Razvoj djeteta: Odnos prema vršnjacima
Vršnjaci postaju sve važniji...
Teško je reći igra li se osmogodišnjak radije s igračkama ili druži s prijateljima, to ovisi o djetetu. Neka djeca te dobi još uvijek vole zaigrati se autićima, djevojčice još vole igre s bebama. Sve to nije ništa čudno u razvoju djeteta. To ovisi o temperamentu djeteta, dinamici odnosa u obitelji, ima li dijete dovoljno pažnje i sl. Ako dijete ima dovoljno pažnje, radije će se posvetiti obiteljskim aktivnostima, u suprotnom veća je vjerojatnost da će se povući u maštoviti svijet igračaka, računala, televizije i sl...
Vršnjaci postaju djetetu sve važniji i sve više slobodnog vremena želi provoditi s njima. Spojite ugodno s korisnim. Umjesto sjedenja kod kuće ispred kompjuterskih igrica skupite grupu vršnjaka te ih naučite igre koje ste vi igrali u mladim godinama. Sjećate li se igre graničara?
Što misle drugi?
Između osme i dvanaeste godine dijete sve više brine mišljenje drugih: svoje poglede na svijet počinje shvaćati kroz razumijevanje drugih, a sliku o samom sebi pokuša dobiti i kroz pogled drugog. Djetetu odjednom nije više svejedno što drugi misle o njemu. Ovdje leži osnova za prijateljstva, za odnos na bazi »dati-primiti» , što znači da dijete vidi čovjeka kao nekoga tko pomaže drugome čovjeku i povjerenje postaje sve važnije. Kod tog stupnja refleksije o samom sebi još uvijek je u središtu dijete samo, ali važno mu je unutarnje iskustvo (dati-primiti). Znači prijatelji su oni u koje ima povjerenje.
od 1 do 4 tjedna
Dobrodošlo među nas, drago novorođenče!
Novorođenče se prilagođava na život izvan maternice i u tom razdoblju je iznimno osjetljivo i potpuno ovisno o brizi i njezi roditelja. Prvi mjesec je razdoblje upoznavanja i prilagodbe obitelji na novog člana. To je iznimno lijepo i emocionalno razdoblje, ali i naporno. Prvu godinu, od rođenja do napunjene prve godine života, zovemo razdoblje DOJENČETA. Prva četiri tjedna života dodatno razlikujemo i zovemo razdoblje NOVOROĐENČETA. Upravo jedno držite na rukama!
Pročitaj više