to.

 

Mama & Beba

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Uloga kalcija u prehrani trudnica
Jedna od glavnih uloga kalcija je pomoć u rastu, razvitku i čuvanju kostiju i zubi. Kao buduća majka morate zadovoljiti ...
18
Važni pregledi tijekom trudnoće – prvo tro...
Uz redovne ginekološke preglede možeš se osigurati da tvoja beba i ti budete zdravi i počneš se pripremati za porod mirn...
17
Sve što trebate znati o pregledima u trudn...
Do 37. tjedna trudnoće pregledi se obavljaju u ambulanti kod izabranog ginekologa, a nakon toga trudnice s uputnicom odl...
10
Vježbanje u trudnoći
Trudnoća ne mora nužno značiti da se više ne smijete baviti sportskim aktivnostima...
5





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!