Začepljeni nosići
Prehlada je najčešće oboljenje kod djece. Postoje mnogi načini kako ublažiti njezine simptome.

Uzroci prehlade su virusi koji se nasele u sluznicu dišnih puteva. Posebno osjetljive su prehlađene i suhe sluznice kojima je zbog hladnog zraka smanjena vlažnost. Zbog toga su slabije prokrvljene i manje otporne na infekcije. U hladno zimsko doba važno je stan ne pregrijavati, dovoljna temperatura u dnevnome boravku je 20-22oC, a u spavačoj sobi 16-18oC. Ta temperatura dovoljna je i za djecu u prvim mjesecima života.
Održavati vlažnost sluznice i čistiti nosić je moguće s otopinama na bazi prirodnih soli.Prehlada kod dojenčadi može biti velik problem jer u prvim mjesecima života bebe dišu isključivo na nos. Ako je nosić začepljen, beba teško pije mlijeko. Ponekad je disanje hroptavo, dijete teško zaspi i noću se često budi.
Kapi koje smanjuju oteklinu sluznice dolaze u obzir, ako je zbog infekcije disanje otežano. Takvi lijekovi trebaju biti za djecu nisko dozirani i bez konzervansa. Sastojci koji pomažu su ksilometazolin i oksimetazolin. Kapi na toj bazi sprječavaju začepljenje nosnih šupljina. Prije upotrebe trebali bi se posavjetovati s pedijatrom. Ne smiju se koristiti više od 5 dana.
Pumpice za nos mogu očistiti mali nosić. Kod dojenčadi pomaže i majčino mlijeko. S posebnom pipetom možete ga nakapati u bebin nosić poslije dojenja.
Kod starije djece učinkovite su inhalacije pare s dodatkom kamilice ili kadulje. Sluznica se dodatno navlaži, a sastojci djeluju protuupalno. Time djeci olakšamo disanje.
Prije upotrebe lijekova posavjetujte se u ljekarni jesu li primjereni za djecu i koliko dugo ih smijete koristiti. U slučaju da djetetu iz nosa počne curiti zelenkasti sekret i uz to ima i povišenu temperaturu, vrijeme je za posjet pedijatru.
Savjet: Često perite ruke, na njima se zadržava najviše virusa prehlade.