cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Crkveno vjenčanje bez sakramenata

  
clock-img

17.11.2009, 15:25

clock-img

Leptir5

pencil-img

780

Da li je moguće?
Gdje se u Splitu može vjenčati ako jedna strana ima sve sakramente a druga nema niti jedan?! Moja prijateljica ima sve sakramente,njen dečko ide na vjeronauk i na misu,dakle prakticira vjeru ali nema sakramente. U toj crkvi gdje ide na vjeronauk su ih odbili za vjenčanje jer kao da idu tamo gdje je njena župa. U njenoj župi ih je pop odbio jer kao da on neće nikome izlaziti u susret. Njima se žuri jer je trudna.

clock-img

17.11.2009, 15:31

clock-img

tikica_69

pencil-img

25386

U Zagrebu mozete u crkvi Bl. djevice Marije na Kneziji. Naravno uz plavu kovertu.

Za Split na zalost ne znam user posted image


_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......

clock-img

17.11.2009, 15:33

clock-img

lema

pencil-img

1045

Nas je oženio pastor jer ja i crkve dva razlićita mišljenja , neznam stvarno!!!user posted image

clock-img

17.11.2009, 15:39

clock-img

troubled

pencil-img

7104

u svakoj crkvi je to moguće...bez ikakvih problema...
probleme rade obično pojedini svećenici, ali i to se da srediti...jednostavno im se kaže - mi se želimo tu vjenčati i imamo na to pravo! - to bi trebalo biti dovoljno user posted image

konkretno za split...ja se prvi put udala u svetog frane na rivi...ja imala sve, a on ništa, čak ni na vjeronauk nije išao, općenito je kontra vjere...

prvo su nam rekli da ne može...
pa sam ja rekla da znam da može...
onda je svećenik rekao - dobro, ali on mora na vjeronauk i obaviti sakramente
pa sam ja opet rekla - znam da ne mora
onda je rekao - dobro, možete onda naći nekog svećenika koji će mu "obaviti" sakramente
pa sam ja opet rekla - ne dolazi u obzir, jer vjera njemu ne znači ništa (osobno, meni bi to bio sprd stoljeća da je on išao reda radi na sakramente, pravo bogohuljenje)
i onda sam rekla da i želio obred vjenčanja vjernika i nevjernika
tu me malo mrko pogledao, nije mu se svidjelo što ja znam da to postoji user posted image
ali sam ga uspjela razoružati, izbila mu sve adute iz ruke i vjenčali se mi...


razvukla sam samo da pokažem da je dovoljno imati pravu informaciju...
svećenici sve to znaju, ali rado prešute ono to im se ne sviđa....ali kad im dođeš i već unaprijed znaš koja su ti prava, onda ne mogu ništa, moraju vjenčati...

tvoja frendica se može vjenčati kao vjernik i vjernik....muž joj ide na vjeronauk i on samo treba obećati da će nakon vjenčanja nastojati obaviti sakramente...
nastojati znači - to mu je namjera, ali nije uvjet! ako on nakon godinu ili dvije zaključi da vjera nije baš za njega, tada ne mora na sakramente i nikom ništa...i dalje su crkveno vjenčani...

nadam se da sam pomogla... user posted image

_____________________________

imam novi ticker :)

clock-img

17.11.2009, 16:06

clock-img

ZVRK

pencil-img

20333

mene su uverili da brak može sklopiti samo vjernik +vjernik(sa svim sakramentima)

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

clock-img

17.11.2009, 16:48

clock-img

mišica 666

pencil-img

3302

ma ta crkva stvarno mi se sve to da nekažem gadi. nemojte me krivo shvatiti ja vjerujem u BOga ali u crkvu kao instituciju pa mislim da su se oni u zadnje vrijeme stvarno " dokazali "

_____________________________

16.06.2004.

28.06.2010. !!!!

