cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Rahitis

clock-img

4.5.2010

Rahitis je bolest koja nastaje zbog poremećene mineralizacije kostiju koje rastu, a očituje se karakterističnim promjenama kostura.

Rahitis

Rahitis je bolest koja nastaje zbog poremećene mineralizacije kostiju koje rastu, a očituje se karakterističnim promjenama kostura. Iako može nastati iz više razloga, najčešći je uzrok nastanka nedovoljna količina vitamina D u prehrani. U današnje je vrijeme, zbog dobro organizirane pedijatrijske skrbi i prevencije, vrlo rijetka bolest. Međutim, čak i u najrazvijenijim zemljama svijeta bilježi se lagani porast incidencije posljednjih godina. Da bismo spriječili nastanak rahitisa, potrebno je pridržavati se uputa o prevenciji bolesti.

Iako je ljudska rasa već prije nekoliko tisućljeća obožavala Sunce kao izvor života, tek smo prije tristotinjak godina počeli istraživati njegovu ulogu u očuvanju zdravlja, a prije stotinjak godina konačno smo potvrdili za što nam to Sunce treba.

Naime, s industrijskom revolucijom došlo je do selidbe sa sela u gradove, i to u stambene zgrade. Zajedno s tom pojavom, došlo je do znatnijeg onečišćenja zraka u gradovima. Život u gradskim sredinama doveo je do toga da su djeca sve manje vremena počela provoditi izvan kuće, a sve više u zatvorenim prostorima. Manjak sunčevih zraka doveo je do pojave rahitisa, bolesti koja se pojavljivala kod djece iz industrijskih gradova, a koja im je potpuno deformirala kosti. Čak su je u 18.stoljeću zvali „engleska bolest“ – jer se pojavljivala najčešće u najrazvijenijim industrijskim središtima.

Početkom 20.stoljeća rahitis je postao glavni javnozdravstveni problem industrijaliziranih gradova Europe i Amerike. Opsežna istraživanja dovela su do toga da smo konačno otkrili da je glavni uzrok njegova pojavljivanja manjak vitamina D.


Zašto u majčinom mlijeku nema dovoljno vitamina D?

Nagle promjene u načinu života nisu pratile i nagle evolucijske promjene. Naime, majčino mlijeko ima vitamina D, ali majka priroda računa s tim da će dijete i samo sebi nešto stvoriti i da ne mora sve dobiti od majke. Nekad smo većinu vremena provodili izvan špilja, nastambi i kuća. Kontakt kože sa suncem dovodi do toga da sunce provocira jednu kemijsku reakciju u koži, koja potiče samostalnu proizvodnju vitamina D u tijelu.

Kad se zabundamo ili kad se sakrijemo u zatvorene prostore, tog kontakta sa suncem više nema, pa nema ni vlastite proizvodnje vitamina D. To se najčešće događa upravo kad smo jako mali i po zimi.


Zašto nam treba vitamin D?

Vitamin D pospješuje crijevnu apsorpciju kalcija i fosfata. Osim toga, on potiče kalcifikaciju kostiju, odnosno odlaganje minerala u kost. Kad ga nema u dovoljnim količinama, stvara se koštana nemineralizirana osnova, koja je mekana i ne može vršiti funkciju prave, mineralizirane kosti. 


Kako izgleda rahitis?

Klinička slika rahitisa ovisit će o stadiju bolesti, odnosno o tome koliko dugo je dijete u manjku vitamina D. U prvom stadiju bolesti dominiraju simptomi manjka kalcija, a to su pojačana mišićna i živčana podražljivost – tetanija (grčevi muskulature) i gubitak osjeta uz mravinjanje. Djeca su obično plačljiva i razdražljiva. U drugom stadiju bolesti, a naročito u trećem, očiti su deformiteti kostura: kraniotabes (omekšan stražnji dio lubanje, na pritisak se kost udubi, a kasnije vrati u početni položaj), iskrivljenje kostiju (ox-noge), otekline na dugim kostima, slab rast i razvoj, „rahitična krunica“ na rebrima.

Pokazalo se da rahitis u dojenačkoj dobi kasnije može utjecati na veću pojavnost infekcija donjih dišnih puteva, juvenilnog dijabetesa, osteoporoze, raka itd.


Prevencija i liječenje rahitisa

Budući da su novorođena djeca zaštićena „mirazom“ vitamina D od svojih majki, u prvih mjesec dana života nije im potrebna nadoknada. Međutim, već u drugom mjesecu života potrebno je započeti s nadoknadom u obliku kapi vitamina D (najčešće 5 kapi dnevno). U drugoj godini života dijete je već više izloženo suncu, ali u zimskim mjesecima, kad nije to nije dovoljno, također se daju kapi vitamina D.

Kasnije djeci najčešće više nije potrebna nadoknada. Vitamina D ima u mliječnim prozivodima, ribljem ulju, tunjevini, lososu, jetri, jajetu, a sve je više namirnica na tržištu koje se obogaćuju vitaminom D (npr.mlijeko).

Liječenje rahitisa provodi se visokim dozama vitamina.


Literatura:

Nield LS, Mahajan P, Joshi A, Kamat D. Rickets: Not a Disease of the Past. American Family Physician. Aug 15, 2006.
Balasubramanian S, Ganesh R. Vitamin D defficiency in exclusively breast-fed infants. Indian J Med Res 127, pp 250-255.
Pettifor JM. Vitamin D &/or calcium defficiency rickets in infants & children: a global perspective. Indian J Med Res 127, pp 245-249.
Holick MF. Environmental Factors That Influence the Cutaneous Production of Vitamin D. Am J Clin Nutr 1995;61(suppl):638S-45S.
Guyton, Arthur C.; Hall, John E.: Medicinska fiziologija. Medicinska naklada, Zagreb 1999.

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img