cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Nisi ti kriva što ne možeš zatrudniti!

Dok si bila mlađa vjerojatno si pokušala izbjeći trudnoću po svaku cijenu. I to je tako - svaki period života donosi svoje prioritete, ali kada prvo mjesto na listi zauzme beba, koju toliko želite, stvari se mijenjaju.

Nisi ti kriva što ne možeš zatrudniti!

Za mnoge parove realnost je bolna; bez obzira na pokušaje da dobiju dijete, njihov trud ne daje nikakve rezultate. Prema nedavnim istraživanjima, 1 od 6 parova je suočeno s neplodnošću, a očekuje se da će ta brojka rasti u bliskoj budućnosti.

 

Žene često krive sebe za neplodnost, ali to uopće nije njihova krivica. Često čujemo objašnjenje kako se plodnost smanjuje tijekom godina, a današnje žene odlažu rođenje djeteta.

 

Istina je da se kvaliteta i količina jajnih stanica smanjuju s godinama, ali to je samo dio složene slagalice.

 

Ako ste žena, ne žurite sa zaključkom da vas je tijelo iznevjerilo - postoje mnogi faktori kao što su kvaliteta sperme, starost, kvaliteta jajnih stanica, hormonska neravnoteža, pa čak i način života koji sada mnogo više utječe na plodnost nego u vrijeme vaših roditelja.

Mnogi od ovih faktora nisu pod vašom kontrolom, a saznanje da ovi aspekti utječu na vašu plodnost pomoći će vam da se oslobodite tereta koji nosite.

 

PROČITAJTE JOŠ: Žene, njegujte svoju maternicu!

 

Kvaliteta i kvantiteta sperme drastično opadaju

U jednoj trećini slučajeva, muška neplodnost je osnovni problema. U stvari, to je glavni razlog zbog kojeg mnogi parovi ne mogu imati drugo dijete - mnogi muškarci žive u iluziji da je kod njih sve u redu, jer je njihova partnerica već jednom uspjela zatrudnjeti.

Međutim, reproduktivni status nije statičan. Ona se mijenja u skladu sa životnim navikama, stresom i ishranom. Osim toga, broj spermatozoida kod muškaraca je danas mnogo manji nego ranije.

Vjerovali ili ne, prema kriterijima koji su važili prije samo dvije generacije, danas bi se većina muškarca moglo smatrati neplodnima. To postaje ozbiljan problem - 1940. godine, prosječan muškarac je imao 113 milijuna spermatozoida po mililitru sperme; 1990. taj je broj pao na 66 milijuna (pad od čak 45%), a danas je svega 20 milijuna.

Razlog ovog pada, prema mišljenju stručnjaka, su toksini prisutni u našem okruženju, gojaznost i slaba fizička aktivnost.

 

Stalno smo umorni i pod stresom

Nema sumnje da čovjek nikada nije živio stresnije nego danas. To ima svoje posljedice, uključujući i neplodnost. Kada je vaše tijelo pod stresom, zapravo imate niži progesteron; stres je odgovoran za izlučivanje kortizola, kojem tijelo tada daje prednost u odnosu na spolne hormone.

Kronični stres je također uzrok problema sa štitnom žlijezdom, što direktno utječe na plodnost. Kada je riječ o nedostatku sna, izlaganje svjetlosti s vaših mobilnih telefona, tableta, televizora i kompjutera uvečer, potpuno narušava prirodu mraka, i to može odložiti i čak zaustaviti ovulaciju.

 

Izloženi smo toksinima više nego ikad

A to je problem koji nije postojao prije nekoliko generacija. Izlaganje toksinima u zraku, zemljištu, hrani i vodi može izazvati razne kronične bolesti, uključujući i neplodnost. Autoimune bolesti su u porastu, kao i neuspješni pokušaji začeća.

S obzirom na to da je spektar toksina kojima smo svakodnevno izloženi ogroman, ili čak beskonačan, teško je utvrditi što uzrokuje neplodnost.

Sredstva za čišćenje, herbicidi i razne druge kemikalije dokazano izazivaju promijene u menstrualnom ciklusu, povećavaju rizik od endometrioze i smanjuju broj spermatozoida kod muškaraca.

 

PROČITAJTE JOŠ: Čaj, za poticanje plodnosti

 

Fizička aktivnost je svedena na minimum

Naš "moderan" način života i rada ograničavaju naše prirodno kretanje, a najveća žrtva je opet plodnost. Gojaznost polako postaje epidemija, a žene s viškom kilograma imaju više estrogena zbog masnog tkiva, što dovodi do nepravilnog menstrualnog ciklusa.

Ne postoji način da se zaštitite od takozvanih "prednosti" suvremenog života. Da, u mnogim oblastima život nam je olakšan, ali da li je cijena koju plaćamo previsoka?

 

Izvor: ringeraja.mk

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img