Prije nego što prijeđeš ulicu uhvati me za ruku. Život je ono što ti se dešava dok ti razmišljaš o drugim stvarima.

clock-img

17.11.2009, 17:24

clock-img

evanda

pencil-img

1385

Postoji takvo vjenčanje-zove se sklapanje braka krštene i nekrštene stranke....ona koja je krštena ima u svakom trenutku pravo na daljnje ostvarivanje svih sakramenata ( mi smo se tako vjenčali) 

clock-img

17.11.2009, 17:27

clock-img

Brisani uporabnik

pencil-img

7400

[Sadržaj poruke je obrisan]

clock-img

17.11.2009, 21:57

clock-img

katy mama

pencil-img

838

ja kad sam se udavala mm nije imo sakrament krizme-otisli do svecenika,razgovarali s njim,on reko da nema problema,samo da ce mu to dugovat za sljedecu godinu kad bude vrijeme krizme!i dosli smo mjesec-dva prije,dao mu neku knjizicu,on malo procito i krizmo se,5-6 mjeseci nakon vjencanja!tad je moja mama rekla da je sve zamisljala ali da ce zeta krizmat nikad user posted image user posted image user posted image

_____________________________

moj mali sin,moja velika ljubav je stigo 19.09.2009.u 10.25

clock-img

17.11.2009, 22:05

clock-img

mali_macic

pencil-img

1852

moja se prijateljica isto crkveno udala a da nema sve sakrament i to u Račišće na Korculi. koliko ja znam bitno je da jedan od njih dvoje ima sve sakramente.
meni isto zivciraju svecenici koji vodu svoju politiku, koji su staromodni i tvrdoglavi.


_____________________________

nasa "mrvica" Ella - 04.10.2009
E very day and night
L ooking at you makes me smile
L oving you is what I do
A ll my heart belongs to you...

clock-img

18.11.2009, 07:55

clock-img

Leptir5

pencil-img

780

Joj cure hvala vam! Posebno troubled! Prosljedit ću odgovore frendici. Nadam se da će uspjeti. Jer je on već krenuo na vjeronauk da bi obavio sakramente u 5mj,ali je ona trudna već 3mj i rezervirali su sve za 1 mj osim crkve!

clock-img

18.11.2009, 13:00

clock-img

Bebys

pencil-img

10225

malo sam razmisljala o ovoj temi i evo tocnog odgovora..prvo ja sam studirala TEOLOGIJU U DJAKOVU.
drugo i provjerila sam to kod prijatelja vise njih SVECENIKA....
dakle definitivno tocno...
netrebas traziti nikakog posebnog svecenika.
evo nekih podataka sto se tice sakramenata...
kod krstenja KUM ILI KUMA mora biti KATOLICKE VJERE..nemora biti fizicki prisutna ako ima opravdani izostanak...
kod KRIZME ISTO TAKO katolik kum ili kuma obavezno
SV. PRICEST ne treba kuma i nije uopce bitno jesu li roditelji katolici ili ne ili vjencani u crkvi ili ne kao i za krstenje sva djeca imaju pravo isto bez obzira na stanje roditelja...
ISPOVIJED to nemam sta da objasnjavam
BOLESNICKO POMAZANJE moze primiti bilo tko vise puta u zivotu nemora biti fizicki bolesna osoba moze biti i DUHOVNO bolesna sto je jos bitnije nego fizicki..
SVECENICKI RED i ZENIDBA samo jedno od tih dvoje ako je svecenicki red onda nikada vise nemoze biti ozenjen ili udana. TU NEMA RASTAVE OD BOGA...
moze samo biskup ili papa uskratiti sluzbovanje u javnosti...i to je sve.
a ZENIDBA sto si i pitala.
kumovi nisu kumovi nego su to SVJEDOCI koji mogu biti nema veze koje vjeroispovijesti bilo tko pa cak i ateisti ako to zele biti...jer su to samo svjedoci prilikom sklapanja braka a u nas se to kaze kumovi...
sto se tice samog tvoga pitanja NETREBAS NIKAKVOG POSEBNOG SVECENIKA TRAZITI...svaki mora i moze bez ikakve plave kuverte to mu je obaveza vijencati VJERNIKA I NEVJERNIKA. s time da ONAJ TKO JE VJERNIK ZENIK ILI NEVJESTA nema veze MORA JEDNO TKO JE VJERNIK POTPISATI POSEBAN DOKUMENT S KOJIM ONAJ DRUGI BRACKI DRUG MORA BITI UPOZNAT to ce ti svecenik obajasniti ako koga zanima i tu se navodi izmedju ostalog da cete voditi racuna da se djeca odgajaju u katolickoj vjeri jer je to ustvari bitno. a to je obaveza onog supruznika koji je vjernik.
to ti je sve.
ako ti je svecenik govorio da nemoze ili bilo sto drugo onda je samo zelio da i ta druga osoba postane katolik i vjernik ali ako vidi da to neide NESMIJE SE PROTIVITI NICEMU nego ako je bilo tko KATOLIK I VJERNIK SA SVIM SAKRAMENTIMA mora vas vjencati...mislim da je VJERONAUK OBAVEZAN PRIJE VJENCANJA sto ce reci TECAJ ZA BRAK...ali i to provjeri...ali mislim da je to OBAVEZNO OBAVITI TECAJ ZA BRAK.
eto nadam se da sam bila jasna...
sory zbog duge poruke...
sretno.

