Razvoj djeteta: Dobro je znati
Noćno mokrenje
Iako noćno mokrenje nije ugodno ni za vas ni za dijete, ono je česta pojava i sasvim uobičajena faza u razvoju djeteta. Kod dječaka se ova teškoća pojavljuje dva puta češće nego kod djevojčica. Najčešće je noćno mokrenje povezano s emocionalnim i psihičkim problemima. I genetika ima veliki udio - ako su s tim imali problema roditelji, najvjerojatnije će ih imati i djeca.
Kako pomoći?
Djetetu koje ima takve poteškoće možete pomoći. Ograničite unos tekućine nakon večere. Dijete ne smije piti pića koja sadrže kofein. Kofein naime iritira mjehur i potiče veće izlučivanje vode. Možda će pomoći ako u hodniku ili dječjoj sobi ostavite svijetlo da se dijete ne bi bojalo noću ići na wc. Blizu kreveta možete staviti i tutu. Dijete noću nemojte buditi da bi išlo na wc. Ako će te to raditi, dijete neće samo naučiti kada je vrijeme da se mora probuditi i otićii na wc.
Dijete nemojte kažnjavati niti mu se smijati. To može imati suprotan učinak – dijete će početi mokriti u gaćice i danju .jako bi narušili njegovu samopouzdanje. Nezgode možete očekivati. I još dobra vijest: većina djece prerastu noćno mokrenje bez liječenja. Najviše puta se to dogodi prije napunjene šeste godine. Pripazite da dijete nitko ne bi ismijavao, pogotovo braća i sestre. Djetetu objasnite da se takve nezgode događaju i drugima, ali da o tom nitko ne želi govoriti. Dodajte da će uskoro narasti, pa će nestati i teškoće.
od 1 do 4 tjedna
Dobrodošlo među nas, drago novorođenče!
Novorođenče se prilagođava na život izvan maternice i u tom razdoblju je iznimno osjetljivo i potpuno ovisno o brizi i njezi roditelja. Prvi mjesec je razdoblje upoznavanja i prilagodbe obitelji na novog člana. To je iznimno lijepo i emocionalno razdoblje, ali i naporno. Prvu godinu, od rođenja do napunjene prve godine života, zovemo razdoblje DOJENČETA. Prva četiri tjedna života dodatno razlikujemo i zovemo razdoblje NOVOROĐENČETA. Upravo jedno držite na rukama!
Pročitaj više