|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?

Kako spriječiti bolesti dišnih putova?

doc. dr. sc Milivoj Jovančević, 4.5.2010
Poznato je da su najzdravija djeca koja se po cijele dane igraju vani. U čemu je tajna njihova zdravlja?
Ključne riječi:

image
/11


Treba osigurati svjež i vlažan zrak

Bolesti dišnih putova najčešće su u jesen i zimu. Tada djeca uglavnom borave u zatvorenim, grijanim prostorijama. Sluznica dišnih putova izlučuje sluz u kojoj se nalaze zaštitna protutijela. Nakon što na sluznicu dospije bakterija, na nju se veže protutijelo i razori je. Na sluznici se, uronjene u sluzi, nalaze trepetljike koje je čiste gurajući sekret prema ustima. Pri prekomjernom grijanju suhi zrak posuši sluznicu dišnih putova: sluz se zgusne, nema protuujela, trepetljike (koje imaju ulogu čistača sluznice) se slijepe - čišćenje sluznice prestaje i ona postaje suha i ranjiva. Izlaskom na svjež i hladan zrak sluznica reagira i počinje pojačano lučiti sekret (djeci curi nos kad je zima, suze oči). Time se pojačava učinak čišćenja. Uz to, djeca se na otvorenom više kreću. Disanje i strujanje zraka u dišnim putovima je brže te se učinkovitije odstranjuju štetne čestice sa sluznice dišnih putova.

 


Treba se kretati
 
Uz probleme koje izaziva suh i topao zraka, boravak u zatvorenom prostoru povezan je s manje kretanja. Kretanjem (trčanje, rad) se ubrzava disanje, strujanje zraka postaje višestruko brže, a time i čišćenje dišnih putova. Istraživanja su pokazala i da umjerena tjelesna aktivnost potiče imunološki sustav.


Čistoća

Valja imati na umu da se većina upala dišnih putova širi rukama! Najopasnije je ući u prostoriju u kojoj boravi osoba koja pati od prehlade. Higijenske navike vrlo su važan činitelj u nastajanju infektivnih bolesti u dječjim kolektivima. Rjeđe pranje ruku (djeteta ili njegovatelja) nakon brisanja nosa, mijenjanja pelena, prije hranjenja ili priprave obroka statistički je značajno povezano s povećanom učestalosti respiratornih bolesti. Jednaka povezanost s akutnim upalama dišnih putova postoji i pri uporabi zajedničkog ručnika (umjesto papirnatih) te rjeđeg pranja posteljnog rublja - plahti (rjeđe od jednom na tjedan). Savjetuje se da svako dijete ima svoje posteljno rublje te da se nakon spavanja slaže tako da površina koja je bila u kontaktu s djetetom bude okrenuta prema unutra. Na taj način nema kontakta i mogućeg prijenosa bakterija s jedne plahte na drugu.
 
 
Objavljeno uz dozvolu Centra dječjeg zdravlja;
 
 
Saznajte više o kašlju:  http://www.ringeraja.hr/asalj_450.html

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Vesela čekaonica!
Vaše dijete se boji odlaska u ordinaciju? Vesela čekaonica u Zaprešiću se pobrinula da taj strah nestane. Pročitajte kak...
8
Tri namirnice koje zamjenjuju četkicu za zube
Zube trebamo prati nakon svakog jela, to smo naučili još kao djeca kada su nas i roditelji i stomatolozi učili da ih mor...
5
Plava kuća
Sve nas sigurno zanima kako je ova kolumna dobila ime i zašto je Plava kuća, plava?
3
Lino te zove u avanture nove! - dobitnici
Tko je ulovio najviše Lino ikonica?
3





Anketa

Pranje zubica.
Admin

Kada ste djeci poceli da perete zubice cetkicom?

Oznake

Sve najbolje!