clock-img

18.11.2009, 13:26

clock-img

Leptir5

pencil-img

780

poprilično mi je sve jasno ali ne znam šta da joj kažem šta da radi kada je odbijaju svećenici,već u 2. crkve,osjeća se bezveze,trudnica ide od crkve do crkve... kako ih nagovoriti da prihvate ih vjenčat. Ako je on krenuo na vjeronauk za sakramente dogodine,valjda može dobiti potvrdu. I dal on može ići na zaručnički tečaj a i nije vjernik. Ne sjećam se kada sam ja išla prije 4god da li je trebalo ikakva potvrda prije zaručničkog.

clock-img

18.11.2009, 13:31

clock-img

dominik

pencil-img

7965

mi smo na vjeronauku ucili da jedan mora imati sve sakramente a drugi moze biti i druge vjere ali moraju se zavjetovati da ce djecu odgajati u duhu katolika, tj da ce ga krstiti i sve drugo...stvarno ne znam zasto im svecenici rade tolike probleme ...btw moj muz nema krizmu pa smo vjencani u crkvi

clock-img

18.11.2009, 13:49

clock-img

Bebys

pencil-img

10225

neka se obrati biskupu jer oni IH MORAJU VJENCATI AKO JE ONA VJERNIK SA SVIM SAKRAMENTIMA TO JE DOVOLJNO...neka ode kod biskupa u audijenciju mora to rijesiti...

clock-img

19.11.2009, 13:35

clock-img

Kika83

pencil-img

6965

Ja znam da kod nas mladenici moraju imati sve sakramente a kumovi(svjedoci) netrebaju

clock-img

19.11.2009, 13:51

clock-img

anaxx

pencil-img

4813

Kako su cure sve rekle, odnosno da svećenik mora obaviti vjenčanje vjernika i nevjernika, onom svečeniku koji kaže da se to ne može neka kaže da će se raspitati kod njegovog pretpostavljenog, odnosno nazvati nadbiskupiju nadležnu za taj kraj, pa da vidiš kako će na sve pristati jer se svi oni jako brinu za svoje mjesto, odnosno mogu dobiti razne kazne od svojih ''šefova''...
Samo oštro, većina ih sebi uzima za pravo da se postavljaju s visokog na nas i da ih se mi moramo bojati... umjesto da su nam potpora.

Možda sam malo oštra, ali imam par iskustava s ''takvim svečenicima'' i kad sam ih malo oštrije pogledala i zaprijetila pozivom nadbiskupu odmah su bili meki i topli...

_____________________________

mama jednog velikog i jednog malo manjeg dečka... dva mamina zlata... dočekali smo i Katju ... treće zlato u maminom srcu :)

clock-img

20.11.2009, 23:21

clock-img

Leptir5

pencil-img

780

Evo me sa dobrim vjestima,u petoj crkvi su im odmah rekli nema problema,nakon 5 min razgovora. A skoro je cura htjela odustati od crkvenoga vjenčanja,zahvaljujući vašim odgovorima sam je nagovarala da to ne uradi jer je moguće takvo vjenčanje. I eto glavno da se sve dobro završilo. Hvala svima!

clock-img

05.12.2009, 18:17

clock-img

Bebys

pencil-img

10225


IZVORNA PORUKA: Leptir5

Evo me sa dobrim vjestima,u petoj crkvi su im odmah rekli nema problema,nakon 5 min razgovora. A skoro je cura htjela odustati od crkvenoga vjenčanja,zahvaljujući vašim odgovorima sam je nagovarala da to ne uradi jer je moguće takvo vjenčanje. I eto glavno da se sve dobro završilo. Hvala svima!


