Utjecaj prehrane na neplodnost

Osim stresa je i nezdrava prehrana jedan od važnih čimbenika koji smanjuju plodnost žene.

Utjecaj prehrane na neplodnost

Nutritivni čimbenici koji uzrokuju neplodnost žene

 

Ksenoestrogeni – Vanjske tvari koje djeluju na endokrinu funkciju tijela. Nalaze se u herbicidima, pesticidima i plastici. Kada uđu u tijelo, imitiraju hormone. Previše ksenoestrogena stvara poremećaje reproduktivnoga sustava!



Nizak indeks tjelesne mase i plodnost – Nizak indeks tjelesne mase (ITM) povećava rizik od izostanaka mjesečnice (amenoreja), a time i mogućnost oplodnje. Oko 25 do 30 posto žena u razvijenim zemljama koje su zbog amenoreje bile na tretmanu za začeće u specijaliziranim klinikama često su bile na niskokaloričnim dijetama te su bile gotovo upola mršavije od žena koje su imale normalnu ovulaciju. Evo zašto samo 10 posto žena može začeti kod ITM-a 18.


Nizak ITM povezan je sa smanjenom razinom pituitarnih hormona, koji kontroliraju razine ovarijskih hormona i ovulacije.


Masnoće tijela značajni su izvori hormona estrogena izvan spolnih žlijezda, a estrogen je nužan za sazrijevanje spolne stanice prije ovulacije.



Masti imaju utjecaj na metabolizam estrogena te mršavije žene proizvode manje vrijedne oblike estrogena.



Prekomjerna tjelesna težina i važnost raspoređivanja masnoće – Povećana tjelesna težina također može imati negativan učinak na plodnost. Dobra vijest je da čak 10 posto manja tjelesna masa pozitivno djeluje na hormonski profil, reguliranje mjesečnice i stimuliranje jajnika.



Istraživanja pokazuju da raspored masnoća u tijelu može biti drugi značajni čimbenik u procesu začeća. Žene s većom centralnom debljinom (P/S = viši od 0,8) imale su znatno manju mogućnost da zatrudne u odnosu na one žene koje su imale perifernu debljinu (P/S = manji od 0,8).



Nedostatak esencijalnih nutrijenata – Cink ima veoma značajnu ulogu u plodnosti žene te njegov nedostatak smanjuje spolnu želju i izaziva neredovit menstrualni ciklus. Osim cinka, spolnim hormonima potreban je i vitamin B6 kako bi se proizveli u odgovarajućim količinama, a osim toga povećava spolnu želju, ublažava PMS, smanjuje mučninu u trudnoći i pretpostavka je zdrave trudnoće.



Sintetski lijekovi – Lijekovi za povišen tlak (antihipertenzivi), sredstva za smirenje, pilule bazirane na estrogenu i progestinu uzrokuju interakciju lijeka i nutrijenata i utječu na metabolizam masti i ugljikohidrata te se tako mogu uništiti vrlo važne tvari potrebne za začeće.



Alkohol i pušenje - Ako se u toj kombinaciji pojavi i pretjerivanje s kavom, ispunjeni su svi preduvjeti za smanjenje šanse za začeće. Pijenje više od pet čaša alkohola tjedno smanjuje šanse, dok pušenje uz to još i poveća šanse za genetsko oštećenje!



Stres - Pitate se kako? Stalni stres »umara« adrenalne žlijezde, »troši« kortizol i tako smanjuje otpornost na ozljede i bolesti, troši se kalcij, magnezij, vitamini B i C te sve zajedno otežava začeće!


Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img