cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Kontracepcija-40 % hrvatica ju ne koristi

  
clock-img

09.03.2010, 09:29

clock-img

njanja

pencil-img

8766

Nakon deset godina postojanja na svjetskom tržištu, i u Hrvatsku je prošle godine stigao hormonski kontracepcijski prsten koji i našim ženama omogućuje izbor hormonske zaštite od začeća uz lokalnu aplikaciju.

Prednosti prstena

– Kontracepcijski prsten nuvaring otpušta u krvotok dvije vrste ženskih spolnih hormona, progesteron i estrogen, koje sadrže i kombinirane hormonske kontracepcijske pilule. Ali nuvaring je hormonski kontraceptiv za vaginalnu primjenu u obliku gibljivog, prozirnog prstena s niskom dozom hormona. Za razliku od pilula koje se moraju uzimati svakoga dana, kontracepcijski prsten koristi se jednom mjesečno.Točnije, kroz tri tjedna prsten laganootpušta hormone u cirkulaciju, slijedi potom tjedan stanke, a zatim valja aplicirati novi prsten – objašnjava dr. Ivana Pentz, ginekologinja u Kliničkoj bonici “Sestara milosrdnica”.

– Hormoni iz prstena apsorbiraju se kroz stijenku rodnice i ulaze u krvotok. Zbog lokalne primjene i zaobilaženja jetre količina hormona u prstenu niža je u odnosu na razinu hormona u kontracepcijskoj piluli.

Čak 40 posto žena u Hrvatskoj u reproduktivnoj dobi ne koristi nikakvu zaštitu. Najčešće se primjenjuje prezervativ, a tek oko petposto žena uzima hormonsku kontracepciju. Indicidneti i sumnjive smrti koje su se nedavno povezivale s poznatom i popularnom pilulom yasmin, dodatno su u narušile povjerenje žena u zaštitu uz pomoć hormona. I inače, žene često odustaju od hormonske kontracepcije zbog zabrinutosti o količini hormona pa je i zato posebno važno razgovarati sa svojim liječnikom, govori dr. Pentz.

Neodgovorno ponašanje

Prema podacima Agencije za lijekove žene su u 2008 godini kupile svega 5 pakovanja nuovaringa, a ukoliko se cjelokupna potrošnja hormonskih kontraceptiva rasporedi na 750 000 žena koliko ih je u reproduktivnoj dobi bilo prema popisu iz 2007 dolazimo do podatka da je u 2008 godini svega 36 tisuća ili oko 5 posto žena hormonsku kontracepciju primjenjivalo tijekom cijele godine.

– Taj broj je jako malen obzirom da primjerice Nizozemska bilježi i 40 posto žena koje koriste hormonske kontraceptive tijekom godine – rekao je prof. Velimir Šimunić sa zagrebačke Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj. Obzirom na lanjsku aferu “yasmin” Hrvatska bi se mogla opasno približiti Rusiji gdje samo 3 posto žena koristi kontracepciju.

– Nažalost još uvijek je visok broj pobačaja, a maloljetničke trudnoće unas su u porastu rekao je dr. Dubravko Lepušić iz Vinogradske bolnice. Tjedno se u njegovoj smjeni pojavi bar jedna maloljetnica koja želi prekinuti neželjenu trudnoću.

– Maloljetni parovi u velikom broju po popularnu pilulu za dan poslije, tabletu koja sprečava začeće kratko nakon rizičnog odnosa, dolaze nakon subotnje noći – otkriva dr. Lepušić i dodaje da su to pokazatelji nedovoljne informiranosti o odgovornom seksualnom ponašanju.

Izvor: vecernji.hr

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

clock-img

09.03.2010, 09:34

clock-img

Domy

pencil-img

3417

nikad nisam koristila nešto od kontracepcije...i nadam se da neču..

clock-img

09.03.2010, 09:49

clock-img

njanja

pencil-img

8766

Zanima me kako se parovi koji imaju željeni broj djece štiti?

Npr ja znam da kada odlučim više ne imati djece da ću napraviti nešto trajno, najverojatnije staviti spiralu (doduše i sada sam htjela, ali gin nije dao ako još želim djece)...
 
Ne mogu zamisliti seksualni život sljedećih 20....30....xy godina s "rikvercom"....


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

clock-img

09.03.2010, 09:57

clock-img

BUMBIKA

pencil-img

12072

Ja isto nisam nikada ništa koristila...a sad jel hoću to još neznam

_____________________________

DINO 04.09. 2007

clock-img

09.03.2010, 10:21

clock-img

curice

pencil-img

10443

IZVORNA PORUKA: BUMBIKA

Ja isto nisam nikada ništa koristila...a sad jel hoću to još neznam



prepisujem te

clock-img

09.03.2010, 10:34

clock-img

MaTana

pencil-img

4796

koristila sam pilule, prestala ih piti kad smo odlućili raditi na bebi (trajalo je to sigurno godinu danauser posted image ) a sada se opet spremam do gin na savjetovanje...

