writing-img

E COLI

clock-img

15.02.2012, 23:25

clock-img

KIRAA

pencil-img

49

Zanimaju me vaša iskustva sa e coli, ako ste imali problema sa tom beštojom jeste li je se uspjeli rješiti? U kojem vremenskom periodu? Što biste preporučali za spriječavanje ponovne infekcije? Mislim na urinarne infekcije. Posebno me zanimaju odgovori mama koje imaju curice, naime mi smo sa oko 8 mj završili u bolnici te u periodu od 5 mjeseci 2 puta nam se ponovila infekcija. Pijemo cran aktin ( brusnicu ) al očito ne pomaže, naravno da ne pričam o antibioticima za svaku ponovljenu infekciju. Hogjena nam je ok, uvijek nakon kakanja sa vodom operem. Pišite, sve što znate o toj bakteriji a posebno iskustva....žHvala

clock-img

15.02.2012, 23:37

clock-img

adryosijek

pencil-img

3129

nazalost neznam nista o tome mene bestije gljivice napadaju user posted image
E. Coli, skraćeno od Escherichia coli je vrsta bakterije iz roda Escherichia i porodice Enterobacteriaceae i široko je rasprostranjena u prirodi. Pripada grupi bakterija koje su normalni stanovnici crijeva mnogih životinja i ljudi, gdje pomažu u probavi hrane.Ubraja se u grupu tzv. koliformnih bakterija tj. bakterija koje se redovito ili veoma često nalaze u ljudskoj stolici i koje pri sanitarnim pregledima vode za piće i namirnica služe kao indikatori fekalne kontaminacije


Što je E.Coli?

E. Coli, skraćeno od Escherichia coli je vrsta bakterije iz roda Escherichia i porodice Enterobacteriaceae i široko je rasprostranjena u prirodi. Pripada grupi bakterija koje su normalni stanovnici crijeva mnogih životinja i ljudi, gdje pomažu u probavi hrane.Ubraja se u grupu tzv. koliformnih bakterija tj. bakterija koje se redovito ili veoma često nalaze u ljudskoj stolici i koje pri sanitarnim pregledima vode za piće i namirnica služe kao indikatori fekalne kontaminacije.

U rodu Escherichia nalazi se nekoliko vrsta bakterija, a za humanu medicinu značajna je samo jedna vrsta - Escherichia coli. U toj vrsti nalazi se veliki broj raznih serotipova od kojih neke mogu izazvati bolesti kod ljudi. To je štapićasta Gram-negativna bakterija, neki sojevi imaju kapsulu, većina ima na površini izdanke (flagele) pa su pokretne. Aerobna je i fakultativno anaerobna bakterija, dobro uspjeva u laboratorijskim uvjetima, većini serotipova je optimalna temperatura za razmnožavanje oko 37 oC. Pripada prilično otpornim bakterijama: mjesecima može živjeti u vodi i zemlji, a dugo na raznim predmetima. U različitim vrstama hrane i namirnica lako se i brzo razmnožava. Toplina od 60 oC ubija ih nakon 15 min.

Koje bolesti može uzrokovati kod čovjeka?

Većina tipova E.coli je bezopasna za čovjeka, no neki mogu kod ljudi izazvati različite bolesti. Sve te bolesti mogu se podijeliti u dvije velike grupe: grupa crijevnih bolesti i grupa piogenih bolesti.

Piogene infekcije
Te infekcije izazivaju uglavnom sojevi E. coli koji se nalaze u mikroflori zdravog ljudskog organizma. Oni su uglavnom oportunisti – budući da normalno žive u crijevima čovjeka, izazivaju bolest samo uz određene preduvjete, ako dospiju iz crijeva u neke druge organe i tkiva.

Najčešće piogene bolesti koje izazivaju su infekcije mokraćnih i spolnih organa..

Infekcije mokraćnog sustava (eng. UTI= urinary tract infections) obuhvaća sve infekcije lokalizirane na bilo kojem dijelu mokraćnog sustava – u bubrezima, ureterima (cijevi kojima prolazi mokraća iz svakog bubrega u mjehur), mokraćnom mjehuru, ili uretri (cijev kojom mokraća istječe iz mjehura). Obzirom na mjesto nastanka dijelimo ih na infekcije donjeg mokraćnog sustava (uretritis, cistitis, prostatitis) i infekcije gornjeg mokraćnog sustava (pijelonefritis). Obzirom na tip infekcije dijele se na simptomatske i asimptomatske, a obzirom na trajanje na akutne i kronične.

Najčešće infekcije mokraćnog sustava su cistitisi (upala mokraćnog mjehura), a njihov najčešći uzročnik je E. coli. Kako su E. Coli normalno prisutne u crijevu, zbog anatomske blizine probavnog i spolnomokraćnog sustava, one mogu dospjeti u mjehur i tu izazvati infekciju. U urogenitalnom traktu čovjeka redovito se nalazi manji ili veći broj E. Coli (normalna mikroflora). Bakterije koje dospiju u mjehur obično se uklanjaju tijekom mokrenja. Međutim, ako bakterije ostanu u mjehuru, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u mokraći nalazi veliki broj bakterija ( 100.000 ili više u 1 ml mokraće) iste vrste, ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija. Prilikom cistitisa E.coli može penetrirati preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis).