ovo sam trazila FALA TI BOZE...konacno...user posted image

clock-img

09.09.2012, 10:45

clock-img

tamara_sb

pencil-img

6

Nadam se da ima još uvijek netko na ovom forumu. Naime, dragi i ja samo odlucili se vjenčati, no ja nemam krizmu. On ima sve sakramente. Svi nas uvjeravaju da nema sanse da se vjenčamo dok ja ne krizmam. Planiramo otici do svecenika u crkvu kojoj ja pripadam,pa vidjeti sa svečenikom. Ali htjela bih znati unaprijed što mogu očekivati? Imam li ja pravo udati se bez krizme?

clock-img

09.09.2012, 11:12

clock-img

bubaMaja

pencil-img

930

pa ako ti budući ima sve sakramente možete bez problema... pojedini svećenici su ti koji rade probleme i neka svoja pravila. ovisi od svećenika do svećenika. ne znam u kojem si gradu ali nažalost što južnije to tužnije tj. popovi imaju veće ovlasti.. u rijeci se točno zna koji hoće koji neće pa oni koji nemaju odu u klanu i tamo ih svećenik vjenča bez problema prema vjernik i nevjernik obredu ili ako su dva vjernika ali bez svih sakramenata uz obećanje da ćeš nadoknaditi sakramente.. pitanje je samo gdje živiš i koliko volje ima tvoj svećenik..
recimo kad sam se ja udavala, popo koji je iz moje župe je zaj... i neda ništa, a meni je trebao otpust iz župe da bih išla se udat u drugu crkvu koju smo mi odabrali (imamo sve sakramente). nije mi htio niti to dati jer je htio valjda zaraditi, a ja sam mu rekla da se mi ženimo jer se volimo a ne da bi dali pare crkvi, otišla kod župnika crkve koju smo odabrali i malo zaplakala kako to nam ne daju da se oženimo gdje hoćemo, Bog je jedan i sve su crkve njegove, da je on ljubomoran i tako svašta, da nama ta kapelica puno znači a da se ne mislim udat za život u crkvi u kojoj nikad nisam niti kročila, a u tu kapelicu stalno idemo itd itd.. i ovaj je rekao da će on napraviti sve i da nema veze da će se on nositi s njim ako bude problema.. kasnije smo i malu krstili kod istog svećenika iako ne pripadamo uopće pod njegovu župu i to u istoj toj kapelici - za mene on je pravi božji službenik, a ovo sve ostalo je smeće ljudskog jada! i nismo uopće ništa platili osim takse (mislim 300kn) - za što dobiješ račun i one markice koje se lijepe, s tim da nam je rekao ako nemamo da ne moramo niti to platiti!!! a krštenje nismo platili ništa.

_____________________________

Blagoslovljeni najljepšom zvjezdicom s neba - došla nam je naša Stella 6.2.2011.

clock-img

09.09.2012, 12:06

clock-img

tamara_sb

pencil-img

6

Mi smo iz Slavonskog Broda. Ma pročešljala sam dosta foruma, međutim ljudima uglavnom fali krštenje pa onda spominju da je moguće vjenčanje vjernika i nevjernika. Ja ne želim to, ja želim normalno vjenčanje, jer oboje smo vjernici i idfemo redovito na misu, samo što ja nemam krizmu. I sada počinje frka, hoće li nas vjenčati ili ne hehhe

clock-img

09.09.2012, 13:04

clock-img

Fever

pencil-img

1388

Meni prija nije imala ali muž da, sakramenta mislim i vjenčali su se bez frke u Sv. Dominika na pazaru!

_____________________________

Princeza naša Matea 28.12.2010.

Princeza naša Mia 14.03.2013.

clock-img

09.09.2012, 19:10

clock-img

tamara_sb

pencil-img

6

Tako bih voljela da ne bude nikakvih problema. A planiramo svatove iza korizme, odnosno tamo u 4 mjesecu nagodinu. Što mislite jel par mjeseci dovoljno da se to sve sredi

clock-img

09.09.2012, 19:23

clock-img

seraphyme

pencil-img

1452

tamara_sb mislim da neće bit problema, a ako bude, iz Trnjana vlč Stipo vas bude 10000% vjenčao user posted image

_____________________________

Gosn Micek 4.4.2011.

Gosn Braco 20.12.2012.

Zadnji članci

article-img