_____________________________

princeza br.1 - 18.11.2008,
princeza br.2 - 16.04.2013

clock-img

09.03.2010, 10:43

clock-img

novamama

pencil-img

8532

baš dobro zvuči ovaj prsten...sviđa mi se onaj dio da hormoni ne ulaze u jetru...

inače bih koristila pilule, neke blage...ili flaster ili tako nešto...

nikako ne bih spiralu (svaki mjesec bih se opterećivala je li bio abortus ili nije, nije to za mene), ne bih ni pilulu poslije....prezervativi su mi nekako...nisu mi na ruku....

_____________________________

Ča je život vengo fantažija....

clock-img

09.03.2010, 10:49

clock-img

lidac0605

pencil-img

4975

Konkretno-nekad kao cura sam pila kontracepcijske pilule i ne bi više-zamjerile mi se...sva si neka lijeva...
Mi koristimo kondome kao kontracepciju i meni je to ok,a i mm...nikad nas nije "iznevjerio",a to mi se od svega ostalog čini najprirodnije...A pošto imam i dijete u pubertetu-to će bit prvo kaj ću joj savjetovat kao majka...ništa bez kondoma...jer mislim da je danas neželjena trudnoća najmanji problem...danas svaka druga studentica ima hpv,a da ne pričam dalje i tu nema adekvatne zamjene za kondom...

< Poruku je uredio lidac0605 -- 9.3.2010 10:50:31 >


_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"

clock-img

09.03.2010, 10:57

clock-img

Brisani uporabnik

pencil-img

7400

[Sadržaj poruke je obrisan]

clock-img

09.03.2010, 11:08

clock-img

ejmama

pencil-img

7290

IZVORNA PORUKA: cvrčak

Mi koristimo kondome kao kontracepciju i meni je to ok,a i mm...nikad nas nije "iznevjerio",a to mi se od svega ostalog čini najprirodnije



Potpisujem



Tako i mi


_____________________________

H 07 E 09

clock-img

09.03.2010, 12:42

clock-img

Bebys

pencil-img

10225

IZVORNA PORUKA: novamama

baš dobro zvuči ovaj prsten...sviđa mi se onaj dio da hormoni ne ulaze u jetru...

inače bih koristila pilule, neke blage...ili flaster ili tako nešto...

nikako ne bih spiralu (svaki mjesec bih se opterećivala je li bio abortus ili nije, nije to za mene), ne bih ni pilulu poslije....prezervativi su mi nekako...nisu mi na ruku....

  nova mama potpisujem te od A DO Z...bas tako

clock-img

09.03.2010, 12:43

clock-img

Bebys

pencil-img

10225

a uostalom kada bi roditelji objasnjavali i razgovarali s djecom nebi bilo abortusa i nezeljene trudnoce...ali to nitko ne radi...nazalost...svi misle ma nece moje djete..ona je tak fina i dobra curica..nazalost nije tako statistike pokazuju da je bolje ubiti djete nego mu objasniti da neradi neke stvari a ako ih vec radi kako da to radi....user posted image

clock-img

09.03.2010, 12:48

clock-img

njanja

pencil-img

8766

IZVORNA PORUKA: Bebys

IZVORNA PORUKA: novamama

nikako ne bih spiralu (svaki mjesec bih se opterećivala je li bio abortus ili nije, nije to za mene)

  nova mama potpisujem te od A DO Z...bas tako

 

"IUS djeluje tako da svakoga dana u šupljinu maternice otpušta istu količinu hormona. Ta količina hormona je tako mala da u pravilu gotovo ne utječe na funkciju ovarija. Kontraceptivna zaštita zasniva se na lokalnom djelovanju hormona:

Ove lokalne promjene traju samo dok se IUS nalazi u šupljini maternice. Kad se odstrani, sve promjene se normaliziraju u vrlo kratkom vremenu, tako da je trudnoća moguća već u sljedećem ciklusu."

Po ovome-spirala ne znači pobačaj....


< Poruku je uredio njanja -- 9.3.2010 12:49:11 >


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

clock-img

09.03.2010, 13:22

clock-img

lidac0605

pencil-img

4975

Ni ja ne bi nikad spirali...ipak je to strano tijelo u meni...a konkretno-moja kolegica s posla ima sad maternicu punu polipa koje mora ić operirat kao posljedicu nošenja spirale...ne bi se baš u to upuštala...
Ne znam zakaj ljudima kondom predstavlja tolki bauk-ne kužim

_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"

clock-img

09.03.2010, 13:23

clock-img

natalijax

pencil-img

12210


IZVORNA PORUKA: Domy

nikad nisam koristila nešto od kontracepcije...i nadam se da neču..


ni ja

clock-img

09.03.2010, 13:25

clock-img

pepeljuga

pencil-img

17269

IZVORNA PORUKA: ejmama

IZVORNA PORUKA: cvrčak

Mi koristimo kondome kao kontracepciju i meni je to ok,a i mm...nikad nas nije "iznevjerio",a to mi se od svega ostalog čini najprirodnije



Potpisujem



Tako i mi


i mi....