Problem infekcije mokraćnog trakta obuhvaća sve dobne skupine, počevši s novorođenačkom dobi. Žene su sklonije razvoju cistitisa zbog svoje kraće uretre (bakterije ne moraju daleko putovati do mjehura ) i zbog relativno kratkog razmaka između otvora uretre i anusa. Najčešći je kod spolno aktivnih žena u dobi od 20 do 50 godina, ali se može pojaviti i kod spolno neaktivnih ili djevojčica.. Cistitis je rijedak kod muškaraca s anatomski normalnim urinarnim traktom. Starije osobe imaju povećan rizik za razvoj cistitisa.

Čimbenici koji pogoduju nastanku infekcije su: opstrukcija normalnog toka mokraće – kamenci, tumori, povećanje prostate, suženje mokraćovoda i mokraćne cijevi, anatomski ili funkcionalno promijenjen urotrakt – vezikouretralni refluks, nepotpuno pražnjenje mjehura, strana tijela – npr.urinarni kateter, metaboličke i druge bolesti – šećerna bolest, razna oštećenja bubrega, poremećaji u lokalnom i sustavnom imunom odgovoru, dijagnostički, terapijski ili operacijski zahvati na urogenitalnom traktu, trudnoća.

Znakovi infekcije mokraćnog sustava su:
• suprapubična osjetljivost
• bol ili pečenje prilikom mokrenja
• učestalo mokrenje i urgencija mokrenja
• zamućena mokraća
• krv u mokraći
• promjenjen i neugodan miris mokraće

Dojenčad i mala djeca ne moraju imati nikakve znakove bolesti ili mogu imati samo povišenu tjelesnu temperaturu.

E. coli često izaziva i infekcije žučnog mjehura i žučnih vodova. Može uzrokovati i upalu slijepog crijeva, upalu potrbušnice, te gnojne upale kože i rana.

Bakterije E. coli mogu s mjesta primarne lokalizacije prodrjeti u krv i izazvati sepsu.


valjda ti bude netko znao pomoci

_____________________________

moja mala cura je moje sve...

clock-img

15.02.2012, 23:41

clock-img

ema55

pencil-img

547

Mala od moje susjede ju ima. otkrili su je sa negdi 8 mj. pije stalno antibiotik ali neku minimalnu dozu, znam da je samo neki posebni antibiotik koji se kupuje. to će piti 9 mj. pa će ponovno kontrlirati. ona naime ima neko proširenje na jednom bubregu, kaže dr. da će se u njenom slučaju to vjerojatno samo od sebe popraviti. Ako ne onda će kiruškim putem. Ovisi ti o tome zašto ju je dobila, važno je otkriti uzrok.

_____________________________

princezica mamina najdraža, i ljubav najveća:)-09.11.2009.

clock-img

15.02.2012, 23:59

clock-img

pepeljuga

pencil-img

17269

Nama su je otkrili nakon par dana od izlaska iz rodilista,dcecko je u pitanjuuser posted image
I do prve godine se skoro stalno vracala,popijes antibiotik nalaz dobar,drugi misec opet isto i stalno smo se vrtili u krug,posli godine kao da je nikad nije ni bilo,isto smo koristili cranactinuser posted image

_____________________________

Ništa u životu nije tako loše, da nebi moglo biti i gore, ali ni tako dobro da nebi moglo biti bolje!! :))

clock-img

21.02.2012, 09:17

clock-img

ruwenzor

pencil-img

1065

N je imala problemčić s e.coli, evo link o tome: http://www.ringeraja.hr/forum/m_774282/mpage_1/key_/tm.htm#774282
Nadam se da ćete se i vi toga riješiti user posted image

_____________________________

zvrkica frkica 26.05.2011. <3
smjehuljica 06.09.2013. <3

clock-img

21.02.2012, 20:40

clock-img

uplašena mama

pencil-img

88

kad smo već kod te bakterije negdje sam pročitala da je neka mama svojoj bebi u pelenu nakapala kap ulja čajevca i da se bakterija odmah povukla da su se i doktori iznenadili.Da li je nekto to isto negdje pročitao ili radio?

clock-img

21.02.2012, 22:02

clock-img

ruwenzor

pencil-img

1065

čajevac ima dobra antiseptička i antibakterijska svojstva (zato špricam pelene otopinom čajevca dok čekaju pranje) ali se bojim da je možda prejak da ide na guzuuser posted image

_____________________________

zvrkica frkica 26.05.2011. <3
smjehuljica 06.09.2013. <3

clock-img

23.02.2012, 11:54

clock-img

KIRAA

pencil-img

49

To sa uljem čajevca mi je baš zanimljivo. mi koristimo jednojratne pelene pa ne mogu namakati... dal nekto još ima kakav prijedlog, dal ste koristili kakve posebne kapi, čajeve bilo što što je pomoglo da se riješi ta bakterija???