cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Boja bebine stolice

Koja je normalna, a kada je vrijeme za odlazak k doktoru?

Boja bebine stolice

Stolica dojenčeta mijenja boju i konzistenciju tijekom prvih nekoliko dana, tjedana i mjeseci života, a široka paleta boja je normalna. U tekstu ispod naučite prepoznavati nezdravu boju i kakve promjene možete očekivati kako dijete raste.

 

U dojenčadi su dob, prehrana i zdravlje glavni razlozi za promjenu boje stolice. Stolica novorođenčadi je crna, dok starija novorođenčad obično imaju žutu ili smeđu stolicu.

 

Dojenje i hranjenje adaptiranim mlijekom također mogu utjecati na boju dječje stolice.

 

Crvena ili bijela stolica može ukazivati na zdravstveni problem. Također, ako sumnjate da dijete ima dijareju ili zatvor, trebali biste potražiti savjet doktora.

 

Boje stolice i uzroci

Razni čimbenici mogu uzrokovati promjene u boji dječje stolice.

 

Crna stolica

Kod novorođenčadi mlađe od jednog tjedna crna je zdrava boja stolice. Međutim, nakon toga to bi moglo ukazivati na zdravstveni problem.

Tijekom prva 24 sata života novorođenče će imati mekonij, odnosno, gustu, crnu stolicu. Sastoji se od stanica, plodne vode i sluzi koje se unose dok su u maternici. Mekonij je sterilan, pa obično ne miriše.

Tijekom prvih nekoliko dana života novorođenče će i dalje imati mekonij. Boja bi se trebala postupno mijenjati iz crne u tamnozelenu, zatim žutu.

Nakon prvog tjedna života stolica više ne smije biti crna. Ako crna boja potraje, potražite savjet doktora, jer bi to moglo značiti da u probavnom sustavu ima krvarenja.

 

PROČITAJTE JOŠ: Dojeno dijete i žeđ

 

Žuta boja

Ovo je normalna boja stolice kod dojene bebe, odnosno tamnožuta, a može sadržavati i male mrlje.

Ove mrlje potječu od majčinog mlijeka i bezopasne su i stolica se obično opisuje kao “sjemenkasta”. Takozvano sjeme može nalikovati skuti u svježem siru, ali je žuto.

 

Smeđa ili narančasta

Ovo je normalna boja stolice kod djeteta hranjenog adaptiranim mlijekom.

Kad beba pije adaptirano mlijeko, njena stolica ima tendenciju da postane svijetlosmeđa ili narančasta. Možda je nešto tamnija i čvršća od stolice dojene bebe.

 

Zelena

Mnoge bebe povremeno imaju zelenu stolicu, a neki uzroci uključuju:

– sporu probavu, obično zato što je beba pojela više nego obično

– zelenu hranu u prehrani majke koja doji

– prehladu ili želučanu virozu

– alergiju na hranu ili netoleranciju

– antibiotici – ili kod djeteta ili majke koja doji

– liječenje žutice

 

Kod nekih dojenčadi stolica je prirodno blago zelena. Ako se dijete deblja i čini se zadovoljnim, zelena stolica nije nužno razlog za zabrinutost.

 

PROČITAJTE JOŠ: Što je i zašto se radi CRP?

 

Crvena

Ovo nije zdrava boja stolice.

Stolica je obično crvena jer u njoj ima krvi. Potražite savjet doktora.

Ako je stolica crvena, beba može imati zdravstvenih problema ili je progutala malu količinu krvi. To bi se moglo dogoditi ako majka koja doji ima ispucale ili krvareće bradavice. Drugi uzrok crvene stolice je krvarenje kod djeteta.

 

Bijela

Ni ova boja nije zdrava boja stolice.

Bijela stolica je neuobičajena i može ukazivati na problem s jetrom.

Na primjer, žutica je vrlo česta kod novorođenčadi, a pogađa čak 80 posto beba u prvih nekoliko dana života. Obično nestane u prva dva tjedna.

Svako tko sumnja da beba i nakon 14 dana još uvijek ima žuticu, trebao bi provjeriti boju stolice. Blijeda ili bijela stolica može sugerirati na bolest jetre. Još jedan znak koji treba potražiti je žuta mokraća.

Ako beba ima bijelu ili blijedu stolicu, doktor može testirati njihovu razinu bilirubina. Bilirubin je spoj koji pomaže tijelu da se riješi otpada. Postoje dvije vrste bilirubina, a ako su razine jedne vrste previsoke, to može uzrokovati zdravstvene probleme.

 

PROČITAJTE JOŠ: Kako djetetu pomoći pobijediti strah od doktora

 

Što još treba znati

Bebina stolica također može imati razne teksture, pa tako, prije nego što dojenče počne jesti čvrstu hranu, stolica im je obično vrlo mekana.

Dojene bebe mogu imati prilično tekuće ili žilave stolice, dok bebe koje se hrane adaptiranim mlijekom imaju čvršću, ali ne i čvrstu stolicu.

Sluz u dječjoj stolici također je česta pojava i rijetko je znak bilo kakvog zdravstvenog problema. Ako beba pokazuje druge znakove neobičnog ponašanja ili bolesti, tada je vrijeme da se obratite doktoru.

Suha ili tvrda stolica može značiti da beba ne pije dovoljno tekućine ili je možda bolesna.

 

Nakon što dojenče počne jesti čvrstu hranu, tvrda stolica također može biti znak zatvora. Bebe obično imaju zatvor kad jedu hranu koju njihovo tijelo još ne može pravilno preraditi.

Vrlo vodenasta stolica može biti posljedica dijareje. Dijete s dijarejom može kakiti češće nego inače ili imati visoku temperaturu. Dijareja može uzrokovati dehidraciju, što je potencijalno ozbiljno za dojenčad.

 

Svaka je beba drugačija, a neke bebe imaju stolicu češće od drugih. Mnogo novorođenčadi ima stolicu odmah nakon svakog hranjenja, iako im stolica više ne mora biti tako česta nakon što napune šest tjedana. Dojene bebe mogu imati stolicu čak samo jednom tjedno, dok one koje piju adaptirano mlijeko mogu imati stolicu jednom dnevno.

 

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img