_____________________________

Ništa u životu nije tako loše, da nebi moglo biti i gore, ali ni tako dobro da nebi moglo biti bolje!! :))

clock-img

09.03.2010, 13:27

clock-img

Točkica28

pencil-img

2918

uf o spirali sam cula sijaset priča  sa lošim ishodom

_____________________________

Točka do točke točkica...
11.10.2010.Šimac <3, 17.1.2013. Mini Šimac <3
Naše sve <3 <3

clock-img

09.03.2010, 15:07

clock-img

cuba

pencil-img

21489

Mi smo u početku kondome, kasnije sam prešla na kontracepcijske pilule jer nam se znalo dogodit da ostanemo bez kondomauser posted image (zaboravimo kupit)

_____________________________

Roko i Dino user posted image

clock-img

09.03.2010, 15:13

clock-img

Krky

pencil-img

1683

Ja sam nakon zadnjeg poroda počela panično razmišljat o kontracepciji, al bilo kakvi hormoni ne dolaze u obzir, ipak se tu djeluje na prirodnu ravnotežu. Bila sam čak spremna i na trajnu kontracepciju i sva sreća da nisam jer mi se već mota po glavi kako Noa nije više beba (mislim: prohodao je) i da li je to stvarno kraj što se tiče rađanja kod mene. Ok - nisam normalna, ni 5 mi nije dosta.

_____________________________

MAMA SA 6 ******

clock-img

09.03.2010, 15:16

clock-img

osobno

pencil-img

2730

Prošlo je tek 5 tjedana od poroda, ali obavezno odem do gin na savjetovanje i po kontracepciju...ne volim baš kondome, nepraktično mi je kupovat, to je bilo ok dok sam bila u vezama kao cura, sad u braku mislim da ne...
mada je zaista najpouzdanija metoda.

_____________________________

Biti manjina nekad nije najpametnije, al'' je to mnogo bolje nego biti većina, ako je većina ovakva kakva je. Ne dajte se primitivcima. Ova bajka će se završiti. Pretvorićemo se u bundeve, u miševe, u konje...
A miševi smo već i ovako.

clock-img

09.03.2010, 15:18

clock-img

novamama

pencil-img

8532

IZVORNA PORUKA: njanja


Po ovome-spirala ne znači pobačaj....



možda su to neke nove? daj bože, jer one standardne meni nikako ne odgovaraju - etički....mislim da ima drugih načina...

_____________________________

Ča je život vengo fantažija....

clock-img

09.03.2010, 15:25

clock-img

njanja

pencil-img

8766

IZVORNA PORUKA: novamama

IZVORNA PORUKA: njanja


Po ovome-spirala ne znači pobačaj....



možda su to neke nove? daj bože, jer one standardne meni nikako ne odgovaraju - etički....mislim da ima drugih načina...

 
evo vidi....
http://www.mirena.com.hr/mirena.asp koliko sma ja shvatila, otpuštaju dozu hormona koja onemogućava prodor spermija i onemogućuje oplodnju....a razina hormona pretpostavljam da je manja nego kod tableta jer mi inače nema smisla....

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

clock-img

09.03.2010, 15:30

clock-img

njanja

pencil-img

8766

iako, ajmo realno (nemojte me ubiti sad zbog ove teze): moja mama je nakon mog poroda kada je odlučila da više neće imati djece stavila spiralu koju je imala godinama...ajmo reći 15 godina-da li to znači da je "abortirala" cca 200 puta??? glupost!!!!! mislim ili želiš imati djecu ili ne i prema tome se odgovorno postaviš..

Ono što ja znam je da ne bi voljela provesti ostatak života sa sexom s "rikvecom" jer kod para (makar meni) jako puno znači onaj zajednički vrhunac...i žao mi je žena koje to dožive samo onda kada rade djecu. I da, znam postoji i kondom, ali on smanjuje spontanost... 


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

clock-img

09.03.2010, 17:43

clock-img

Bebys

pencil-img

10225

njanja ti misli sta god hoces i kako hoces..ali spirala nikad PA NI ONDA..NIKAD

clock-img

09.03.2010, 18:43

clock-img

ZVRK

pencil-img

20333


IZVORNA PORUKA: njanja

Ono što ja znam je da ne bi voljela provesti ostatak života sa sexom s "rikvecom" jer kod para (makar meni) jako puno znači onaj zajednički vrhunac...i žao mi je žena koje to dožive samo onda kada rade djecu. 


ja se neslažem.
ja sam na ''rikvercu''a i kada radimo bebu rijetko kada imamo ZAJEDNIČKI vrhunac kako ti pišeš

_____________________________

Život ponekad traži od nas više no što mislimo da možemo podnijeti.IPAK,vrijedi se potruditi!
zvrkić došao 17.06.2005.
zvrkica došla 08.12.2010.

Zadnji članci

article-img